За опремање једног школарца потребна скоро цела плата
Прати нас на мрежама

Друштво

За опремање једног школарца потребна скоро цела плата

Клик на вести

Објављено

-

Фото: Недељне новине

Ситно бројимо до почетка нове школске године. Годишњи одмори се полако завршавају, ко је још увек на путовању, ових дана се враћа и почињу припреме школараца за почетак школе.


Ускоро ће зазвонити школско звоно после летњег распуста, а највеће гужве, по обичају у ово доба године, јесу у књижарама, спортиским продавницама, бутицима… Купују се школске торбе, свеске, гардероба, а они који нису на рате купили уџбенике, куповину обављају сада у књижарама или путем интернета. Поједини родитељи не воле рате, куповину обаве одједном, има оних који потраже повољније књижаре, али за сваку породицу припрема ђака за школску годину је значајна ставка у кућном буџету.

Посетили смо једну боље снабдевену књижару у Бачкој Паланци и проверавали како се крећу цене школских торби и прибора.

Цене анатомских школских торби крећу се од 3.100 до 6.600 динара, а класични ранчеви које купују мало старији основци коштају између 2.900 и 4.800 динара. Перонице без прибора крећу се од 580 до 1.050, а пуне перонице су од 900 до 3.200 динара.

Свеске се по обичају највише купују, из појединих предмета деца морају да имају и по две свеске, а то је део прибора који се купује током целе школске године. Па тако велике свеске меког повеза коштају од 100 до 190 динара, док за велике свеске тврдог повеза треба издвојити између 240 и 350 динара. Мале свеске коштају од 50 до 100 динара за меки повез, а за тврди повез од 120 до 180 динара.

Ту су и графитне оловке које се крећу од 30 до 100 динара, дрвене бојице од 170 до 420, фломастери од 190 па све до 500 динара. Не треба заборавити ни увијаче на којима многи учитељи инсистирају. Један увијач кошта у просеку 20 динара, али кад знамо да деца, у зависности од тога који су разред, имају око тридесетак књига и свесака, ни то није мала ставка.

Не треба заборавити ни ситнице попут зарезача, гумица, блокова за цртање, четкица, све то кад се сабере, износ на крају није мали. А колики је заправо тај износ, када се споји са уџбеницима, питали смо управо родитеље.

За двоје деце, која сада крећу у други и пети разред, комплети уџбеника и школски прибор коштају око 45.000 динара. Родитељи са којима смо разговарали кажу и да је куповина гардеробе за нову школску годину коштала за једно дете око 8.000 динара, а сам школски прибор изађе око 6.000 динара. Једна мама три школарца поделила је са нама искуство од прошле године: две школске торбе, три перонице, комплетан прибор, по три пара патика, уџбеници – све је било скоро 120.000 динара!

Уџбенике, торбу, гардеробу, као и школски прибор свом детету мора да обезбеди сваки родитељ. Ствар је избора у којим продавцима и по којим ценама ће родитељи пазарити, али и кад прате акције и снижења, доста новца морају да издвоје за бесплатно основно образовање.

Д. Ј. Бујак

Остави коментар

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Друштво

Усековање главе Јована Крститеља, дан строгог поста

Клик на вести

Објављено

-

Објавио:

Фото: Недељне новине

Српска православна црква и верници обележавају данас успомену на смрт светог Јована, Пророка, Претече и Крститеља. Овом свецу посвећено је шест празника у току године. Данашњи се слави и као крсна слава.


У народу овај празник назива се и јесењи Свети Јован, или Јован Главосек, па и Јован Секован.

Обележава дан када је цар Ирод из Галилеје који је живео супротно свим Божијим и људским законима, наредио да се одсече глава правдољубивом Јовану Крститељу јер је Претеча са јавних места осуђивао цара.

По жељи нове жене цареве, глава Јованова је одсечена односно „усекована“ и донета на тањиру.

