Култура
Препоруке за читање из НБ „Вељко Петровић“ (22. јул)
Објављено
пре 6 месеци-
Објавио:
Клик на вестиНародна библиотека „Вељко Петровић“ има богат фонд свих популарних наслова, из свих области књижевности. У сарадњи са бачкопаланачком библиотеком, доносимо вам препоруке књига за ову недељу.
Водич кроз љубавну историју Београда – Ненад Новак Стефановић
Ненад Новак Стефановић је са овом књигом направио јединствен књижевни лавиринт једног града и открио многе тајне, занимљиве интриге многих славних и битних личности наше историје као што су Иво Андрић, Милутин Миланковић, Васко Попа, Бранко Ћопић, краљевски парови Обреновић и Карађорђавић, Ита Рин. Поред љубавних прича сазнаћете и о архитектури Београда у последња два века наше новије историје. Приче обухватају и напуштена, помало заборављена здања. Имаћете утисак да живите са кројачима, архитектама, политичарима, уметницима, занатлијама, глумцима, владарима, ученим људима. Сазнаћете како су и зашто грађене неке куће, ко је кога волео, како се крио, какве завере је ковао. Аутор је све детаљно истражио, лагано и интересантно увео у причу, а нама оставио у аманет да је читамо, чувамо и памтимо.
Сликар пролазног света – Казуо Ишигуро
Дечак Масуђи Оно жели да постане сликар иако се његов отац томе противи сматрајући да то није никакво занимање, чак шта више, мајци је говорио да ће њихов син постати ништарија. Масуђи, током одрастања у тешким условима и неодобравању средине, неразумевању учитеља, ипак постаје уважени сликар. Масуђи стиче ученике који су га неизмерно поштовали и учили од њега сликарски занат. До ИИ светског рата, Масуђи је био угледан сликар који је изазивао дивљење, али након рата све се стрмоглаво мења. У рату губи супругу и сина, али и поштовање млађе генерације. Доживљава осуду породице , али утеху проналази у унуку предшколцу са којим проводи време у озбиљним разговорима из којих се може наслутити у којем смеру иде послератна генерација.
Гвоздени облаци – Бранислав Јанковић
Ово је књига у којој се преплићу различити жанрови. То је истовремено историјски роман, трилер, фантастика, али у коме доминира љубавна прича . Позорница дешавања је оријентални Ниш, време дешавања 19. век, главни лик је распоп Јеврем Утвић, а основу приче су убиства жена у харему Зекерија паше.У роману се преплиће љубав и мржња, дивљење и завист као и злочини чије умршено клупко може одмотато само Јеврем Уврић. На почетку сваког поглавља наћи ћете по једно писмо, преписка коју су међусобно водили Зекрија паша и јањичар Узун Хајдар ага. У тим писмима је све, и живот, и издаја, и грех, и мржња, и кајање, и кисмет само не једино вредно – опроштај. Могу ли непријатељи постати пријатељи и јесу ли они које сматрамо за пријатеље увек заиста уз нас или је то само вешта варка.
Редакција
Култура
Одржан божићни концерт у Бачкој Паланци
Објављено
пре 1 дан-
јануар 13, 2025Објавио:
Клик на вестиНа празник Сабора Пресвете Богородице, у среду, 8. јануара 2025. године, после вечерњег богослужења, у Светојовановском храму у Бачкој Паланци, Црквени хор „Свети Јован Крститељˮ је приредио традиционални, двадесет и други божићни концерт.
На почетку концерта присутне је поздравио протојереј Предраг Милутин, настојатељ Светојовановског храма. Током концерта чланови хора су извели пажљиво биране богослужбене и народне божићне композиције српских, руских и других аутора, које је публици представио катихета Стеван Јурић. По завршетку концерта, присутнима се обратила професор Снежана Жујић, диригент хора, која је захвалила Црквеној општини бачкопаланачкој, свештеницима, члановима хора и свима који више од три деценије подржавају хор.
Извор: Епархија бачка
Култура
Препоруке за читање НБ „Вељко Петровић“ (13. јануар)
Објављено
пре 1 дан-
јануар 13, 2025Објавио:
Клик на вестиНародна библиотека „Вељко Петровић“ има богат фонд свих популарних наслова, из свих области књижевности. У сарадњи са бачкопаланачком библиотеком, доносимо вам препоруке књига за ову недељу.
