Друштво
Ово су најхуманији људи наше општине
Објављено
пре 5 месеци-
Објавио:
Клик на вестиПоводом Светског дана добровољних давалаца крви, Црвени крст Бачка Паланка је 14. јуна доделио јубиларна признања најхуманијим житељима општине – добровољним даваоцима крви.
Признања су уручена за 35, 50, 75 и 100 давања крви.
Они који су дали крв добровољно 100 па и више пута постали су чланови „Клуба 100“, као и жене које су дале 50 пута крв. Најхуманији суграђани и нови чланови „Клуба 100“ су ове године постали Љубомир Мајкић из Бачке Паланке, Милан Максимовић из Обровца, Аркадије Балиновић из Бачке Паланке и Вања Батез из Бачке Паланке. Они су несебично помагајући људе у невољи даривали део себе показујући при том колико су велики људи.
Јубиларна признања су у одсуству секретара Црвеног крста Бранислава Шобота уручили председник ЦК Бачка Паланка др Милан Жарковић и стручни сарадник у Црвеном крсту Лазар Мишков.
Захваљујући се присутнима, др Жарковић је напоменуо колико су добровољни даваоци крви пружили Црвеном крсту и онима којима је била потребна.
Стручни сарадник Црвеног крста Лазар Мишков је изразио велику захвалност даваоцима крви.
-Најхуманији наши суграђани дарујући јединице крви поклонили су некоме шансу за опоравак и бољи живот. На Светски дан добровољних давалаца крви се суочавамо са изазовима и ширимо свест о томе колико је важно да безбедна трансфузија крви буде свима доступна. Живот нека нас спаја, хвала даваоцима крви за њихово време, доброту и дату крв, рекао је Мишков.
Једина жена која је крв дала 50 и више пута је Вања Батез из Бачке Паланке.
-Први пут сам дала крв у средњој школи са непуних 19 година. Школски друг је настрадао у саобраћајној несрећи па је цео наш разред дао крв да му спасемо живот. И у томе смо успели, он се опоравио и с нама је славио матуру. Наставила сам и даље да дајем крв са неким прекидима, а ја сам пресрећна што некоме могу да спасим живот, рекла је наша хумана суграђанка Вања Батез.
У пригодном програму учествовали су чланови Клуба класичне гитаре „Акорд“ на челу са Марком Шалићем. Они су одсвирали неколико лепих песама.
Крв је једини лек који се не може вештачки направити и то још више даје на значају подвизима хуманих особа, јер да би дали део себе за помоћ другоме морате бити добри људи. Даваоци крви су скромни људи, не траже ништа осим да се поштује када дођу, на пример, код лекара. Држава по том питању мора да уради нешто јер данас сви траже нека своја права, само добровољни даваоци ћуте и трпе.
Обележавање Светског дана добровољних давалаца крви је уведено 2005. године у знак сећања на рођење аустријског научника др Карла Ландштајнера који је открио АБО систем крвних група и за то 1930. године добио Нобелову награду. Ове године се Светски дан добровољних давалаца крви одржава под слоганом „20 година прославе давања – Хвала вам добровољни даваоци крви“.
Бачка Паланка је годинама уназад узастопно добијала признање за најхуманију средину у Србији по добровољном давалаштву крви, а тај епитет је понела и у прошлој, 2023. години. У Црвеном крсту Бачка Паланка су поносни на своје најхуманије суграђане.
Д. З.
Повезане вести
Друштво
Изложба радова ученика ТШ „9. мај“ у Музеју града
Објављено
пре 15 минута-
новембар 13, 2024Објавио:
Клик на вестиУ оквиру манифестације „Ноћ позоришта“, у Музеју града у Бачкој Паланци, грађани ће имати прилику да виде занимљиву изложбу радова ученика Техничке школе „9. мај“ под називом „Пронађи, иновирај“ као и пратећу изложбу електро макета ученика Техничке школе “9. мај” са радовима који су учествовали на такмичењу „Галаксија куп“. Смисао и циљ изложбе је представљање рада младих иноватора – ученика, који су освојили престижне награде у земљи и иностранству.
На изложби ће бити изложени радови ученика из области електро струке и области машинске струке. Професор машинске групе предмета у ТШ „9. мај“, Вук Нађ, иначе један од професора ментора открио нам је шта ће све публика моћи да види на изложби као и успесима које су ученици остварили са овим експонатима.
-Конкретно, што се тиче машинске струке, ту су изложени сви радови које су ученици прве и друге године радили на предметима практичне наставе. То су смерови механичар моторних возила, бравар заваривач и техничар за компјутерско управљање CNC машина. Са свим овим радовима који су овде изложени ученици су се представили на Међународном сајму иновација „Инвентум“. Ове године ученици су са експонатом сто и столица за камповање освојили друго место на Инвентуму. Сви остали експонати учествовали су на претходним сајмовима иновација, а имамо и признање из Румуније из Мађарске, тамо смо освојили златну медаљу, рекао је професор Нађ.
У оквиру пратеће изложбе електро макета ту је и макета са PLC која је добила златну плакету на Тесла фесту.
