Ученици Гимназије "20. октобар" у летњим школама у Тршићу и Швајцарској
Прати нас на мрежама

Друштво

Ученици Гимназије „20. октобар“ у летњим школама у Тршићу и Швајцарској

Клик на вести

Објављено

-

Извор: Гимназија "20. октобар"

Ученици Гимназије „20. октобар“ током јула и августа боравили су у летњим школама које су организоване у селу Песталоци у Швајцарској и у Тршићу.


Ученици Елена Бјељац, Дејан Ђогатовић, Никола Шаврљуга, Милица Совиљ, Селена Чабаи и Дајана Плавшић, у периоду од 7. до 20. јула 2024. године, боравили су у летњем кампу у Дечјем селу Песталоци код Сент Галена у Швајцарској.

Током радних дана боравка у Дечјем селу, ученици су учествовали у радионицама на теме идентитета, медија, унутрашњег мира, толеранције, екологије и правде. Кроз различите активности попут спорта и филмских вечери, дружили су се са вршњацима из још шест других држава. Викенде су провели на екскурзијама у Луцерну, Сент Галену и на Боденском језеру, где су видели знаменитости ових места. У кући у којој су живели успели су да направе добру атмосферу и одличан тим. Кућне послове су делили равноправно, дружили се и помагали једни другима. Летњи камп је нешто другачији од зимског пројекта прошле године, јер је програм вођен само на енглеском језику. Осим тога, било је и више активности и тема које су обрађене.

Ученици Гимназије су са боравка у Дечјем селу понели незаборавне успомене, богато искуство, нова познанства и сазнања о себи и другима, као и искуство самодисциплине. Гимназијалци захваљују госпођи Наташи Круљ, координатору пројекта, и Стефану Штрпцу, супервизору, на труду око организације боравка у Дечјем селу.


Марија Бајић, Јован Јеличић, Адријана Момчиловић и Саша Ристић, ученици другог разреда Гимназије, у периоду од 18. до 26. августа 2024. године, учествовали су у Летњој школи „Класици српске књижевности” која се одржавала у Научно-образовном културном центру „Вук Караџић” у Тршићу. Наведени ученици су изабрани од стране Програмског савета Научно-образовног културног центра, у сарадњи са Катедром за српску књижевност са јужнословенским књижевностима и Министарством просвете Републике Србије. Поред ученика из бачкопаланачке Гимназије, ту су се нашли и други ученици из Србије, Црне Горе и Републике Српске.

Može biti slika sljedećeg: 4 ljudi i stablo Angel Oak

Сваког дана реализована су предавања и радионице које су држали професори Филолошког факултета Универзитета у Београду. Нека од предавања носила су следеће називе: „Велике приче српског средњег века”, „Примена вештачке интелигенције у тумачењу српске поезије модерне”, „Фантастика у српској књижевности и филму”, „Шта је неомедиевализам”, итд. Организовани су и излети током којих су ученици посетили Вукову кућу и манастир Троношу, Текериш, Гучево, Мачков камен и Крупањ. Ученици су током одржавања Летње школе стекли нове пријатеље, упознали дивне професоре, много тога научили и стекли нова искуства, на чему су захвални свима који су омогућили учешће у Летњој школи.

Ауторке извештаја са реализованих летњих школа су ученице Дајана Плавшић и Адријана Момчиловић.

Извор: Гимназија „20. октобар“

Остави коментар

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Друштво

Предавање из прве помоћи у ТШ „9. мај“

Клик на вести

Објављено

-

Објавио:

Фото: Црвени крст Бачка Паланка

Црвени крст Бачка Паланка наставио је са едукацијом омладине из прве помоћи што би требало да постане општа култура сваког човека.


Наиме, 11. септембра су запослени у овој организацији, на позив професора Славка Матерића, одржали предавање ученицима првог разреда Техничке школе „9. мај“.

Том приликом су стручни сарадници Црвеног крста Драгана Милић и Јакоб Толд извели показну вежбу којом је приказано како могу да се збрину одређене повреде уколико се ученици нађу у незгодној ситуацији.

Драгана Милић и Јакоб Толд су показали технике санирања посекотина, прелома, бесвесног стања итд.

Извор: Црвени крст Бачка Паланка

Настави са читањем

Друштво

Јесен стиже у недељу у 14.43 сати

Клик на вести

Објављено

-

Објавио:

Фото: Pixabay

Јесен почиње у недељу, 22. септембра, у 14 часова и 43 минута. У том тренутку Сунце ће бити у равни Земљиног екватора, односно, како би астрономи рекли – прелази са северне на јужну небеску полулопту, објашњено је у саопштењу Астрономског друштва „Руђер Бошковић“ из Београда.


У исто време за становнике јужне Земљине полулопте почиње пролеће. На дан почетка јесени Сунце у Београду излази у 06.25 сати, а залази у 18.34, што значи да ће обданица трајати 12 сати и девет минута, а ноћ 11 сати и 51 минут.

На дан јесење равнодневице обданица и ноћ нису једнаке дужине, јер се Сунце привидно уздиже изнад хоризонта због Земљине атмосфере, иако се оно геометријски гледано налази испод њега, наводи се у саопштењу.

Обданица и ноћ ће бити исте дужине 25. септембра.

Извор: РТВ

Настави са читањем

Друштво

У Парагама одржани „Михољски сусрети села“

Клик на вести

Објављено

-

Објавио:

Фото: Фејсбук/Параге моје село

Четврта по реду манифестација „Михољски сусрети села“ одржана је у суботу 14. септембра у Парагама уз подршку Министарства за бригу о селу Републике Србије и Општине Бачка Паланка у сарадњи са Културним центром из Бачке Паланке.


Ова манифестација има за циљ да обогати друштвени и спортски живот мештана, као и да очува традиционални начин живота и културно-историјско наслеђе.

На почетку званичног програма манифестације наступио је „Здравичар“ Ненад Еречковић. Председница Савета месне заједнице Параге, Емили Шушница, отворила је манифестацију и захвалила се Општини Бачка Паланка и Министарству за бригу о селу на помоћи и подршци током организације овог догађаја.

Најмлађи посетиоци могли су да уживају и да се такмиче у Олимпијади за децу (старинске дечије спортске игре): полигон спретности, брзине и вештине, стони тенис, трка у џаковима, ношење јаја у кашикама, ношење књиге на глави. Најбољим такмичарама у свакој дисциплини подељене су медаље и дипломе.

Посетиоци манифестације уживали су у ликовној колонији сликара из Војводине, као и изложби народних радиности сувенира, рукотворина и предмета старих заната представљеним од стране удружења жене са територије наше општине.

Културно – уметнички програм употпунили су наступи културно уметничких друштава који су кроз песму и игру оживели дух традиције, као и наступ малог Лазара Николића солисте на хармоници.

У такмичарском делу за најлепшу парошку крофну и најлепши пекмез од шљива учествовало је 8 екипа. Циљ овог такмичења јесте очување старих рецепата од заборава. Сви посетиоци манифестације имали су прилику да уживају у укусима меканих крофни са пекмезом од шљива.

Прво место у прављењу крофни освојило је удружење жена „Златне руке“, а за најлепши домаћи пекмез од шљива освојило је удружење креативних жена „Бисер“.

Извор: Општина Бачка Паланка

Настави са читањем

Najčitanije