Култура
Одабране радионице за јубиларни ФЕП
Објављено
пре 6 месеци-
Објавио:
Клик на вестиФестивал еколошког позоришта за децу и младе у Бачкој Паланци, један од најстаријих дечијих Фестивала у Србији, ове године одржава се од 22. до 25. августа под слоганом Метармофоза. У склопу, јубиларног 30 издања Фестивала, одржаће се и радионице за децу и младе. Ове године припремили су чак 11 радионица.
Како се праве ваздушне скулптуре, какав је живот у туђим ципелама, какав је тачно научни љигавац и у ком је агрегатном стању, те шта се дешава са одећом када није на нама? Да ли сваке панталоне нађу себи мајицу па онда заједно крену у потрагу за ципелама које би их повеле у нове авантуре? И то је само део питања која постављамо на радионицама које ће бити одржане на Фестивалу еколошког позоришта за децу и младе у Бачкој Паланци. Овогодишњи мото ФЕП-а је Метаморфоза.
„Ове године ће се на ФЕП-у одржати укупно 10 радионица за децу и младе, као и једна радионица за одрасле учеснике. Водили смо рачуна да обухватимо различите узрасне групе и области са циљем да сваки учесник пронађе нешто што га интересује.“, објашњава Марија Кларић, која је координаторка радионичарског стваралаштва на Фестивалу еколошког позоришта за децу и младе.
На јубиларном Фестивалу еколошког позоришта за децу и младе имаћемо једанаест радионица. То су:
1. Породица лептирић – едукативна, креативна и еколошка радионица намењена деци свих узраста, коју води Драгана Којичић, самостална архитекткиња са специјализацијом за земљану архитектуру и докторанд на Сценском дизајну у Новом Саду. Поред Драгане, на радионици ће учествовати и Нада Маринковић, Марија Петровић и Смиљана Маринковић, које учествују на ФЕПу од самог оснивања.
2. Јато је плесно-сликарска радионица коју воде Јована Ракић која је завршила мастер студије на Академији за музику и плес, затим Жељка Јаковљевић која је дипломирала на одсеку Сценске архитектуре, технологије и дизајна на Факултету техничких наука у Новом Саду и Дуња Црњански је завршила мастер студије клавира на Академији Уметности у Новом Саду и специјалистичке студије камерне музике на Факултету музичке уметности у Београду.
3. Птице на длану је еколошка радионица за децу узраста од 7 до 10 година коју води Симона Расулић. Симона је завршила Природно-математички факултет у Новом Саду и стекла завање мастер еколог.
4. Трагови метаморфозе биће едукативно-драмска радионица током које на креативан начин откривамо шта то за нас значи метаморфоза. Позабавићемо се питањем глумачке и личне трансформације. Радионицу води Сташа Блечић.
5. Обучем ти причу је едукативна, креативна и еколошка радионица која нам даје могућност да од старе одеће креирамо карактере и кроз филм их оживимо.Радионицу воде Константинос Петровић, Асја Комадина и Марина Тодић.
6. Ко још воли воду – научна радионица на којој, кроз једноставне и интересантне експерименте деца узраста 4 до 6 година уче шта је хидрофилно, а шта хидрофобно.
7. Научни љигавци и агрегатна стања је још једна науна радионица, али је тема ове промена агрегатних стања.„Наш љигавац је научни и има специјалну рецептуру“, поручује Зорка Карас, водитељка радионице.
8. ЧАП-ЧАРАП је радионица којом се жели подстаћи креативност и буђење маште код деце. Од обичних, свакодневних предмета правићемо наше омиљене ликове из цртаних филмова или ћемо смислити неке нове јунаке. Радионицу води Божана Бијелић.
9. Ко сам Ја, а ко си Ти? Кроз драму и елементе костима и реквизите, на овој драмској радионици, која комбинује савремени плес и физички театра, имаћемо прилику да се поиграмо у разоткривању „неког другог и другачијег“. Радионицу води Борис Чакширан.
