Вук Ђурица - писац из сенке
Прати нас на мрежама

Култура

Вук Ђурица – писац из сенке

Клик на вести

Објављено

-

Фото: Приватна архива

Вук Ђурица из Бачке Паланке написао је и објавио до сада три књиге. Прва која је објављена је „Пут самоистребљења“, након тога уследила је књига „Долина детлића“, а последња објављена је „Боја без имена“. Вук је неко ко је писањем почео да се бави сасвим случајно, а своје идеје и маште невероватно брзо преточи у писане речи. Оно што је важно истаћи јесте да су његове књиге наишле на сјајне реакције читалаца, а у своју понуду уврстили су их познати домаћи издавачи. 


Још као мали, када је требало да се напише нешто за школу,  Вук је увек писао песме. Поезија је његова прва љубав када је у питању писање, а прозом, тачније писањем романа и прича почео је да се бави за време епидемије корона вируса.

-Занимљиво је да пре тога нисам чак много ни читао књиге, тек тад сам почео мало више да читам и деловало ми је као нешто у чему ја могу да се опробам. Тако сам почео да пишем са своје 32 године. Прва моја књига није ни објављена, писао сам је више да бих научио како се пише. До сада сам објавио укупно три, а готова је и четврта, прича Вук за „Недељне новине“.

Како нам каже Вук, његове књиге не могу да се сврстају у само један жанр. На пример, „Пут самоистребљења“ састоји се из десетак прича које су међусобно повезане, а све су различитог жанра, од трилера, до драме.

-Могао бих да кажем да сваку књигу прати мистерија која се разрешава на самом крају романа. То је оно што је специфично и што је заједничко за све три књиге, додаје он.

Вук није одржао промоције својих књига, каже како није баш добар у јавним наступима, али његове занимљиве приче упркос томе пронашле су пут до читалаца, а њихове реакције су више него одличне.

-Књигу „Пут самоистребљења“ је прочитало доста људи и за њу ми до сад још нико није рекао да је лоша. Мислим да је добро прихваћена јер обухвата људе и све њихове мане, сазнање да свет није добар и да ми као људи морамо да будемо бољи. Некако су се сви ту препознали и то је нешто што је свима блиско. „Боја без имена“ је књига у којој су се углавном пронашле жене, јер прича прати девојчицу Петру која је преживела стрељање у Другом светском рату. Могао бих можда да направим промоцију, али онако како ја желим, класичне промоције једноставну нису нешто што би ми пријало, са осмехом каже Вук.

Позиве за промоције је, како каже, добијао, али се још није одлучио на тај корак. Вероватно ће и промоција у његовом да случају да се догоди изненада и спонтано, баш као што је и почео да пише и као што и инспирацију за писање свакодневно изненада добије.

-Добијем идеју тако што чујем или прочитам нешто што се десило или код нас или било где у свету и на основу тог неког догађаја ја замислим своју верзију те приче, одем у неки други смер. Што се тиче мог стваралачког рада, углавном устанем ујутру, пишем оно што сам испланирао за тај дан, сат или два и наставим дан, додаје наше саговорник.

Књигу „Долина детлића“ Вук је каже, написао за своју душу. Своје пријатеље и познанике искористио је за ликове у књизи, уз нешто измењена имена, убацио их у историјски свет и то је дело посветио њима и себи. Наравно, у припреми је и нови роман.

-У питању је прича о жени која је изгубила мужа и сина, након чега је оболела од шизофреније. Она живи изоловано, а прича прати њену борбу са тим стањем. То је следеће што радим. Имам и три готова романа, који чекају објаву. Мени не треба много времена да напишем дело, више времена ми одузима све остало што иде уз то – корице, лектура, илустрације… Већину тога сам радим, једино лекторисање не могу сам, ту ми треба помоћ, рекао је он.

По реакцијама публике, која за поједине Вукове књиге каже како нису до сад прочитали бољу, рекло би се да је пред њим лепа књижевна каријера. Занимљиво је да, чак и они који нису љубитељи жанрова који обухватају његове књиге, опет са лакоћом могу да их читају и у њима да се пронађу. До прве промоције, када ћемо радо поново са њим разговарати, желимо му још много узбудљивих и невероватних прича.

