Друштво
Времеплов: Месари затварају радње?
Објављено
пре 3 седмице-
Објавио:
Клик на вестиНедељне новине следеће године обележавају 60 година постојања. Тим поводом објављујемо „Времеплов Недељних новина“, а овај пут издвајамо текстове из броја 240 од 10. августа 1969. године.
Поштовати глас грађана
Уставна дефиница комуне као основне друштвено-политичке заједнице одређује место и улогу општине у нашем друштвено-политичком систему. Та одредба комуне је израз кретања ка још недостигнутом циљу стварања услова у којима комуна треба потпуно да израсте у самоуправну и основну друштвено-политичку заједницу.
Према томе, појам комуне се не може изједначити – како то у свакодневном говору често чинимо – са појмом општинске скупштине као органа власти.
Те нове друштвене односе мора регулисати „мали устав“. На жалост, садашњи статут Општинске скупштине не прати промене у нашем друштвено-економском и политичком систему. Процес мењања тих друштвених односа је врло брз и динамичан што условљава честе промене статута…
Нови статут треба да буде донесен до краја ове године. – Ми сматрамо – каже Гавра Поганчев, председник Комисије за доношење новог статута Општинске скупштине – да ће прва верзија Нацрта статута бити готова већ у октобру. И даље, нацрт ће бити претресан на зборовима бирача, затим у привредним предузећима и установама…
Доношењем новог статута, према Поганчеву, доћи ће и до промене „малог устава“ месних заједница којима ће стручну помоћ пружити општина да би усагласили своје статуте са општинским…
„Тиквара“ ипак загађена!
Пре два броја наш лист је изразио сумњу да је вода у Тиквари загађена. До таквог закључка дошли смо на основу жалби грађана. Више од тридесетак људи жалило нам се тада да је добило кожна обољења, а неколико родитеља да су им деца повраћала после купања у Тиквари.
Наш напис изазвао је не мало интересовање. Међутим, морамо признати да је било више оних који су нас нападали, него оних који су нам дали за право. Речено нам је да непотребно стварамо панику, да измишљамо, јер ето „санитарни инспектор се свакога дана купа у Тиквари па још није оболео“.
Сада смо у могућности да објавимо резултате анализе воде из Тикваре коју је за рачун редакције израдио Институт за здравствену заштиту, Завод за хигијену у Новом Саду.
У допису овог завода, којег смо добили прошлог четвртка, а којег је потписао шеф Одсека за комуналну хигијену и санитарну технику дипломирани инжењер Радивоје Савић, каже да је вода у Тиквари загађена и да је неупотребљива за купање. У једном литру ове воде пронађено је 24.000 колиформних клица – опасност од цревних и кожних обољења.
Зеленило, паркинг, смеће…
У нашем народу постоји мудрост да једна ласта не чини пролеће. Па ипак на подручју наше општине постоји само један комунални инспектор који се брине за исправност комуналних објеката, њихово одржавање и поштовање слова закона од стране радних организација и грађана.
Тим поводом Тодор Савић, комунални инспектор наше општине, каже нам:
„Уместо да контролишем и дајем савете приликом градње појединих комуналних објеката, на пример водовода, ја морам да се бакћем око неких ситница“.
И треба веровати инспектору, јер су неке „ситнице“ прерасле у крупне проблеме града. Ту се у првом реду мисли на смањење зелених површина, недозвољеног пракирања моторних возила, бацање смећа, лагеровање грађевинског материјала на улицу, слободно „кретање“ живине по шоровима итд.
Зелених травњака у нашем граду је све мање јер их нико не чува. Пре свега грађани и радне организације. Травњаци код неких установа и продавница су потпуно уништени.
Тротоари
Не тако давно у улици Жарка Зрењанина, били смо сведоци како је грађанин А.А. за длаку избегао можда чак и смрт под точковима захукталог „таунуса 12м“ на тротоару испред своје куће“
Кажу, аутомобил је јурио 30 километара на сат. Тротоаром! И то више није ретка слика да бетонским стазама за пешаке јуре аутомобили. Треба схватити муке власника путничких возила да су путеви широки бачким шоровима после кише, неподесни за вожњу. Па ипак, постављамо питање власницима путничких возила два питања:
Да ли морају возити тротоаром и преко лета кад су путеви ипак „проходни“.
Да ли морају да возе брзо тротоаром или пак да возе далеко спорије и пажљивије не угрожавајући ничији живот.
Месари затварају радње?
И даље на тржишту нема довољно меса јер цене стоке дивљају на вашарима и пијацама. О неком мировању цена нема ни говора. Сељаци сад користе несташицу стоке и траже максималне откупне цене. И не би то била трагедија да нашим приватним месарима нису везане руке на тржишту откупне стоке.
Разлог је познат: продајне цене меса су далеко веће у Новом Саду, Шиду или на пример у Илоку и произвођачи и прерађивачи меса са подручја ових места могу да плате далеко већу откупну цену сељаку па наши месари остају без стоке за клање. На пример, килограм свињског меса је у овим местима скупљи за – два динара“.
