
Друштво
Времеплов: Основцима постаје тесно
Објављено
пре 2 године-
Објавио:
Клик на вести
Недељне новине следеће године обележавају 60 година постојања. Тим поводом објављујемо „Времеплов Недељних новина“, а овај пут издвајамо текстове из броја 242 од 24. августа 1969. године.
Упозорење Дома здравља

Директор Дома здравља примаријус др Завиша Завишић замолио нас је да објавимо упозорење свим оним грађанима који су од 10. јула до половине августа летовали у Омишу или ближој околини да се јаве на преглед јер постоји сумња да су оболели од трбушног тифуса. Лабораторијски прегледи вршиће се свакога дана у просторијама Антитуберкулозног диспанзера.
Постоји ли (заиста) привилеговани динар?
У прошлом броју објавили смо напис у коме радне организације оптужују Завод за социјално да вештачким путем смањује боловање преко тридесет дана због очувања својих фондова. У исто време су боловања преко тридесет дана смањена. (Познато је наиме, да боловања преко тридесет дана „плаћа“ Завод за социјално, а до тридесет дана радна организација чији радник се налази на боловању.)
У неким радним организацијама ова појава уочена је после завршених обрачуна за првих шест месеци ове године. Речено нам је да има примера да се раднику, када наврши тридесет дана боловање прекида, враћа се на посао, да би му се после неколико дана поново „отворило“. Овакви поступци здравствених радника били су повод за сумње у радним организацијама.
-Оптужбе радних организација о којима сте писали у прошлом броју су неосноване – рекао нам је Владо Краљ. – Мислим да су оне произвољне и да не одговарају стварном стању ствари.
– Пре свега, наставио је Краљ, – наш Завод нема никаквог утицаја на боловање, већ здравствени радници. Лекарска комисија одлучује о томе да ли је лице које се налази на боловању способно за рад или не. Ми са тим немамо ништа.
Почели радови
Радови на асфалтирању пута Илок-Нештин (са илочке стране), до „границе“ Србије и Хрватске) почели су у понедељак. Према обавештењу које смо добили од Месне канцеларије у Илоку пут ће бити завршен у рекордном времену.
-Према првим прорачунима асфалтирање четири километра ове деонице према Нештину коштаће око милион и шесто хиљада – каже нам Милан Шекурић, службеник Месне канцералије у Илоку. – Наше радне организације и месна заједница учествује са 20 одсто у финансирању овог важног објекта инфраструктуре.
Тако ће, ето, један проблем који годинама тиња бити начет. Јер, без добре путне мреже у овом крају нема ни привредне експанзије ни туризма ни бољег стандарда.
Ко „преводи“ туристе
Пре неколико дана у једном дневном листу прочитали смо изјаву једног високог функционера Секретаријата унутрашњих послова поводом учесталих „туристичких“ путовања наших грађана у неке земље Средње Европе.
Наравно, ни овог пута нису могли бити заобиђени „туристи“ из наше комуне. Речено је да су органи унутрашњих послова зауставили три аутобуса из Бачке Паланке на граници. Више се не сећамо ни шта су органи унутрашњих послова пронашли, али се радило о силним милионима, разној роби и страној валути.
То је ето наша „карактеристика“. Који пут констатовали смо већ да нас појединци у иностранству брукају, да наши „туристи“ не иду преко границе због туризма већ због нечег сасвим другог.
И здравство треба лечити
Прошло је више од годину и по дана од обједињавања свих здравствених установа на територији наше општине. Протекли период је још увек мали да би се могле доносити оцене, али су тешкоће, нарочито материјалне природе стални пратилац нове здравствене установе. Смештајем у нове просторије створени су повољни услови за пацијенте и рад здравственог особља у Бачкој Паланци. Међутим, остаје још нерешено питање адаптације и изградње здравствених станица у Младенову, Гајдобри, Силбашу, Нештину и Челареву где су услови за рад врло лоши. У садашњој ситуацији када је Дом здравља запао у финансијске тешкоће, мало је вероватно да ће до реализације изградње нових здравствених станица у селима доћи, уколико помоћ не дају грађани као шира друштвено политичка заједница.
На полугодишњем обрачуну, Дом здравља остварио је губитак од 210 хиљада динара.
Основцима постаје тесно
И овог пута уз почетак школске године морамо констатовати неколико чињеница: у погледу школског простора у свим бачкопаланачким школама – „Веселин Маслеша“, „Петар Драпшин“ и „Клара Фејеш“ ситуација је иста као и пре неколико година. Број ученика расте, а упоредо са тим и претрпаност расположивог простора, који све више постаје кочница нормалног извођења наставе.
„Веселин Маслеша“ и ове године у три смене. Последњих година порастао је број ученика који желе да упишу ову школу. Интересовање ученика за ову школу и повећање њиховог броја не иду упоредо са расположивим простором. Искључиво због недостатка учионичког простора, који је у овој школи одувек представљао најтежи проблем, настава ће се и ове године морати изводити у три смене.
Приредила: Д. Ј. Бујак

Прва „Крофнијада” у Силбашу одржаће се у оквиру другог по реду „Овца феста” у суботу, 27. јуна. Такмичење и гастро-манифестација почињу у 14:00 часова, а догађај ће обогатити културно-уметнички програм и томбола где ће најуспешнији такмичари бити награђени путовањем на Златибор.
За учешће предвиђена је котизација у износу од 2000 динара. За учеснике је обезбеђено 2кг брашна, 2 квасца и 2 литрa уља. Организација се одвија у сарадњи са Активом жена Силбаш. Пријаве за Крофнијаду на телефон: 064/0428718.