10. Шта је списатељица хтела да каже је радионица осмишљена као креативно дружење са драмским ауторкама, учесницама резиденције „Буђење гласова младих уметника“. Ову резиденцију Фестивал еколошког позоришта за децу и младе организује са циљем да допринесе развоју и афирмацији ауторског драмског текста намењеног извођењу у позоришту за децу и младе. „The EmpowerInk Writers Collective“ чине три младе талентоване списатељице из три различите државе нашег региона: Ивона Марциуш (Хрватска), Дуња Матић (Србија) и Милана Матејић (Црна Гора). Њихова посвећеност, страст и жеља да стварају за најмлађе, најискренију, али уједно и најзахтевнију публику, тачка је која их спаја.
11. На крају, „Стварање ваздушних скулптура“ је едукативна и креативна радионица змајева и летећих животиња, у оквиру које ћемо правити наведене предмете од рециклираних материјала, као што су пластика и папир.Радионицу водиАна Ортега, глумица из Шпаније и суоснивач компаније Cal u Canto Teatro.
Пријаве за радионицу су отворене до попуњења капацитета. Број места је ограничен, зато вас саветујемо да брзо осигурате своје. Пријава се врши путем линка на сајту Фестивала. Радионице ће се одржавати у Музеју града. У случају почетка радова на санацији крова учесници ће бити обавештени о новој локацији.
Линк за пријаву
Фестивал еколошког позоришта за децу и младе из Бачке Паланке ове године реализује се под покровитељством Heartefacta, затим организација као што су European Festival Fund for Emerging Artista – EFFEA, Реконструкција Женски фонд, али и уз покровитељство Покрајинског секретаријата за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама, Француског института у Србији, Театроскопа, као и British- Serbian Benevolent Trusta и компаније Incanto industries.
Повезане вести
Ђакон Бранко Батало о Божићу и божићним обичајима
Кошаркаши Херцеговца дочекују екипу Железничара
Санираће се кров на Римокатоличкој цркви
Одржана едукација о енергетској ефикасности
Отворена изложба са 20. Меморијалне ликовне колоније УЛС „Петар Томић“
Познати финалисти зимског турнира у малом фудбалу
Култура
Одржан божићни концерт у Бачкој Паланци
Објављено
пре 1 дан-
јануар 13, 2025Објавио:
Клик на вестиНа празник Сабора Пресвете Богородице, у среду, 8. јануара 2025. године, после вечерњег богослужења, у Светојовановском храму у Бачкој Паланци, Црквени хор „Свети Јован Крститељˮ је приредио традиционални, двадесет и други божићни концерт.
На почетку концерта присутне је поздравио протојереј Предраг Милутин, настојатељ Светојовановског храма. Током концерта чланови хора су извели пажљиво биране богослужбене и народне божићне композиције српских, руских и других аутора, које је публици представио катихета Стеван Јурић. По завршетку концерта, присутнима се обратила професор Снежана Жујић, диригент хора, која је захвалила Црквеној општини бачкопаланачкој, свештеницима, члановима хора и свима који више од три деценије подржавају хор.
Извор: Епархија бачка
Култура
Препоруке за читање НБ „Вељко Петровић“ (13. јануар)
Објављено
пре 1 дан-
јануар 13, 2025Објавио:
Клик на вестиНародна библиотека „Вељко Петровић“ има богат фонд свих популарних наслова, из свих области књижевности. У сарадњи са бачкопаланачком библиотеком, доносимо вам препоруке књига за ову недељу.
„Послије забаве“ – Стево Грабовац
Роман о оцу, роман о злочину, роман о породици, роман о пријатељству, роман о одрастању, тотални роман! С темом двојништва, великом каква јесте у нашој књижевности, какву читамо код Данила Киша уосталом, писац уоквирује тематски различите сегменте који ову књигу чине пресјеком једног живота. Тако освијетљене моментуме уоквирује двојништво оца и сина, фигура првог писца и оног који насљеђује – дар, списатељску осјетљивост и заоставштину, наређење да се неправдама супротставља отвореним срцем и једном писаћом машином. Послије забаве, мада композиционо осмишљен у пет дијелова, почиње једном реченицом, једним мотом, неизоставним и суштинским цитатом који даје колор и успоставља тон цијелом наративу: „И онда почиње олуја гована“. Тако је једном рекао Роберто Болањо и бесповратно освијетлио правац другом писцу. А олуја Стеве Грабовца велика је и страшна у покушају да се деконструише сјећање, низ успомена (или привида) које, напокон призване, спасавају и истовремено огољују свијест до њене немоћности.
