Друштво
Трагедија коју Обровчани памте

Објављено
пре 9 месеци-
Објавио:
Клик на вести
Бачкопаланачки хроничар, Леонард Немет, 2022. године објавио је књигу под називом „Колекционар паланачких успомена“, у којој су сабране бројне приче из прошлости Бачке Паланке и околних места. Немет је аутор више оваквих књига, а „Колекционар паланачких успомена“ конкретно обухвата неколико целина – о ватрогаству у Бачкој Паланци, културно-историјској топографији Бачке Паланке, времену Великог рата на нашим просторима, о животима познатих Бачкопаланчана али и занимљиве и никад испричане приче наших суграђана.
У делу књиге „Пут до пакла и назад“ Леонард Немет пренео је сведочење о животу и трагичној смрти Богдана Браце Петровића из Обровца.
Богдан – Браца Петровић (1932-1985)
Хладне јануарске ноћи 16/17. 1985. године, одјекнула је страшна вест Обровцем, о нестанку брачног пара Босе и Богдана – Браце Петровића. Додатно је ова вест мистификована чињеницом, да су Петровићи живели мирним, идиличним животом, окружени пажњом и симпатијама Обровчана, без сукоба и свађа са комшијама и члановима школског колектива у коме су радили. Сву трагичност овог догађаја, тужним сећањима на породичну трагедију и драгим успоменама на Петровиће, оживели су њихови пријатељи после 30 година, уз чију помоћ написах ову сагу.
Богдан Петровић-Браца, родио се у Обровцу маја 1932. године у скромној земљорадничкој породици, од оца Стевана и мајке Загорке Петровић, рођ. Бељин. Основну школу завршава у родном селу 1946. године уписује Учитељску школу у Сомбору, коју у јануару 1951. године (на полугодишту завршне пете године), користећи могућност превременог запошљавања, напушта и одлази, по налогу Министарства просвете ФНРЈ, на рад у Панчево, у Подручну школу Панчевачки рит…
…На предлог директора Милана Козоморе, Браца из Дероња прелази 1959. године у обровачку основну школу, где кратко време учитељује, укључује се у спортски живот села (игра за ФК „Борац“) и постављају га за наставника физичког васпитања. Богдан – Браца Петровић жени се 1962. године, са учитељицом Босом Игњатовић из Алексинца са којом добија кћер Тамару, која ће им подарити унука, али после њихове трагичне погибије. Браца уз рад завршава Вишу педагошку школу у Новом Саду, смер физичка култура и телесно васпитање, а нешто касније и ДИФ, такође у Новом Саду 1979. године и стиче звање професора.
Одлазак у легенду и смрт
Када је Браца закорачио у стваралачки период живота, у обровачкој школи постиже са основцима резултате, који и данас, после педесет година изгледају као научна фантастика. Већ 1963. године вишебојци ОШ „Жарко Зрењанин“ из Обровца, на општинском и покрајинском такмичењу, освајају прва места, а на пионирском вишебоју Републике Србије 1964. године, су такође прваци. На пионирском такмичењу у вишебоју, 1965. године у организацији ДТВ „Партизан“, обровачки основци, у женској и мушкој конкуренцији, са својим наставником, Богданом-Брацом Петровићем постају прваци Југославије.
Овај спортски успех једног села, ушао је у историју школског спорта у Југославији, а чије последице остављају трага кроз генерације обровачких спортиста. Браца би сигурно био поносан на чињеницу да много година после његове трагичне смрти, Обровац има три светска првака (Милош Максимовић, Слободанка-Боба Обрадовић и Максим Буцуљевић), у различитим спортским дисциплинама, фудбалере у Супер и Првој лиги и рукометаше у реномираним европским клубовима.
Доласком Браце Петровића за наставника „физичког“, спорт у Обровцу, и то не само код деце и омладине, постаје „најважнија споредна ствар у друштвено-забавном животу села“. Његова посвећеност, ентузијазам, стручност, организаторске способности, ауторитет, резултирали су масовношћу (квантитетом), што је неминовно дало квалитет. Захваљујући Браци, спортска инфраструктура школе и села је подигнута, за оно време, на завидан ниво (понекад на ивици дозвољеног и легалног), без које би људски потенцијал био хендикепиран и лишен врхунских спортских резултата.
