
Друштво
Немања Ћурић: Најтеже ми је било првих месец дана после несреће
Објављено
пре 2 године-
Објавио:
Клик на вести
Тада осамнаестогодишњи Немања Ћурић из Нове Гајдобре доживео је 23. јуна 2003. године тешку саобраћајну несрећу на мосту између Бачког Петровца и Гложана. У аутомобилу су били његова три другара и он. Један је изгубио живот, а Немања је задобио тешке телесне повреде опасне по живот. Повредио је кичму и од тада је везан за инвалидска колица.
-У питању је повреда торахалних пршљенова 10 и 11. Ти је таква повреда да је процес напретка јако дуг, али и могућ. Наравно, од тога и зависи каква је повреда кичмене мождине јер ниједна повреда мождине није иста. Ако је кичмена мождина пресечена, онда опоравак није могућ, али ако је нагњечена, као што је код мене случај, онда је опоравак донекле могућ.

Наш саговорник наводи да му је било јако тешко у првих месец дана после несреће да прихвати да ће наставак живота провести у инвалидским колицима.
-Јако је ретко да за тако кратко време наставим даље у чему ми је највише помогла породица. Велики утицај у том тренутку су имали моји најближи другари који ме ни једног јединог тренутка нису напустили и хвала им на томе. Рехабилитацију сам радио код куће где сам вежбао са професионалним физиотерапеутом Алицијом Шешум из Бачке Паланке која ми је доста помогла у опоравку. После пар година вежбања са терапеутом наставио сам да самостално вежбам код куће са мајком. На третман матичним ћелијама сам ишао у Беч 2013. и 2015. године и тамо сам се надао неком бољем опоравку, али безуспешно. За оздрављење шанса увек постоји, јер медицина напредује из дана у дан.
У свему томе је Немања Ћурић имао подршку породице, оца, мајке и брата.
-Имам подршку и од пријатеља, кумова, али породица је та која је увек ту и када је тешко, јер сам имао успона и падова. На жалост, мајка ми је недавно преминула, а ја сам, и поред тешког губитка, успео да останем у тренингу и освојим прву медаљу у синглу у стоном тенису коју посвећујем њој. Неизоставну захвалност имам и према мојој супрузи Споменки која ми је, после губитка мајке, највећа подршка у свему.
Пре саобраћајне несреће је Немања Ћурић био изузетно талентован фудбалер који је дошао и до дреса Чукаричког из Београда, а потом и до црно-белог дреса Партизана.

-Од малих ногу сам се бавио спортом који ми је у крви. Када сам схватио да могу да се бавим спортом из инвалидских колица, ниједног тренутка нисам размишљао да ли да се бавим него сам одмах кренуо са тренирањем стоног тениса. Као прво, волим спорт, а као друго, добро је за здравље поготово нама који смо у инвалидским колицима. С обзиром на моју повреду, морао сам да кажем збогом фудбалу, што ми је било тешко. После четрнаест година сам одлучио да тренирам стони тенис. Мислим да сам требао и раније да кренем, али из Нове Гајдобре то није било могуће. Тренира се два пута дневно у Новом Саду по два сата и тако сваки радни дан. То је био један од разлога зашто сам се одлучио да живот наставим у Новом Саду са тадашњом девојком, а сада супругом, и кренуо сам у озбиљно бављење стоним тенисом.
Ћурић овај спорт тренира седам година што и није тако пуно, јер је стони тенис јако компликован и тежак.
-После три године играња сам добио позив од селектора репрезентације Србије Златка Кеслера, а убрзо и његовог клуба Спин из Новог Сада. То је иначе најтрофејнији клуб на свету када су у питању особе са инвалидитетом. Што се тиче мојих успеха у стоном тенису, неколико година сам био први у дублу у Србији, а прошле године сам био први и на бодовном турниру у нашој земљи. У иностранству сам пре четири године узео златну медаљу у мушком дублу, пре две године сам био други у Ходинину у Чешкој у конкуренцији 50 такмичара. Исто тако сам пре две године у Острави у Чешкој савладао стонотенисера из Чилеа и једног Чеха како бих ушао на светску ранг листу, а да би то урадио мораш да победиш на Светском купу два такмичара који су већ на светској ранг листи. Пре две године сам у Чешкој на Светском купу освојио друго место у микс дублу са Биљаном Убовић из Младенова. На светску ранг листу сам дошао са неких 700 бодова и ево ове године сам, поново у Острави, на истом турниру победио Аргентинца који је боље пласиран од мене и Јапанца и прикупио сам око 70 бодова. У полуфиналу сам изгубио од представника Француске и тако сам завршио на трећем, месту. То је моја прва медаља у синглу на Светском купу. Дан касније сам у микс дублу са Марином Минић освојио сребрно одличје.

