Преминуо легендарни Бора Ђорђевић
Прати нас на мрежама

Хроника

Преминуо легендарни Бора Ђорђевић

Клик на вести

Објављено

-

Фото: Facebook/Riblja Čorba

Рок музичар, певач и текстописац, Бора Ђорђевић, преминуо је у 72. години, преноси РТС. Преминуо је у болници у Љубљани у коју је примљен због упале плућа. Остаће упамћен као један од најплодоноснијих стваралаца рок музике и творац неких од највећих хитова на овим просторима, попут „Лутка са насловне стране“, „Добро јутро“, „Погледај дом свој анђеле“, „Остани ђубре до краја“, „Кад падне ноћ“…


Контроверзан, али са бескрајним талентом за писање песама. Простим језиком знао је да искаже и најдубље емоције. Од безобразних и енергичних нумера до неких од најбољих балада написаних на овим просторима – Борислав Бора Ђорђевић оставио је неизбрисив траг на српској, али и регионалној музичкој сцени.

Познат по надимку Бора Чорба, рођен је у Чачку 1. новембра 1952. године. Ђорђевић је био главни вокал и текстописац састава „Рибља чорба“ од оснивања 1978. године. Пре тога, био је члан група „Сунцокрети“ и „Рани мраз“.

Бора Чорба је био један од најпознатијих музичара српске и југословенске рок сцене, са великим бројем обожаватеља, и упечатљива и утицајна јавна личност.

После Пете београдске гимназије у Београду уписује Правни факултет, а после две године студија, покушава да упише Факултет драмских уметности. Није примљен на глуму, али је успео да упише позоришну организацију, где је дуго био у статусу апсолвента.

Популарност групе „Рибља чорба“ заснивала се на провокативним друштвено-оријентисаним нумерама, а Бора је постао један од најконтроверзнијих музичара у Југославији.

Након издавања албума Коза ностра 1990. године, Ђорђевић је био оптужен због „вређања радничке класе Југославије“, али су оптужбе одбачене.

Био је члан Градског одбора ДСС-а у Београду, а после политичких промена у Србији, једно време је био на позицији саветника министра културе у Влади Србије. После годину дана, даје оставку.

Из брака са Драганом Ђорђевић, има сина Бориса. По други пут се 2009. године оженио Александром коју је упознао на турнеји у САД, али су се развели после четири године брака.

Бора Ђорђевић је добитник награде Академије Иво Андрић за књигу поезије Пусто острво. Орден Карађорђеве звезде првог степена уручен му је 15. фребруара 2021. Почасни је грађанин Чачка од 2022. године.

Учествовао је на Београдском пролећу, Хит паради, Београдском сабору.

Међу безвременским албумима „Рибље чорбе“ чији је Бора био оснивач, заједно са Мишом Алексићем, Ратком Којићем и Мирославом Милатовићем, су Кост у грлу, Мртва природа, Истина, Ујед за душу, Лабудова песма, Трилогија…

Остаће Бора упамћен по само њему својственом извођењу нумера: Лутка са насловне стране, Добро јутро, Кад падне ноћ, Остани ђубре до краја, Два динара друже, Кад сам био млад, Кад ходаш, Погледај дом свој, анђеле, Ал Капоне, Авиону сломићу ти крила, Хоћу, мајко хоћу, Једино моје, Љубав овде више не станује…

Извор: РТС

Остави коментар

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Хроника

Подигнута оптужница против цариника у Илоку због примања мита

Клик на вести

Објављено

-

Објавио:

Фото: Pixabay

Уред за сузбијање корупције и организованог криминала (УСКОК) је након спроведене истраге подигао оптужницу пред Жупанијским судом у Осијеку против 50-годишњег цариника и двојице превозника из Србије старости 37 и 40 година због мита које су царинику понудили како им не би наплатио царинске прекршаје.


