Почео 30. Фестивал еколошког позоришта за децу и младе
Прати нас на мрежама

Култура

Почео 30. Фестивал еколошког позоришта за децу и младе

Клик на вести

Објављено

-

Фото: Недељне новине

У четвртак, 22. августа почео је јубиларни 30. по реду Фестивал еколошког позоришта за децу и младе. У преподневним часовима одржане су радионице у Музеју града, а ове године чак 11 различитих радионица распоређено је у четири дана фестивала.


Традиционално, фестивал почиње креативним радионицама. Већина њих одржава се у Музеју града, док је једна у дворишту Народне библиотеке Вељко Петровић и једна у Словачком дому.

-Имамо радионице заиста за све узрасте – од деце вртићког узраста, па све до оних на којима могу да учествују и деца и родитељи. Тематике радионица су различите као и сваке године, ту су драмске радионице, еколошке, научне, оне намењене младима које се баве друштвеним темама. Ево већ првог дана видимо овде пуно деце, што је заиста сјајно, рекла је за „Недељне новине“ PR Фестивала еколошког позоришта за децу и младе, Исидора Марковић.

Што се тиче броја деце која учествују на радионицама, Исидора напомиње да је од момента када је расписан конкурс за пријаве, капацитет врло брзо попуњен.

-Изашли смо у сусрет наравно онима који нису стигли да се пријаве, те се накнадно још деце прикључило на радионице. Неке од њих трају током читава четири дана фестивала, док су неке једнодневне, додала је Исидора.  

Једна од радионица која је одржана првог дана фестивала је и Породица лептирић, а у питању је едукативна, креативна и еколошка радионица намењена деци свих узраста, коју води Драгана Којичић, самостална архитекткиња са специјализацијом за земљану архитектуру и докторанд на Сценском дизајну у Новом Саду. На радионици су учествовала и деца и наставници из ОШ „Херој Пинки“ из Бачке Паланке.

-Ми смо веома захвални ФЕП-у што нас је позвао, јер школа „Херој Пинки“ искористи прилику да учествује у свему што се дешава у нашем граду. Циљ је да децу са сметњама у развоју интегришемо што је више могуће у друштво и у све активности које њима одговарају. На данашњој радионици деца израђују лептире од различитих материјала, радимо са блатом и другим природним материјалима што деци посебно погодује за сензорни и моторни развој, изјавила је наставница у ОШ „Херој Пинки“, Слађана Барјактаревић.

Искористили смо прилику да разговарамо и са екипом из Шпаније која је први пут у Бачкој Паланци, и уопште у Србији. „Cal u Canto Teatro“ извешће представу „Врт ветрова“ на плажи код језера „Тиквара“, а у Музеју града одржали су и радионицу под називом „Стварање ваздушних скулптура“.

-Радионица је повезана са представом а ради се о креирању папирних летећих лутки, тачније животиња које ће уз помоћ ветра лебдети у ваздуху. То је оно чиме се ми бавимо већ 20 година, и дошли смо овде да то представимо публици, рекла је Софија Гомез.

Ана Ортега и Софија Гомез су први пут у Србији. Кажу да нису још имале времена да обиђу град, али да су људи из организације ФЕП-а веома љубазни и да су радују предстојећим активностима.

Д. Ј. Бујак

Остави коментар

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Култура

Одржан божићни концерт у Бачкој Паланци

Клик на вести

Објављено

-

Објавио:

Фото: Епархија бачка

На празник Сабора Пресвете Богородице, у среду, 8. јануара 2025. године, после вечерњег богослужења, у Светојовановском храму у Бачкој Паланци, Црквени хор „Свети Јован Крститељˮ је приредио традиционални, двадесет и други божићни концерт.


На почетку концерта присутне је поздравио протојереј Предраг Милутин, настојатељ Светојовановског храма. Током концерта чланови хора су извели пажљиво биране богослужбене и народне божићне композиције српских, руских и других аутора, које је публици представио катихета Стеван Јурић. По завршетку концерта, присутнима се обратила професор Снежана Жујић, диригент хора, која је захвалила Црквеној општини бачкопаланачкој, свештеницима, члановима хора и свима који више од три деценије подржавају хор.

