Друштво
Покрајинска влада: Помоћ за санирање штете од невремена
Објављено
пре 4 месеца-
Објавио:
Клик на вестиПредседница Покрајинске владе Маја Гојковић одржала је у уторак (04.06.) састанак са представницима општина Бачка Паланка, Бачки Петровац и Темерин, које су у понедељак погођене јаким невременом и том приликом претрпеле велику материјалну штету.
На састанку је истакнуто да је Радарски центар „Фрушка гора“ перманентно пратио развој и премештање градоносних и олујних облака, те да су испаљене 182 ракете у правцу најугроженијих области.
Невреме праћено јаком кишом, градом, ветром и грмљавином захватило је у понедељак, 3. јуна део Војводине, и том приликом је начињена штета на приватним и јавним објектима, као и пољопривредним усевима.
Као и прошле године општина Бачка Паланка претрпела је најгоре последице невремена. Констатовано је да су поред велике штете на пољопривредним усевима, на површини између четири и пет хиљада хектара, оштећени стамбени објекти, школе и вртићи. Велика штета настала је и на згради Народне библиотеке „Вељко Петровић“, где је оштећен кров.
На територији општине Бачки Петровац оштећени су или потпуно уништени усеви у атару Гложана, као и у делу атара у Бачком Петровцу. Према првим проценама олујним невременом захваћено је 2.820 хектара у Бачком Петровцу, односно 53 одсто обрадивих површина, док је у Гложану страдало 2.870 хектара, готово 100 одсто.
У тим местима оштећена су и 53 објекта.
На територији општине Темерин, према најгрубљим проценама, градом и олујним ветром је захваћено између две и три хиљаде хектара обрадивих површина, на парцелама које су махом под засадима соје и кукуруза, и то на потезу атара између Темерина и Бачког Градишта, као и насеља Темерин и Сириг.
Председница Маја Гојковић истакла је да ће Покрајинска влада у складу са могућностима помоћи да се санира штета у овим општинама. Од општинских штабова за ванредне ситуације очекује се да доставе детаљну процену штете на објектима и усевима.
Друштво
Храмовна слава у Бачкој Паланци
Објављено
пре 20 сати-
октобар 15, 2024Објавио:
Клик на вестиНа празник Покрова Пресвете Богородице, у понедељак 14. октобра, прослављена је храмовна слава храма Покрова Пресвете Богородице у Бачкој Паланци. Прослављање престоног празника храма отпочело је празничним бденијем којим је началствовао протојереј Славко Стојисављевић, парох бачкопаланачки, уз саслужење свештенства Епархије бачке. По одслуженом празничном бденију, освећене су три свештеничке одежде које је даривао г. Ђорђе Шијаков из Бачке Паланке, кум овогодишње славе.
На дан празника, светом Литургијом је началствовао протојереј Бране Миловац, парох новосадски, уз саслужење свештенства Епархије бачке. После прочитаног јеванђелског зачала прота Бране је произнео беседу у којој је честитао житељима Бачке Паланке храмовну славу и објаснио колики је значај Пресвете Богородице у Домостроју спасења. После заамвоне молитве извршени су опход око храма и помен оснивачима, свештенослужитељима и парохијанима храма.
Вечерњим богослужењем је началствовао протојереј-стврофор Драгољуб Клисарић, парох бегечки, уз саслужење свештенства Епархије бачке. По завршеном вечерњем богослужењу извршен је чин благосиљања славских дарова, које је принео кум славе, а потом је протонамесник Лазар Мајсторовић, парох ветернички, произнео пригодну беседу. Кумство за наредну славу преузео је г. Саша Милошев са породицом из Бачке Паланке. На вечерњем богослужењу су појали чланови Црквеног хора „Свети Јован Крститељˮ којим диригује Снежана Жујић.
Извор: Епархија бачка
Друштво
Обележен Светски дан белог штапа
Објављено
пре 2 дана-
октобар 14, 2024Објавио:
Клик на вестиУ понедељак, 14. октобра су чланови Међуопштинске организације слепих и слабовидих Бачка Паланка обележили Светски дан белог штапа (15. октобар).
Том приликом су се слепи и слабовиди традиционално окупили у својим просторијама, дружили и при томе су размењивали искуства и наводили са којим се све проблемима сусрећу у свакодневном животу.
-Ти проблеми су првенствено везани за физичке препреке којих ипак има иако се заједница труди да их смањи. Нема звучних семафора ни тактилних стаза, бицикли се паркирају на тротоару што нама пуно отежава кретање, а ту је и највећи проблем запошљавања. Иначе, суграђани нас доста разумеју и помажу нам, у продавници, банци, пошти итд. Доста су предусретљиви и заиста не могу да се пожалим на њих, каже нам Љубинко Рачић, председник МОСС Бачка Паланка, који има мали остатак вида на једном оку.
Мањи део слепих и слабовидих се доста сусреће и са психичким проблемима, али не сви. Услед губитка или битно смањеног вида затварају се у себе, међу четири зида и не излазе у заједницу. То је врло велики проблем са којим се суочавају, али је решив.