Према оптужници, 50-годишњи царински службеник на граничном прелазу Илок је 4. јула 2024. године приликом излазне царинске контроле теретног возила, којим је управљао 37-годишњи возач, наводно унео нетачне податке о пријављеној роби.

„Цариник је возачу лажно представио да маса измерене робе не одговара подацима из пратеће документације, те да је казна за то 500 евра, и то уколико није кажњавана“, наведено је на сајту УСКОК-

Потом је од њега затражио да га „почасти“са 50 евра како не би предузимао даље службене радње ради наплате прекршаја.

„Возач му је дао 50 евра. Пошто је узео новац цариник је дозволио возачу да настави вожњу“, пише на наведеном сајту.

Сличан сценарио поновио се, наводно и 17. јула, када је цариник од 40-годишњег превозника добио 50 евра како би избегао наплату казне. Међутим, пошто је утврдио да превозник превози лекове вредне 72.150 евра, цариник је затражио додатни новац.

„Цариник је захтевао додатно плаћање, упозоравајући возача да ће у супротном морати да плати казну од 600 до 700 евра. Ипак, 40-годишњи превозник је то одбио, након чега се цариник поново окренуо претњама, али без успеха“, пише у саопштењу.

УСКОК је овим поводом подигао оптужницу против цариника и двојице превозника, те ће случај бити разматран на суду.

Извор: Информер

Настави са читањем

Хроника

Пресуда за масовно убиство у Рибникару

Клик на вести

Објављено

-

Објавио:

Фото: Canva

Владимир Кецмановић, отац дечака који је починио масовно убиство у ОШ „Владислав Рибникар“, осуђен је на 14,5 година затвора. Миљана Кецмановић, мајка малолетног К. К., осуђена је на три године затвора. Инструктор из стрељане је осуђен на 15 месеци затвора због лажног сведочења. Главни јавни тужилац Вишег јавног тужилаштва у Београду Ненад Стефановић изјавио је да је задовољан пресудом, али је најавио жалбу, преноси РТС.


Виши суд у Београду изрекао је првостепене пресуде Владимиру и Миљани Кецмановић, родитељима дечака који је 3. маја 2023. године у ОШ „Владислав Рибникар“ пуцајући из пиштоља убио деветоро ђака и радника обезбеђења те школе и ранио још петоро ученика и наставницу историје.

Владимир Кецмановић је за кривично дело тешко дело против опште сигурности осуђен на казну затвора од 12, а за кривично дело запуштање и злостављање малолетног лица на казну затвора од три године, па га је осудио на јединствену казну затвора од 14,5 година.

Суд му је у казну затвора урачунао време проведено у притвору, који му је продужио до упућивања на издржавање казне.

Његова супруга Миљана Кецмановић је осуђена на казну затвора од три године за занемаривање и злостављање детета.

Њој је продужена забрана приласка и комуницирања са сином К. К., који је иначе од злочина 3. маја прошле године у психијатријској установи.

Инструктор стрељаштва Немања Маринковић је за кривично дело давање лажног исказа осуђен на казну затвора од годину и три месеца.

За шта су Кецмановићи осуђени

Судија је, образлажући пресуду, навео да је неспорно доказано да су Кецмановићи грубо занемарили своје малолетно дете, јер му нису пружили неопходну психолошку подршку – отац га је водио у стрељану, док га је мајка терала да буде најбољи у школи.

Такође, отац је крив што није у складу са законом обезбедио оружје, већ га је држао тако да малолетник може лако да му приступи, а судија је навео да није прихваћена одбрана Владимира Кецмановића да је сматрао да је оружје било обезбеђено.

Он је најпре описао како је злочин почињен, на који начин и где је малолетник учио да пуца.

Поступајући судија је рекао да је судско веће имало у виду и последицу која је настала поступањем Кецмановића, односно да је њихов син узео оружје и лишио живота десет особа и ранио још шест.

Додао је да је услед њиховог пропуста у васпитању дошло до трагедије у школи.

С друге стране, суд је рекао да није доказано да је Миљана Кецмановић починила кривично дело ношење и држање оружја.

