Суша опустошила њиве у бачкопаланачком атару
Прати нас на мрежама

Друштво

Суша опустошила њиве у бачкопаланачком атару

Клик на вести

Објављено

-

Фото: Приватна архива

Врели афрички талас подједнако је нанео штету и кукурузу и соји. Пољопривредници у општини Бачка Паланка сада већ процењују да ће штета на њивама под овим културама бити од 70 до 100 одсто. На све то, киша није пала скоро два месеца. 


Оно што је додатни проблем јесте то што је ово већ трећа година како се пољопривреда, не само у Србији, већ и у свету, суочава са бројним изазовима. Председник пољопривредника општине Бачка Паланка, Мирослав Ивић за „Недељне новине“ каже како је све почело ратом у Украјини.

-У то време уведена је забрана извоза пшенице и кукуруза који су тад били око 40 динара, и тада почиње агонија. Наши силоси су пуни, губимо иностране купце, а роба неумољиво пада. У једном моменту цена пшенице досеже до 16 динара, а цена кукуруза била је још нижа па сами можете да видите колики је то пад. Са друге стране, цене репроматеријала расту и стварају такозване „маказе смрти“, каже Ивић.

Свака од ове претходне три године и поред смањења приноса била је праћена и временским непогодама у виду суше али и суперћелијских олуја које су односиле труд и муку пољопривредника. Ипак, претходне године завршавале су се уз колико-толико падавина, што је донекле надоместило минус са којим су се соучавали пољопривредни произвођачи. Ова година без падавина, додаје наш саговорник, само је додатно допринела лошој ситуацији.

-Ова године имали смо суву зиму без падавина, снега уопште није било, па практично до априла нисмо имали падавина. Кише које су тада падале па и у мају и једном делу јуна, спасле су колико толико жито, јечам, репицу и донеле бар средњи род. Сви они који су имали ове набројане културе били су у минусу око 300 до 500 евра по хектару. Онда киша наставља да пада све негде до 20. јуна и значајније поправља влагу и резерве воде, тако да соја, кукуруз па и остале културе изгледају у том тренутку одлично, рекао је Мирослав Ивић.

Онда је уследила суша и афричке температуре. Топлотни таласи уз температуре око 40 степени су свакодневно уништавали усеве правећи и земљишну и ваздушну сушу. А као да то није било довољно, 3. јула територију наше општине погодило је још једно јако невреме. Тада је, према речима Мирослава Ивића, лед уништио око 15% атара.

Последице невремена 3. јуна

-У овом моменту катастрофа је благ израз, једноставно нико не може тачно да процени штету. Чини ми се да ће штета код соје и кукуруза бити од 70% до 100% зависно од терена, агротехнике и датума сетве. Оно што ће представљати следећи велики проблем поред ове незампаћене суше којој краја нема, је пад цена свих прозвода, тако да и то мало ако се буде и косило, неће донети ништа, једноставно пољопривредници се неће моћи раздужити ни код задруга ни код банака. Ово ће, бојим се бити крај. По некој грубој мојој процени свако газдинство које ради са сојом и кукурузом биће у минусу најмање 1000 евра по хектару, па онда сами израчунајте штету по сваком газдинству, а и укупно. И као да све ово није мало, ту је и податак да су наше цене пољопривредних производа углавном од европских ниже између 5 и 8 динара поредећи берзе, додао је Ивић.

Жетва кукуруза ће ове године поранити, и то само тамо где има шта да се убере. Већину је суша већ обрала.

Д. Ј. Бујак

Остави коментар

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Друштво

Предавање из прве помоћи у ТШ „9. мај“

Клик на вести

Објављено

-

Објавио:

Фото: Црвени крст Бачка Паланка

Црвени крст Бачка Паланка наставио је са едукацијом омладине из прве помоћи што би требало да постане општа култура сваког човека.


Наиме, 11. септембра су запослени у овој организацији, на позив професора Славка Матерића, одржали предавање ученицима првог разреда Техничке школе „9. мај“.

Том приликом су стручни сарадници Црвеног крста Драгана Милић и Јакоб Толд извели показну вежбу којом је приказано како могу да се збрину одређене повреде уколико се ученици нађу у незгодној ситуацији.

Драгана Милић и Јакоб Толд су показали технике санирања посекотина, прелома, бесвесног стања итд.

Извор: Црвени крст Бачка Паланка

Настави са читањем

Друштво

Јесен стиже у недељу у 14.43 сати

Клик на вести

Објављено

-

Објавио:

Фото: Pixabay

Јесен почиње у недељу, 22. септембра, у 14 часова и 43 минута. У том тренутку Сунце ће бити у равни Земљиног екватора, односно, како би астрономи рекли – прелази са северне на јужну небеску полулопту, објашњено је у саопштењу Астрономског друштва „Руђер Бошковић“ из Београда.


У исто време за становнике јужне Земљине полулопте почиње пролеће. На дан почетка јесени Сунце у Београду излази у 06.25 сати, а залази у 18.34, што значи да ће обданица трајати 12 сати и девет минута, а ноћ 11 сати и 51 минут.

На дан јесење равнодневице обданица и ноћ нису једнаке дужине, јер се Сунце привидно уздиже изнад хоризонта због Земљине атмосфере, иако се оно геометријски гледано налази испод њега, наводи се у саопштењу.

Обданица и ноћ ће бити исте дужине 25. септембра.

Извор: РТВ

Настави са читањем

Друштво

У Парагама одржани „Михољски сусрети села“

Клик на вести

Објављено

-

Објавио:

Фото: Фејсбук/Параге моје село

Четврта по реду манифестација „Михољски сусрети села“ одржана је у суботу 14. септембра у Парагама уз подршку Министарства за бригу о селу Републике Србије и Општине Бачка Паланка у сарадњи са Културним центром из Бачке Паланке.


Ова манифестација има за циљ да обогати друштвени и спортски живот мештана, као и да очува традиционални начин живота и културно-историјско наслеђе.

На почетку званичног програма манифестације наступио је „Здравичар“ Ненад Еречковић. Председница Савета месне заједнице Параге, Емили Шушница, отворила је манифестацију и захвалила се Општини Бачка Паланка и Министарству за бригу о селу на помоћи и подршци током организације овог догађаја.

Најмлађи посетиоци могли су да уживају и да се такмиче у Олимпијади за децу (старинске дечије спортске игре): полигон спретности, брзине и вештине, стони тенис, трка у џаковима, ношење јаја у кашикама, ношење књиге на глави. Најбољим такмичарама у свакој дисциплини подељене су медаље и дипломе.

Посетиоци манифестације уживали су у ликовној колонији сликара из Војводине, као и изложби народних радиности сувенира, рукотворина и предмета старих заната представљеним од стране удружења жене са територије наше општине.

Културно – уметнички програм употпунили су наступи културно уметничких друштава који су кроз песму и игру оживели дух традиције, као и наступ малог Лазара Николића солисте на хармоници.

У такмичарском делу за најлепшу парошку крофну и најлепши пекмез од шљива учествовало је 8 екипа. Циљ овог такмичења јесте очување старих рецепата од заборава. Сви посетиоци манифестације имали су прилику да уживају у укусима меканих крофни са пекмезом од шљива.

Прво место у прављењу крофни освојило је удружење жена „Златне руке“, а за најлепши домаћи пекмез од шљива освојило је удружење креативних жена „Бисер“.

Извор: Општина Бачка Паланка

Настави са читањем

Najčitanije