-Ту су најважнији јака воља за животом и упорност. Чланови ове организације се окупљају у нашим просторијама и учешћем у радионицама показују креативност, а истовремено се друже, каже наш саговорник.
Овом приликом је Маја Мишковиц из стручне службе МОСС Бачка Паланка прочитала Проглас Савеза слепих Србије у коме се, између осталог каже, да је Светски дан белог штапа симбол независности и самосталности слепих и слабовидих. На овај дан се указује прилика да се чује глас слепих и слабовидих и указује на проблеме приступачности, образовања и запошљавања.
Често се дешава да љубав према ручном и креативном раду стекнемо као деца, уз наше мајке или баке и да, без обзира на професију коју касније изаберемо, та љубав кад-тад поново преовлада нама и изнедри уникатне предмете.
Управо тако је Бачкопаланчанка Гордана Томичић и почела са израдом уникатних, слатких луткица чији једноставан, али необичан дизајн изазивају пријатну реакцију код деце, али и код родитеља. Свом малом бренду дала је име Littlefox, а поред троје деце и осмочасовног радног времена у сменама, Гордана стигне да идеје за нове луткице претвори у дело.
-Littlefox је настао не баш тако случајно. Током одрастања време сам често проводила код тетке која је шила и преправљала гардеробу. Често је знала да ми од рестлова материјала сашије хаљинице за лутке и пуштала ме да се играм са дугмићима које је држала у великој кутији за кексиће. Мама ми је такође сашила један комплетић али, иако је она поседовала машину за шивење, то јој није било толико занимљиво претпостављам, па је просто та машина стајала и заузимала простор. Када сам се удала и добила прво дете схватила сам да играчке које нуде велики произвођачи или су неквалитетне или су прескупе. Те прескупе играчке сматрам да не оправдавају толико цену квалитетом колико је у ту цену урачунато име бренда, прича Гордана за „Недељне новине“.
И тако је пожелела да направи лутку. Пре пет година направила је прву лутку и то ручно јер тада није имала машину. Од прве лутке до данас дели је, како каже, много искуства шивења на машини на којој је сама научила да шије и које је донела из своје девојачке куће.
-Инспирацију добијам из неколико извора. То су углавном свима добро познате бајке, пинтерест и и инстаграм. Често се деси да пожелим нешто да сашијем и једва чекам да уграбим прилику да то и остварим. Тако настану нове играчке и будем баш задовољна јер са сваком новом играчком научим по нешто ново. Заиста волим уникатне играчке и сматрам да су оне ванвременске, оне су нешто што би требало да се чува и преноси генерацијама, рекла нам је Гордана.
Она додаје да материјал бира пажљиво. Добар део играчака чине 100% природни материјали, а у зависности од тога која јој је намена и за који узраст је намењена, дешава се да због потреба користи и мешавине. Све играчке су пуњене силиконским куглицама које су антиалергене.
-У понуди такође имам и декоративне предмете за дечије собе, а планирам да понуду временом проширим и на аксесоаре за децу. Много тога имам у плану само што ми време није баш најбољи пријатељ па то све иде полако. Због недостатка времена тренутно не радим по поруџбини, по нека ствар је могућа, али за сад радим по принципу одмах доступних производа. Ускоро ћу учествовати први пут на некој манифестацији па радим пуном паром и сво слободно време посвећујем шивењу које заиста захтева много сати рада. Манифестација носи назив „Дунавски вез“ и одржаће се 26. октобра у Бачкој Паланци, па ако неко жели може да види и уживо како то све изгледа, додала је наша саговорница.
А како настаје једна лутка? Иза свега, прича она, стоји читав процес. Од идеје, прављења шеме, одабира материјала , кројења, машинског па ручног шивења и на крају додавања детаља. Некад је то у питању вез, а некад су аксесоари за које се такође прави шема и који се шију. Понуда је променљива јер Гордана не жели да прави серију истих играчака.
-Желим да људи који купе нешто, добију уникатну играчку која ће се правити у највише неколико комада. Изузетак чине мишићи, они су често у понуди али ниједан није у потпуности исти. На крају, мени је задовољство да осмислим играчку, направим је и да јој пожелим сретан пут код рукица које ће је грлити дуго, дуго, истакла је Гордана Томичић из Бачке Паланке.
Ако бисмо морали да ставимо целу причу о Littlefox авантури у једну реченицу то би вероватно било немогуће јер се преплитало много тога за све ове године, каже Гордана. Оно што представља Littlefox, то је ручни рад и шивење са душом.
Д. Ј. Бујак
Najčitanije
- Спортпре 2 дана
Прекинут победнички низ ОФК Бачке
- Спортпре 16 сати
„Крила Крајине“ доминирала на меморијалу у Товаришеву
- Спортпре 2 дана
Одбојкашице Паноније стартовале победом
- Друштвопре 2 дана
Изложба радова ученика верске наставе у Бачкој Паланци
- Друштвопре 2 дана
Горданине ручно шивене луткице
- Општинске вестипре 14 сати
Предраг Вулетић у радној посети Бачкој Паланци
- Хроникапре 19 сати
Извучена особа из муља језера „Багер“
- Сервисне информацијепре 2 дана
Искључење струје за уторак (15.10.)