"Наступе у медијима користим за пласирање истине о злочинима над Србима"
Прати нас на мрежама

Култура

„Наступе у медијима користим за пласирање истине о злочинима над Србима“

Клик на вести

Објављено

-

Фото: Приватна архива

Др Небојша Кузмановић, тренутно директор Архива Војводине, оснивач је Друштва Матице српске у Бачкој Паланци. По завршетку Филозофског факултета Кузмановић је од 1986. године радио у књижари „Нолит”, у Новом Саду, као књижар. Од 1989. је био запослен у „Књижевној заједници Новог Сада”, као уредник. Приватну издавачку кућу „Источник”, основао је 1994. и водио је до 1997. године. Од 1997, радио је у општинској управи Општине Бачка Паланка, на пословима референта за културу, просветног инспектора и начелника за друштвене делатности.


Скупштина АП Војводине га је 2016. поставила за заменика секретара за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама. Од јуна 2018. године Небојша Кузмановић је директор Архива Војводине у Новом Саду.

Есеје, приказе, стручне и научне радове објављује од 1986. године у новосадским часописима и листовима. До сада је објавио преко две стотине стручних и научних радова и 25 књига. Добитник је великог броја награда и признања за свој рад, а једна од њих је и „Повеља за изузетан допринос јачању веза између Израела и Србије”, коју му је 2022. године доделила држава Израел. Исте године, Бар Илан Универзитет из Рамат Гана у Израелу доделио му је „Почасну диплому за значајан допринос сећању на Холокауст и сарадњу Србије и Израела”.

Као што се може видети из његове богате биографије, бројна дела посвећена су Бачкој Паланци у којој је дуго живео и радио, а у интервјуу за „Недељне новине“, др Небојша Кузмановић говорио је о раду Друштва матице српске у Бачкој Паланци и пројектима на којима тренутно ради.

Друштво чланова Матице српске у Бачкој Паланци основали сте 2012. године. Како је оно тада конципирано и који је циљ Друштва?

Матица српска је најстарија српска књижевна, културна и научна институција. Своје огранке Матица српска има широм региона, а један од најактивнијих је свакако и огранак у Бачкој Паланци, који делује под именом: „Друштво чланова Матице српске Бачка Паланка“.

Друштво чланова Матице српске Бачка Паланка основано је 3. фебруара 2012. године у Бачкој Паланци. Оснивачки одбор чинили су: др Небојша Кузмановић, др Јово Радош, др Светозар Бошков, др Небојша Илић, мрс Љиљана Ћумура и Смиљана Милић. Први председник „Друштва Матице српске Бачка Паланка“ био је др Небојша Кузмановић, иницијатор и оснивач огранка Матице српске у Бачкој Паланци. Након два мандата, за новог председника Друштва изабрана је мср Љиљана Ћумура. Од прошле године, Друштво предводи наша суграђанка Жељка Милошев.

Циљеви „Друштва чланова Матице српске Бачка Паланка“ су неговање духовног и културног живота развијањем и популарисањем књижевности, уметности и науке општине Бачка Паланка. Такође Друштво негује, развија и проучава културу српског народа и његове везе са словенским и другим народима у свету.

Које активности спроводи Друштво?

„Друштво чланова Матице српске Бачка Паланка“ подржава рад Матице српске у изучавању књижевности и језика српског народа и књижевности других народа; организује, помаже и обавља научно-истраживачки рад у области друштвених и природних наука; бави се издавачком делатношћу; обрађује, чува и штити архивску грађу насталу током свог рада, као и архивску грађу која јој је поверена и коју је стекла од физичких и правних лица; сакупља, обрађује, штити и популарише културна добра; подстиче и популарише књижевно, научно и уметничко стваралаштво, и наравно сарађује са културним, просветним и научним друштвима и установама и појединцима у земљи и иностранству.

