
Друштво
Поново расте популарност Гимназије
Објављено
пре 2 године-
Објавио:
Клик на вести
Полако се завршава гужва око почетка школске године. Са радом по плану и програму се увелико кренуло, а након што су набавили све уџбенике и свеске, ђацима сад преостаје само да редовно и марљиво уче. Гимназија „20. октобар“ прву недељу школе посветила је што бољем пријему нових ученика и активностима за њихово боље упознавање са Гимназијом и новим другарима.
Ове године Гимназију у Бачкој Паланци уписао је 101 ученик. Три одељења на општем смеру и једно одељење на друштвено-језичком смеру.

-То је једно одељење више у односу на прошлу годину и ми смо поносни на то. Јако је било тешко вратити то једно одељење које смо изгубили, негде у периоду после короне. Мислим да су томе допринеле и бројне ваннаставне активности, као и кампања наших ученика и професора на друштвеним мрежама. Такође, оно што ми увек истичемо јесте то да је Гимназија једна безбедна средина и да они сви могу да нађу свој пут, без обзира на различитости, изјавила је за „Недељне новине“ директорка Гимназије „20. окотбар“, Тамара Антић.
Прву недељу нове школске године, Гимназија је обележила различитим активностима намењеним ученицима од првог до четвртог разреда. Колектив школе одлучио је раније да настави управо са оваквим почетком школске године, јер су у разговору са децом и родитељима увидели да су овакве сличне активности наишле на одушевљење.
-Од прошле године, када се нешто слично реализовало на предлог Министарства просвете, ми смо одлучили да наставимо са том праксом. Први разред је имао организовану шетњу градом, упознавање са институцијама, њиховим надлежностима и то су водили професори историје, српског језика и географије. Многа деца су се на тај начин упозналa са Бачком Паланком, али тај дан су мало боље упознали и једни друге, што не би био случај да су одмах сели у учионице и почели са градивом. Поред шетње, прваци су имали и психолошке радионице, истакла је Тамара Антић.
Други разреди су имали вршњачку едукацију, а трећи и четврти разреди су имали активности посвећене професионалној едукацији.
-Наше бивше ученице, обе психолози по струци, водиле су радионицу „Каријерни компас“. То је подразумевало упознавање и разумевање сопствених талената и вештина које могу да олакшају даљи избор школе и уопште професионални развој. Матурантима је приказан филм „Дванаест гневних људи“, филм из педесетих година, који се бави универзалним темама, значајем критичког мишљења, психологијом групе, питањем дискриминације. С обзиром да смо знали да је то филм који вероватно не би никад погледали, а бави се важним темама, била нам је важна њихова реакција, која је на крају била одлична, рекла је наша саговорница.
Милка Штрбац са тржишта рада присуствовала је трибини која је такође била намењена матурантима, а гошће су биле и бивше ученице које сада студирају Правни факултет, Факултет техничких наука, Филозофски и Медицински факултет.
-Оне су им дале врло драгоцене информације, везане за припреме за факултет, поделиле са матурантима све стрепње и страхове које су имале док су се одлучивале за факултет, дакле све оно што тешко да ће пронаћи на интернету или у било ком информатору, додаје директорка бачкопаланачке Гимназије.
Из Гимназије „20. октобар“ излазе неки од најбољих ђака
Директорка Тамара Антић са задовољством констатује да су сви матуранти који су ове године изашли на пријемне испите, исте успешно и положили те се уписали на изабране факултете.
-Највећи број наших матураната даље школовање је наставио на факултетима у Новом Саду, али неколико њих студира у Београду и Сомбору. Као и претходних година највећи број њих је уписао Факултет техничких наука, њих 10. Осам матураната уписало је Правни факултет, економију њих седам, медицину и стоматологију шест матураната… Ту су и факултети са смеровима као што су туризам, социјални рад, продукција звука, психологија, географија, педагодија, архитектура, пољопривреда, енглески, грађевина и друге, додаје она.
Како наводи, веома различит избор факултета које су матуранти изабрали сведоче о томе да су били добро информисани и професионално оријентисани, самостални у доношењу одлуке о избору факултета, али и о томе да је Гимназија пружила широко и свестрано образовање.
Такође, у бачкопаланачкој Гимназији са поносом истичу да су њихови матуранти након пријемних испита на факултетима били високо рангирани, а довољно је рећи да је једна ученица била четврта на листи на Медицинском факултету у Новом Саду.
Д. Ј. Бујак

Прва „Крофнијада” у Силбашу одржаће се у оквиру другог по реду „Овца феста” у суботу, 27. јуна. Такмичење и гастро-манифестација почињу у 14:00 часова, а догађај ће обогатити културно-уметнички програм и томбола где ће најуспешнији такмичари бити награђени путовањем на Златибор.
За учешће предвиђена је котизација у износу од 2000 динара. За учеснике је обезбеђено 2кг брашна, 2 квасца и 2 литрa уља. Организација се одвија у сарадњи са Активом жена Силбаш. Пријаве за Крофнијаду на телефон: 064/0428718.

