Северна Македонија у седмодневној жалости након трагедије у Кочанима
Прати нас на мрежама

Хроника

Северна Македонија у седмодневној жалости након трагедије у Кочанима

Клик на вести

Објављено

-

Фото: РТС

У Северној Македонији седмодневна жалост због трагедије у дискотеци „Пулс“ у Кочанима. Најмање 59 страдалих, а 155 их је повређено. У Београд авионом Војске Србије стигло 12 повређених. Истрага о узроку пожара је у току, али се претпоставља да су га изазвале варнице пиротехнике којима се запалио плафон објекта. Притвор одређен за десет особа, преноси РТС.


У пожару у дискотеци „Пулс“ у Кочанима, који је избио у недељу у три сата након поноћи током концерта, према последњим информацијама, погинуло је 59 особа, а 155 их је повређено.

Приведено је двадесетак људи, међу којима су власник дискотеке и организатори концерта. Истрага о узроку пожара је у току, али се претпоставља да су пожар изазвале варнице пиротехнике којима се запалио плафон објекта. Влада Србије је донела одлуку да уторак, 18. март буде проглашен за Дан жалости због великог пожара у Северној Македонији.

Конзул Србије у Северној Македонији покрива трошкове породица повређених у Кочанима

Почасни конзул Србије у Северној Македонији Владимир Стајић рекао је да ће сносити трошкове породица чији су чланови смештени у болницама у Београду и Нишу, након несреће која се догодила у месту Кочани.

„Као почасни конзул Републике Србије у Републици Македонији, одлучио сам да покријем трошкове боравка породица чији су најмилији повређени у несрећи у Кочанима, хоспитализовани у болницама у Нишу и Београду, у Републици Србији“, навео је Стајић у објави на друштвеној мрежи Фејсбук.

Стајић је пожелео брз опоравак и много снаге свима који пролазе кроз ово искушење и додао да је „у овим тешким временима најважније да покажемо солидарност“.

У пожару који је избио у дискотеци у месту Кочани у Северној Македонији у ноћи између суботе и недеље погинуло је 59 особа, а повређено више од 150.

Декан Лазић: Систем пропустио да спречи несрећу, потребан стални инспекцијски надзор

Поводом незапамћене трагедија која је задесила северну Македонију, декан Факултета за дипломатију и безбедност Радојица Лазић сматра да приликом издавања дозвола за објекте мора да се испоштује процедура до краја, јер да је она испоштована не би дошло до овога и додаје да је неопходно да се периодично врши инспекцијски надзор.

Истакао је да на основу противпожарне заштите, тога да је објекат направљен од трошног материјала и да је имао само једна излазна врата, објекат није смео да добије дозволу да ради као дискотека.

„Делује као монтажни објекат. На основу норматива, ту је спадала и противпожарна заштита, која није била на одговарајућем нивоу и само на основу тог параметра објекат није могао да добије дозволу за рад“, навео је Лазић.

Према његовим речима, из свега што се догодило може се закључити да је објекат направљен од трошних материјала и несхватљиво је да је имао дозволу за рад.

„Запрепашћен сам, ово је велика трагедија. Имајући у види да је објекат имао само једна излазна врата од 90 центиметара, може се само замислити каква је то била катаклизмичка ситуација“, истакао је Лазић.

Говорећи о ланцу одговорности за ову трагедију, каже да су организатори одговорни, али последњи у ланцу, и да треба истражити ко је дао дозволу за рад таковом објекту, испитати одговорност инспекција, па тек онда организатора.

Извор: РТС

Остави коментар

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Хроника

Преминуо папа Фрања

Клик на вести

Објављено

-

Објавио:

Извор: EPA-EFE/SARAH YENESEL

Поглавар Римокатоличке цркве папа Фрања преминуо је у 89. години, саопштио је Ватикан. Папа Фрања преминуо је дан након прославе Ускрса, на коме први пут од почетка папинства није држао мису.


„Драга браћо и сестре, са дубоком тугом морам да објавим да је преминуо наш Свети отац Фрања“, саопштио је кардинал Kевин Фарел на ватиканској телевизији.