„Друштво чланова Матице српске Бачка Паланк“‘ има изузетну издавачку делатност. Навешћемо само неке од наслова који су објављени у издању Друштва: Н. Кузмановић: Српске духовне вертикале – истакнуте личности Бачкопаланачког краја, Л. Немет: Ратни дневник др Борислава Увалића 1914-1918, о. Г. Гојковић: Пребол Фриде Кало – оглед о немогућности, неколико романа и књига Драгутина Бега: Научио ме отац, Много волим Дунав, Јоана Ритиг, Драмице о бонтону, неколико зборника радова са међународних конференција (Љ. Ћумура, ур.): Системи социјалне сигурности између теорије и праксе, Мир и помирење, Примери добре праксе из области социо-хуманитарних делатности…

Друштво чланова Матице српске Бачка Паланка је покренуло и јединствени часопис „Научни зборник“, који излази од 2018. године. У Научном зборнику се објављују радови у области: друштвене и хуманитарне науке, књижевност, култура и уметност, образовање, неговање језика и културе српског народа и остало. Такође се објављују радови који се односе на историју, развој и јубилеје општине Бачка Паланка. Посебан део је посвеђен за прилагођене/скраћене верзије најбољих матурских, дипломских, мастер и других радова, чији аутори су из Бачке Паланке.

Шта у наредном периоду можемо очекивати када је у питању рад Друштва Матице српске у Бачкој Паланци?

У наредном периоду Друштво ће наставити да негује духовни и културни живот развијањем и популарисањем књижевности, уметности и науке општине Бачка Паланка, кроз различите активности и сарадњу са словенским и другим народима у свету. У плану су научни скупови и међународне конференције, истраживање архивске грађе и публиковање значајних историјских материјала, као и неколико занимљивих пројеката са Институтом за српски језик и комуникацију из Белгорода. Такође, колико финансијска средства буду дозволила планирамо објављивање наредног броја „Научног зборника“ те позивамо све заинтересоване да своје радове пошаљу на matica.srpska.bp@gmail.com.

Као директор Архива Војводине негујете сећања на историјске догађаје. Када сте почетком године на адресе бројних личности, укључујући и папу, послали сведочанство о страдању Срба у Другом светском рату, рекли сте да је одговорност установа попут Архива Војводине да користе предности технологије и пласирају истину о злочинима над Србима. Реците нам нешто више о том сведочанству, реакцији папе на писмо и уопште о вашој мисији.

До сада смо као Архив, проблематику и пропорције страдања Срба и других народа са наших простора приближили израелској, италијанској, руској, француској, чешкој, мађарској и словачкој јавности. Читав низ састанака са бројним научним и културним радницима, политичарима и истакнутим појединцима који посећују Архив, као и мој лични публицистички рад, а пре свега моје наступе у масовним електронским, штампаним и тзв. новим медијима, усмеравам управо у правцу афирмисања тема које наводите.

Користећи од раније стечени социјални капитал, заједно са својим најближим сарадницима и кроз њихове контакте, настојимо да причу о геноциду почињеном над Србима у току Другог светског рата, заједничким снагама пласирамо на сваки могући начин не само у националном, већ и у међународном контексту. Између осталог, приликом представљања основне и пројекте делатности Архива Војводине, тематику везану за страдање Срба сам заједно са колегама презентовао 2022. у свечаној сали Владе Словачке Републике, али и пред представницима словачког парламента, појединим посланицима француског парламента, Кнесета, већем броју амбасадора итд. Посебно желим да нагласим да смо наше публикације о страдању Срба у НДХ слали на разне адресе по свету, па тако и у Ватикан тј рисмком папи. Куриозитет је да је на наш поклон папа Франциско два пута одговорио и послао нам писмо у коме се захваљује за послате књиге.

Свакако, овде опет желим да напоменем да је помоћ државе у наведеном контексту, изузетно битна. Од 2012. године Република Србија је заиста, можда по први пут у историји, на адекватан начин конципирала политику неговања сећања. Уосталом, читав низ догађаја који смо били у прилици да организујемо као Архив на наведеном плану, успели смо управо захваљујући разумевању и компетентности носилаца власти у Републици Србији, у Покрајини, као и на локалном нивоу. Овде бих искрено истакао и изузетну критичност и сензитив за ове теме самог председника Републике Србије, господина Вучића, који и те како, по мом скромном мишљењу, схвата колико је неговање културе сећања битно за прошлост али и будућност једног народа.

