Времеплов: Активности омладине у Бачкој Паланци
Прати нас на мрежама

Друштво

Времеплов: Активности омладине у Бачкој Паланци

Клик на вести

Објављено

-

Фото: Старе фотографије Бачке Паланке/Фејсбук

Недељне новине следеће године обележавају 60 година постојања. Тим поводом објављујемо „Времеплов Недељних новина“, а овај пут издвајамо текстове из броја 201 од 10. новембра 1968. године.


Четврт века од формирања Бачко-Барањског одреда

Бачка Паланка треба 24. новембра ове године да буде домаћин и организатор једне значајне прославе. Тог дана одржаће се славље везано за 25. годишњицу стварања Бачко – Барањског партизанског одреда којој ће присуствовати сви преживели борци одреда, родитељи погинулих бораца тог одреда и преживели сарадници и помагачи, односно домаћини у чијим базама су борци током ратних година налазили склониште.

Очекује се да ће овој прослави присуствовати и преживели чланови ЦК КПЈ за Војводину, чланови главног штаба НОЈ и ПОЈ за Војводину, представници друштвено – политичких организација Војводине, делгати ЈНА из Команде подручја и војног округа као и представници друштвено – политичких организација општина Бачки Петровац, Бач, Нови Сад, Оџаци, Жабаљ, Беочин, Рума, Сремска Митровица, Илок, Вуковар и Шид, као и представници друштвено – политичких организација наше општине.

У састав одбора за прославу ушли су: Јојкић Ђурица, Шоти Пал, Геза Тиквицки, Алимпић Душан, Поганчев Гавра, Панин Брана – „Коле“, Гавриловић Тодор – „Риле“, Дороњски Душан – „Јоцика“, Андрић Лепосава Баба, , Вадаски Ђурица, Баћанов Стојан, Бичански Нова, Херделис Михајло, Лазић Пера, Шијаков Младен, Родић Радисав и Турчан Мирослав.

Не само забава

Општинска конференција Савеза омладине заказана је за 17. новембар и на њој ће се сагледати рад младих у протеклом периоду, а поднеће се и извештај о наредном раду. У извештају који ће се поднети на Општинској конференцији саопштиће се резултати једногодишњег рада омладине на територији бачкопаланачке општине.

Између осталог у извештају се констатује да је рад омладине у протеклом периоду био веома плодан и да је са доста успеха решавано питање младих, мада је било и доста пропуста који се нису смели толерисати. У првом реду то је питање рада Савеза омладине на селу. Наиме, познато је да се рад омладинске организације у неким селима углавном свео на одржавање забавних вечери, игранки и спортских такмичења, што је само један од видова рада и задатака младих. Питање пријема приправника у радне организације још увек није у потпуности решено, пошто има радних колектива који на разне начине покушавају да заобиђу ову обавезу. Међутим, најважније је да је и ово питање покренуто са мртве тачке, а постоје добри изгледи да млади стручњаци све више места заузимају у привреди за коју су се и стручно оспособили. Исто тако, све је већи број омладине која остаје на селу док је број младих у Саветима задруга врло мали. Чланови Општинске конференције који су присуствовали годишњим конференцијама покушавали су да покрену тему дискусије, али ипак у неким местима нису имали успеха.

Нова Гајдобра – село које умире

За последњих неколико година број становника у Новој Гајдобри је исти. Када се то зна помало су несхватљиве тврдње добрих познавалаца у овом селу да оно одумире и да за две деценије скоро неће постојати…

-Ван села данас живи и ради преко сто педесет младих људи са средњом, вишом или високом стручном спремом. На прсте би се могли избројати они стручњаци који су се после школавања вратили у Нову Гајдобру. Данас у школи и земљорадничкој задрузи „Јадран“ раде стручњаци који су „у пролазу“. А то у пролазу значи, да су дошли да не остану. Сем тога, рекли су нам у Новој Гајдобри, данас се на страни из овог места налази на школовању преко сто људи. Скоро је сигурно да се и они неће вратити у своје село да раде. Интересовало нас је да ли у селу остају дечаци и девојчице после заршене основне школе. Раније се дешавало да понека девојчица и остане, а последњих година ни то. Сви или настављају школовање или одлазе на занат. А отићи на занат значи отићи из Нове Гајдобре, јер се занатлије у овом селу могу избројати на прсте од једне руке. За неколико година Нова Гајдобра ће бити село у коме ће живети само пензионери. Тако кажу у Новој Гајдобри.