„Послије забаве“ – Стево Грабовац
Роман о оцу, роман о злочину, роман о породици, роман о пријатељству, роман о одрастању, тотални роман! С темом двојништва, великом каква јесте у нашој књижевности, какву читамо код Данила Киша уосталом, писац уоквирује тематски различите сегменте који ову књигу чине пресјеком једног живота. Тако освијетљене моментуме уоквирује двојништво оца и сина, фигура првог писца и оног који насљеђује – дар, списатељску осјетљивост и заоставштину, наређење да се неправдама супротставља отвореним срцем и једном писаћом машином. Послије забаве, мада композиционо осмишљен у пет дијелова, почиње једном реченицом, једним мотом, неизоставним и суштинским цитатом који даје колор и успоставља тон цијелом наративу: „И онда почиње олуја гована“. Тако је једном рекао Роберто Болањо и бесповратно освијетлио правац другом писцу. А олуја Стеве Грабовца велика је и страшна у покушају да се деконструише сјећање, низ успомена (или привида) које, напокон призване, спасавају и истовремено огољују свијест до њене немоћности.
И у овом роману читалац ће препознати све оно што Стеву Грабовца чини јединственим регионалним писцем – једноставни, а велики лиризам, бескрајно срце, мисаона ширина да се свака ствар освијетли прије но што се осуди, неспособност да се човјек зароби у малодушност и ускогрудост ратних и постратних наратива. Стево Грабовац је још једном успио изговорити све наше туге, мисаоне ћорсокаке, љубави и усамљености, с онаквом искреношћу и непретенциозношћу, с онаквом лакоћом израза коју је лакше осјетити неголи објаснити.
„Сат, померен уназад“ – Дина Хрецак
Роман Дине Хрецак (Београд, 1984) Сат, померен уназад је њена прва књига, у којој вешто одмотава клупко приче, чиме доприноси ономе што с разлогом називано српски породични роман.
„Последња Мона Лиза“ – Џонатан Сантлофер
Прошлост, август 1911.
Радник музеја Винченцо Перуђа краде Мона Лизу. Пре него што је слика враћена у Лувр, злогласни дуо превараната је током две године правио и продавао њене копије као оригинале. Неколико тих фалсификата и даље је у оптицају, што је навело неке историчаре уметности да помисле да је и у музеју изложен лажњак.
Садашњост
Лук Пероне, уметник и професор историје уметности и далеки потомак Перуђе, трага за истином у позадини овог догађаја. Његова потрага привлачи пажњу непромишљеног детектива Интерпола, који жели нешто да докаже, предивне жене, која можда жели и нешто више од Лукове наклоности, и осињег гнезда најбескрупулознијих колекционара уметнина и лопова.
Последња Мона Лиза, роман који се не испушта из руку, истражује тајне крађе из 1911. и мрачно подземље данашњег уметничког света. Приповест прожета неизвесношћу од које застаје дах, романтична и страствена колико и напета и узбудљива, бави се универзалном фасцинацијом загонетним Да Винчијем, аутентичним делима и фалсификатима и људима толико жељним непроцењивих уметничких дела да не презају ни од чега да би их се дочепали – чак ни од убиства.
Култура
Хуманитарна балетска представа „На крилима снова“
Објављено
пре 4 дана-
јануар 10, 2025Објавио:
Клик на вестиБалетски студио Royal Dance центар, у сарадњи са Општином Бачка Паланка, организује хуманитарну балетску представу „На крилима снова“, која ће се играти у понедељак, 13. јануара у сали Градског биоскопа у 12.00 часова и у 19.00 часова.
Улаз на представу је добровољни прилог, биће кутије испред улаза и сав приход иде за лечење корисника Буди хуман фондације и то за:
- Тару Јованов (2024),
- Душицу Папић (2017),
- Милану Матковић (2002),
- Исидору Вучковић (1998),
- Александра Адамовића(1992)
Техничка подршка: Установа културни центар Бачка Паланка
Организатори позивају све пријатеље и љубитеље сценске уметности да уживају у дечијој чаролији.
Редакција
Najčitanije
- Друштвопре 11 сати
Успешна хуманитарна акција Royal Dance центра
- Сервисне информацијепре 12 сати
Распоред сахрана за уторак, 14. јануар
- Друштвопре 9 сати
Планира се проширење пешачких површина
- Сервисне информацијепре 2 дана
Распоред сахрана за понедељак, 13. јануар
- Културапре 1 дан
Одржан божићни концерт у Бачкој Паланци
- Спортпре 1 дан
Добар наступ Бошкова на Светском купу у Грузији
- Друштвопре 1 дан
Од плетених папирних корпица направила уметност
- Општинске вестипре 10 сати
Ближи се рок за уплату прве рате пореза на имовину