Дугорочна прогноза: Каква нас зима чека?
Прати нас на мрежама

Друштво

Дугорочна прогноза: Каква нас зима чека?

Клик на вести

Објављено

-

Фото: Pexels

Пред нама је топао септембар који ће имати до 20 летњих дана, а михољско лето нас чека и у октобру. Права зима са јаким мразевима нам стиже крајем јануара, показује сезонска прогноза Републичког хидрометеоролошког завода (РХМЗ).


Топлотни талас у Србији не попушта, дуг сушни период је иза нас, али обилније кише нас чекају тек у трећој декади месеца. Проф. др Југослав Николић, директор РХМЗ, каже за Курир да ће у првој декади септембра преовлађивати суво време са сунчаним интервалима и температурама знатно изнад нормале.

-Највише вредности до 6. септембра биће од 31 до 36 степени Целзијусових услед чега ће на снази бити жути и наранџасти метеоаларм, а потом се очекује мањи пад температура, али ће и даље бити топло од 26 до 32 степена – најављује проф. др Николић.

Подсећа да септембарски рекорди датирају из давне 1946. године када је 9. септембра на мерном месту Врачар у Београду измерено чак 41.8 степени, док је у остатку Србије исте године најтоплије било у Димитровграду – 8. септембра осмотрено 42 степена.

-Иако ови рекорди неће бити оборени, саветујемо опрез у наредним данима, нарочито између 11 и 16 часова. Тропске ноћи се очекују само у Београду уз минималне температуре око 20 – 21 степен, док ће у осталим крајевима Србије ноћу бити свежије. Од 5. до 10. септембра уз локални развој облачности биће услова и за краткотрајне пљускове праћене грмљавином, али ће такви развоји бити веома ретка, изолована појава – каже директор РХМЗ и додаје:
Мање падавина

-У другој декади септембра очекује се чешћи утицај циклона, који ће се генерисати у западном Средоземљу и који ће обилне падавине условљавати пре свега на обалама Јадрана, као и на западу региона (Словенија, Хрватска, БиХ), док ће у централним и источним крајевима Балканског полуострва, укључујући и подручје Србије, количина падавина бити мања уз услове за појачан југоисточни ветар у кошавском подручју. Током септембра се прогнозира укупно од 15 до 20 летњих дана у нижим пределима са температуром изнад 25 степени. Просечне вредности максималне температуре биће од 25 до 27, што представља одступање од +2 степена у односу на референтни период 1991-2020. година.

Према његовим речима, променљиво време очекује се и у трећој декади месеца, а захваљујући пролазним наоблачењима са падавинама, у нижим пределима је укупно прогнозирано од 45 до 70 мм кише за месец дана, а на планинама локално и до 100 мм.

Према сезонској прогнози РХМЗ, октобар ће у већем делу земље бити топлији и сувљи, док ће у Војводини и Мачви бити топлији и просечно влажан. У већем делу Србије месечна сума падавина биће испод вишегодишњег просека са вредностима у просеку за пет мм до 10 мм нижим у односу на вишегодишњи просек. Средња максимална температура ваздуха у октобру биће изнад вишегодишњег просека, са вредностима у просеку вишим за један до два степена у односу на вишегодишњи просек. У Београду и широј околини биће око 19,8 степени.

И новембар ће бити топлији и мало влажнији када ће средња максимална температура ваздуха бити око 12,7 степени. РХМЗ наводи и да ће децембар бити блажи и просечно влажан као и јануар када су у трећој декади могући умерени до јаки јутарњи мразеви. Фебруар ће такође бити блажи и просечно влажан, а у првој половини месеца могући су умерени јутарњи мразеви.

Извор: Курир

Остави коментар

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Друштво

Предавање из прве помоћи у ТШ „9. мај“

Клик на вести

Објављено

-

Објавио:

Фото: Црвени крст Бачка Паланка

Црвени крст Бачка Паланка наставио је са едукацијом омладине из прве помоћи што би требало да постане општа култура сваког човека.


Наиме, 11. септембра су запослени у овој организацији, на позив професора Славка Матерића, одржали предавање ученицима првог разреда Техничке школе „9. мај“.

Том приликом су стручни сарадници Црвеног крста Драгана Милић и Јакоб Толд извели показну вежбу којом је приказано како могу да се збрину одређене повреде уколико се ученици нађу у незгодној ситуацији.

Драгана Милић и Јакоб Толд су показали технике санирања посекотина, прелома, бесвесног стања итд.

Извор: Црвени крст Бачка Паланка

Настави са читањем

Друштво

Јесен стиже у недељу у 14.43 сати

Клик на вести

Објављено

-

Објавио:

Фото: Pixabay

Јесен почиње у недељу, 22. септембра, у 14 часова и 43 минута. У том тренутку Сунце ће бити у равни Земљиног екватора, односно, како би астрономи рекли – прелази са северне на јужну небеску полулопту, објашњено је у саопштењу Астрономског друштва „Руђер Бошковић“ из Београда.


У исто време за становнике јужне Земљине полулопте почиње пролеће. На дан почетка јесени Сунце у Београду излази у 06.25 сати, а залази у 18.34, што значи да ће обданица трајати 12 сати и девет минута, а ноћ 11 сати и 51 минут.

На дан јесење равнодневице обданица и ноћ нису једнаке дужине, јер се Сунце привидно уздиже изнад хоризонта због Земљине атмосфере, иако се оно геометријски гледано налази испод њега, наводи се у саопштењу.

Обданица и ноћ ће бити исте дужине 25. септембра.

Извор: РТВ

Настави са читањем

Друштво

У Парагама одржани „Михољски сусрети села“

Клик на вести

Објављено

-

Објавио:

Фото: Фејсбук/Параге моје село

Четврта по реду манифестација „Михољски сусрети села“ одржана је у суботу 14. септембра у Парагама уз подршку Министарства за бригу о селу Републике Србије и Општине Бачка Паланка у сарадњи са Културним центром из Бачке Паланке.


Ова манифестација има за циљ да обогати друштвени и спортски живот мештана, као и да очува традиционални начин живота и културно-историјско наслеђе.

На почетку званичног програма манифестације наступио је „Здравичар“ Ненад Еречковић. Председница Савета месне заједнице Параге, Емили Шушница, отворила је манифестацију и захвалила се Општини Бачка Паланка и Министарству за бригу о селу на помоћи и подршци током организације овог догађаја.

Најмлађи посетиоци могли су да уживају и да се такмиче у Олимпијади за децу (старинске дечије спортске игре): полигон спретности, брзине и вештине, стони тенис, трка у џаковима, ношење јаја у кашикама, ношење књиге на глави. Најбољим такмичарама у свакој дисциплини подељене су медаље и дипломе.

Посетиоци манифестације уживали су у ликовној колонији сликара из Војводине, као и изложби народних радиности сувенира, рукотворина и предмета старих заната представљеним од стране удружења жене са територије наше општине.

Културно – уметнички програм употпунили су наступи културно уметничких друштава који су кроз песму и игру оживели дух традиције, као и наступ малог Лазара Николића солисте на хармоници.

У такмичарском делу за најлепшу парошку крофну и најлепши пекмез од шљива учествовало је 8 екипа. Циљ овог такмичења јесте очување старих рецепата од заборава. Сви посетиоци манифестације имали су прилику да уживају у укусима меканих крофни са пекмезом од шљива.

Прво место у прављењу крофни освојило је удружење жена „Златне руке“, а за најлепши домаћи пекмез од шљива освојило је удружење креативних жена „Бисер“.

Извор: Општина Бачка Паланка

Настави са читањем

Najčitanije