Редакција
Друштво
Огласило се министарство о последицама невремена
Објављено
пре 18 сати-
јун 16, 2026Објавио:
Клик на вести
Поводом невремена које је претходних дана захватило делове Србије, Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде изражава разумевање за забринутост пољопривредних произвођача и наглашава да ће се тек након обиласка терена и процена надлежних служби моћи говорити о последицама штете.
Према информацијама Републичког хидрометеоролошког завода, противградна заштита је током 14. јуна 2026. године била ангажована у складу са развојем временске ситуације. Дејствовали су радарски центри Букуља, Петровац, Самош, Бајша и Фрушка гора, преко мреже од укупно 115 лансирних станица, са којих је испаљено 677 противградних ракета. Према првим информацијама са терена, град је регистрован на више локација у Војводини, а у већини случајева није пријављена значајнија штета. Оштећења су за сада забележена у околини Бачке Тополе и Бачке Паланке, док ће потпунија слика бити позната након увида на терену.

Министарство посебно истиче да се у условима све чешћих временских екстрема пољопривредна производња све више суочава са ризицима које није могуће у потпуности елиминисати. Због тога држава континуирано спроводи мере подршке које имају за циљ јачање отпорности пољопривредне производње.
Министарства обезбеђује подстицаје за осигурање пољопривредне производње у износу од 40 до 60 одсто вредности премије осигурања, док у појединим подручјима са израженијим ризицима подршка може достићи и до 70 одсто вредности премије. Поред тога, бројне локалне самоуправе спроводе сопствене програме подршке и додатно суфинансирају полисе осигурања, тако да у појединим срединама укупан ниво подршке достиже и до 100 одсто вредности премије.
Истовремено, Министарство кроз мере инвестиционе подршке обезбеђује и средства за набавку и постављање противградних мрежа, при чему подстицаји износе од 50 до 65 одсто прихватљивих трошкова инвестиције, у зависности од подручја и услова конкурса.
Пољопривреда данас више него икада подразумева не само производњу, већ и планирање ризика, примену савремених система заштите и прилагођавање све израженијим климатским изазовима. Министарство ће наставити да прати ситуацију на терену и о свим релевантним информацијама благовремено обавештавати јавност.
Извор и фото: Министарство пољопривреде, шумарстава и водопривреде
Друштво
Одржане радионице за малишане у Товаришеву
Објављено
пре 19 сати-
јун 16, 2026Објавио:
Клик на вести
У Народној библиотеци у Товаришеву, библиотекарка Лидија Шормаз организовала је две садржајне радионице намењене најмлађим посетиоцима, кроз које су деца имала прилику да уче, друже се и развијају важне животне вештине.
Поводом Дана дечје игре, библиотека је угостила ученике четвртог разреда и њихове учитељице Живикицу Бугарски и Исидору Гуштин. Дружење је протекло у ведрој и подстицајној атмосфери уз едукативну игру „Лепезица знања – Укључи вијуге“. Кроз занимљива питања и одговоре ученици су показали завидно знање, сналажљивост и тимски дух, док су кроз игру подстицали радозналост, логичко размишљање и активну комуникацију.

Библиотекарка Лидија Шормаз организовала је и креативно-интерактивну радионицу на тему емпатије за децу предшколског узраста, која су библиотеку посетила у пратњи васпитачице Далије Кнежевић. Радионица је реализована уз читање сликовница „Разумем те и нудим ти помоћ“ и „Умирићу себе да могу да утешим тебе“, ауторке Татјане Гјурковић. Кроз приче, разговор и ликовни израз малишани су учили да препознају и разумеју емоције, развијајући саосећање и међусобно разумевање.
Захваљујући посвећености библиотекарке Лидије Шормаз, најмлађи учесници понели су из библиотеке нова знања, лепе утиске и жељу за новим сусретима.
Овакве активности потврђују значај библиотеке као места које, поред књиге и читања, подстиче развој дечје маште, креативности, знања и емоционалне интелигенције.
Извор: Народна библиотека „Вељко Петровић“
Najčitanije
Сервисне информацијепре 2 данаРаспоред сахрана за понедељак 15. јун
Друштвопре 2 данаНађа Милићевић ђак генерације у Гизназији „20. октобар“
Друштвопре 2 данаОдржан 18. Дечији фестивал “ Ала волем коло да играм“
Друштвопре 2 данаЈелена Митровић – Спој знања и креативности
Друштвопре 21 сатДодељена признања за добровољне даваоце крви
Друштвопре 2 данаЧаробни пасуљ окупио велики број хуманих људи
Друштвопре 2 данаЂак генерације у Челареву – Милош Ковачевић
Друштвопре 2 данаМеђу полицама са књигама малишани су прославили успех