Редакција
Друштво
Огласило се министарство о последицама невремена
Објављено
пре 17 сати-
јун 16, 2026Објавио:
Клик на вести
Поводом невремена које је претходних дана захватило делове Србије, Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде изражава разумевање за забринутост пољопривредних произвођача и наглашава да ће се тек након обиласка терена и процена надлежних служби моћи говорити о последицама штете.
Према информацијама Републичког хидрометеоролошког завода, противградна заштита је током 14. јуна 2026. године била ангажована у складу са развојем временске ситуације. Дејствовали су радарски центри Букуља, Петровац, Самош, Бајша и Фрушка гора, преко мреже од укупно 115 лансирних станица, са којих је испаљено 677 противградних ракета. Према првим информацијама са терена, град је регистрован на више локација у Војводини, а у већини случајева није пријављена значајнија штета. Оштећења су за сада забележена у околини Бачке Тополе и Бачке Паланке, док ће потпунија слика бити позната након увида на терену.

Министарство посебно истиче да се у условима све чешћих временских екстрема пољопривредна производња све више суочава са ризицима које није могуће у потпуности елиминисати. Због тога држава континуирано спроводи мере подршке које имају за циљ јачање отпорности пољопривредне производње.
Министарства обезбеђује подстицаје за осигурање пољопривредне производње у износу од 40 до 60 одсто вредности премије осигурања, док у појединим подручјима са израженијим ризицима подршка може достићи и до 70 одсто вредности премије. Поред тога, бројне локалне самоуправе спроводе сопствене програме подршке и додатно суфинансирају полисе осигурања, тако да у појединим срединама укупан ниво подршке достиже и до 100 одсто вредности премије.
Истовремено, Министарство кроз мере инвестиционе подршке обезбеђује и средства за набавку и постављање противградних мрежа, при чему подстицаји износе од 50 до 65 одсто прихватљивих трошкова инвестиције, у зависности од подручја и услова конкурса.
Пољопривреда данас више него икада подразумева не само производњу, већ и планирање ризика, примену савремених система заштите и прилагођавање све израженијим климатским изазовима. Министарство ће наставити да прати ситуацију на терену и о свим релевантним информацијама благовремено обавештавати јавност.
Извор и фото: Министарство пољопривреде, шумарстава и водопривреде
Друштво
Одржане радионице за малишане у Товаришеву
Објављено
пре 18 сати-
јун 16, 2026Објавио:
Клик на вести
У Народној библиотеци у Товаришеву, библиотекарка Лидија Шормаз организовала је две садржајне радионице намењене најмлађим посетиоцима, кроз које су деца имала прилику да уче, друже се и развијају важне животне вештине.
Поводом Дана дечје игре, библиотека је угостила ученике четвртог разреда и њихове учитељице Живикицу Бугарски и Исидору Гуштин. Дружење је протекло у ведрој и подстицајној атмосфери уз едукативну игру „Лепезица знања – Укључи вијуге“. Кроз занимљива питања и одговоре ученици су показали завидно знање, сналажљивост и тимски дух, док су кроз игру подстицали радозналост, логичко размишљање и активну комуникацију.

Библиотекарка Лидија Шормаз организовала је и креативно-интерактивну радионицу на тему емпатије за децу предшколског узраста, која су библиотеку посетила у пратњи васпитачице Далије Кнежевић. Радионица је реализована уз читање сликовница „Разумем те и нудим ти помоћ“ и „Умирићу себе да могу да утешим тебе“, ауторке Татјане Гјурковић. Кроз приче, разговор и ликовни израз малишани су учили да препознају и разумеју емоције, развијајући саосећање и међусобно разумевање.
Захваљујући посвећености библиотекарке Лидије Шормаз, најмлађи учесници понели су из библиотеке нова знања, лепе утиске и жељу за новим сусретима.
Овакве активности потврђују значај библиотеке као места које, поред књиге и читања, подстиче развој дечје маште, креативности, знања и емоционалне интелигенције.
Извор: Народна библиотека „Вељко Петровић“
Najčitanije
Сервисне информацијепре 2 данаРаспоред сахрана за понедељак 15. јун
Друштвопре 2 данаНађа Милићевић ђак генерације у Гизназији „20. октобар“
Друштвопре 2 данаОдржан 18. Дечији фестивал “ Ала волем коло да играм“
Друштвопре 2 данаЈелена Митровић – Спој знања и креативности
Друштвопре 20 сатиДодељена признања за добровољне даваоце крви
Друштвопре 2 данаЧаробни пасуљ окупио велики број хуманих људи
Друштвопре 2 данаЂак генерације у Челареву – Милош Ковачевић
Друштвопре 2 данаМеђу полицама са књигама малишани су прославили успех