Срећа у несрећи

Прошле недеље на отвореној прузи између Парага и Гајдобре, дошло је до судара воза 81 – 19, који саобраћа на релацији Сомбор – Нови Сад, и трактора Земљорадничке задруге из Гајдобре. Возач трактора Ристо Куртеш са две приколице натоварене кукурузом покушао је да на отвореном прелазу пређе пругу и вероватно, није приметио шинобус који му се приближавао са леве стране. Судар је био неизбежан, али је срећа, да је трактор са једном приколицом прешао пругу. Тако да је шинобус ударио у задњи део друге приколице, одбацио је у страну. Одбијена приколица сломила је телеграфски стуб, а по прузи се расуо кукуруз. Приколица и предњи део шинобуса знатно су оштећени.

Најзад победа и код куће

Толико жељена и дуго очекивана победа коначно је остварена.Требало је да прође дуже времена да би љубитељи фудбала у Бачкој Паланци поздравили победу својих љубимаца на домаћем терену. Посебно је импоновала одлична игра десног крила Томића, који је зналачки упошљавао своје саиграче, показао велику борбеност и неколико пута озбиљно угрозио гол голмана Борова. Све у свему Бачка је пребродила кризу, а то даје наду да ће бачкопаланчки друголигаш коначно кренути напред. У недељу против Белишћа Бачка ће наступити у саставу: Зорић, Шаровић, Сентин, Сердар, Копач, Јовановић, Томић, Вукадинов, Курцинак, Шимичић и Ремете.

Припремио: Миле Ђ.Кременовић

Остави коментар

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Друштво

Живот у инвалидским колицима

Клик на вести

Објављено

-

Објавио:

Живот са инвалидитетом – Живот у инвалидским колицима

Немања Ћурић из Нове Гајдобре је 23. јуна 2003. године доживео тешку саобраћајну несрећу на мосту између Бачког Петровца и Гложана и остао у инвалидским колицима задобивши тешке телесне повреде опасне по живот. Повредио је кичму и од тада је непокретан.


Конкретно, Немања је повредио торахалне пршљенове 10 и 11. Код ове повреде је процес лечења и опоравка јако дуг, али и могућ. Нада увек постоји да овај млади човек поново стане на своје ноге, али се мора бити упоран и пре свега стрпљив.

Ћурићу је најтеже било да прихвати тешку повреду и инвалидска колица, посебно у првих месец дана након несреће, али су му у томе највише помогли породица и пријатељи који су му били велика подршка.

У свом свакодневном животу Немања нема већих проблема, било физичких препрека било дискриминације у друштву. Једина препрека су му степенице, тада једино схвати да је непокретан. Посебно то долази до изражаја у Бачкој Паланци која има доста јавних објеката где особе са инвалидитетом немају адекватан прилаз за инвалидска колица. Данас вози аутомобил, као и сви други људи. Иде свакодневно на тренинге на СПЕНС аутомобилом који је прилагођен његовом стању.  Аутомобил му поседује специјално седиште за особе са инвалидитетом, из колица прелази на управљачко седиште ослањајући се на руке, а управља аутомобилом помоћу ручних команди. Живот проводи као остали људи.

Покушао је у два наврата да направи неки помак у опоравку третманом матичним ћелијама у Бечу, али не са већим успехом. У почетку је редовно вежбао са професионалним физиотерапеутом, а онда је наставио да самостално вежба код куће. Нада за оздрављење још увек постоји и зато Немања не одустаје од борбе иако му је ове године преминула мајка која је вежбала са њим.