-Ми се већ спремамо за наредна такмичења која нас очекују следеће године. Прво у низу ће бити Међународни сајам иновација „Инвентум“, као и такмичење у Румунији. У мају нас очекује Међународна изложба „Идеја“ која се одржава у Мађарској, додао је Вук Нађ.
Радови ученика Техничке школе „9. мај“ биће изложени у Музеју града од 14. до 17. новембра, а наредне године, у марту, биће одржан „Бап инвент“ на ком већ традиционално буду представљени сви радови ученика како из електро, тако и из машинске струке.
-Све што радимо током године грађани могу да виде на Бап инвенту, на који нам долазе и гости из иностранства. То је догађај који ученици подједнако воле као и професори јер ту могу да покажу све оно што науче током практичне наставе. На другој години ученици који похађају смерове бравар заваривач и механичар моторних возила два пута недељно имају практичну наставу у склопу школе. Пракса им је главна основа, од тога им зависи њихово будуће занимање и опредељење. Тако да наши ученици воле практичну наставу јер тако оспособљени стичу неопходно звање за будуће запослење, каже један од професора ментора из ТШ „9. мај“, Вук Нађ.
Ученици који су радили на креирању радова из области машинства и обраде метала су: Јован Симикић, Алекса Шантић, Никола Мијаљковић, Стефан Тодић, Огњен Радомировић, Никола Шушљик, Бранислав Столић, Алекса Шкрбић, Немања Тодић, Божо Илић, Борислав Тодоровић, Немања Карановић, Огњен Главендекић, Душан Прошић, Милош Иванчевић, Бранко Јелача и Милош Јовић. Њихови ментори били су: Обрад Станков, Душица Јовин, Вук Станков, Вук Нађ и Свејтлана Шушница.
Што се тиче електромакета, ученици који су учествовали у изради су: Стеван Рађеновић, Милан Ђурић, Реља Ђорђевић, Лука Недељков, Давор Фодора, Анђела Писарев, Роберт Пинћир и Душан Чинчурак. Њихови професори ментори су: Владислав Бабјановић, Славуј Милић, Момир Благојевић, Душан Панић, Вања Ивановић и Обрад Станков.
Д. Ј. Бујак
Друштво
Одржана Меморијална штукијада „Божидар Јовкић – Браца“
Објављено
пре 3 сата-
новембар 13, 2024Објавио:
Клик на вестиУ суботу, 9. новембра је на језеру „Багер“ у организацији хуманитарца Илије Јовкића из Бачке Паланке одржана 4. Меморијална штукијада „Божидар Јовкић – Браца“ на којој је учествовало 17 екипа из Мајданпека, Бача, Вајске, Селенче и Бачке Паланке.
Прво место је освојила екипа „Геџа и Божа“ из Бачке Паланке са упецаном рибом од 1.260 грама, друго место је припало бачкопаланачкој екипи „Сичови“ са упецаних 1.080 грама рибе, док је трећа била екипа „Муда од лабуда“ из Селенче са упецаном рибом тежине 420 грама. Четврто место припало је екипи „Легенде“ из Селенче са упецаном рибом тежине 340 грама.
-Иако је било хладно и магловито време, било је то прелепо дружење у природи. Том приликом су уловљене четири штуке. Учесници су пробали и наш „Чаробни пасуљ“ тако да су гости из суседних места отишли задовољни кућама, рекао је за наш лист Илија Јовкић.
Д. З.
Друштво
За санацију Градске куће у Новом Саду издвојено 120 милиона динара из покрајинског буџета
Објављено
пре 4 сата-
новембар 13, 2024Објавио:
Клик на вестиПокрајинска влада ће са 120 милиона динара финансирати израду пројектно-техничке документације, као и конзерваторско-рестаураторске и друге радове на обнови фасаде и ентеријера Градске куће у Новом Саду, која је оштећена током прошлонедељног насилног протеста, одлучено је на данашњој седници којој је председавала председница Маја Гојковић.
Градска кућа, споменик културе од историјског значаја, изграђена је 1895. године. Током протеста, који је одржан 5. новембра 2024, у Новом Саду, на згради је начињена велика материјална штета.
Новац за пројектну документацију и саму санацију једног од најпознатијих симбола Новог Сада, усмерен је Заводу за заштиту споменика културе Града Новог Сада.
Извор: Покрајинска влада
Najčitanije
- Актуелнопре 1 дан
DALURI – Нови дневни мени 11.11 – 15.11.
- Друштвопре 1 дан
Помозимо Милани да живи своју младост
- Општинске вестипре 1 дан
Координатор за ромска питања у Центру за социјални рад
- Друштвопре 1 дан
Никола Миливојевић: ‘Обичан’ човек је носилац историје
- Сервисне информацијепре 1 дан
Планирана искључења струје за 13. и 14. новембар
- Спортпре 2 дана
Кошаркаши Херцеговца тешко остварили победу
- Сервисне информацијепре 1 дан
Распоред сахрана за уторак, 12. новембар
- Спортпре 1 дан
ПФЛ Сомбор: „Крила Крајине“ направила изненађење