Професорица математике која у слободно време прави играчке
Прати нас на мрежама

Друштво

Професорица математике која у слободно време прави играчке

Клик на вести

Објављено

-

Фото: Приватна архива

Кажу да је математика један од најтежих предмета, како у основној тако и у средњој школи, а онда и на факултетима природних наука. Једноставно, математика је то што јесте, сабери, одузми, помножи и подели, нема ту много различитих начина за савладавање градива него „седи и ради задатке“. Да ли бисмо математику могли спојити са нечим креативним? Тешко. Али наша саговорница је то успела.


Радмила Кнежевић из Бачке Паланке је професорица математике у Гимназији „20. октобар“ која у слободно време хекла изузетно симпатичне играчке и шарене прекриваче, а све што изради је уникатно и у потпуности ручно израђено. Рођена је у Босни и Херцеговини, па је можда сувишно и наводити како је и од кога научила да штрика и хекла, а хоби који је развила, поред тога што је опушта, привлачи све више заинтересованих за њене играчке.

Колико дуго радиш као професор математике?

Од 2003. године радим у школи као професор. Почела сам у Гимназији на одређено време и у почетку предавала информатику, касније сам почела предавати математику. Прво сам радила као замена и у Гимназији и у Економској школи, а онда и у основним школама у Товаришеву, Младенову и Бачкој Паланци. Пре десет година вратила сам се у Гимназију и од тада предајем само математику.

Како је дошло до везе између математике и креативног ручног рада?

Ручним радом сам окружена од малих ногу јер су се све жене из моје породице, почев од мајке, обе баке, тетке, бавиле различитим врстама ручног рада, од хеклања, штрикања, израде гоблена, ткања… Све ми је то било занимљиво и уз њих сам научила те основе и хеклања и штрикања. Што се тиче конкретно луткица које данас хеклам, прво сам гледала по интернету, а онда су ми прошле године и сестра и снаја остале у другом стању и хтела сам да за сестриће направим нешто оригинално и уникатно и то су биле моје прве луткице од плишане вунице. Играчке су пуњене антиалергијским пуњењем – кофлином и силиконским пуњењем. Пре тога, хеклала сам наратке који су увек популарни, најпре за поклон, а онда и за продају јер се много њих интересовало, неки су чак отишли и у Америку и Француску. Поред тога, хеклам и ћебад за децу.

Како реагује околина и може ли се од овакав хоби да допуни кућни буџет?

То је леп хоби, али је, као и сваки ручни рад у данашње време, тешко наплатити. Тешко је заценити тај производ, да цена буде заиста реална, а да опет буде приступачна просечном купцу. Пошто ја ово заиста волим да радим, мени је циљ да покријем трошкове неопходног материјала. Моји радови могу да се погледају на Инстаграм страници terslook_heklane_igracke.

Да ли би се и ти сложила са многима који се баве неким креативним ручним радом, да сати проведени у изради предмета опуштају?

Да, дефинитивно, то је заиста најбоља антистрес терапија, боља од било ког антидепресива јер се просто искључите из овог света и одеш у неки други. Трудим се да свака нова играчка буде другачија од претходне, да додам нешто своје. Нисам никад обратила пажњу на то колико ми временски треба за једну играчку, то је посао који захтева време, али понекад седим и хеклам по два сата у континуитету и немам осећај уопште да је толико прошло.

Да ли се креативност може унети на час математике и да ли си строга као професорица?

Тешко је данашњој деци бити строг професор, уствари ни не знам шта данашњој деци значи да им је неко строг. Они се једино боје када им се прети оценама, а то је нешто што ја не волим да радим. Међу данашњом децом нема поштовања због којег ће они слушати и пратити час. Не мислим да сам строга, али јесам неко ко захтева дисциплину и рад. Што се тиче креативности и математике, може се и тај предмет учинити креативним и ја се негде и трудим да то буде тако, али није свако градиво погодно за тако нешто. Где год је могуће, гледам да одређене задатке радимо на неки мало другачији, деци занимљивији начин, али математика је такав предмет да она сама диктира и начин и темпо рада.

Д. Ј. Бујак

Остави коментар

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Друштво

Бензин 178, евродизел 189 динара

Клик на вести

Објављено

-

Објавио:

Објављене су нове цене бензина и евродизела које ће важити до петка, 25. априла. Литар бензина коштаће 178 динара, док ће цена литар евродизела бити 189 динара.


Цене бензина и евродизела у наредних осам биће ниже за по три динара у односу на претходних недељу дана.

Извор: НСУживо.рс

Настави са читањем

Друштво

Пошта Србије: У првих сат времена пријаве подељено свих 30.000 ваучера за одмор у Србији

Клик на вести

Објављено

-

Објавио:

Фото: Недељне новине

Свих 30.000 ваучера за субвенционисани одмор у Србији подељено је у првих сат времена пријављивања, потврђено је Танјугу у Пошти Србије.


Пријављивање за ваучере почело је јутрос у 8 сати у свим поштама у Србији, без обзира на то да ли је њихово радно време од 7.30 или 9 сати.

Директор функције услуга и продаје у Пошти Србије Бојана Николић изјавила је раније јутрос да је за нешто мање од пола сата од почетка пријављивања евидентирано 5.000 захтева.

Она је рекла да су грађани захтеве за 30.000 ваучера, колико је у овом циклусу било на располагању, могли да подносе у више од 1.300 пошти широм Србије.

Право на ваучере имали су пензионери, студенти, незапослени, корисници права на додатак за помоћ и негу другог лица, војни инвалиди, корисници права на накнаду на породичну инвалиднину по палом борцу, носиоци пољопривредног газдинства, лица старија од 65 година која не остварују право на пензију, као и запослени са примањима до 80.000 динара месечно.

Ваучери за субвенционисанисани одмор у Србији могу се користити у трајању од најмање пет ноћења изван града, општине, односно места пребивалишта, као и места студирања корисника ваучера.

Прошле године је грађанима било доступно 100.000 ваучера и они су били подељени за два сата.

Онима који стекну право на ваучер, Министарство туризма и омладине ће преко Поште Србије доставити вучере лично на адресу у виду вредносног писма.

Извор: РТВ

Настави са читањем

Друштво

Данас је Велики четвртак

Клик на вести

Објављено

-

Објавио:

Фото: СПЦ

Велики четвртак је важан дан за хришћане јер се тада обележава Тајна вечера Исуса Христа са апостолима, када је установљена Света тајна причешћа – дељење хлеба и вина као симбола тела и крви Христове.


Велики четвртак верници слааве јер је тог дана, Исус је опрао ноге својим ученицима, дајући пример понизности и служења другима. У црквама се увече чита дванаест јеванђеља о Христовом страдању, а обележава се и Његова молитва у Гетсиманском врту, када је, свестан свега што га чека, разговарао са Богом.

На Велики четвртак дозвољено је конзумирање уља и вина, што је изузетак у строгој Великој недељи.

Вече уочи овог дана означава и почетак Христовог страдања, јер га је Јуда тада издао и предао војницима. Звона на црквама се од тог тренутка не оглашавају, већ се богослужења најављују дрвеним клепалима. Те ноћи, чак се и апостол Петар три пута одрекао Христа.

Верује се да је причешће на Велики четвртак посебно значајно, јер се тог дана опраштају и највећи греси. Свако добро дело према сиромашнима, каже предање, „бележи се на небу“.

У неким крајевима Србије на Велики четвртак почиње фарбање ускршњих јаја.

Извор: Данас

Настави са читањем

Najčitanije