Оштећени: За убиство нико није осуђен

Пуномоћник оштећених Огњен Божовић рекао је да су изречене максималне казне Кецмановићима осим у делу за неовлашћено држање оружја и муницију у којем делу је Миљана Кецмановић ослобођена.

Нинела Радичевић, мајка убијене Ане Божовић, истиче да није задовољна пресудом и да је злочин могао да се спречи да није било занемаривања детета.

Тужилац задовољан пресудом, али најављује жалбу

Главни јавни тужилац Вишег јавног тужилаштва у Београду Ненад Стефановић изјавио је да је задовољан пресудом, иако, како је рекао, она не може да надомести трагичне последице злочина.

„Доказали смо кривицу родитеља и да је њихово грубо занемаривање детета и непрописно држање оружја узрок ове незапамћене трагедије. Посебно сам задовољан што је суд и Владимиру и Миљани Кецмановић изрекао максималне казне за кривично дело занемаривање и злостављање малолетног лица“, нагласио је Стефановић.

Међутим, сматра да су само максималне казне и за друга кривична дела за која су оптужени адекватне за окривљене, имајући у виду тежину последице његових поступака.

Због тога је за ослобађајући део пресуде у односу на Миљану Кецмановић, као и у вези са висином казни изречених Владимиру Кецмановићу и Немањи Маринковићу, најавио да ће ВЈТ у Београду по пријему писаног отправка пресуде уложити жалбу Апелационом суду у Београду.

Стефановић је нагласио да је овај предмет, поред свих његових специфичности, уједно и показатељ опасности од занемаривања деце, посебно у данашње време када су најмлађи изложени негативинм утицајима доступним на интернету.

„Случај ‘Рибникар’ је целом друштву опомена да родитељи морају да посвете више пажње својој деци, да их васпитавају и усмеравају, али и да разговарају са децом о њиховим проблемима, како се оваква трагедија никада више не би поновила“, закључио је главни јавни тужилац Вишег јавног тужилаштва у Београду.

Одбрана Кецмановића: Ниједна пресуда не може да зацели ране

Ирина Боровић, адвокат породице Кецмановић каже да пресуда за њих није изненађење иако су као браниоци потпуно сигурни да тужилаштво није доказало наводе оптужног акта.

„Ова пресуда је била очекивана зато што је притисак јавности био енорман очекивања јавности су била огромна. Међутим, данашњим доношењем пресуде јавност, а пре свега оштећени неће имати трајно олакшање након ове одлуке, јер овако стравичан злочин ниједна пресуда не може у потпуности да разреши и ране зацели.

Завршне речи су пре десет дана изнели тужилац, пуномоћници оштећених, оштећени и одбрана.

То суђење је од самог почетка затворено за јавност. Међутим, изрицање пресуда је било отворено за јавност, а образложење пресуде је било затворено.

Дечак К. К., који у време извршења злочина није имао навршених 14 година, па самим тим није кривично одговоран, пуцао је 3. маја у школи из два очева пиштоља која је узео 1. маја прошле године.

Он их је кобног дана ставио у свој ранац, отишао у школу и током првог часа убио 10 особа и ранио још петоро деце и наставницу историје.

Извор: РТС

Настави са читањем

Хроника

Осумњичен за нелегалну трговину наркотицима

Клик на вести

Објављено

-

Објавио:

Припадници Министарства унутрашњих послова  у Бачкој Паланци ухапсили су Н. В. (1997) из Бача, због постојања основа сумње да је учинио кривично дело неовлашћена производња и стављање у промет опојних дрога.


Прегледом осумњиченог и претресом просторија које користи у Бачу, полиција је пронашла око 270 грама марихуане и дигиталну вагу.

Н. В. је одређено задржавање до 48 сати и биће приведен, уз кривичну пријаву, вишем јавном тужиоцу у Новом Саду.

Извор: МУП

Настави са читањем

Najčitanije