Савети из расадника: Како сачувати цвеће током топлих и сушних дана
Прати нас на мрежама

Друштво

Савети из расадника: Како сачувати цвеће током топлих и сушних дана

Клик на вести

Објављено

-

Фото: Приватна архива

Готово два месеца у нашем делу земље није пала киша. Сушно време и веома високе температуре никако не пријају цвећу па ни другим биљкама. 


Многи љубитељи цвећа ових дана се жале како им је све „српжено“, цвеће потпуно суво, а листови жути и отпадају. Знамо да је неопходно посебну пажњу посветити заливању, али и тада треба повести рачуна како биљка не би добила превише воде.

Ђорђе Шијаков из Бачке Паланке власник је расадника „Ђокин цветић“ и каже како се бројни грађани ових дана јављају са истим питањем – како сачувати биљке током екстремно топлих и сушних дана.

-Ја иначе у затвореном простору, а и на отвореном, заливам редовно сваки дан понекад морам и да поновим због високих температура. Требало би биљке редовно прихрањивати. Ја иначе све биљке држим испод мреже за сенчење па ми и она помаже у одржавању истих. Препоручивао сам, кад су паклени дани и уколико постоји могућност, да склоне саксије да се не би биљке „скувале“, негде у прошарани део дворишта или терасе, каже Ђорђе Шијаков за „Недељне новине“.

Дешава се да биљка, упркос прехрањивању и редовном заливању ипак увене. Ђорђе је објаснио и зашто.

-Грешке су се јављале пошто нису избушене рупе на самим саксијама. Јављају се проблеми и приликом одабира самог супстрата, биљке се морају заливати, али супстрат мора имати добру структуру за одбацивање вишка воде, јер биљке морају имати кисеоника у самом супстрату. Када су у питању четинари који су почели да се суше, ту нажалост, спаса нема. На биљкама које имају осушене листове или већ прогорене од сунчевих зрака, оштећене делове треба свакако уклонити, биљкама додати течна ђубрива два до три пута недељно. Са првим јесењим данима, те биљке ће раскошно цветати, рекао је Ђорђе.

Наш саговорник додаје да за следећу сезону, тј. лето 2025. треба узимати биљке које добро подносе високе температуре као што су винке и дипладеније.

Ту си они савети који су добро познати од давнина, а то је да је, када је реч о води за заливање, вода млаке температуре боља од топле или хладне. И топла и хладна вода могу да оштете биљке и зато је најбоље да напуните канту за заливање и да је увек имате спремну.

Не траже све биљке исту количину воде, па ако нисте сигурни колико вашој биљци треба, пратите знакове из природе. Важно је да знате и из ког подручја потиче одређена биљка, то је добар индикатор и за заливање.

Заливање ујутру је пожељније него оно вечерње. Тако биљке имају прилику да се суше и брже испаравају током дана, када су температуре више.

Д. Ј. Бујак

Остави коментар

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Друштво

Предавање из прве помоћи у ТШ „9. мај“

Клик на вести

Објављено

-

Објавио:

Фото: Црвени крст Бачка Паланка

Црвени крст Бачка Паланка наставио је са едукацијом омладине из прве помоћи што би требало да постане општа култура сваког човека.


Наиме, 11. септембра су запослени у овој организацији, на позив професора Славка Матерића, одржали предавање ученицима првог разреда Техничке школе „9. мај“.

Том приликом су стручни сарадници Црвеног крста Драгана Милић и Јакоб Толд извели показну вежбу којом је приказано како могу да се збрину одређене повреде уколико се ученици нађу у незгодној ситуацији.

Драгана Милић и Јакоб Толд су показали технике санирања посекотина, прелома, бесвесног стања итд.

Извор: Црвени крст Бачка Паланка

Настави са читањем

Друштво

Јесен стиже у недељу у 14.43 сати

Клик на вести

Објављено

-

Објавио:

Фото: Pixabay

Јесен почиње у недељу, 22. септембра, у 14 часова и 43 минута. У том тренутку Сунце ће бити у равни Земљиног екватора, односно, како би астрономи рекли – прелази са северне на јужну небеску полулопту, објашњено је у саопштењу Астрономског друштва „Руђер Бошковић“ из Београда.


У исто време за становнике јужне Земљине полулопте почиње пролеће. На дан почетка јесени Сунце у Београду излази у 06.25 сати, а залази у 18.34, што значи да ће обданица трајати 12 сати и девет минута, а ноћ 11 сати и 51 минут.

На дан јесење равнодневице обданица и ноћ нису једнаке дужине, јер се Сунце привидно уздиже изнад хоризонта због Земљине атмосфере, иако се оно геометријски гледано налази испод њега, наводи се у саопштењу.

Обданица и ноћ ће бити исте дужине 25. септембра.

Извор: РТВ

Настави са читањем

Друштво

У Парагама одржани „Михољски сусрети села“

Клик на вести

Објављено

-

Објавио:

Фото: Фејсбук/Параге моје село

Четврта по реду манифестација „Михољски сусрети села“ одржана је у суботу 14. септембра у Парагама уз подршку Министарства за бригу о селу Републике Србије и Општине Бачка Паланка у сарадњи са Културним центром из Бачке Паланке.


Ова манифестација има за циљ да обогати друштвени и спортски живот мештана, као и да очува традиционални начин живота и културно-историјско наслеђе.

На почетку званичног програма манифестације наступио је „Здравичар“ Ненад Еречковић. Председница Савета месне заједнице Параге, Емили Шушница, отворила је манифестацију и захвалила се Општини Бачка Паланка и Министарству за бригу о селу на помоћи и подршци током организације овог догађаја.

Најмлађи посетиоци могли су да уживају и да се такмиче у Олимпијади за децу (старинске дечије спортске игре): полигон спретности, брзине и вештине, стони тенис, трка у џаковима, ношење јаја у кашикама, ношење књиге на глави. Најбољим такмичарама у свакој дисциплини подељене су медаље и дипломе.

Посетиоци манифестације уживали су у ликовној колонији сликара из Војводине, као и изложби народних радиности сувенира, рукотворина и предмета старих заната представљеним од стране удружења жене са територије наше општине.

Културно – уметнички програм употпунили су наступи културно уметничких друштава који су кроз песму и игру оживели дух традиције, као и наступ малог Лазара Николића солисте на хармоници.

У такмичарском делу за најлепшу парошку крофну и најлепши пекмез од шљива учествовало је 8 екипа. Циљ овог такмичења јесте очување старих рецепата од заборава. Сви посетиоци манифестације имали су прилику да уживају у укусима меканих крофни са пекмезом од шљива.

Прво место у прављењу крофни освојило је удружење жена „Златне руке“, а за најлепши домаћи пекмез од шљива освојило је удружење креативних жена „Бисер“.

Извор: Општина Бачка Паланка

Настави са читањем

Najčitanije