Објавили сте велики број публикација, међу којима су и оне о локалној историји, тачније истакнутим личностима Бачке Паланке, да ли тренутно радите на нечему новом?

Да, јако ми је драга књига о истакнутим личностима Бачке Паланке, личностима које су у пре свега у 19. и 20. веку у области културе и друштвених делатности стварали добра дела на корист људи из Бачке Паланке и околине. Тренутно прикупљам своје есеје, предговоре и поговоре, како би их објавио у књизи, али и књигу о српско словачким везама у култури, која ће бити објављена у мојој милој Братислави.

Како бисте оценили књижевну сцену у мањим срединама, конкретно у Бачкој Паланци?

Иако десетак година физички нисам у Паланци, захваљујући медијима и друштвеним мрежама, пратим паланачку културну и књижевну сцену. Морам рећи да је она веома богата. И то је добро. Технологизација и деметрополизација су омогућиле људима да могу да пишу и објављују своја дела на својим блоговима, новинама и књижевним часописима. Ова хиперпродукција не мора да доведе до високог квалитета књижевних дела, али свакако људима може да чини радост стварања и уживања у тексту, а признаћете да је то и те како важно.


Небојша Кузмановић је рођен 10. октобра 1962, у Градачцу (БиХ). Школовао се у Боботи (основна школа), Вуковару и Осијеку (РХ), где је завршио средњу економску школу. Дипломирао је на Филозофском факултету, на Катедри за филозофију и социологију, у Новом Саду 1988.Магистрирао је 2001, на Катедри за српску и упоредну књижевност Филозофског факултета у Новом Саду, а 2009. године је, на истом факултету, одбранио докторску дисертацију „Српско-словачке књижевне и културне везе у доба романтизма” и стекао звање доктора књижевних наука.

Д. Ј. Бујак

Остави коментар

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Култура

Препоруке за читање НБ „Вељко Петровић“ (15. октобар)

Клик на вести

Објављено

-

Објавио:

Народна библиотека „Вељко Петровић“ има богат фонд свих популарних наслова, из свих области књижевности. У сарадњи са бачкопаланачком библиотеком, доносимо вам препоруке књига за ову недељу.


Повратак кући – Кејт Мортон

Аделејд Хилс, Јужна Аустралија, Нова година 1959. У предвечерје врелог дана, недалеко од велике сеоске куће један човек је случајно открио ужасан злочин. Позвана је полиција, и мали град Тамбила бива уплетен у једну од најзагонетнијих истрага убиства у историји Јужне Аустралије.

Лондон 2018. Незапослена новинарка Џес у потрази је за добром причом када је један телефонски позив приморава да хитно дође у Сиднеј. Њена бака Нора, која ју је одгајала уместо мајке, тешко је болесна. У Нориној куц́и Џес открива књигу о злочину над породицом Тарнер из 1959. Прелиставајући њене странице, Џес проналази шокантну везу између своје породице и трагичног догађаја који никада није у потпуности разрешен.

Ова епска прича, која обухвата два континента и три генерације, преиспитује снагу љубави: шта бисмо урадили за оне које волимо, како се бранимо лажима и шта значи повратак коренима.

Скривена писма – Лорна Кук

У освит Првог светског рата, у башти у којој је управо процветала љубав, једна девојка мораће да донесе судбоносну одлуку.

Док се над Британијом надвијају олујни облаци рата, Корделија тражи уточиште у великој башти породичног имања. Тамо среће Ајзака, згодног, младог пејзажног архитекту који однедавно одржава имање. Он је непосредан, пријатан и познаје све што расте у башти. Неће проћи много и Корделији ће бити узвраћена љубав. Колико је њихова веза забрањена толико не приличи девојци попут Корделије да копа по земљи, али она је радознала и Ајзак је кришом учи тајнама баштованства.