Овај дан изабран је за обележавање смрти Светог Јована јер је 29. августа по старом календару освећена црква, коју су на гробу у Севастији подигли цар Константин и царица Јелена.

Обичаји на данашњи дан

Данас се строго пости, по могућности тзв „сухоједење“ односно једе се само некувана, сува посна храна. Изузетак је ако је празник у суботу или недељу, када се разрешава на уље и вино.

Благочестиви обичај је да се на овај дан ништа не једе из тањира и да се избегава храна и плодови црвене боје, у знак сећања на погубљење св. Претече коме је глава одрубљена и донесена Иродијади на тањиру.

Не раде се данас тежи послови, одлази се у поља и беру лековите траве, али се води рачуна да се не ради ништа око семења.

Слави се као крсна слава, одржавају се и вашари.

На празник Усековања главе светог Јована Крститеља, пре 110 година, 1914, рођен је блаженопочивши патријарх Павле.

Извор: РТВ

Настави са читањем

Друштво

Црвени крст реализовао акцију „Безбедност деце у саобраћају“

Клик на вести

Објављено

-

Објавио:

Фото: Црвени крст Бачка Паланка

Једна од редовних активности Црвеног крста је реализација акције „Безбедност деце у саобраћају“. Та акција се реализује сваке године почетком септембра и односи се најпре на ђаке прваке.


Деца на путу од куће до школе и у повратку представљају озбиљне учеснике у саобраћају и њихови родитељи треба да их упуте у правила понашања. При томе се апелује на возаче аутомобила да посебно обрате пажњу на малишане у близини школа, али и на свим другим местима.

Акција је реализована током почетком школске године у сарадњи са сталним партнерима ауто-школом „Илић“ и Предшколском установом „Младост“.

-Ове године смо реализовали две активности у склопу акције „Безбедност деце у саобраћају“. Најпре смо посетили ОШ „Свети Сава“ где је наш волонтер Милан Тутулукџија одржао предавање малишанима о безбедном понашању деце у саобраћају. Након предавања, ђаци прваци су кредама цртали саобраћајне знакове, семафоре и пешачке прелазе, каже Лазар Мишков из Црвеног крста Бачка Паланка.

Друга активност у оквиру ове акције је била у сарадњи са предшколцима из ПУ „Младост“ који су посетили ауто-школу „Илић“.

-Триво Илић је презентовао деци правила понашања у саобраћају, а предшколци су активно учествовали са питањима. На крају крајева, сви имамо заједнички циљ, а то је да нам деца буду безбедна у саобраћају, додаје Мишков.

Д. З.

Настави са читањем

Друштво

Санираће се дивља депонија у Новој Гајдобри

Клик на вести

Објављено

-

Објавио:

Фото: Никола Јаничић

Несавесни житељи Нове Гајдобре настављају да одлажу отпад на непредвиђеним местима за то и тако стварају дивље депоније. Једна таква се налази тачно преко пута лепо уређеног стадиона и када гостују екипе из других села прво што угледају на прилазу игралишту је дивља депонија поред пута.


То ствара лошу слику о нашем менталитету и селу, али и свим становницима Нове Гајдобре.

Из Месне заједнице Нова Гајдобра поручују да ће се дивља депонија код стадиона санирати у наредним месецима. Након довођења јавне површине у првобитно стање, у МЗ Нова Гајдобра најављују постављање видео надзора на тој локацији.

-Позивамо житеље нашег места да пријаве свако недозвољено одлагање отпада неодговорних и несавесних појединаца. Овакво понашање је крајње недопустиво и неодговорно и неће се толерисати. Одлагање отпада у Новој Гајдобри је добро организовано, а повремено се прикупља и одвози кабасти отпад, тако да за овакво понашање нема никаквог оправдања, каже председник Савета МЗ Нова Гајдобра Младен Лучић.

Д. З.

Настави са читањем

Najčitanije