Друштво
Стара здања Бачке Паланке: Шта се некад налазило у библиотеци?
Објављено
пре 6 месеци-
Објавио:
Клик на вестиБачкопаланачки хроничар, Леонард Немет, 2022. године објавио је књигу под називом „Колекционар паланачких успомена“, у којој су сабране бројне приче из прошлости Бачке Паланке и околних места. Немет је аутор више оваквих књига, а „Колекционар паланачких успомена“ конкретно обухвата неколико целина – о ватрогаству у Бачкој Паланци, културно-историјској топографији Бачке Паланке, времену Великог рата на нашим просторима, о животима познатих Бачкопаланчана али и занимљиве и никад испричане приче наших суграђана.
У делу књиге „Културно-историјска топографија Бачке Паланке“ налазе се детаљни описи старих, а данас заштићених здања у нашем граду. У наставку је одломак из Леонардове књиге о згради у којој је данас смештена Народна библиотека „Вељко Петровић“.
Кућа др Едуарда Илга – Народна библиотека „Вељко Петровић“
Кућа Едуарда Илга (Eduard Illg), најпре пословно-стамбени објекат, па санаторијум, а данас Народна библиотека „Вељко Петровић“, на Тргу братства и јединства број 30, катастарска парцела број 3165 КО Б. Паланка, у друштвеној својини, грађена је на прелазу XIX у XX век.
Некада у Школској улици (данас Трг братства и јединства) била је прека приземна кућа породице Игл, омеђена са јужне стране зградом штампара Черничека (где је данас Тржни центар „Мозаик“), а на северној страни Раповом (Rapp) кућом (данас Жупни уред римокатоличке цркве). Др Едуард Илг је био срески лекар у Паланци, а затим, од 1888. године, лекар моћне „Кран касе“ у Немачкој Паланци, што му је омогућило да на плацу срушене породичне куће подигне велику и лепу једноспратну зграду, која је данас један од најбоље очуваних објеката из тог периода у нашем граду…
…Пратећи историјат куће др Илга, долазимо у 1944. годину, када је у њој формирана Војна болница, која ће обухватити комплекс зграда од Клостера (данас Основна школа „Свети Сава“) па до санаторијума др Илга. И након укидања Војне болнице, зграда остаје у функцији здравствене заштите, наиме, у њу је пресељен Антитуберкулозни диспанзер (био је до тад у дворишној згради данашње Основне школе „Херој Пинки“), а спратни део је прилагођен стационарном лечењу болесника. Неки простори приведени су другој намени: подрумске просторије – болничка кухиња, двориште – болнички парк, а дворишни мањи објекат који излази на улицу Југ Богдана – мртвачница. За првог послератног директора АТД-а постављен је др Завиша Завишић, а болница је 1947. године опремљена донацијом Уједињених нација. Пресељењем АТД-а у новоизграђени објекат (некада управна зграда ППО Бачка Паланка), Илгова зграда је 1968. предата на управљање Народној библиотеци „Вељко Петровић“. Та установа се и данас налази у Илговој кући.
Аутор: Леонард Немет, одломак из књиге „Колекционар паланачких успомена“
Повезане вести
Друштво
Данас (5. децембра) је Светски дан волонтера
Објављено
пре 16 сати-
децембар 5, 2024Објавио:
Клик на вестиЈедан од најважнијих датума које Црвени крст обележава сваке године је Светски дан волонтера (5. децембар).
Ова хуманитарна организација је основана управо на бази волонтеризма и волонтери чине њену базу. Снага волонтера и Црвеног крста се на најбољи могући начин могла видети у време катастрофалних поплава у Србији 2014. године и епидемије Ковида 2020-2022. године. Црвени крст Бачка Паланка има велики број волонтера, чак и основношколаца и средњошколаца, који у сваком тренутку могу да се у случају потребе ангажују. Бити волонтер пружа сатисфакцију. јер нема бољег и лепшег осећаја када помогнете старијој и немоћној особи или неком повређеном и тешко болесном лицу.
Црвени крст Бачка Паланка организује неколико година уназад дружење са најактивнијим волонтерима у 2024. години.
Д. З.
Друштво
Лепа традиција коју негују радници Житопродукта
Објављено
пре 16 сати-
децембар 5, 2024Објавио:
Клик на вестиПензионисани радници некадашње фирме АД „Житопродукт“ још од 1999. године имају једну лепу традицију. Од тада, сваке године редовно се састају на дружењима која су се временом проширила па су данас са њима и млади пекари. Састанци су и ове године одржани, један у мају у Бачкој Паланци, а други у Товаришеву 29. новембра.
На лето 1999. године, један од некадашњих запослених у Житопродукту предложио је заједничка дружења радника и тада се скупило око 10 најближих сарадника који су провели једно угодно поподне. Тако је све и почело и тада су се договорили да се сваке године састају пензионисани радници АД „Житопродукт“.
Сусрети пензионера у Бачкој Паланци тако су настављени, сваке године у мају месецу. Из године у годину број оних који су се окупљали и одлучили да наставе са лепом традицијом се проширио, данас око 30 пензионера нових генерација се редовно састаје. С обзиром да је било доста запослених и у Товаришеву, и они су изразили жељу да буду домаћини али током новембарских празника, тачније некадашњег Дана републике (29. новембар). Тако су се дружења организовала једне године у Бачкој Паланци, наредне у Товаришеву, да би последњих година одлучили да се сусрећу два пута годишње. На тај начин, бивши радници Житопродукта обележавају и два празника који су се славила у старој Југославији – 25. мај и 29. новембар.
Део овог друштва које жели неке старе приче да сачува од заборава, су и млађи људи, не само пензионери. Млади пекари су се придружили пензионерима те садашња дружења заиста представљају реткост у данашњем друштву. Мало је фирми које негују овакву традицију, састанке бивших и актуелно запослених већ 25 година, али они су решени да традицију сачувају и што је још важније, пренесу је на млађе генерације.
Д. Ј. Бујак
Драгоцену течност је на последњој, децембарској акцији добровољног давања крви (4.12.) донирало 110 хуманих суграђана, а њих десет је одбијено из медицинских разлога. Међу даваоцима крви је било четрнаест жена, а пет особа је први пут дало крв.
То свакако говори да је свест наших суграђана широка када треба помоћи некоме у невољи и да се хуманост дубоко урезала у Бачкопаланчане.
Задовољно бројем прикупљених јединица крви је било медицинско особље мобилне екипе Завода за трансфузију крви Војводине, а у реализацији целодневне акције су им помогли волонтери Црвеног крста Бачка Паланка.
Последња акција добровољног давања крви за ову годину у нашој општини одржава се 20. децембра у Младенову.
Д. З.
Najčitanije
- Друштвопре 2 дана
Захвалност за све људе великог срца
- Друштвопре 2 дана
Обележен Светски дан особа са инвалидитетом
- Друштвопре 2 дана
Током целе године уз наш народ на Космету
- Сервисне информацијепре 2 дана
Распоред сахрана за среду 4. децембар
- Друштвопре 2 дана
Санирана дивља депонија у Новој Гајдобри
- Спортпре 2 дана
Још једна победа одбојкашица Меркура
- Спортпре 2 дана
Нови спортски успеси ОШ „Здравко Челар“
- Хроникапре 2 дана
Бачкопаланчанин осумњичен за нелегалну трговину наркотицима