Када Ајзак добије позив за војску, Корделија преузима бригу о његовом дивном врту. Она жељно ишчекује младићева писма са европских ратишта, увек пуна наде за заједничку будућност. Али поруке више не стижу. Корделија мора да се суочи са најгорим и преузме у своје руке и своју и судбину њихове вољене баште.

Ова епска прича о љубави, рату и снази људског духа написана је у најбољем маниру романа Лусинде Рајли и Кејт Мортон.

Пропаст династије Обреновића – Ђорђе С. Симић

Сликовита и поуздана панорама српске политичке историје XИX века, Пропаст династије Обреновића истовремено је и драгоцено сведочанство из пера непосредног сведока и познаваоца јавних и закулисних политичких прилика свога времена, угледног политичара и дипломате Краљевине Србије Ђорђа С. Симића (1843–1921).

Рукопис настао пре више од сто година и тек недавно пронађен, написан узорним и питким стилом, подељен је у четири поглавља са верно осликаним личностима Милоша, Михаила, Милана и Александра Обреновића. Уз оригиналне фотографије и предговор историчарке Ане Столић, која је приредила рукопис за објављивање, Пропаст династије Обреновића право је откриће и по томе што њен писац, рођен у крилу угледних државника из периода уставобранитеља, како из породичног предања тако и личног искуства, сагледава личне особине и сабира политички учинак главних представника династије која је створила нововековну Србију.

Повест о Обреновићима може се читати и као узбудљива и трагична прича о епохи једне заслужне владарске куће, утолико више што је по њеном насилном гашењу, управо у време кад је рукопис настајао, „уследило затирање трагова и рушење вишедеценијског мита о Обреновићима у јавном дискурсу, а колективно сећање на несталу династију било је обележено стереотипима током целог XX века“ (Ана Столић).

Настави са читањем

Култура

Свечана додела награда у библиотеци

Клик на вести

Објављено

-

Објавио:

Фото: Народна библиотека "Вељко Петровић"

Поводом Светског дана књиге за децу Народна библиотека „Стеван Сремац“ у Нишу, Одељење књиге за децу, расписала је 23. Међународни литерарно-ликовни конкурс на тему „Ма шта ми рече: Андерсен и Ршум на чаробном ћилиму лете – Бајка у прози, стиху или цртежу“.


Тема је посвећена 85-годишњици живота Љубивоја Ршумовића. Право учешћа на овом конкурсу имала су деца предшколског и основношколског узраста.

Свечана додела награда за најуспешнија остварења уприличена је 2. октобра 2024. године у Градској кући у Нишу, а Љубивоје Ршумовић је лично уручио награде најуспешнијим младим ствараоцима.

У четвртак, 10. октобра, у Народној библиотеци „Вељко Петровић“ организована је додела награда за децу и менторе који нису били у могућности присуствовати свечаности у Нишу. Ову малу светковину, у уметничком делу програма, употпунили су: Акордов дуо: Марко Шалић и Даница Кулачки, кантаутор и песник, Горан Јовић и млада песничка нада, Милица Штрбац. Бачкопаланачка деца су свом граду осветлала образ и представила га у најлепшем светлу.

Награђени за најуспешније ликовне радове су:

Предшколски узраст

Прва награда: Анђелија Стошић (ПУ „Младост“; Вртић „Пчелице“ Бачка Паланка). Ментори: Верица Мерњик и Драган Пандуров

Друга награда: Вукашин Грмуша (ПУ „Младост“; Вртић „Пчелице“ Бачка Паланка). Ментори: Магдалена Давидовић и Весна Краљ.

Трећа награда: Марина Живковић (ПУ „Младост“; Вртић „Пчелице“ Бачка Паланка). Ментори: Магдалена Давидовић и Весна Краљ.