Аргентински кардинал Хорхе Марио Бергољо изабран је за поглавара Римокатоличке цркве 13. марта 2013, а одабрао је име Фрања. До избора за 266. понтифа био је надбискуп Буенос Ајреса, а први је папа још од осмог века да није Европљанин и први са Јужне хемисфере и из редова језуита.

Бергољо је био инспирисан да се придружи језуитима 1958. године након опоравка од тешке болести.

Боловао је тада од тешке респираторне инфекције због које му је уклоњен део плућног крила. Касније се присећао да му је медицинска сестра спасила живот, одлучивши да удвостручи дозу лекова које је примао.

Папа Фрања је био син италијанских имиграната, радника на железници. Рођен је 17. децембра 1936. године, а надбискуп Буенос Ајреса био је од 1998. године. На положај кардинала уздигнут је три године касније.

Важио је за скромног човека, често је аутобусом ишао на посао, сам себи кувао и редовно посећивао сиромашне четврти у близини аргентинског главног града.

Име Фрања одабрао је у част Светог Фрање Асишког, оснивача језуитског реда, зато што се светац нарочито бринуо за добробит сиромашних.

Био је познат по својој скромности и посвећености социјалној правди. Течно је говорио шпански, италијански и немачки језик. Током свог понтификата, залагао се за реформе унутар Цркве и наглашавао важност милосрђа и бриге за сиромашне.

Фрања се истицао и по међународној видљивости као папе и посвећености међурелигијском дијалогу.

Имао је толерантан став према члановима ЛГБТ+ заједници и био велики критичар необузданог капитализма, конзумеризма и претераног развоја.

Залагао се за борбу против климатских промена, за универзално укидање смртне казне називајући је суштинским злом.

Папа Фрања је критиковао пораст десничарског популизма, позивао на декриминализацију хомосексуализма, помогао је да се обнове потпуни дипломатски односи између САД и Кубе, преговарао о споразуму са Кином како би се дефинисао колики утицај тамошња Комунистичка партија има у именовању кинеских бискупа.

Будући да је имао мање формалан приступ папству од својих претходника, боравио је у пансиону Свете Марте уместо у Апостолској палати, званичној резиденцији поглавара Римокатоличке цркве.

Упркос неколико здравствених изазова, укључујући операцију дебелог црева 2021. године и киле 2023. године, као и повреду десне надлактице након пада у својој резиденцији у јануару 2025. године, папа Фрања је у својој аутобиографији изјавио да је здрав и да не планира да се повуче са места поглавара Римокатоличке цркве.

Почетком месеца оболео је од акутног бронхитиса због којег је 14. фебруара смештен у болницу у Риму, након чега је после више месец дана пуштен. Од тада је проводио време у својој резиденцији.

Извор: РТС

Настави са читањем

Хроника

Тешка саобраћајна незгода у Челареву

Клик на вести

Објављено

-

Објавио:

Данас око 17 часова догодила се тешка незгода на путу Нови Сад-Бачка Паланка на улазу у Челарево, преноси „Блиц“.

Две особе страдале су у директном судару камиона и аутомобила, а претпоставља се да је возач камиона турских ознака, заспао за воланом.

Ватрогасци из Бачке Паланке секу возило да дођу до тела страдалих.

Како незванично сазнаје портал „Клик на вести“ у питању су мушкарац и жена из Бачког Петровца.

Саобраћај је обустављен, а полиција врши увиђај.

Извор: Блиц, Клик на вести

Настави са читањем

Хроника

Украо икону из цркве у Бачкој Паланци

Клик на вести

Објављено

-

Објавио:

Фото: Pixabay

Припадници Министарства унутрашњих послова у Бачкој Паланци расветлили су крађу иконе из православне цркве у овом месту и ухапсили осумњиченог, Д. Т. (1978).


Сумња се да је, 2. априла, он украо икону из цркве Рођења Светог Јована Крститеља. Полиција је, оперативим радом, идентификовала осумњиченог и пронашла украдену икону.

По налогу јавног тужиоца, против Д. Т. ће бити поднета кривична пријава, због постојања основа сумње да је учинио кривично дело ситна крађа, утаја и превара.

Извор: МУП

Настави са читањем

Najčitanije