Времеплов: Самодоприносима до изградње водовода
Прати нас на мрежама

Друштво

Времеплов: Самодоприносима до изградње водовода

Клик на вести

Објављено

-

Недељне новине следеће године обележавају 60 година постојања. Тим поводом објављујемо „Времеплов Недељних новина“, а овај пут издвајамо текстове из броја 239 од 03. августа 1969. године.


Високи приноси

У атару наше општине пали су и последњи снопови са 13.906 хектара под пшеницом и пиварским јечмом: на друштвеном сектору пожњевено је 5.029 а на приватном 6.792 хектара. Са 142 комбајна, 18 самовезачица и осам вршалица у друштвеном и 6 комбајна и 170 самовезачица у приватном сектору, жетва је обављена на време и поред кишног периода од 8. до 14. јула. Највеће површине под пшеницом имало је ЛШПД „Карађорђево“ – 1.887 хектара. Најспремнији за жетву био је пољопривредно-индустријски комбинат „Будућност“ са 40 комбајна и добро организованом сервисном службом.

Подаци о целокупној жетви на подручју наше општине још нису сређени. Па ипак можемо рећи да су приноси пшенице и пиварског јечма били високи без обзира што су могли бити и већи.

Пред сваку кућу водовод

Пре две године житељи Месне заједница III рејона донели су одлуку да средствима месног самодоприноса изграде бетонске стазе, нове километре водоводне мреже и да озелене своје улице. Према одлуци збора бирача запослени грађани на подручју ове, вероватно једне од најактивнијих бачкопаланачких месних заједница, плаћају на име самодоприноса један одсто од својих месечних примања а земљорадници два одсто на катастарски приход.

-Изградња бетонских стаза – каже нам Светозар Јовић, председник Савета месне заједнице III рејона – је већ скоро завршена. Зато смо сва расположива средства сад усмерили на изградњу нових километара водоводне мреже. На сваки динар грађана Завод за урбанизам, стамбене и комуналне послове даје још један.

Тако ће, према председнику Јовићу накупити нешто преко 40 старих милиона за иградњу водоводне мреже.

Успео референдум

Погон дечије обуће нагриза „Меркур“ већ годинама. Док су остали погони успешно пословали, овај је сваку годину завршавао на ивици рентабилитета. То значи да је вукао назад, био је на неки начин кочница развоју осталих погона.

Овакво стање условило је озбиљније прилажење решавању овог проблема. Свако одлагање могло је да има нежељене последице. Јер, овај погон тренутно има више залиха него осталих пет. Све то, уз магловиту перспективу, утицало је да се предузму корените мере.

Пре него што је донета одлука о расписивању референдума о преоријентацији овог погона, испитане су све могућности за његов даљи опстанак. Тек када се показало да су резултати тога испитивања негативни, донета је одлука о референдуму.

На референдуму је гласало укупно 540 радника или 90 одсто од свих запослених. Овај проценат је веома велики када се зна да је референдум извршен у сезони годишњих одмора. Висок проценат гласалих најбоље говори колико су радници овог колектива заинтересовани за „судбину“ читавог предузећа.

За преоријентацију овог погона гласало је 441 радник (80 одсто), а против 91 радник (17 одсто). Преоријентација погона не значи да ће неко од запослених сада изгубити радно место и постати „вишак“. Одлучено је да се за све нађу нова радна места у колективу.

Инвестиције у асфалтне путеве

Овогодишњи заиста обиман програм комуналне изградње Месне заједница у Гајдобри налази се у знаку једног проблема старог колико и само село. Реч је о изрованим и прашњавим сеоским путевима, по којима је ово село одавно познато и који су највише били узрок да многобројни путници понесу о Гајдобри само лоше утиске.

Савет Месне заједница и зборови бирача захтевали су да се пронађу допунска средства, како би се овај најважнији проблем села што пре решио. Гајдобра је до сада асфалтни пут имала само у две улице: Мира Попаре и Петра Драпшина.

Ове године завршиће се асфалтирање пута у улицама Маршала Тита, Бориса Кидрича, Сутјесци и Железничкој – добровољним давањем грађана, помоћи Пољопривредне задруге „Гајдобра“ и средствима путног фонда Гајдобрани ће заувек скинути са дневног реда стари проблем – изроване путеве.

Између кичице и катедре

Пре неколико година познати ликовни уметници и педагози, професори у Школи за примењену уметност у Новом Саду, Злата и Карло Барањи изјавили су у интервјуу на радију да је њихов најталентованији ученик био Милан Јурић.

Ова изјава старих педагога изненадила је многе. Јер, Милан Јурић, не само за широку публику већ и за познаваоце ликовне уметности у то време није ништа значио. Многе његове колеге већ су имале по неколико самосталних изложби.