И у овом роману читалац ће препознати све оно што Стеву Грабовца чини јединственим регионалним писцем – једноставни, а велики лиризам, бескрајно срце, мисаона ширина да се свака ствар освијетли прије но што се осуди, неспособност да се човјек зароби у малодушност и ускогрудост ратних и постратних наратива. Стево Грабовац је још једном успио изговорити све наше туге, мисаоне ћорсокаке, љубави и усамљености, с онаквом искреношћу и непретенциозношћу, с онаквом лакоћом израза коју је лакше осјетити неголи објаснити.
„Сат, померен уназад“ – Дина Хрецак
Роман Дине Хрецак (Београд, 1984) Сат, померен уназад је њена прва књига, у којој вешто одмотава клупко приче, чиме доприноси ономе што с разлогом називано српски породични роман.
„Последња Мона Лиза“ – Џонатан Сантлофер
Прошлост, август 1911.
Радник музеја Винченцо Перуђа краде Мона Лизу. Пре него што је слика враћена у Лувр, злогласни дуо превараната је током две године правио и продавао њене копије као оригинале. Неколико тих фалсификата и даље је у оптицају, што је навело неке историчаре уметности да помисле да је и у музеју изложен лажњак.
Садашњост
Лук Пероне, уметник и професор историје уметности и далеки потомак Перуђе, трага за истином у позадини овог догађаја. Његова потрага привлачи пажњу непромишљеног детектива Интерпола, који жели нешто да докаже, предивне жене, која можда жели и нешто више од Лукове наклоности, и осињег гнезда најбескрупулознијих колекционара уметнина и лопова.
Последња Мона Лиза, роман који се не испушта из руку, истражује тајне крађе из 1911. и мрачно подземље данашњег уметничког света. Приповест прожета неизвесношћу од које застаје дах, романтична и страствена колико и напета и узбудљива, бави се универзалном фасцинацијом загонетним Да Винчијем, аутентичним делима и фалсификатима и људима толико жељним непроцењивих уметничких дела да не презају ни од чега да би их се дочепали – чак ни од убиства.
Култура
Хуманитарна балетска представа „На крилима снова“
Објављено
пре 4 дана-
јануар 10, 2025Објавио:
Клик на вестиБалетски студио Royal Dance центар, у сарадњи са Општином Бачка Паланка, организује хуманитарну балетску представу „На крилима снова“, која ће се играти у понедељак, 13. јануара у сали Градског биоскопа у 12.00 часова и у 19.00 часова.
Улаз на представу је добровољни прилог, биће кутије испред улаза и сав приход иде за лечење корисника Буди хуман фондације и то за:
- Тару Јованов (2024),
- Душицу Папић (2017),
- Милану Матковић (2002),
- Исидору Вучковић (1998),
- Александра Адамовића(1992)
Техничка подршка: Установа културни центар Бачка Паланка
Организатори позивају све пријатеље и љубитеље сценске уметности да уживају у дечијој чаролији.
Редакција
Najčitanije
- Друштвопре 11 сати
Успешна хуманитарна акција Royal Dance центра
- Сервисне информацијепре 12 сати
Распоред сахрана за уторак, 14. јануар
- Друштвопре 9 сати
Планира се проширење пешачких површина
- Сервисне информацијепре 2 дана
Распоред сахрана за понедељак, 13. јануар
- Спортпре 1 дан
Добар наступ Бошкова на Светском купу у Грузији
- Друштвопре 1 дан
Од плетених папирних корпица направила уметност
- Културапре 1 дан
Одржан божићни концерт у Бачкој Паланци
- Општинске вестипре 10 сати
Ближи се рок за уплату прве рате пореза на имовину