Богдан-Браца Петровић се не заноси постигнутим, преузима тренерску палицу од свог кума проф. Милана Станојева у ФК „Борац“ из Обровца, у такмичарској сезони 1969/70. године….
…До последњег даха свог кратког живота, Браца је био промотер, организатор и учесник спортске рекреације и здравог начина живота. Алкохол није конзумирао, пушење је презирао, у исхрани умерен био – здраво се хранио , спортски облачио, са родитељима у кући живео и посвећен својој породици био. Хедонизам Богдана-Браце Петровића се своди на лов и риболов, одлазак на фудбалске утакмице Прве савезне лиге (био је навијач ФК „Војводине“ из Новог Сада), на партије преферанса и дуге свакодневне шетње у природи.
О породичној трагедији брачног пара Петровић, испредане су разне приче, што ме је навело да потражим службене податке, од данас већ пензионисаног инспектора МУП-а Бачка Паланка, Бојана Глувића, Обровчана – Брациног пријатеља који је водио истрагу о немилом догађају.
„У првим јутарњим сатима 17. јануара 1985. године, добио сам налог да са истражним судијом Ђорђем Вујичићем и техничком екипом форензичара, истражимо место несреће и утврдимо чињенично стање. На залеђеном каналу ДТД, од моста један километар према Гајдобри, пронашли смо трагове на танком снегу (који је пао по залеђеном кориту канала) – левом страном, мушкарца у зимској обући, а ближе десној обали, трагове женске обуће, других трагова није било. НН лица, вероватно рибокрадице, су просекле отвор у леду, како би поставили мрежу (метлицу – грунт), у воду, на којој се касније „ухватила“ ледена покорица, а како је у међувремену пао танак слој снега, касније се испоставило, злосрећна Боса је директно наишла на отвор у леду и прва упала у воду. Браца, који је био на левој страни канала потрчао је да јој помогне, скочио за њом у воду и покушао да је пронађе испод леда. Људи из села, Ђорђе и Михајло Козомора, Ђорђе и Јоца Јовин и други су покушали чакљама („мачак“) да закаче тела испод леда, али су успели из воде да извуку само Брацину ловачку пушку и на леду пронађу Босину капу, што је отклонило сваку сумњу о идентитету настрадалих. Следећег дана, после натчовечанских напора војних ронилаца, прво је пронађено тело Богдана, а 19. јануара и Босе Петровић. Лекар је на лицу места констатовао узрок смрти – дављење у води, без било каквих других трагова насилне смрти“, завршава своју тужну причу Бојан Глувић…
…Сваке године од 1989. у част Богдана-Браце Петровића, под његовим именом у оквиру манифестације „Дани Св. Пантелејмона“, у Обровцу се одржава турнир у великом фудбалу, не дајући забораву његов лик и дело.
Аутор: Леонард Немет, одломак из књиге „Колекционар паланачких успомена“
Друштво
За Александра прикупљено преко 200.000 динара

Објављено
пре 9 сати-
март 14, 2025Објавио:
Клик на вести
На хуманитарном концерту, одржаном у четвртак, 13. марта у ресторану „Етно Идила“ у Бачкој Паланци, прикупљено је 178.000 динара и 355 евра за наставак лечења Александра Адамовића из Гајдобре.
Вече је протекло у дивној атмосфери уз добру крајишку и народну музику, а наступио је велики број извођача. И сам Саша је био присутан на концерту, наравно расположен и веома узбуђен. Александру су неопходна средства за операцију и неурорехабилитацију након ње. Његови суграђани су одлучили да му помогну у прикупљању новца и организују концерт крајишке и народне музике. Вече је било емотивно, а што је важно и веома успешно, јер ће прикупљени новац омогућити што бржи наставак лечења.
Друштво
Невреме направило штету, ветар обарао дрвећа

Објављено
пре 13 сати-
март 14, 2025Објавио:
Клик на вести
Током јучерашњег дана делове Бачке захватило је невреме праћено кишом и јаким ветром. У већини места у Војводини наоблачење је било кратко уз мало кише, међутим у неким местима било је јаче невреме уз грмљавину и олујни ветар.