Ћурић је пре саобраћајне несреће био талентован фудбалер који је дошао до дреса Чукаричког, а потом и Партизана из Београда. Када је прихватио тешко стање окренуо се бављењу стоним тенисом који тренира већ седам година. Позвао га је селектор репрезентације Србије у стоном тенису за особе са инвалидитетом Златко Кеслер и Немања је постао члан СТК „Спин“ из Новог Сада. Иако је то био нови и тотално другачији спорт за њега, Ћурић се брзо снашао и остварио неке запажене успехе у земљи и иностранству. Неколико година је био први у дублу у Србији, а имао је успеха и на међународној сцени. Има освојену златну медаљу у дублу и сребро у Чешкој. Пре две године је Ћурић на Светском купу за особе са инвалидитетом у стоном тенису био други у микс дублу. То су само неки од резултата овог успешног стонотенисера у инвалидским колицима.

У међувремену се Немања оженио са супругом Споменком и практично почео нови живот.

Ова прича је тужна, али у исто време има и лепих ствари. Ово је пример како јака воља за животом може да победи тешку болест или повреду. Младе особе са инвалидитетом у инвалидским колицима не треба да клону духом, да не одустају од живота, да пронађу неку занимацију која ће их окупирати. Воља за животом је  најбитнија, а то се најбоље види код Немање Ћурића.


Пројекат „Живот са инвалидитетом“ суфинансира Општина Бачка Паланка. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове Општине Бачка Паланка, која је доделила средства.

Настави са читањем

Друштво

Распоред рада у Дому здравља, у понедељак 11. новембра

Клик на вести

Објављено

-

Објавио:

Фото: РТВ БАП

На дан државног празника Дан Примирја 11. 11. 2024.године (понедељак) у Дому здравља „Др Младен Стојановић“ Бачка Паланка организује се рад по следећем распореду:

Одељење за здравствену заштиту деце у Бачкој Паланци (једна екипа: лекар и медицинска сестра) ради од 08 до 13 часова.

Централна апотека у Бачкој Паланци ради од 07.00 до 17.00 часова.

Одељење за здравствену заштиту одраслих здравља у Дому здравља у Бачкој Паланци (једна екипа: лекар-медицинска сестра) ради од 07.00 до 17.00 часова.

Служба хитне медицинске помоћи и Служба за хемодијализу раде према редовном распореду.

Амбуланта за респираторне инфекције у Бачкој Паланци ради од 08 до 13 часова.

Извор: РТВ Бап

Настави са читањем

Друштво

У понедељак је нерадни дан, а ево и који су нерадни дани у 2025. години

Клик на вести

Објављено

-

Објавио:

Фото: Canva

У понедељак, 11. новембра обележава се Дан примирја у Првом светском рату што је и нерадан дан у Србији. Ђаци у школама наставе су ослобођени 11. и 12. новембра, понедељак и уторак.

Први дан нове године је среда, а нередан је и четвртак, 2. јануар. Божић је у уторак, 7. јануара, тако да тог месеца имамо три нерадна дана. У фебруару такође имамо три слободна дана, за Дан државности, и то „продужени викенд“ од 15. до 17. фебруара – јер ако један од датума када се празнују државни празници Републике Србије падне у недељу, не ради се првог наредног радног дана.

Погледајте цео списак државних и верских празника објављен на сајту paragraf.rs

  • 1. и 2. јануар (среда и четвртак) – Нова година – нерадни дани
  • 7. јануар (уторак)- Божић – нерадни дан
  • 15, 16. и 17. фебруар (субота – понедељак)- Дан државности – нерадни дани
  • 30. март (недеља)- Први дан Рамазанског бајрама – за припаднике исламске заједнице нерадни дан
  • 18, 19, 20. и 21. април (петак – понедељак)- Васкршњи празници – православни – нерадни дани
  • 18, 19, 20. и 21. април (петак – понедељак) – Ускршњи празници – католички – за католике и припаднике других хришћанских верских заједница нерадни дани
  • 1. и 2. мај (четвртак – петак) – Празник рада – нерадни дани
  • 6. јун (петак) – Први дан Курбанског бајрама – за припаднике исламске заједнице нерадни дан
  • 2. октобар (четвртак) – Јом Кипур – за припаднике јеврејске заједнице нерадни дан
  • 11. новембар (уторак) – Дан примирја у Првом светском рату – нерадни дан
  • 25. децембар (четвртак) – Први дан Божића – за католике и припаднике других хришћанских верских заједница нерадни дан

Извор: paragraf.rs

Настави са читањем

Najčitanije