Верници славе Огњену Марију, шта каже предање о овој великомученици
Прати нас на мрежама

Друштво

Верници славе Огњену Марију, шта каже предање о овој великомученици

Клик на вести

Објављено

-

Фото: Српска православна црква

Српска православна црква и верници данас обележавају празник Свете великомученице Марине, у народу познате као Огњена Марија. Поштује се као борац за хришћанску веру и заштитница жена. Обичај је да се на овај празник, не раде никакви послови, а посебно радови у пољу.


Света Марина рођена је крајем трећег века, током владавине цара Диоклецијана у Јужној Анадолији, у Антиохији.

Као јединица незнабожачких родитеља, крстила се у 12. години, због чега је се отац одрекао. Према предању, након што је примила хришћанство крштењем, Света мученица Марина заветовала се да се никада неће удати, али и да ће својом душом пострадати за Исуса Христа.

У 16. години живота, због одбијања понуђеног брака и вере у Господа Исуса Христа, изложена је најгорим мукама, а потом и погубљена мачем у доба цара Диоклецијана.

Мошти ове светитељке постадоше чудотворне и исцелитељске. Налазиле су се у Цариграду до доласка крсташа, а данас се њена рука налази у светогорском манастиру Ватопеду.

Њене мошти и данас су поштоване. Сматра се да Огњена Марија увек одговара на молитве и лечи болесне, без обзира на вероисповест.

Светитељка се најчешће представља са крстом и палмом, симболом мучеништва у рукама, са змајем под ногама и често са кућама у пламену у њеној позадини.

Обичаји и веровања

Огњену Марију неке православне породице обележавају као крсну славу. У црквеном календару празник није обележен „црвеним словом“, али се ипак веома поштује и у цркви и у народу.

У народу се верује да је Огњена Марија сестра Светог Илије који кажњава громом, спада у „огњевите“ свеце.

Према предању, она од брата крије када је његов празник да се он не би од среће и славља заборавио и громовима уништио цео свет. Али и Марија пали и кажњава огњем, по чему је и добила назив Огњена.

У народном предању чувају се примери о ватри која је у вреле празничне дане спалила жито, сено и домове људи који су се огрешили радећи на празник Огњене Марије.

Славе је сви који су имали штете од грома и олује. Народна изрека каже – ко слави Огњену Марију, сигуран је у летину.

Обичај је да се на овај празник, када због велике врућине „гори небо и земља“, не раде никакви послови, а посебно радови на пољу.

Нико не ради, поготово жене, јер се сматра да данас ниједан посао не може донети срећу.

У народу се каже да на Огњену Марију „не ваља ни конац у иглу уденути“.

Извор: РТВ

Остави коментар

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Друштво

Бензин 178, евродизел 189 динара

Клик на вести

Објављено

-

Објавио:

Објављене су нове цене бензина и евродизела које ће важити до петка, 25. априла. Литар бензина коштаће 178 динара, док ће цена литар евродизела бити 189 динара.


Цене бензина и евродизела у наредних осам биће ниже за по три динара у односу на претходних недељу дана.

Извор: НСУживо.рс

Настави са читањем

Друштво

Пошта Србије: У првих сат времена пријаве подељено свих 30.000 ваучера за одмор у Србији

Клик на вести

Објављено

-

Објавио:

Фото: Недељне новине

Свих 30.000 ваучера за субвенционисани одмор у Србији подељено је у првих сат времена пријављивања, потврђено је Танјугу у Пошти Србије.


Пријављивање за ваучере почело је јутрос у 8 сати у свим поштама у Србији, без обзира на то да ли је њихово радно време од 7.30 или 9 сати.

Директор функције услуга и продаје у Пошти Србије Бојана Николић изјавила је раније јутрос да је за нешто мање од пола сата од почетка пријављивања евидентирано 5.000 захтева.

Она је рекла да су грађани захтеве за 30.000 ваучера, колико је у овом циклусу било на располагању, могли да подносе у више од 1.300 пошти широм Србије.

Право на ваучере имали су пензионери, студенти, незапослени, корисници права на додатак за помоћ и негу другог лица, војни инвалиди, корисници права на накнаду на породичну инвалиднину по палом борцу, носиоци пољопривредног газдинства, лица старија од 65 година која не остварују право на пензију, као и запослени са примањима до 80.000 динара месечно.

Ваучери за субвенционисанисани одмор у Србији могу се користити у трајању од најмање пет ноћења изван града, општине, односно места пребивалишта, као и места студирања корисника ваучера.

Прошле године је грађанима било доступно 100.000 ваучера и они су били подељени за два сата.

Онима који стекну право на ваучер, Министарство туризма и омладине ће преко Поште Србије доставити вучере лично на адресу у виду вредносног писма.

Извор: РТВ

Настави са читањем

Друштво

Данас је Велики четвртак

Клик на вести

Објављено

-

Објавио:

Фото: СПЦ

Велики четвртак је важан дан за хришћане јер се тада обележава Тајна вечера Исуса Христа са апостолима, када је установљена Света тајна причешћа – дељење хлеба и вина као симбола тела и крви Христове.


Велики четвртак верници слааве јер је тог дана, Исус је опрао ноге својим ученицима, дајући пример понизности и служења другима. У црквама се увече чита дванаест јеванђеља о Христовом страдању, а обележава се и Његова молитва у Гетсиманском врту, када је, свестан свега што га чека, разговарао са Богом.

На Велики четвртак дозвољено је конзумирање уља и вина, што је изузетак у строгој Великој недељи.

Вече уочи овог дана означава и почетак Христовог страдања, јер га је Јуда тада издао и предао војницима. Звона на црквама се од тог тренутка не оглашавају, већ се богослужења најављују дрвеним клепалима. Те ноћи, чак се и апостол Петар три пута одрекао Христа.

Верује се да је причешће на Велики четвртак посебно значајно, јер се тог дана опраштају и највећи греси. Свако добро дело према сиромашнима, каже предање, „бележи се на небу“.

У неким крајевима Србије на Велики четвртак почиње фарбање ускршњих јаја.

Извор: Данас

Настави са читањем

Najčitanije