Вредне и старе књиге о историји Бачке Паланке на поклон библиотеци
Прати нас на мрежама

Култура

Вредне и старе књиге о историји Бачке Паланке на поклон библиотеци

Клик на вести

Објављено

-

Фото: НБ "Вељко Петровић"

Народна библитека „Вељко Петровић“ у Бачкој Паланци добила је вредан поклон од нашег суграђанина Страхиње Љиљка који ради у Немачкој. Он је откупио ретке и старе књиге које говоре о историји данашње Бачке Паланке.


Прва књига 150 година Бачке Паланке (150 Jahre Bačka Palanka) је издата 1930. године од стране Николауса Хепа и данас је сачувано јако мало примерака ове књиге. Превод ове књиге је приредио историчар др Предраг М. Вајагић, захваљујући чему Паланчани могу да прочитају како се развијао наш град од времена после Великог бечког рата 1683-1699. до првих деценија XX века.

Друга књига Сећања на Паланку (Erinnerungen an Palanka) је изашла 1958. године и она представља зборник текстова који су написали Паланачки Немци који су град напустили са војним поразом нацистичке Немачке у Другом светском рату. Ова књига такође доноси пуно података о прошлости нашег града и доступна је свима који знају немачки језик. Трећа књига Паланка на Дунаву II (Palanka an Der Donau – Band II) поред текстова има мноштво фотографија и карти из којих можемо видети како је изгледала Бачка Палнка у времену пре Другог светског рата.

Такође библитека је добила на поклон дигитализоване бројеве новина Die Wacht (Стража) и Heimat које су излазиле у Бачкој Паланци током међуратног периода. Листајући ове новине можемо пратити дешавања на дневном нивоу, а најстарији број датира на 1905. годину. Директор библиотеке Миладин Зорић се захвалио господину Страхињи Љиљику на овом вредном поклону који ће своје место наћи у Завичајном одељењу бачкопаланачке библиотеке. Приликом сусрета договорена је даља сарадња у припреми обележавања 170 година од рођења сликара Ференца Ајзенхута 2027. године. Ово ће бити прилика да се подсетимо на сликаре који су рођени у Бачкој Паланци, а чији је стваралаштво признато у европској култури.

Својим гестом господин Страхиња Љиљак је још једном показао колико поштује град у коме је одрастао и где се школовао. Посебно је вредан пажње његов труд и залагање да се сачува историјска грађа о прошлости Бачке Паланке, као и да она постане доступна што већем броју Паланчана.

Извор: НБ „Вељко Петровић“

Остави коментар

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Култура

Промоција две књиге Невена Милаковића

Клик на вести

Објављено

-

Објавио:

Фото: Недељне новине

У Спомен соби Музеја града, у уторак, 25. марта, у 19.00 часова биће одржана промоција две књиге Невена Милаковића “Кад небо затрепери” и “Јединосушни”.


Невен Милаковић је рођен 1. августа 1963. године, у Подгорици, живи и ствара у Бару. Читав свој век посветио је писању стихова и романа. Објавио је тридесетак књига поезије и прозе. Његове збирке поезије су: „Радост покајања“, „Дар Мајке Божије“, „Зебња“, „Подгорички“, „Последњи плотун“, „Једина“, „Мајци Божијој на аманет“, „Цвијеће добра“, „Вила са Кошара“, „Очев шамар“, „Вила са Кошара“ – збирка одабране родољубиве поезије, „Било једном“, „Љиљани“ и „Дар Мајке Божије“ – збирка одабране духовне поезије. Романи: „Подгоричка исповијест“, „Гојкова књига“, „Подгоричка исповијест“ – наставак романа, „Вијенци“ – збирка сонетних вијенаца, „Из Крајишког ока“ сонетни венац о Јасеновцу, „Румија Јованова“ и „Непризнати лауреати“ – зборник, „Крстоносна Румија“- монографија. Милаковић је за песму „Вила са Кошара”, 2019. године у Београду, награђен Златном плакетом Министарства одбране Србије.

Редакција

Настави са читањем

Култура

Препоруке за читање НБ „Вељко Петровић“ (17. март)

Клик на вести

Објављено

-

Објавио:

Фото: Canva

Народна библиотека „Вељко Петровић“ има богат фонд свих популарних наслова, из свих области књижевности. У сарадњи са бачкопаланачком библиотеком, доносимо вам препоруке књига за ову недељу.


„Пред огледалом“ – Вењамин Каверин

„Роман ПРЕД ОГЛЕДАЛОМ је узбудљива, потресна и нежна повест о љубави која је трајала колико и живот њених јунака. Испричала је сама Лиза кроз писма Костји. Прво му је упутила када јој је било шеснаест година. Последње пред своју смрт.

У почетку раздвојени околностима које не зависе од њих, када су могли да бирају, изабрали су растанак.

Страсно обузета сликарством, уверена да само у њему може да пронађе смисао живота и разлог постојања, Лиза је отишла у Париз. Чинило јој се да у том туђем граду почиње и завршава се све што је вредно и важно у уметности. И да она то мора да види и осети.

Костја је остао у Русији, предан науци. И у труду да широко заобиђе, да некако заборави, љубав према Лизи.
Тако је свако упао у свој ковитлац и лом.

Све се мењало. И они сами. Све се крзало, тањило, и губило сјај. Само је њихова љубав расла. Зрела. Тежила новим садржајима и жудњама. Једина константа у њиховим животима, чак и када је она делила дане са другим мушкарцима, а он са другим женама.

