Цене производа и услуга личне потрошње у октобру 2024. године, у односу на септембар 2024. године, у просеку су повећане за 0,6% објавио је Републички завод за статистику.
Потрошачке цене у октобру 2024. године, у поређењу са истим месецом претходне године, повећане су за 4,5%, док су у поређењу са децембром 2023. године у просеку повећане за 3,9%.
Посматрано по главним групама производа и услуга класификованих према намени потрошње, у октобру 2024. године, у односу на претходни месец, раст цена је забележен у групама Образовање (3,3%), Одећа и обућа (1,9%), Опрема за стан и текуће одржавање (1,0%), Здравље (0,8%), у групама Храна и безалкохолна пића, Становање, вода, електрична енергија, гас и остала горива и Ресторани и хотели (за по 0,6%), Алкохолна пића и дуван (0,4%), Транспорт (0,3%) и Рекреација и култура (0,2%). Пад цена забележен је у групи Комуникације (-0,1%). Октобарска међугодишња инфлација износи 4,5%.
Цене осталих производа и услуга нису се битније мењале.
Светске цене хране
Лист „Политика“ пише да су светске цене хране нагло порасле у октобру и сада су највише за последњих годину и по дана, односно од априла 2023, саопштила је Организација за храну и пољопривреду Уједињених нација (ФАО) у свом последњем извештају.
Индекс светских цена прехрамбених производа за октобар износи 127,4 поена, што представља раст за два одсто у односу на септембарских 124,9 поена, наводи ФАО. Резултат је последица раста индекса у свим категоријама осим меса, пошто је забележено истовремено поскупљење биљних уља, шећера, млечних производа и житарица.
Индекс цена меса месечно пао за 0,3 одсто и то највише због пада цена свињетине, наводи се у последњем извештају ФАО, који је забринуо аналитичаре који истичу да је тешко предвидети наредна дешавања. Осим оправданих фактора на турбуленције на тржишту хране делом су утицали и избори у Америци, нестабилност на берзама и ишчекивање какву ће политику субвенционисања пољопривреде заузети новоизабрани председник Доналд Трамп.
Извор: РСЗ, Политика