Култура
Препоруке за читање НБ „Вељко Петровић“ (12. новембар)
Објављено
пре 3 седмице-
Објавио:
Клик на вестиНародна библиотека „Вељко Петровић“ има богат фонд свих популарних наслова, из свих области књижевности. У сарадњи са бачкопаланачком библиотеком, доносимо вам препоруке књига за ову недељу.
„Дечак са Фанара“ – Саша Радојичић
Роман Дечак са Фанара временски и просторно успоставља узбудљиву „приповедачку картографију” – ток приче развија се на неколико наративних нити, обухватајући временски период од 1919. до 1946, и географски простор од Истанбула до Баната. Приповедна окосница романа гради се око лика Софије Поповић, која у јануару 1946. бива присиљена од стране официра ОЗНЕ да сачини животопис Павла Поповића, њеног девера, који треба да буде предложен за орден Народног хероја.
Породица Поповић се у Банату нашла пошто је избегла из Турске, где су они и њихови преци живели дуже од једног века, у истанбулској четврти Фанар. Ток њених реминисценција укршта се са током „објективне” историје, а њена судбина са животним епизодама више ликова. Сложени однос са тројицом браће Поповића кључ налази у лику Дечака са Фанара, њиховог идеалног споја, архетипа, који се Софији јавља у сновима.
У питању је наратив генеалошког карактера, који за разлику од уобичајеног, временски линеарног приповедања, које читаоцу излаже јединствени ток радње, полази од већ окончане и актерима познате ситуације, и разоткрива, фрагментарним, нелинеарним поступком, најважније тачке развоја који је довео до те ситуације. Роман се снажно ослања на поједине филозофске идеје, што је наглашено тиме што свако поглавље носи засебан мото – цитат из неког филозофског текста (односно, у једном случају, запис потеза у једној шаховској партији).
„Седам сунаца и седам луна“ – Жозе Сарамаго
Био једном један краљ који је обећао да ће подићи манастир. Био једном један свештеник који је желео да лети.
Седам Сунаца и Седам Луна је роман који је прославио Жозеа Сарамага широм света. Поигравајући се историјским чињеницама и фикцијом, у стилу мајстора магијског реализма, препознатљивим стилом и особеним правописом, португалски нобеловац је створио готово надреално дело о животу у осамнаестовековној португалској краљевини. Кроз причу о чудесном покушају изградње једног дивовског манастирског комплекса у забитом селу Мафри, и амбициозној замисли једног свештеника о првом ваздухоплову, Сарамаго ће исплести очаравајућу приповест о обичним стварима и необичним појавама, о љубави, прегнућу и човековој потреби да се приближи божанском.
У доба запањујућих јавних покајања јеретика, инквизиторских мучења, ширења куге и колонијализма, свештеник-отпадник Бартоломеу Лоуренсо де Гужмао изабрао је двоје људи, главних јунака романа, да му помогну у конструисању летеће машине: Балтазара званог Седам Сунаца, који само што се вратио са војне, и његову Блимунду звану Седам Луна, пророчицу која има моћ да проникне у душу сваког човека. Машина ће заиста полетети, али ће изазвати неслућене последице…
„Станица“ – Јакопо де Микелис
Милано, април 2003. године. Рикардо Мецаноте је млади полицијски инспектор који се недавно прикључио железничкој полицији на чувеној Главној станици. Он је бескомпромисан, болне прошлости и непогрешиве интуиције, али као да поседује и некакву урођену склоност да се уплиће у проблеме и зато почиње да истражује случај који наизглед никога не занима.
Лаура Кордеро је лепа и богата девојка, пореклом из добре породице. Али она није као друге девојке: поседује необичан дар, иако је за њу то више проклетство о ком не сме ни са ким да прича.
Станица, моћна као тврђава, свечана попут маузолеја, загонетна као египатска пирамида, крије још много тајни: међу болним браздама њене прошлости, иза њених раскошних стубова и, поврх свега, у њеним подземним лавиринтима, судбине Рикарда и Лауре укрстиће се како би заједно проникли у најскривеније кутке мистерије коју обоје покушавају да реше. Док се спуштају у мрачна недра Станице, довешће у опасност све оно што су мукотрпно стварали. А када се врате на површину, више неће моћи да гледају овај свет истим очима – и схватиће да најгоре тек долази.
Монументални роман, свечана и загонетна позорница која скрива прегршт тајни кроз које се Јакопо де Микелис креће са апсолутном лакоћом, отварајући и затварајући врата и пролазе, вешто градећи причу која читаоца води до самог краја без иједног трена предаха.
