Друштво
Живот у инвалидским колицима
Објављено
пре 4 седмице-
Објавио:
Клик на вестиЖивот са инвалидитетом – Живот у инвалидским колицима
Немања Ћурић из Нове Гајдобре је 23. јуна 2003. године доживео тешку саобраћајну несрећу на мосту између Бачког Петровца и Гложана и остао у инвалидским колицима задобивши тешке телесне повреде опасне по живот. Повредио је кичму и од тада је непокретан.
Конкретно, Немања је повредио торахалне пршљенове 10 и 11. Код ове повреде је процес лечења и опоравка јако дуг, али и могућ. Нада увек постоји да овај млади човек поново стане на своје ноге, али се мора бити упоран и пре свега стрпљив.
Ћурићу је најтеже било да прихвати тешку повреду и инвалидска колица, посебно у првих месец дана након несреће, али су му у томе највише помогли породица и пријатељи који су му били велика подршка.
У свом свакодневном животу Немања нема већих проблема, било физичких препрека било дискриминације у друштву. Једина препрека су му степенице, тада једино схвати да је непокретан. Посебно то долази до изражаја у Бачкој Паланци која има доста јавних објеката где особе са инвалидитетом немају адекватан прилаз за инвалидска колица. Данас вози аутомобил, као и сви други људи. Иде свакодневно на тренинге на СПЕНС аутомобилом који је прилагођен његовом стању. Аутомобил му поседује специјално седиште за особе са инвалидитетом, из колица прелази на управљачко седиште ослањајући се на руке, а управља аутомобилом помоћу ручних команди. Живот проводи као остали људи.
Покушао је у два наврата да направи неки помак у опоравку третманом матичним ћелијама у Бечу, али не са већим успехом. У почетку је редовно вежбао са професионалним физиотерапеутом, а онда је наставио да самостално вежба код куће. Нада за оздрављење још увек постоји и зато Немања не одустаје од борбе иако му је ове године преминула мајка која је вежбала са њим.
Ћурић је пре саобраћајне несреће био талентован фудбалер који је дошао до дреса Чукаричког, а потом и Партизана из Београда. Када је прихватио тешко стање окренуо се бављењу стоним тенисом који тренира већ седам година. Позвао га је селектор репрезентације Србије у стоном тенису за особе са инвалидитетом Златко Кеслер и Немања је постао члан СТК „Спин“ из Новог Сада. Иако је то био нови и тотално другачији спорт за њега, Ћурић се брзо снашао и остварио неке запажене успехе у земљи и иностранству. Неколико година је био први у дублу у Србији, а имао је успеха и на међународној сцени. Има освојену златну медаљу у дублу и сребро у Чешкој. Пре две године је Ћурић на Светском купу за особе са инвалидитетом у стоном тенису био други у микс дублу. То су само неки од резултата овог успешног стонотенисера у инвалидским колицима.
У међувремену се Немања оженио са супругом Споменком и практично почео нови живот.
Ова прича је тужна, али у исто време има и лепих ствари. Ово је пример како јака воља за животом може да победи тешку болест или повреду. Младе особе са инвалидитетом у инвалидским колицима не треба да клону духом, да не одустају од живота, да пронађу неку занимацију која ће их окупирати. Воља за животом је најбитнија, а то се најбоље види код Немање Ћурића.
С. Недић
Пројекат „Живот са инвалидитетом“ суфинансира Општина Бачка Паланка. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове Општине Бачка Паланка, која је доделила средства.
Повезане вести
Друштво
Данас (5. децембра) је Светски дан волонтера
Објављено
пре 15 сати-
децембар 5, 2024Објавио:
Клик на вестиЈедан од најважнијих датума које Црвени крст обележава сваке године је Светски дан волонтера (5. децембар).