Јак ветар је у Бачу оборио је дрво, а ништа боље нису прошла ни околна места. У Малом Бачу дошло је и до појаве леда, док је у Пивницама код Бачке Паланке ветар, такође, оборио дрво.
Како је саопштила Општина Бач, радници ЈКП „Тврђава“ Бач одмах након невремена изашли су на терен и отклонили последице невремена. Надлежни су апеловали на све грађани да пријаве у ЈКП „Тврђава“ Бач насталу штету, пало дрвеће и слично што је потребно уклонити.
Редакција
Друштво
Новогајдобрани изразили незадовољство испред школе

Објављено
пре 1 дан-
март 13, 2025Објавио:
Клик на вести
Група од тридесетак становника Нове Гајдобре, окупила се у четвртак, 13. марта испред ОШ „Алекса Шантић“ у Новој Гајдобри где су изразили неслагање са потпуном обуставом наставе. Упутили су заједничку поруку да је деци место у школи, а не на улици. Иначе ОШ „Алекса Шантић“ Гајдобра – Нова Гајдобра је једина основна школа у нашој општини која је у тоталној обустави од петка 7. марта.
Новогајдобрани су се пре само неколико година борили да школа у овом насељеном месту опстане, да деца не би морала путовати у друге школе, па их додатно погађа ова потпуна обустава. Како сазнајемо, поједине учитељице и разредне старешине су чак и у Вибер групама позвале родитеље да им се придруже у штрајку, иако је већина родитеља одбила потпуну обуставу и изразила незадовољство. „Штрајкачи“ наводе да је потпуна обустава због неисплаћених зарада, а зараде уствари нису исплаћене, како незванично сазнајемо, јер су школским управама послати обрачуни који се нису слагали са стварним часовима рада. Иначе, родитељи су већ дан пре послали децу у предшколску групу у Новој Гајдобри и васпитачица их је примила унутра, иако је у штрајку, док је код једне учитељице ситуација била другачија, дете које је дошло у школу у четвртак 13. марта, остало је испред школе, јер је она имала „друге активности“ и „да им је због гужве речено да не излазе напоље“.
-Мора се наћи решење, какво год да је, али да деца иду у школу и да час буде 45, а не 30 минута. Проблеме које имају нека решавају са надлежнима, а деца треба да буду у школи. Ја сам иначе ових дана обишао цео Срем и уверио сам се да све школе раде, рекао је Радослав Анђелић.
Јово Драгић, један од најстаријих учесника скупа, је рекао:
-Ово се никад није десило у Новој Гајдобри. Погледајте ову децу, па зар им није част да их васпитавају и уче? Не знам шта је то што их одвраћа, стварно нема смисла. Сви смо ишли у ову школу, а некада су услови били много лошији, али се нико није бунио. Једноставно, схватали смо ситуацију у којој се налазимо.
Једна мајка је покушала да уђе у зборницу и распита се да ли ће и када настава бити настављена.
-Дочекали су ме са питањем са којим основом сам ушла у зборницу, јер немам права на то. Мислим да то стварно нема смисла. На то сам им одговорила да деца треба да иду у школу, на шта су ми они одговорили да ћемо о томе бити обавештени поруком, изјавила је Анна Родић.
Надамо се да ће се пронаћи неко компромисно решење које ће бити за добробит деце.
Najčitanije
- Актуелнопре 11 сати
DALURI – Нови дневни мени 17.03. – 21.03.
- Друштвопре 1 дан
Новогајдобрани изразили незадовољство испред школе
- Сервисне информацијепре 2 дана
Распоред сахрана за четвртак 13. март
- Хроникапре 2 дана
In memoriam – Леонард Немет (1948-2025)
- Сервисне информацијепре 2 дана
Искључење воде за петак 14. март
- Друштвопре 13 сати
Невреме направило штету, ветар обарао дрвећа
- Сервисне информацијепре 11 сати
Квар на водоводној мрежи у Товаришеву
- Друштвопре 1 дан
Када посадити омиљено цвеће?