Похвала: Јана Копања (Огранак у Обровцу). Ментор: Гордана Вукојев

Први разред

Прва наград: Лукас Немет I1 (ОШ „15. октобар“ Пивнице). Ментор: Татјана Колар.

Друга награда: Стеванија Николић I разред (ОШ „Жарко Зрењанин“ Обровац).

Трећа награда: Лана Милаковић I6 (ОШ „Вук Караџић“, Огранак Визић). Ментор: Оливера Важић

Други разред

Прва награда: Мелиса Рамић II 2 (ОШ „Свети Сава“ Бачка Паланка). Ментор: Леонора Ненадов. Анастазија Вујасин II2 (ОШ „Свети Сава“ Бачка Паланка). Ментор: Леонора Ненадов.

Трећа награда: Петар Тривуновић II2 (ОШ „Свети Сава“ Бачка Паланка). Ментор: Леонора Ненадов. Маријана Кнежевић II4 (ОШ „Вук Караџић“ Бачка Паланка). Ментор: Стојанка Баљ.

Трећи разред

Трећа награда: Миле Димитров III2 (ОШ „15. октобар Пивнице). Ментор: Наташа Мирковић.

Четврти разред

Прва награда: Леона Танцик IV1 (ОШ „15. октобар Пивнице). Ментор: Ана Ходолич

Трећа награда: Јован Шомоши IV 2 (ОШ „Свети Сава“ Бачка Паланка). Ментор: Светлана Чулић

Шести разред

Прва награда: Леонора Чинчуракова VI 1( ОШ „15. октобар“ Пивнице). Ментор: Верица Танацковић

Друга награда: Борис Ковач VI 1( ОШ „Десанка Максимовић“ Бачка Паланка). Ментор: Тијана Сићевић

Трећа награда: Сара Гашпарова VI 1 (ОШ „15. октобар“ Пивнице). Ментор: Верица Танацковић

Осми разред

Похвала: Јована Ђилас VIII2 (ОШ „Десанка Максимовић“ Бачка Паланка). Ментор: Тијана Сићевић

Награђени за најуспешније литерарне радове су:

Трећи разред

Похвала: Симеон Пинтир III1 (ОШ „15. октобар“ Пивнице). Ментор: Зуска Валенћик

Пети разред

Похвала: Бранислава Гајић V2 ( ОШ „15. октобар“ Пивнице). Ментор: Александар Павић

Честитамо најуспешнијим учесницима и њиховим менторима на постигнутом успеху!

Д.П.

Настави са читањем

Култура

Нови успеси Школе цртања Музеја града

Клик на вести

Објављено

-

Објавио:

Школа цртања у Музеју града Бачка Пачанка доминирала је на међународном ликовном конкурсу „Обраће се виногради“ у организацији Друштва учитеља у Тополи. Освојили су награде у свим категоријама у којима су конкурисали. Ликовни радови Тијаниних ученика су заиста били запажени.


По речима организатора одлучили су да укину рангирање и награде више од три ученика како би и деца из других установа била награђена, али наглашавају да радови који су послати из Школе цртања Музеја града Бачке Паланке немају конкуренцију. Жири се осврнуо на то колико је тешко данас мотивисати децу за било коју активност, а камоли да напредују у креативном стваралаштву и тим поводом Тијани Сићевић је уручена посебна награда за педагошки рад са децом у ликовном стваралаштву.

,,За мене је овај успех посебно важан, пре свега јер сам награђена на истом месту са мојим ученицима тиме ми је показано да се труд који је уложен у рад са децом цењен!“, рекла је Тијана Сићевић која води ову школу цртања.

Награђени ученици су:

1. у категорији трећих разреда награђен је Давид Зорић
2. у категорији шестих разреда награђени су Предраг Вујанов, Виктор Славнић и рад Хане Ћепић је похваљен
3. У категорији седмих разреда награђена је Јелена Митровић
4. у категорији осмих разреда награђена је Јана Пешић.

Извор: Културни центар Бачка Паланка

Настави са читањем

Najčitanije