Д. Ј. Бујак

Остави коментар

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Култура

Прво место за Давида Зорића из Бачке Паланке на ликовном конкурсу на Златибору

Клик на вести

Објављено

-

Објавио:

Извор: Културни центар Бачка Паланка

На ликовном конкурсу „Голд гондола у свим годишњим добима“, прво место освојио је Давид Зорић из Бачке Паланке, полазник школе уметности „СТарт“ коју води дипломирана примењена уметница-костимографкиња Тијана Сићевић. 


У хотелу „Queen of Zlatibor“ стручни жири је имао тежак задатак, да међу више од 82 дечија ликовна рада на тему „Голд гондола у свим годишњим добима“, који су пристигли из целе Србије, а и Црне Горе изабере оне најбоље. Поред ликовног умећа, жири је оцењивао и оригиналност и маштовитост, као и могућност апликовања радова на сувенире, који ће бити у понуди Gondola shop-a. Радови су бирани у категоријама млађих и старијих основаца.

Давидов ликовни рад користиће се као мотив на сувенирама, а поред овог успеха, жири је похвалио и труд ученика из ОШ „Десанка Максимовић“ из Бачке Паланке.

Извор: Културни центар Бачка Паланка, zoomue.rs

Настави са читањем

Култура

Песничко вече посвећено Бранку Радичевићу

Клик на вести

Објављено

-

Објавио:

Народна библиотека „Вељко Петровић“ Бачка Паланка обележиће манифестацију „Ноћ библиотека“, организацијом песничке вечери посвећене Бранку Радичевићу, а поводом обележавања 200 година од његовог рођења.   


Песничко вече ће бити одржано у петак, 06.12.2024. у 19.00 часова у свечаној сали Народне библиотеке „Вељко Петровић“. Песници књижевног клуба „Дис“ и ученици ССШ „Др Радивоје Увалић“ ће говорити своје песме и песме Бранка Радичевића.

Манифестација „Ноћ библиотека“ организује се под покровитељством Министарства за културу и информисање Републике Србије и Народне библиотеке Србије.

Редакција

Настави са читањем

Култура

Обележен Дан огранка библиотеке у Обровцу

Клик на вести

Објављено

-

Објавио:

Извор: НБ "Вељко Петровић"

Пре 11 година, на дан Св. Јована Златоустог, 26. новембра, освећен је огранак Библиотеке у Обровцу. Тада је у присуству бројних званица, чланова и пријатеља библиотеке, ученика школе, наставника и учитеља организована пригодна свечаност поводом свећења.


Кум библиотеке постао је Радован Јовин, који је са радошћу прихватио позив за кумство и том приликом даровао библиотеку вредним поклонима. Огранак је освештао парох обровачки, свештеник Мирослав Тронколовић.

И не случајно, библиотека у Обровцу је тада добила свог заштитника Св. Јована Златоустог: једног од најученијих светитеља, проповедника и реторичара у историји цркве, њеног реформатора, поборника учења и заштитника сиромашних. Библиотеку краси икона Св. Јована Златоустог, чувара и заштитника наше „куће књига“ коју је поклонио вероучитељ Мирослав Максимовић.

На дан свећења библиотека у Обровцу је добила и име по доктору медицине Славку Јовину. Рођен у Обровцу, сада већ давне 1923. године, био је познати лекар, епидемиолог, научник, први истраживач заразних болести у Војводини. Др Славко Јовин само је једна од личности коју смо желели да сачувамо од заборава, тако да данас огранак Библиотеке у Обровцу са поносом носи његово име.

Сваке године са поносом прослављамо, радујемо се и сећамо, сваке године се обележава Дан огранка часом веронауке који вероучитељ са децом посвећује неком од светитеља. Ове године гости огранка били су ученици IV разреда.

Д. П.

Настави са читањем

Najčitanije