Извор: Епархија бачка

Настави са читањем

Култура

Препоруке за читање НБ „Вељко Петровић“ (13. јануар)

Клик на вести

Објављено

-

Објавио:

Народна библиотека „Вељко Петровић“ има богат фонд свих популарних наслова, из свих области књижевности. У сарадњи са бачкопаланачком библиотеком, доносимо вам препоруке књига за ову недељу.


„Послије забаве“ – Стево Грабовац

Роман о оцу, роман о злочину, роман о породици, роман о пријатељству, роман о одрастању, тотални роман! С темом двојништва, великом каква јесте у нашој књижевности, какву читамо код Данила Киша уосталом, писац уоквирује тематски различите сегменте који ову књигу чине пресјеком једног живота. Тако освијетљене моментуме уоквирује двојништво оца и сина, фигура првог писца и оног који насљеђује – дар, списатељску осјетљивост и заоставштину, наређење да се неправдама супротставља отвореним срцем и једном писаћом машином. Послије забаве, мада композиционо осмишљен у пет дијелова, почиње једном реченицом, једним мотом, неизоставним и суштинским цитатом који даје колор и успоставља тон цијелом наративу: „И онда почиње олуја гована“. Тако је једном рекао Роберто Болањо и бесповратно освијетлио правац другом писцу. А олуја Стеве Грабовца велика је и страшна у покушају да се деконструише сјећање, низ успомена (или привида) које, напокон призване, спасавају и истовремено огољују свијест до њене немоћности.

И у овом роману читалац ће препознати све оно што Стеву Грабовца чини јединственим регионалним писцем – једноставни, а велики лиризам, бескрајно срце, мисаона ширина да се свака ствар освијетли прије но што се осуди, неспособност да се човјек зароби у малодушност и ускогрудост ратних и постратних наратива. Стево Грабовац је још једном успио изговорити све наше туге, мисаоне ћорсокаке, љубави и усамљености, с онаквом искреношћу и непретенциозношћу, с онаквом лакоћом израза коју је лакше осјетити неголи објаснити.

„Сат, померен уназад“ – Дина Хрецак

Роман Дине Хрецак (Београд, 1984) Сат, померен уназад је њена прва књига, у којој вешто одмотава клупко приче, чиме доприноси ономе што с разлогом називано српски породични роман.

„Последња Мона Лиза“ – Џонатан Сантлофер

Прошлост, август 1911.

Радник музеја Винченцо Перуђа краде Мона Лизу. Пре него што је слика враћена у Лувр, злогласни дуо превараната је током две године правио и продавао њене копије као оригинале. Неколико тих фалсификата и даље је у оптицају, што је навело неке историчаре уметности да помисле да је и у музеју изложен лажњак.

Садашњост

Лук Пероне, уметник и професор историје уметности и далеки потомак Перуђе, трага за истином у позадини овог догађаја. Његова потрага привлачи пажњу непромишљеног детектива Интерпола, који жели нешто да докаже, предивне жене, која можда жели и нешто више од Лукове наклоности, и осињег гнезда најбескрупулознијих колекционара уметнина и лопова.

Последња Мона Лиза, роман који се не испушта из руку, истражује тајне крађе из 1911. и мрачно подземље данашњег уметничког света. Приповест прожета неизвесношћу од које застаје дах, романтична и страствена колико и напета и узбудљива, бави се универзалном фасцинацијом загонетним Да Винчијем, аутентичним делима и фалсификатима и људима толико жељним непроцењивих уметничких дела да не презају ни од чега да би их се дочепали – чак ни од убиства.

 

Настави са читањем

Култура

Хуманитарна балетска представа „На крилима снова“

Клик на вести

Објављено

-

Објавио:

Извор: Културни центар Бачка Паланка

Балетски студио Royal Dance центар, у сарадњи са Општином Бачка Паланка, организује хуманитарну балетску представу „На крилима снова“, која ће се играти у понедељак, 13. јануара у сали Градског биоскопа у 12.00 часова и у 19.00 часова.


Улаз на представу је добровољни прилог, биће кутије испред улаза и сав приход иде за лечење корисника Буди хуман фондације и то за:

  • Тару Јованов (2024),
  • Душицу Папић (2017),
  • Милану Матковић (2002),
  • Исидору Вучковић (1998),
  • Александра Адамовића(1992)

Техничка подршка: Установа културни центар Бачка Паланка

Организатори позивају све пријатеље и љубитеље сценске уметности да уживају у дечијој чаролији.

Редакција

Настави са читањем

Najčitanije