Ова хуманитарна организација је основана управо на бази волонтеризма и волонтери чине њену базу. Снага волонтера и Црвеног крста се на најбољи могући начин могла видети у време катастрофалних поплава у Србији 2014. године и епидемије Ковида 2020-2022. године. Црвени крст Бачка Паланка има велики број волонтера, чак и основношколаца и средњошколаца, који у сваком тренутку могу да се у случају потребе ангажују. Бити волонтер пружа сатисфакцију. јер нема бољег и лепшег осећаја када помогнете старијој и немоћној особи или неком повређеном и тешко болесном лицу.
Црвени крст Бачка Паланка организује неколико година уназад дружење са најактивнијим волонтерима у 2024. години.
Д. З.
Друштво
Лепа традиција коју негују радници Житопродукта
Објављено
пре 15 сати-
децембар 5, 2024Објавио:
Клик на вестиПензионисани радници некадашње фирме АД „Житопродукт“ још од 1999. године имају једну лепу традицију. Од тада, сваке године редовно се састају на дружењима која су се временом проширила па су данас са њима и млади пекари. Састанци су и ове године одржани, један у мају у Бачкој Паланци, а други у Товаришеву 29. новембра.
На лето 1999. године, један од некадашњих запослених у Житопродукту предложио је заједничка дружења радника и тада се скупило око 10 најближих сарадника који су провели једно угодно поподне. Тако је све и почело и тада су се договорили да се сваке године састају пензионисани радници АД „Житопродукт“.
Сусрети пензионера у Бачкој Паланци тако су настављени, сваке године у мају месецу. Из године у годину број оних који су се окупљали и одлучили да наставе са лепом традицијом се проширио, данас око 30 пензионера нових генерација се редовно састаје. С обзиром да је било доста запослених и у Товаришеву, и они су изразили жељу да буду домаћини али током новембарских празника, тачније некадашњег Дана републике (29. новембар). Тако су се дружења организовала једне године у Бачкој Паланци, наредне у Товаришеву, да би последњих година одлучили да се сусрећу два пута годишње. На тај начин, бивши радници Житопродукта обележавају и два празника који су се славила у старој Југославији – 25. мај и 29. новембар.
Део овог друштва које жели неке старе приче да сачува од заборава, су и млађи људи, не само пензионери. Млади пекари су се придружили пензионерима те садашња дружења заиста представљају реткост у данашњем друштву. Мало је фирми које негују овакву традицију, састанке бивших и актуелно запослених већ 25 година, али они су решени да традицију сачувају и што је још важније, пренесу је на млађе генерације.
Д. Ј. Бујак
Драгоцену течност је на последњој, децембарској акцији добровољног давања крви (4.12.) донирало 110 хуманих суграђана, а њих десет је одбијено из медицинских разлога. Међу даваоцима крви је било четрнаест жена, а пет особа је први пут дало крв.
То свакако говори да је свест наших суграђана широка када треба помоћи некоме у невољи и да се хуманост дубоко урезала у Бачкопаланчане.
Задовољно бројем прикупљених јединица крви је било медицинско особље мобилне екипе Завода за трансфузију крви Војводине, а у реализацији целодневне акције су им помогли волонтери Црвеног крста Бачка Паланка.
Последња акција добровољног давања крви за ову годину у нашој општини одржава се 20. децембра у Младенову.
Д. З.
Najčitanije
- Друштвопре 2 дана
Захвалност за све људе великог срца
- Друштвопре 2 дана
Обележен Светски дан особа са инвалидитетом
- Друштвопре 2 дана
Током целе године уз наш народ на Космету
- Сервисне информацијепре 2 дана
Распоред сахрана за среду 4. децембар
- Друштвопре 2 дана
Санирана дивља депонија у Новој Гајдобри
- Спортпре 2 дана
Још једна победа одбојкашица Меркура
- Спортпре 2 дана
Нови спортски успеси ОШ „Здравко Челар“
- Хроникапре 1 дан
Бачкопаланчанин осумњичен за нелегалну трговину наркотицима