Одржана промоција треће књиге Владимира Пејовића
Прати нас на мрежама

Култура

Одржана промоција треће књиге Владимира Пејовића

Клик на вести

Објављено

-

Фото: Недељне новине

Владимир Пејовић из Бачке Паланке објавио је своју трећу књигу, „Игра Швигара“ чија промоција је одржана у четвртак, 30. маја у Народној библиотеци „Вељко Петровић“. 


„Игра Швигара“ је збирка песама и кратких прича, која, како нам је рекао сам аутор, комплетира прве две – „Благости свакојаке“, такође збирка песама и кратких прича, и збирку песама „Сагласја трун“.

-У уводу саме књиге сам навео казивање мог оца, што је била и главна тема која се провлачи кроз све три књиге. Његов живот приказан је у све три књиге, али не хронолошки. Читамо о свим периодима његовог живота, од детињства, преко дана кад је био омладинац, а онда и зрео човек и деда. Све недаће које га налазе на том путу разложене су ове три књиге, ова трећа уствари заокружује целину, рекао је аутор Владимир Пејовић за „Недељне новине“.

Промоцију су увеличали и гости који су публику одушевили пригодним музичким програмом.

-Пре свега волео бих да се захвалим дечијем хору „Звонце“ који се одазвао мом позиву и који је певао две нумере. То је лепо јер долазе из уста омладинаца, а поруке песама су такве да се надовезују на тематику књиге, додао је аутор.

Дечији хор „Звонце“ отпевао је песме „Љуби се исток и запад“ и „Само да рата не буде“, а поред њих, наступио је и кантаутор Горан Јовић у пратњи Марка Шалића из Клуба класичне гитаре „Акорд“.

Д. Ј. Бујак

Остави коментар

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Култура

Анђела Станковић из ОШ „Алекса Шантић“ трећа на литерарном конкурсу

Клик на вести

Објављено

-

Објавио:

Фото: ОШ Алекса Шантић

Анђела Станковић из Нове Гајдобре, ученица 7-2 разреда Основне школе „Алекса Шантић“, освојила је 3. место на литерарном конкурсу „Пружи ми руку, друг ми буди“, који је организован од стране Удружења „Витезови осмеха“.


Радови су пристигли из Републике Србије, БиХ, Републике Хрватске, Републике Северне Македоније, Црне Горе и Словеније. Након више кругова жирирања од стране чак седам чланова жирија, ученица ОШ „Алекса Шантић“ је освојила значајно треће место. Ментор је наставница српског језика и књижевности Јована Жарковић.

Награђени ученици, као и школе биће уједно номиновани и за Признање „Витез толеранције“, које организатор додељује на годишњем нивоу за промоцију толеранције, филантропије и алтруизма. Свечана додела награда ће бити одржана у Новом Саду, на Спенсу 18. новембра.

Извор: ОШ Алекса Шантић

Настави са читањем

Култура

Живот испричан кроз поезију

Клик на вести

Објављено

-

Објавио:

Фото: Недељне новине

Јасна Котарлић, дугогодишња чланица Књижевног клуба „Дис“, а од недавно и Друштва књижевника Војводине, у четвртак, 7. новембра, одржала је промоцију своје нове збирке песама под називом „Закључани снови“.


Простор галерије Народне библиотеке „Вељко Петровић“ био је пун гостију, а како и не би, када је Јасна неко ко дуги низ година своју поезију посвећује управо људима који је окружују, љубави према њима као и успоменама.

Промоција је отворена наступом хора „Звоно“ у ком пева и Јасна, а промоцију су обогатили и Марко Шалић и његов „Акорд“, песник Ненад Неша Живков као и ученици Основне школе „Вук Караџић“ чији је задатак био да нацртају цртеже инспирисане Јасниним песмама из нове збирке.

За „Недељне новине“ ауторка каже како се наслов нове збирке песама „Закључани снови“ може поистоветити са њеним животом.

-Када сам на једној изложби у Културном центру видела фотографију која је приказивала кључ, некако сам се пронашла у њој, а то је била инспирација како за песме, тако и за корице. Многи за мене кажу да сам самоуверена и делујем људима као неко ко сме и може све, што можда и носим у себи, али сам ја у ствари некако закључана. Закључана сам због својих емоција, одговорности и обавеза. Да не бих повредила оне које волим највише на свету, ја сам уствари закључала себе, рекла нам је Јасна.

Јасна је неко ко пише од малих ногу, и тада, па и данас, све што напише је емотивно и настало је на основу њеног, као и живота чланова њене породице, пријатеља, познаника. Каже како је имала тешко детињство те је након школе редовно посећивала библиотеку, читала романе и поезију наших познатих песника.