Следеће године је Европско првенство у Шведској, а Немања Ћурић се нада учешћу на овом великом такмичењу. До тада му остаје да вредно тренира.
-Тренирам у сали на СПЕНС-у. Када су летњи топли дани два месеца сам тренирао на Академији у климатизованој сали, али пре петнаест дана смо добили клима уређај у сали на СПЕНС-у тако да ћемо ово лето тренирати само ту.
Животна прича Немање Ћурића је тужна, али уједно има и лепих ствари. Ово је пример како јака воља за животом може да победи тешку болест или повреду. Надамо се да ће Немања победити тешку повреду кичме и изаћи из инвалидских колица, што је по свему и заслужио.
Д. Зорић
Повезане вести

Прва „Крофнијада” у Силбашу одржаће се у оквиру другог по реду „Овца феста” у суботу, 27. јуна. Такмичење и гастро-манифестација почињу у 14:00 часова, а догађај ће обогатити културно-уметнички програм и томбола где ће најуспешнији такмичари бити награђени путовањем на Златибор.
За учешће предвиђена је котизација у износу од 2000 динара. За учеснике је обезбеђено 2кг брашна, 2 квасца и 2 литрa уља. Организација се одвија у сарадњи са Активом жена Силбаш. Пријаве за Крофнијаду на телефон: 064/0428718.

Редакција
Друштво
Огласило се министарство о последицама невремена
Објављено
пре 17 сати-
јун 16, 2026Објавио:
Клик на вести
Поводом невремена које је претходних дана захватило делове Србије, Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде изражава разумевање за забринутост пољопривредних произвођача и наглашава да ће се тек након обиласка терена и процена надлежних служби моћи говорити о последицама штете.
Према информацијама Републичког хидрометеоролошког завода, противградна заштита је током 14. јуна 2026. године била ангажована у складу са развојем временске ситуације. Дејствовали су радарски центри Букуља, Петровац, Самош, Бајша и Фрушка гора, преко мреже од укупно 115 лансирних станица, са којих је испаљено 677 противградних ракета. Према првим информацијама са терена, град је регистрован на више локација у Војводини, а у већини случајева није пријављена значајнија штета. Оштећења су за сада забележена у околини Бачке Тополе и Бачке Паланке, док ће потпунија слика бити позната након увида на терену.

Министарство посебно истиче да се у условима све чешћих временских екстрема пољопривредна производња све више суочава са ризицима које није могуће у потпуности елиминисати. Због тога држава континуирано спроводи мере подршке које имају за циљ јачање отпорности пољопривредне производње.
Министарства обезбеђује подстицаје за осигурање пољопривредне производње у износу од 40 до 60 одсто вредности премије осигурања, док у појединим подручјима са израженијим ризицима подршка може достићи и до 70 одсто вредности премије. Поред тога, бројне локалне самоуправе спроводе сопствене програме подршке и додатно суфинансирају полисе осигурања, тако да у појединим срединама укупан ниво подршке достиже и до 100 одсто вредности премије.
Истовремено, Министарство кроз мере инвестиционе подршке обезбеђује и средства за набавку и постављање противградних мрежа, при чему подстицаји износе од 50 до 65 одсто прихватљивих трошкова инвестиције, у зависности од подручја и услова конкурса.
Пољопривреда данас више него икада подразумева не само производњу, већ и планирање ризика, примену савремених система заштите и прилагођавање све израженијим климатским изазовима. Министарство ће наставити да прати ситуацију на терену и о свим релевантним информацијама благовремено обавештавати јавност.
Извор и фото: Министарство пољопривреде, шумарстава и водопривреде
Друштво
Одржане радионице за малишане у Товаришеву
Објављено
пре 18 сати-
јун 16, 2026Објавио:
Клик на вести
У Народној библиотеци у Товаришеву, библиотекарка Лидија Шормаз организовала је две садржајне радионице намењене најмлађим посетиоцима, кроз које су деца имала прилику да уче, друже се и развијају важне животне вештине.
Поводом Дана дечје игре, библиотека је угостила ученике четвртог разреда и њихове учитељице Живикицу Бугарски и Исидору Гуштин. Дружење је протекло у ведрој и подстицајној атмосфери уз едукативну игру „Лепезица знања – Укључи вијуге“. Кроз занимљива питања и одговоре ученици су показали завидно знање, сналажљивост и тимски дух, док су кроз игру подстицали радозналост, логичко размишљање и активну комуникацију.

Библиотекарка Лидија Шормаз организовала је и креативно-интерактивну радионицу на тему емпатије за децу предшколског узраста, која су библиотеку посетила у пратњи васпитачице Далије Кнежевић. Радионица је реализована уз читање сликовница „Разумем те и нудим ти помоћ“ и „Умирићу себе да могу да утешим тебе“, ауторке Татјане Гјурковић. Кроз приче, разговор и ликовни израз малишани су учили да препознају и разумеју емоције, развијајући саосећање и међусобно разумевање.
Захваљујући посвећености библиотекарке Лидије Шормаз, најмлађи учесници понели су из библиотеке нова знања, лепе утиске и жељу за новим сусретима.
Овакве активности потврђују значај библиотеке као места које, поред књиге и читања, подстиче развој дечје маште, креативности, знања и емоционалне интелигенције.
Извор: Народна библиотека „Вељко Петровић“
Najčitanije
Сервисне информацијепре 2 данаРаспоред сахрана за понедељак 15. јун
Друштвопре 2 данаНађа Милићевић ђак генерације у Гизназији „20. октобар“
Друштвопре 2 данаОдржан 18. Дечији фестивал “ Ала волем коло да играм“
Друштвопре 2 данаЈелена Митровић – Спој знања и креативности
Друштвопре 20 сатиДодељена признања за добровољне даваоце крви
Друштвопре 2 данаЧаробни пасуљ окупио велики број хуманих људи
Општинске вестипре 2 данаЧетири министра посетила Бачку Паланку
Друштвопре 2 данаЂак генерације у Челареву – Милош Ковачевић