А онда је и историја покупила данак…

Када је одлучила да се врати Костји и Русији, Лиза је сазнала да је за власт своје земље бегунац коме се не прашта. Да је глад њене душе за сликарством названа издајом. Ипак, започела је своју задњу борбу — да се најзад споји са јединим човеком кога је волела.

Две и по деценије трајала је преписка јунака ове истините приче. Костјина писма су изгубљена. Лизина су пред нама. Та писма су крик душе. Јецај срца. Вапај ума. Слатки шапат наде. Мир и немир вере. И опомена да је љубав Божији дар. Да јој стога ништа не сме бити прече ни важније од ње саме.“ (delfi.rs)

„Супруга која је све ставила на коцку“ – Еки Мидвуд

Заиста је занимљиво како човек не цени ситнице све док их више нема.

Берлин, 1943: „Где вам је супруг?”, захтевао је да зна есесовац са списком. „Нема никога код куће”, рекла је Марго пре него што су стигли да крену са уништавањем простора у потрази за другим укућанима. „Сама сам.” У очима есесовца није било ничег осим леда и смрти, и синуло јој је како једино она стоји између мужа и војниковог митраљеза. У нацистичкој Немачкој, Марго одбија да попусти под теретом Хитлерове тираније. Кад је отпуштена с посла кројачице због тога што је удата за Јохена, који је Јеврејин, ипак остаје уз њега. Иако њени пријатељи прелазе улицу како би је избегли, а сопствена мајка је одбацује, остаје одана.

Након што им Гестапо упадне у дом и заплени ствари, остаје непоколебљива. А кад их избаце на улицу и постану бескућници, не показује слабост. Док се авиони обрушавају и сирена за ваздушни напад завија, а Јеврејима није дозвољено да улазе у склоништа, одбија да напусти мужа. Чак и кад се шушка како невине људе шаљу у логоре, укључујући Немце и Немице у браку с Јеврејима, и даље не попушта. И кад нацисти напокон ухапсе Јохена, затварајући га с безброј других, Марго одлучује да се бори до краја.

Наоружана једино љубављу, ризикује живот док протестује испред седишта Гестапоа. Надахнуте њеном храброшћу, ускоро јој се придружује на стотине жена које вичу: „Ослободите нам мужеве! Ослободите нам мужеве!” Може ли Марго да постигне немогуће и спасе вољеног супруга? Или кад се суочи са чуварима СС-а који непрекидно сеју смрт, хоће ли се једноставно жртвовати? (knjizare-vulkan.rs)

„Пустоловине бачког опсенара“ – Мирко Демић

Награда „Мирослав Дерета” за 2018.

У роману Пустоловине бачког опсенара наратор, педесетогодишњи отправник возова, бави се реконструкцијом животописа могућег претка Димитрија Вујића, главног јунака ове приповести, необичног човека, пустолова, каријеристе и лажова с половине XVIII века. Посредно, преко реконструисања детаља мистериозне и недовољно јасне приче о другом човеку, наратор прави рекапитулацију властитог живота, или боље рећи сопственог осећања живота. На основу штурих докумената и породичног предања, гради се лик Димитрија Вујића, бачког Казанове и авантуристе, с намером да се разуме његова улога у дворским сплеткама по европским дворовима на којима је често заузимао веома утицајне положаје.

Оно што изгледа раздвојено временом, простором и карактером, како приповедање одмиче, показује се све више као слично, сродно, истоветно. С једне стране стоје догађаји необичног претка, а са друге – богатство емоција и доживљаја, детаљно нијансирање деликатног и сензитивног нараторовог света, о коме не сазнајемо преко личних биографских података, већ кроз његов доживљај самог Вујића. Тако се од наизменичне нарације о прошлости и садашњости, о туђем и сопственом, у овом раскошним језиком исписаном роману, формира трећи слој, у коме се од догађаја једног и доживљаја другог живота ствара могућа целовитост постојања. (knjizare-vulkan.rs)

Настави са читањем

Култура

Кабаретска представа „Љубав иза кулиса“ у Бачкој Паланци

Клик на вести

Објављено

-

Објавио:

Извор: Културни центар Бачка Паланка

У Градском биоскопу у Бачкој Паланци, у петак, 28. марта биће одиграна кабаретска представа „Љубав иза кулиса“, ауторски пројекат познатих глумаца Мине Лазаревић и Владимира Посавеца-Тушека.


Они се упознају, заволе, а онда одлуче и да раде заједно. Да ли је то могуће? Да ли је то паметно? Хоће ли им затечене животне ситуације дозволити да реализију своју љубав јер….заједно имају скоро 100 година искуства!

Завирите иза кулиса њиховог света и присуствујте урнебесно духовитим, романтичним али и незгодним ситуацијама кроз које пролазе двоје заљубљених „матораца“. Ауторски пројекат Мине Лазаревић и Владимира Посавеца-Тушека, кабаретска представа, је јединствени спој комедије и романтике кроз причу о двоје зрелих глумаца које су спојили љубав и посао, обећава незаборавно вече за све љубитеље искрених емоција и духовитих заплета.

Цена улазнице је 1.500 динара и моћи ће се купити од четвртка 20. марта до недеље 23. марта на благајни биоскопа у периоду од 17.00 до 20.00 часова.

Извор: Културни центар Бачка Паланка

Настави са читањем

Najčitanije