Мона Лиза Милана Максића
Прати нас на мрежама

Култура

Мона Лиза Милана Максића

Клик на вести

Објављено

-

Милан Максић из Бачке Паланке, уметник аматер, већ читаву деценију одушевљава многе својим портретима и сликама урађеним техником мозаика, тачније коришћењем камена облутка.


До сада је урадио приличан број слика, а портрете наших познатих писаца, песника, научника и глумаца поклонио је бачкопаланчким школама а портрет Данила Бате Стојковића стигао је до спомен собе посвећене овом великану у Врњачкој Бањи.

Недавно је отишао и корак даље и на овај начин урадио надалеко чувени портрет Мона Лизе техником мозаика.

-Ради се о старогрчкој техници, с тим да су они радили у камену црне и беле боје. Ја сам одступио толико да променим боју облутака како бих верније дочарао Мона Лизу. Уз таленат, наравно, потребно је и много стпљења, јер је за овакву слику потребно отприлике три месеца, рекао је Милан Максић за „Недељне новине“.

Мозаик је сликарска техника украшавања зидова, подова, сводова и купола орнаменталним или фигуралним композицијама састављеним од разнобојних коцкица квадратног или неправилног облика од камена, глазиране керамике, стакла, цигле, седефа, метала или пластике. Ове коцкице (такозване тесаре) се, у складу са претходно сачињеним нацртом, утискују у још свеж малтер, гит или цемент, а када се подлога стврдне, мозаик се полира и бруси, што доприноси чврстоћи и трајности дела. У техници мозаика, осим зидних слика, израђују се и иконе, накит, обредне маске.

Историјски развој мозаика

Најстарији познати мозаици датирају још из 8. века пре нове ере, из Месопотамије, одакле су се преко Сирије и Мале Азије ширили на Запад, где се ова техника развила у Грчкој у доба хеленизма, а затим и у римској уметности.

Најстарији мозаици у боји од глинених лоптица пронађени су у Вавилону и потичу из 4. века п. н. е. Мозаик који израђује Милан Максић наста је у 5. веку п. н. е. у Грчкој, када су израђивани мозаици од белих и црних облутака. Мозаици у боји који су могли да имитирају илузионизам и светлосне ефекте појављују се у доба хеленизма.

Милан Максић тврди да овакав вид израде портрета веома опушта, и да није компликовано као што изгледа. Најтеже је, каже, пронаћи каменчиће, облутке који би требали да буду приближно исте величине и боје.

Максића уметност прати цео живот, бави се и калиграфијом, сликањем, а мозаике од облутака је посебни заволео. Ипак, нема много заинтересованих за овај вид уметности, вероватно зато што, тврди наш саговорник, захтева време и стрпљење.

Д. Ј. Бујак

Остави коментар

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Култура

Изложба слика Љиљане Недељков

Клик на вести

Објављено

-

Објавио:

Фото: Недељне новине

У Музеју града у среду 11. децембра у 19.00 часова биће отворена седма самостална изложба слика Љиљане Недељков под називом “Знаци…додири…трајања…”


Изложба ће трајати две недеље.

Настави са читањем

Култура

Прво место за Давида Зорића из Бачке Паланке на ликовном конкурсу на Златибору

Клик на вести

Објављено

-

Објавио:

Извор: Културни центар Бачка Паланка

На ликовном конкурсу „Голд гондола у свим годишњим добима“, прво место освојио је Давид Зорић из Бачке Паланке, полазник школе уметности „СТарт“ коју води дипломирана примењена уметница-костимографкиња Тијана Сићевић. 


У хотелу „Queen of Zlatibor“ стручни жири је имао тежак задатак, да међу више од 82 дечија ликовна рада на тему „Голд гондола у свим годишњим добима“, који су пристигли из целе Србије, а и Црне Горе изабере оне најбоље. Поред ликовног умећа, жири је оцењивао и оригиналност и маштовитост, као и могућност апликовања радова на сувенире, који ће бити у понуди Gondola shop-a. Радови су бирани у категоријама млађих и старијих основаца.

Давидов ликовни рад користиће се као мотив на сувенирама, а поред овог успеха, жири је похвалио и труд ученика из ОШ „Десанка Максимовић“ из Бачке Паланке.

Извор: Културни центар Бачка Паланка, zoomue.rs

Настави са читањем

Култура

Песничко вече посвећено Бранку Радичевићу

Клик на вести

Објављено

-

Објавио:

Народна библиотека „Вељко Петровић“ Бачка Паланка обележиће манифестацију „Ноћ библиотека“, организацијом песничке вечери посвећене Бранку Радичевићу, а поводом обележавања 200 година од његовог рођења.   


Песничко вече ће бити одржано у петак, 06.12.2024. у 19.00 часова у свечаној сали Народне библиотеке „Вељко Петровић“. Песници књижевног клуба „Дис“ и ученици ССШ „Др Радивоје Увалић“ ће говорити своје песме и песме Бранка Радичевића.

Манифестација „Ноћ библиотека“ организује се под покровитељством Министарства за културу и информисање Републике Србије и Народне библиотеке Србије.

Редакција

Настави са читањем

Najčitanije