Дакле, тврдње приватних месара да због ниских и неекономских продајних цена не могу да буду равноправни партнер на тржишту стоке су на месту.
Приредила: Д. Ј. Бујак
Повезане вести
Друштво
Предавање из прве помоћи у ТШ „9. мај“
Објављено
пре 13 сати-
септембар 18, 2024Објавио:
Клик на вестиЦрвени крст Бачка Паланка наставио је са едукацијом омладине из прве помоћи што би требало да постане општа култура сваког човека.
Наиме, 11. септембра су запослени у овој организацији, на позив професора Славка Матерића, одржали предавање ученицима првог разреда Техничке школе „9. мај“.
Том приликом су стручни сарадници Црвеног крста Драгана Милић и Јакоб Толд извели показну вежбу којом је приказано како могу да се збрину одређене повреде уколико се ученици нађу у незгодној ситуацији.
Драгана Милић и Јакоб Толд су показали технике санирања посекотина, прелома, бесвесног стања итд.
Извор: Црвени крст Бачка Паланка
Друштво
Јесен стиже у недељу у 14.43 сати
Објављено
пре 17 сати-
септембар 18, 2024Објавио:
Клик на вестиЈесен почиње у недељу, 22. септембра, у 14 часова и 43 минута. У том тренутку Сунце ће бити у равни Земљиног екватора, односно, како би астрономи рекли – прелази са северне на јужну небеску полулопту, објашњено је у саопштењу Астрономског друштва „Руђер Бошковић“ из Београда.
У исто време за становнике јужне Земљине полулопте почиње пролеће. На дан почетка јесени Сунце у Београду излази у 06.25 сати, а залази у 18.34, што значи да ће обданица трајати 12 сати и девет минута, а ноћ 11 сати и 51 минут.
На дан јесење равнодневице обданица и ноћ нису једнаке дужине, јер се Сунце привидно уздиже изнад хоризонта због Земљине атмосфере, иако се оно геометријски гледано налази испод њега, наводи се у саопштењу.
Обданица и ноћ ће бити исте дужине 25. септембра.
Извор: РТВ
Друштво
У Парагама одржани „Михољски сусрети села“
Објављено
пре 17 сати-
септембар 18, 2024Објавио:
Клик на вестиЧетврта по реду манифестација „Михољски сусрети села“ одржана је у суботу 14. септембра у Парагама уз подршку Министарства за бригу о селу Републике Србије и Општине Бачка Паланка у сарадњи са Културним центром из Бачке Паланке.
Ова манифестација има за циљ да обогати друштвени и спортски живот мештана, као и да очува традиционални начин живота и културно-историјско наслеђе.
На почетку званичног програма манифестације наступио је „Здравичар“ Ненад Еречковић. Председница Савета месне заједнице Параге, Емили Шушница, отворила је манифестацију и захвалила се Општини Бачка Паланка и Министарству за бригу о селу на помоћи и подршци током организације овог догађаја.
Најмлађи посетиоци могли су да уживају и да се такмиче у Олимпијади за децу (старинске дечије спортске игре): полигон спретности, брзине и вештине, стони тенис, трка у џаковима, ношење јаја у кашикама, ношење књиге на глави. Најбољим такмичарама у свакој дисциплини подељене су медаље и дипломе.
Посетиоци манифестације уживали су у ликовној колонији сликара из Војводине, као и изложби народних радиности сувенира, рукотворина и предмета старих заната представљеним од стране удружења жене са територије наше општине.
Културно – уметнички програм употпунили су наступи културно уметничких друштава који су кроз песму и игру оживели дух традиције, као и наступ малог Лазара Николића солисте на хармоници.
У такмичарском делу за најлепшу парошку крофну и најлепши пекмез од шљива учествовало је 8 екипа. Циљ овог такмичења јесте очување старих рецепата од заборава. Сви посетиоци манифестације имали су прилику да уживају у укусима меканих крофни са пекмезом од шљива.
Прво место у прављењу крофни освојило је удружење жена „Златне руке“, а за најлепши домаћи пекмез од шљива освојило је удружење креативних жена „Бисер“.
Извор: Општина Бачка Паланка
Najčitanije
- Спортпре 2 дана
Прво место шахисти Николи Лалићу
- Културапре 2 дана
У припреми научна монографија „Колонизација општине Бачка Паланка 1945-1948.“
- Сервисне информацијепре 2 дана
Распоред сахрана за уторак, 17. септембар
- Сервисне информацијепре 19 сати
Распоред сахрана за среду, 18. септембар
- Друштвопре 2 дана
Расте Дунав, предузимају се превентивне мере
- Друштвопре 18 сати
Да ли обућари у Бачкој Паланци имају посла?
- Спортпре 18 сати
КБС Динамику пет златних одличја на Купу Србије
- Сервисне информацијепре 2 дана
Искључења струје за среду, 18. септембар