Само у Војводини је 7 од 9 убијених жена у 2024. години
Прати нас на мрежама

Хроника

Само у Војводини је 7 од 9 убијених жена у 2024. години

Клик на вести

Објављено

-

Фото: Canva

Од почетка године, у породичном насиљу страдало је 9 жена, од тога чак 7 у Војводини, подсетиле су поводом 18. маја, националног Дана сећања на жене жртве насиља активисткиње Центра за подршку женама. Поразна статистика каже да је у току 2023. године било је 28 фемицида, а од 2010. године до данас, од стране члана породице или партнера, убијено је најмање 350 жена!


„Ипак, немогуће је утврдити колико је тачно жена страдало у породичном насиљу – јер не постоји званично јавно доступна евиденције и утврђен број жена које су умрле од последица дугогодишњег трпљења насиља“, каже Даница Тодоров испред Центра за подршку женама.

Јавно изражено незадовољство и кампање, које спроводе пре свега женске организације, против насиља према женама последњих месеци, говоре и о томе да, упркос добром законском оквиру, у великом броју поступања по пријавама за насиље постоје пропусти надлежних институција. Додатно, оно што све нас, као друштво, треба дубоко да забрине, јесте велики број убијених жена које нису раније пријавиле насиље, јер нису имале поверење да ће их институције заштитити.

„Идентификовани изазови у институционалном систему заштите од насиља тичу се: неблаговременог поступања, непрепознавања насиља, изостанка међуинституционалне размене информација, непрепознавања присутности показатеља високог ризика од смртног исхода насиља,изостанка адекватне и тачне процене безбедносних ризика, изостанка механизама за праћење изречених мера заштите, као и недовољних кадровских, техничких и других капацитета и знања у институцијама надлежним за заштиту жена од свих облика родно заснованог насиља, посебно сексуалног и насиља у породици. Случајеве убиства жена институције посматрају као кривична дела тешког убиства, док се већ дуго води кампања за увођење новог кривичног дела фемицида у Кривичном законику,” објашњава директорка Центра за подршку женама Биљана Степанов.

За многе жене је управо позив на СОС телефон Центра за подршку женама 0800 101010 први корак у борби за излазак из круга насиља. Али, телефон није једино решење. Жртве и сведоци злочина имају право на помоћ и подршку и то је обавеза не само државе, него и читавог друштва.

Национални Дан сећања на жене жртве насиља установљен је 2017. године у знак сећања на 18. мај 2015. године, када је у породичном насиљу за 72 сата убијено седам жена.

Доступна подршка за жртве родно заснованог насиља:

Центар за подршку женама и Мрежа СОС Војводина
СОС телефон 0800 101010

Центри за жртве сексуалног насиља
069 30 44 008 (Нови Сад)
069 30 44 009 (Зрењанин)
069 30 44 007 (Кикинда)
069 30 44 010 (Сремска Митровица)

Хроника

Преминуо папа Фрања

Клик на вести

Објављено

-

Објавио:

Извор: EPA-EFE/SARAH YENESEL

Поглавар Римокатоличке цркве папа Фрања преминуо је у 89. години, саопштио је Ватикан. Папа Фрања преминуо је дан након прославе Ускрса, на коме први пут од почетка папинства није држао мису.


„Драга браћо и сестре, са дубоком тугом морам да објавим да је преминуо наш Свети отац Фрања“, саопштио је кардинал Kевин Фарел на ватиканској телевизији.

Аргентински кардинал Хорхе Марио Бергољо изабран је за поглавара Римокатоличке цркве 13. марта 2013, а одабрао је име Фрања. До избора за 266. понтифа био је надбискуп Буенос Ајреса, а први је папа још од осмог века да није Европљанин и први са Јужне хемисфере и из редова језуита.

Бергољо је био инспирисан да се придружи језуитима 1958. године након опоравка од тешке болести.

Боловао је тада од тешке респираторне инфекције због које му је уклоњен део плућног крила. Касније се присећао да му је медицинска сестра спасила живот, одлучивши да удвостручи дозу лекова које је примао.

Папа Фрања је био син италијанских имиграната, радника на железници. Рођен је 17. децембра 1936. године, а надбискуп Буенос Ајреса био је од 1998. године. На положај кардинала уздигнут је три године касније.

Важио је за скромног човека, често је аутобусом ишао на посао, сам себи кувао и редовно посећивао сиромашне четврти у близини аргентинског главног града.

Име Фрања одабрао је у част Светог Фрање Асишког, оснивача језуитског реда, зато што се светац нарочито бринуо за добробит сиромашних.

Био је познат по својој скромности и посвећености социјалној правди. Течно је говорио шпански, италијански и немачки језик. Током свог понтификата, залагао се за реформе унутар Цркве и наглашавао важност милосрђа и бриге за сиромашне.

Фрања се истицао и по међународној видљивости као папе и посвећености међурелигијском дијалогу.

Имао је толерантан став према члановима ЛГБТ+ заједници и био велики критичар необузданог капитализма, конзумеризма и претераног развоја.

Залагао се за борбу против климатских промена, за универзално укидање смртне казне називајући је суштинским злом.

Папа Фрања је критиковао пораст десничарског популизма, позивао на декриминализацију хомосексуализма, помогао је да се обнове потпуни дипломатски односи између САД и Кубе, преговарао о споразуму са Кином како би се дефинисао колики утицај тамошња Комунистичка партија има у именовању кинеских бискупа.

Будући да је имао мање формалан приступ папству од својих претходника, боравио је у пансиону Свете Марте уместо у Апостолској палати, званичној резиденцији поглавара Римокатоличке цркве.

Упркос неколико здравствених изазова, укључујући операцију дебелог црева 2021. године и киле 2023. године, као и повреду десне надлактице након пада у својој резиденцији у јануару 2025. године, папа Фрања је у својој аутобиографији изјавио да је здрав и да не планира да се повуче са места поглавара Римокатоличке цркве.

Почетком месеца оболео је од акутног бронхитиса због којег је 14. фебруара смештен у болницу у Риму, након чега је после више месец дана пуштен. Од тада је проводио време у својој резиденцији.

Извор: РТС

Настави са читањем

Хроника

Тешка саобраћајна незгода у Челареву

Клик на вести

Објављено

-

Објавио:

Данас око 17 часова догодила се тешка незгода на путу Нови Сад-Бачка Паланка на улазу у Челарево, преноси „Блиц“.

Две особе страдале су у директном судару камиона и аутомобила, а претпоставља се да је возач камиона турских ознака, заспао за воланом.

Ватрогасци из Бачке Паланке секу возило да дођу до тела страдалих.

Како незванично сазнаје портал „Клик на вести“ у питању су мушкарац и жена из Бачког Петровца.

Саобраћај је обустављен, а полиција врши увиђај.

Извор: Блиц, Клик на вести

Настави са читањем

Хроника

Украо икону из цркве у Бачкој Паланци

Клик на вести

Објављено

-

Објавио:

Фото: Pixabay

Припадници Министарства унутрашњих послова у Бачкој Паланци расветлили су крађу иконе из православне цркве у овом месту и ухапсили осумњиченог, Д. Т. (1978).


Сумња се да је, 2. априла, он украо икону из цркве Рођења Светог Јована Крститеља. Полиција је, оперативим радом, идентификовала осумњиченог и пронашла украдену икону.

По налогу јавног тужиоца, против Д. Т. ће бити поднета кривична пријава, због постојања основа сумње да је учинио кривично дело ситна крађа, утаја и превара.

Извор: МУП

Настави са читањем

Najčitanije