Друштво
Времеплов: Јулско невреме у Бачкој Паланци 1969. године
Објављено
пре 1 месец-
Објавио:
Клик на вестиНедељне новине следеће године обележавају 60 година постојања. Тим поводом објављујемо „Времеплов Недељних новина“, а овај пут издвајамо текстове из броја 238 од 27. јула 1969. године.
Без општинских граница
По свему судећи једна идеја стара већ неколико година потврдиће се у пракси. Комисија Социјалистичког савеза за праћење интеграције у пољопривреди израдила је Преднацрт уговора о оснивању здруженог предузећа у пољопривреди за општине Бач и Бачку Паланку. Очекује се да ће већ од 14. јануара идуће године пољопривреда ове комуне стартовати уједињена.
Приступ овом питању данас већ значи извесно закашњење и заостајање за крупним и способним те би свако даље одлагање било плаћено скупом ценом, а последице би биле ненадокнадиве. Подручје ове две општине обухвата око 94 хиљаде хектара, од чега је обрадиво нешто преко 71 хиљаду хектара. Пет пољопривредних добара има у просеку 4.300 хектара што је веома мало. (Рачуна се да је оптимална величина за једно пољопривредно имање 40 хиљада хектара). Још неповољнија ситуација је код земљорадничких задруга чије економије су величине од 70 до 1.300 хектара.
Тиквара загађена!
Овога лета плажа на Тиквари је најпосећеније место на Дунаву. Сваког дана око хиљаду људи посети ову пешчану плажу. Међутим, мало њих зна каквој опасности се излаже. Нашим репортерима жалило се већ више од тридесет грађана да је, после купања у Тиквари, добило кожна обољења.
Ових дана пријављени су нам и први случајеви стомачних обољења.
Пре две године купање на овој плажи било је забрањено извесно време. Међутим, ове године они који би требало да о томе воде рачуна изгледа да су „задремали“. Нечијом непажњом доведено је у питање здравље хиљаде људи.
Вода у Тиквари је стајаћа (у току дана веома се мало мења) у њу се бацају разни отпаци. Све је то допринело загађењу. Због тога упозоравамо купаче да избегавају ову плажу.
Нама овога пута ништа друго не остаје него да поставимо надлежнима питање: Да ли је до овога морало доћи? И ко ће сносити кривицу ако до дође до трагедије ширих размера?
Робна кућа Стотексу?
Уколико одборници на следећој седници Скупштинске општине прихвате предлог комисије, новосадско трговинско предузеће „Стотекс“ већ од марта идуће године почеће изградњу савремене робне куће у центру Бачке Паланке. Ова робна кућа требало би да буде завршена до 1. јула 1971. године.
Трговинско предузеће „Стотекс“ (заступа га директор Лазар Милков) испунило је све услове тражене у конкурсу. Ово предузеће уредним документима доказало је да поседује, како инвестициона (једну милијарду старих динара) тако и обртна средства (пола милијарде старих динара) за иградњу нове робне куће.
Поред тога, ово предузеће нуди 125 милиона старих динара (орочена средства) за иградњу моста у Бачкој Паланци, а спремно је да да још више. „Стотекс“ такође нуди куповину производа од предузећа са територије Бачке Паланке годишње у висини једне милијарде и 250 милиона старих динара, нуди изградњу савремених продавница у свим селима, нуди продају робе у робној кући по ценама које ће бити најниже у комуни.
Штете нису велике
Недавни кишни период од 8. до 14. јула осетно је смањио приносе пшенице. На мање приносе више су утицале последње кише него олуја 8. јула пошто су већ биле пожњевене „меке“ пшенице. „Тврде“ сорте пшенице (пре свега безостаја) су само мало полегле од олује – бар тако нам кажу у ОЗ „Војводина“.
Ипак, код усева је пријављено 116 штета на 1.363 хектара махом од олује и нешто од града.
Гром запалио чардак
Према подацима нешто више су страдали грађевински објекти и грађевинске конструкције у хмељарницама. И даље, олуја је највеће трагове оставила у Гајдобри и околини.
-На друштвеном сектору било је 45 пријављених штета – каже нам Пера Балабан, референт за осигурање ОЗ „Војводина“ – а на приватном 175. Према првим проценама штета се креће око 840.000 динара. И ми сматрамо да ће штета до првог августа (бар индивидуалним произвођачима) бити сигурно исплаћена.
Два искључења
На последњој седници, раднички савет је прихватио предлог Комисије за заштиту радне дужности радне јединице кудељаре у Товаришеву и донео одлуку о искључењу из радне организације радника Маре Јатић и Марка Вујичића.
Мара Јатић искључена је из радне организације због тога што је злоупотребила боловање и одбила да изврши наређење по датом налогу.