-У мојој књизи има јако пуно туђих судбина. Раније је моја поезија људима изгледала искључиво као љубавна, међутим недавно смо констатовали да је то више уствари мисаона поезија, о правди, неправди, ономе што све нас тишти, о мојим жељама да све буде савршено. У овој збирци налазе се песме које су настале за време пандемије корона вируса, такође и песма посвећена јакој олуји која је задесила Бачку Паланку прошле године, али и песме посвећене мојим унучићима, с обзиром да сам поносна бака трима девојчицама и једном дечаку, додаје песникиња Јасна Котарлић.

Јаснина поезија је тренутак, лепа емоција, осмех или суза написани кроз стихове. И сама каже, она није уметник који одвоји време, изолује себе од остатка света да би стварала, већ инспирацију за песму пронађе у свакодневним разговорима са људима. Поред песама, Јасна пише и приче, а како каже, већ дуже време жели да напише роман.

Д. Ј. Бујак

Настави са читањем

Култура

Вук Ђурица – писац из сенке

Клик на вести

Објављено

-

Објавио:

Фото: Приватна архива

Вук Ђурица из Бачке Паланке написао је и објавио до сада три књиге. Прва која је објављена је „Пут самоистребљења“, након тога уследила је књига „Долина детлића“, а последња објављена је „Боја без имена“. Вук је неко ко је писањем почео да се бави сасвим случајно, а своје идеје и маште невероватно брзо преточи у писане речи. Оно што је важно истаћи јесте да су његове књиге наишле на сјајне реакције читалаца, а у своју понуду уврстили су их познати домаћи издавачи. 


Још као мали, када је требало да се напише нешто за школу,  Вук је увек писао песме. Поезија је његова прва љубав када је у питању писање, а прозом, тачније писањем романа и прича почео је да се бави за време епидемије корона вируса.

-Занимљиво је да пре тога нисам чак много ни читао књиге, тек тад сам почео мало више да читам и деловало ми је као нешто у чему ја могу да се опробам. Тако сам почео да пишем са своје 32 године. Прва моја књига није ни објављена, писао сам је више да бих научио како се пише. До сада сам објавио укупно три, а готова је и четврта, прича Вук за „Недељне новине“.

Како нам каже Вук, његове књиге не могу да се сврстају у само један жанр. На пример, „Пут самоистребљења“ састоји се из десетак прича које су међусобно повезане, а све су различитог жанра, од трилера, до драме.

-Могао бих да кажем да сваку књигу прати мистерија која се разрешава на самом крају романа. То је оно што је специфично и што је заједничко за све три књиге, додаје он.

Вук није одржао промоције својих књига, каже како није баш добар у јавним наступима, али његове занимљиве приче упркос томе пронашле су пут до читалаца, а њихове реакције су више него одличне.

-Књигу „Пут самоистребљења“ је прочитало доста људи и за њу ми до сад још нико није рекао да је лоша. Мислим да је добро прихваћена јер обухвата људе и све њихове мане, сазнање да свет није добар и да ми као људи морамо да будемо бољи. Некако су се сви ту препознали и то је нешто што је свима блиско. „Боја без имена“ је књига у којој су се углавном пронашле жене, јер прича прати девојчицу Петру која је преживела стрељање у Другом светском рату. Могао бих можда да направим промоцију, али онако како ја желим, класичне промоције једноставну нису нешто што би ми пријало, са осмехом каже Вук.

Позиве за промоције је, како каже, добијао, али се још није одлучио на тај корак. Вероватно ће и промоција у његовом да случају да се догоди изненада и спонтано, баш као што је и почео да пише и као што и инспирацију за писање свакодневно изненада добије.

-Добијем идеју тако што чујем или прочитам нешто што се десило или код нас или било где у свету и на основу тог неког догађаја ја замислим своју верзију те приче, одем у неки други смер. Што се тиче мог стваралачког рада, углавном устанем ујутру, пишем оно што сам испланирао за тај дан, сат или два и наставим дан, додаје наше саговорник.

Књигу „Долина детлића“ Вук је каже, написао за своју душу. Своје пријатеље и познанике искористио је за ликове у књизи, уз нешто измењена имена, убацио их у историјски свет и то је дело посветио њима и себи. Наравно, у припреми је и нови роман.

-У питању је прича о жени која је изгубила мужа и сина, након чега је оболела од шизофреније. Она живи изоловано, а прича прати њену борбу са тим стањем. То је следеће што радим. Имам и три готова романа, који чекају објаву. Мени не треба много времена да напишем дело, више времена ми одузима све остало што иде уз то – корице, лектура, илустрације… Већину тога сам радим, једино лекторисање не могу сам, ту ми треба помоћ, рекао је он.

По реакцијама публике, која за поједине Вукове књиге каже како нису до сад прочитали бољу, рекло би се да је пред њим лепа књижевна каријера. Занимљиво је да, чак и они који нису љубитељи жанрова који обухватају његове књиге, опет са лакоћом могу да их читају и у њима да се пронађу. До прве промоције, када ћемо радо поново са њим разговарати, желимо му још много узбудљивих и невероватних прича.

Д. Ј. Бујак

Настави са читањем

Najčitanije