Редакција
Повезане вести
Култура
Прво место за Давида Зорића из Бачке Паланке на ликовном конкурсу на Златибору
Објављено
пре 18 сати-
децембар 5, 2024Објавио:
Клик на вестиНа ликовном конкурсу „Голд гондола у свим годишњим добима“, прво место освојио је Давид Зорић из Бачке Паланке, полазник школе уметности „СТарт“ коју води дипломирана примењена уметница-костимографкиња Тијана Сићевић.
У хотелу „Queen of Zlatibor“ стручни жири је имао тежак задатак, да међу више од 82 дечија ликовна рада на тему „Голд гондола у свим годишњим добима“, који су пристигли из целе Србије, а и Црне Горе изабере оне најбоље. Поред ликовног умећа, жири је оцењивао и оригиналност и маштовитост, као и могућност апликовања радова на сувенире, који ће бити у понуди Gondola shop-a. Радови су бирани у категоријама млађих и старијих основаца.
Давидов ликовни рад користиће се као мотив на сувенирама, а поред овог успеха, жири је похвалио и труд ученика из ОШ „Десанка Максимовић“ из Бачке Паланке.
Извор: Културни центар Бачка Паланка, zoomue.rs
Култура
Песничко вече посвећено Бранку Радичевићу
Објављено
пре 2 дана-
децембар 4, 2024Објавио:
Клик на вестиНародна библиотека „Вељко Петровић“ Бачка Паланка обележиће манифестацију „Ноћ библиотека“, организацијом песничке вечери посвећене Бранку Радичевићу, а поводом обележавања 200 година од његовог рођења.
Песничко вече ће бити одржано у петак, 06.12.2024. у 19.00 часова у свечаној сали Народне библиотеке „Вељко Петровић“. Песници књижевног клуба „Дис“ и ученици ССШ „Др Радивоје Увалић“ ће говорити своје песме и песме Бранка Радичевића.
Манифестација „Ноћ библиотека“ организује се под покровитељством Министарства за културу и информисање Републике Србије и Народне библиотеке Србије.
Редакција
Култура
Обележен Дан огранка библиотеке у Обровцу
Објављено
пре 2 дана-
децембар 4, 2024Објавио:
Клик на вестиПре 11 година, на дан Св. Јована Златоустог, 26. новембра, освећен је огранак Библиотеке у Обровцу. Тада је у присуству бројних званица, чланова и пријатеља библиотеке, ученика школе, наставника и учитеља организована пригодна свечаност поводом свећења.
Кум библиотеке постао је Радован Јовин, који је са радошћу прихватио позив за кумство и том приликом даровао библиотеку вредним поклонима. Огранак је освештао парох обровачки, свештеник Мирослав Тронколовић.
И не случајно, библиотека у Обровцу је тада добила свог заштитника Св. Јована Златоустог: једног од најученијих светитеља, проповедника и реторичара у историји цркве, њеног реформатора, поборника учења и заштитника сиромашних. Библиотеку краси икона Св. Јована Златоустог, чувара и заштитника наше „куће књига“ коју је поклонио вероучитељ Мирослав Максимовић.
На дан свећења библиотека у Обровцу је добила и име по доктору медицине Славку Јовину. Рођен у Обровцу, сада већ давне 1923. године, био је познати лекар, епидемиолог, научник, први истраживач заразних болести у Војводини. Др Славко Јовин само је једна од личности коју смо желели да сачувамо од заборава, тако да данас огранак Библиотеке у Обровцу са поносом носи његово име.
Сваке године са поносом прослављамо, радујемо се и сећамо, сваке године се обележава Дан огранка часом веронауке који вероучитељ са децом посвећује неком од светитеља. Ове године гости огранка били су ученици IV разреда.
Д. П.
Najčitanije
- Друштвопре 2 дана
Захвалност за све људе великог срца
- Друштвопре 2 дана
Обележен Светски дан особа са инвалидитетом
- Друштвопре 2 дана
Током целе године уз наш народ на Космету
- Сервисне информацијепре 2 дана
Распоред сахрана за среду 4. децембар
- Друштвопре 2 дана
Санирана дивља депонија у Новој Гајдобри
- Спортпре 2 дана
Још једна победа одбојкашица Меркура
- Спортпре 2 дана
Нови спортски успеси ОШ „Здравко Челар“
- Хроникапре 2 дана
Бачкопаланчанин осумњичен за нелегалну трговину наркотицима