За опремање једног школарца потребна скоро цела плата
Прати нас на мрежама

Друштво

За опремање једног школарца потребна скоро цела плата

Клик на вести

Објављено

-

Фото: Недељне новине

Ситно бројимо до почетка нове школске године. Годишњи одмори се полако завршавају, ко је још увек на путовању, ових дана се враћа и почињу припреме школараца за почетак школе.


Ускоро ће зазвонити школско звоно после летњег распуста, а највеће гужве, по обичају у ово доба године, јесу у књижарама, спортиским продавницама, бутицима… Купују се школске торбе, свеске, гардероба, а они који нису на рате купили уџбенике, куповину обављају сада у књижарама или путем интернета. Поједини родитељи не воле рате, куповину обаве одједном, има оних који потраже повољније књижаре, али за сваку породицу припрема ђака за школску годину је значајна ставка у кућном буџету.

Посетили смо једну боље снабдевену књижару у Бачкој Паланци и проверавали како се крећу цене школских торби и прибора.

Цене анатомских школских торби крећу се од 3.100 до 6.600 динара, а класични ранчеви које купују мало старији основци коштају између 2.900 и 4.800 динара. Перонице без прибора крећу се од 580 до 1.050, а пуне перонице су од 900 до 3.200 динара.

Свеске се по обичају највише купују, из појединих предмета деца морају да имају и по две свеске, а то је део прибора који се купује током целе школске године. Па тако велике свеске меког повеза коштају од 100 до 190 динара, док за велике свеске тврдог повеза треба издвојити између 240 и 350 динара. Мале свеске коштају од 50 до 100 динара за меки повез, а за тврди повез од 120 до 180 динара.

Ту су и графитне оловке које се крећу од 30 до 100 динара, дрвене бојице од 170 до 420, фломастери од 190 па све до 500 динара. Не треба заборавити ни увијаче на којима многи учитељи инсистирају. Један увијач кошта у просеку 20 динара, али кад знамо да деца, у зависности од тога који су разред, имају око тридесетак књига и свесака, ни то није мала ставка.

Не треба заборавити ни ситнице попут зарезача, гумица, блокова за цртање, четкица, све то кад се сабере, износ на крају није мали. А колики је заправо тај износ, када се споји са уџбеницима, питали смо управо родитеље.

За двоје деце, која сада крећу у други и пети разред, комплети уџбеника и школски прибор коштају око 45.000 динара. Родитељи са којима смо разговарали кажу и да је куповина гардеробе за нову школску годину коштала за једно дете око 8.000 динара, а сам школски прибор изађе око 6.000 динара. Једна мама три школарца поделила је са нама искуство од прошле године: две школске торбе, три перонице, комплетан прибор, по три пара патика, уџбеници – све је било скоро 120.000 динара!

Уџбенике, торбу, гардеробу, као и школски прибор свом детету мора да обезбеди сваки родитељ. Ствар је избора у којим продавцима и по којим ценама ће родитељи пазарити, али и кад прате акције и снижења, доста новца морају да издвоје за бесплатно основно образовање.

Д. Ј. Бујак

Остави коментар

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Друштво

За Александра прикупљено преко 200.000 динара

Клик на вести

Објављено

-

Објавио:

Фото: Приватна архива

На хуманитарном концерту, одржаном у четвртак, 13. марта у ресторану „Етно Идила“ у Бачкој Паланци, прикупљено је 178.000 динара и 355 евра за наставак лечења Александра Адамовића из Гајдобре. 


Вече је протекло у дивној атмосфери уз добру крајишку и народну музику, а наступио је велики број извођача. И сам Саша је био присутан на концерту, наравно расположен и веома узбуђен. Александру су неопходна средства за операцију и неурорехабилитацију након ње. Његови суграђани су одлучили да му помогну у прикупљању новца и организују концерт крајишке и народне музике. Вече је било емотивно, а што је важно и веома успешно, јер ће прикупљени новац омогућити што бржи наставак лечења.

Настави са читањем

Друштво

Невреме направило штету, ветар обарао дрвећа

Клик на вести

Објављено

-

Објавио:

Извор: Телевизија БАП

Током јучерашњег дана делове Бачке захватило је невреме праћено кишом и јаким ветром. У већини места у Војводини наоблачење је било кратко уз мало кише, међутим у неким местима било је јаче невреме уз грмљавину и олујни ветар.


Јак ветар је у Бачу оборио је дрво, а ништа боље нису прошла ни околна места. У Малом Бачу дошло је и до појаве леда, док је у Пивницама код Бачке Паланке ветар, такође, оборио дрво.

Како је саопштила Општина Бач, радници ЈКП „Тврђава“ Бач одмах након невремена изашли су на терен и отклонили последице невремена. Надлежни су апеловали на све грађани да пријаве у ЈКП „Тврђава“ Бач насталу штету, пало дрвеће и слично што је потребно уклонити.

Редакција

Настави са читањем

Друштво

Новогајдобрани изразили незадовољство испред школе

Клик на вести

Објављено

-

Објавио:

Група од тридесетак становника Нове Гајдобре, окупила се у четвртак, 13. марта испред ОШ „Алекса Шантић“ у Новој Гајдобри где су изразили неслагање са потпуном обуставом наставе. Упутили су заједничку поруку да је деци место у школи, а не на улици. Иначе ОШ „Алекса Шантић“ Гајдобра – Нова Гајдобра је једина основна школа у нашој општини која је у тоталној обустави од петка 7. марта.


Новогајдобрани су се пре само неколико година борили да школа у овом насељеном месту опстане, да деца не би морала путовати у друге школе, па их додатно погађа ова потпуна обустава. Како сазнајемо, поједине учитељице и разредне старешине су чак и у Вибер групама позвале родитеље да им се придруже у штрајку, иако је већина родитеља одбила потпуну обуставу и изразила незадовољство. „Штрајкачи“ наводе да је потпуна обустава због неисплаћених зарада, а зараде уствари нису исплаћене, како незванично сазнајемо, јер су школским управама послати обрачуни који се нису слагали са стварним часовима рада. Иначе, родитељи су већ дан пре послали децу у предшколску групу у Новој Гајдобри и васпитачица их је примила унутра, иако је у штрајку, док је код једне учитељице ситуација била другачија, дете које је дошло у школу у четвртак 13. марта, остало је испред школе, јер је она имала „друге активности“ и „да им је због гужве речено да не излазе напоље“.

-Мора се наћи решење, какво год да је, али да деца иду у школу и да час буде 45, а не 30 минута. Проблеме које имају нека решавају са надлежнима, а деца треба да буду у школи. Ја сам иначе ових дана обишао цео Срем и уверио сам се да све школе раде, рекао је Радослав Анђелић.

Јово Драгић, један од најстаријих учесника скупа, је рекао:

-Ово се никад није десило у Новој Гајдобри. Погледајте ову децу, па зар им није част да их васпитавају и уче? Не знам шта је то што их одвраћа, стварно нема смисла. Сви смо ишли у ову школу, а некада су услови били много лошији, али се нико није бунио. Једноставно, схватали смо ситуацију у којој се налазимо.

Једна мајка је покушала да уђе у зборницу и распита се да ли ће и када настава бити настављена.

-Дочекали су ме са питањем са којим основом сам ушла у зборницу, јер немам права на то. Мислим да то стварно нема смисла. На то сам им одговорила да деца треба да иду у школу, на шта су ми они одговорили да ћемо о томе бити обавештени поруком, изјавила је Анна Родић.

Надамо се да ће се пронаћи неко компромисно решење које ће бити за добробит деце.

Настави са читањем

Najčitanije