Одбијање извршења Јатићеве имало је за теже последице јер су после тога одбили да изврше наређења и сви остали радници који су радили са њом у групи правдајући свој поступак њеним. Марко Вујичић искључен је због туче претње у кругу предузећа. Наиме, он је покушао да се физички обрачуна са радницом овог погона Милом Купусинац, претио јој је и псовао.
Приредила: Д. Ј. Бујак
Повезане вести
Друштво
Предавање из прве помоћи у ТШ „9. мај“
Објављено
пре 14 сати-
септембар 18, 2024Објавио:
Клик на вестиЦрвени крст Бачка Паланка наставио је са едукацијом омладине из прве помоћи што би требало да постане општа култура сваког човека.
Наиме, 11. септембра су запослени у овој организацији, на позив професора Славка Матерића, одржали предавање ученицима првог разреда Техничке школе „9. мај“.
Том приликом су стручни сарадници Црвеног крста Драгана Милић и Јакоб Толд извели показну вежбу којом је приказано како могу да се збрину одређене повреде уколико се ученици нађу у незгодној ситуацији.
Драгана Милић и Јакоб Толд су показали технике санирања посекотина, прелома, бесвесног стања итд.
Извор: Црвени крст Бачка Паланка
Друштво
Јесен стиже у недељу у 14.43 сати
Објављено
пре 18 сати-
септембар 18, 2024Објавио:
Клик на вестиЈесен почиње у недељу, 22. септембра, у 14 часова и 43 минута. У том тренутку Сунце ће бити у равни Земљиног екватора, односно, како би астрономи рекли – прелази са северне на јужну небеску полулопту, објашњено је у саопштењу Астрономског друштва „Руђер Бошковић“ из Београда.
У исто време за становнике јужне Земљине полулопте почиње пролеће. На дан почетка јесени Сунце у Београду излази у 06.25 сати, а залази у 18.34, што значи да ће обданица трајати 12 сати и девет минута, а ноћ 11 сати и 51 минут.
На дан јесење равнодневице обданица и ноћ нису једнаке дужине, јер се Сунце привидно уздиже изнад хоризонта због Земљине атмосфере, иако се оно геометријски гледано налази испод њега, наводи се у саопштењу.
Обданица и ноћ ће бити исте дужине 25. септембра.
Извор: РТВ
Друштво
У Парагама одржани „Михољски сусрети села“
Објављено
пре 18 сати-
септембар 18, 2024Објавио:
Клик на вестиЧетврта по реду манифестација „Михољски сусрети села“ одржана је у суботу 14. септембра у Парагама уз подршку Министарства за бригу о селу Републике Србије и Општине Бачка Паланка у сарадњи са Културним центром из Бачке Паланке.
Ова манифестација има за циљ да обогати друштвени и спортски живот мештана, као и да очува традиционални начин живота и културно-историјско наслеђе.
На почетку званичног програма манифестације наступио је „Здравичар“ Ненад Еречковић. Председница Савета месне заједнице Параге, Емили Шушница, отворила је манифестацију и захвалила се Општини Бачка Паланка и Министарству за бригу о селу на помоћи и подршци током организације овог догађаја.
Најмлађи посетиоци могли су да уживају и да се такмиче у Олимпијади за децу (старинске дечије спортске игре): полигон спретности, брзине и вештине, стони тенис, трка у џаковима, ношење јаја у кашикама, ношење књиге на глави. Најбољим такмичарама у свакој дисциплини подељене су медаље и дипломе.
Посетиоци манифестације уживали су у ликовној колонији сликара из Војводине, као и изложби народних радиности сувенира, рукотворина и предмета старих заната представљеним од стране удружења жене са територије наше општине.
Културно – уметнички програм употпунили су наступи културно уметничких друштава који су кроз песму и игру оживели дух традиције, као и наступ малог Лазара Николића солисте на хармоници.
У такмичарском делу за најлепшу парошку крофну и најлепши пекмез од шљива учествовало је 8 екипа. Циљ овог такмичења јесте очување старих рецепата од заборава. Сви посетиоци манифестације имали су прилику да уживају у укусима меканих крофни са пекмезом од шљива.
Прво место у прављењу крофни освојило је удружење жена „Златне руке“, а за најлепши домаћи пекмез од шљива освојило је удружење креативних жена „Бисер“.
Извор: Општина Бачка Паланка
Najčitanije
- Спортпре 2 дана
Прво место шахисти Николи Лалићу
- Културапре 2 дана
У припреми научна монографија „Колонизација општине Бачка Паланка 1945-1948.“
- Сервисне информацијепре 2 дана
Распоред сахрана за уторак, 17. септембар
- Сервисне информацијепре 20 сати
Распоред сахрана за среду, 18. септембар
- Друштвопре 2 дана
Расте Дунав, предузимају се превентивне мере
- Друштвопре 19 сати
Да ли обућари у Бачкој Паланци имају посла?
- Спортпре 19 сати
КБС Динамику пет златних одличја на Купу Србије
- Сервисне информацијепре 2 дана
Искључења струје за среду, 18. септембар