А Милан Јурић се у то време налазио у Обровцу. Учио је дечаке и девојчице цртању: како се црта бик, кока, поље. Живео је сасвим тихо, далеко од свих ликовних манифестација и догађаја. Скоро да ништа није радио. Тренуци свечаности, када се хватао кичице и платна били су ретки.

-Требало би га батином натерати да ради – рекао је аутору ових редова познати новосадски сликар и Миланов друг из школе Мића Михајловић. – Какав је то таленат. Он је био талентованији од свих нас. Чуо си за ону изјаву на радију? А када Злата и Карло то кажу, дилема нема.

Приредила: Д. Ј. Бујак

Остави коментар

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Друштво

Предавање из прве помоћи у ТШ „9. мај“

Клик на вести

Објављено

-

Објавио:

Фото: Црвени крст Бачка Паланка

Црвени крст Бачка Паланка наставио је са едукацијом омладине из прве помоћи што би требало да постане општа култура сваког човека.


Наиме, 11. септембра су запослени у овој организацији, на позив професора Славка Матерића, одржали предавање ученицима првог разреда Техничке школе „9. мај“.

Том приликом су стручни сарадници Црвеног крста Драгана Милић и Јакоб Толд извели показну вежбу којом је приказано како могу да се збрину одређене повреде уколико се ученици нађу у незгодној ситуацији.

Драгана Милић и Јакоб Толд су показали технике санирања посекотина, прелома, бесвесног стања итд.

Извор: Црвени крст Бачка Паланка

Настави са читањем

Друштво

Јесен стиже у недељу у 14.43 сати

Клик на вести

Објављено

-

Објавио:

Фото: Pixabay

Јесен почиње у недељу, 22. септембра, у 14 часова и 43 минута. У том тренутку Сунце ће бити у равни Земљиног екватора, односно, како би астрономи рекли – прелази са северне на јужну небеску полулопту, објашњено је у саопштењу Астрономског друштва „Руђер Бошковић“ из Београда.


У исто време за становнике јужне Земљине полулопте почиње пролеће. На дан почетка јесени Сунце у Београду излази у 06.25 сати, а залази у 18.34, што значи да ће обданица трајати 12 сати и девет минута, а ноћ 11 сати и 51 минут.

На дан јесење равнодневице обданица и ноћ нису једнаке дужине, јер се Сунце привидно уздиже изнад хоризонта због Земљине атмосфере, иако се оно геометријски гледано налази испод њега, наводи се у саопштењу.

Обданица и ноћ ће бити исте дужине 25. септембра.

Извор: РТВ

Настави са читањем

Друштво

У Парагама одржани „Михољски сусрети села“

Клик на вести

Објављено

-

Објавио:

Фото: Фејсбук/Параге моје село

Четврта по реду манифестација „Михољски сусрети села“ одржана је у суботу 14. септембра у Парагама уз подршку Министарства за бригу о селу Републике Србије и Општине Бачка Паланка у сарадњи са Културним центром из Бачке Паланке.


Ова манифестација има за циљ да обогати друштвени и спортски живот мештана, као и да очува традиционални начин живота и културно-историјско наслеђе.

На почетку званичног програма манифестације наступио је „Здравичар“ Ненад Еречковић. Председница Савета месне заједнице Параге, Емили Шушница, отворила је манифестацију и захвалила се Општини Бачка Паланка и Министарству за бригу о селу на помоћи и подршци током организације овог догађаја.

Најмлађи посетиоци могли су да уживају и да се такмиче у Олимпијади за децу (старинске дечије спортске игре): полигон спретности, брзине и вештине, стони тенис, трка у џаковима, ношење јаја у кашикама, ношење књиге на глави. Најбољим такмичарама у свакој дисциплини подељене су медаље и дипломе.

Посетиоци манифестације уживали су у ликовној колонији сликара из Војводине, као и изложби народних радиности сувенира, рукотворина и предмета старих заната представљеним од стране удружења жене са територије наше општине.

Културно – уметнички програм употпунили су наступи културно уметничких друштава који су кроз песму и игру оживели дух традиције, као и наступ малог Лазара Николића солисте на хармоници.

У такмичарском делу за најлепшу парошку крофну и најлепши пекмез од шљива учествовало је 8 екипа. Циљ овог такмичења јесте очување старих рецепата од заборава. Сви посетиоци манифестације имали су прилику да уживају у укусима меканих крофни са пекмезом од шљива.

Прво место у прављењу крофни освојило је удружење жена „Златне руке“, а за најлепши домаћи пекмез од шљива освојило је удружење креативних жена „Бисер“.

Извор: Општина Бачка Паланка

Настави са читањем

Najčitanije