Култура
Мона Лиза Милана Максића

Објављено
пре 9 месеци-
Објавио:
Клик на вести
Милан Максић из Бачке Паланке, уметник аматер, већ читаву деценију одушевљава многе својим портретима и сликама урађеним техником мозаика, тачније коришћењем камена облутка.
До сада је урадио приличан број слика, а портрете наших познатих писаца, песника, научника и глумаца поклонио је бачкопаланчким школама а портрет Данила Бате Стојковића стигао је до спомен собе посвећене овом великану у Врњачкој Бањи.
Недавно је отишао и корак даље и на овај начин урадио надалеко чувени портрет Мона Лизе техником мозаика.
-Ради се о старогрчкој техници, с тим да су они радили у камену црне и беле боје. Ја сам одступио толико да променим боју облутака како бих верније дочарао Мона Лизу. Уз таленат, наравно, потребно је и много стпљења, јер је за овакву слику потребно отприлике три месеца, рекао је Милан Максић за „Недељне новине“.
Мозаик је сликарска техника украшавања зидова, подова, сводова и купола орнаменталним или фигуралним композицијама састављеним од разнобојних коцкица квадратног или неправилног облика од камена, глазиране керамике, стакла, цигле, седефа, метала или пластике. Ове коцкице (такозване тесаре) се, у складу са претходно сачињеним нацртом, утискују у још свеж малтер, гит или цемент, а када се подлога стврдне, мозаик се полира и бруси, што доприноси чврстоћи и трајности дела. У техници мозаика, осим зидних слика, израђују се и иконе, накит, обредне маске.
Историјски развој мозаика
Најстарији познати мозаици датирају још из 8. века пре нове ере, из Месопотамије, одакле су се преко Сирије и Мале Азије ширили на Запад, где се ова техника развила у Грчкој у доба хеленизма, а затим и у римској уметности.
Најстарији мозаици у боји од глинених лоптица пронађени су у Вавилону и потичу из 4. века п. н. е. Мозаик који израђује Милан Максић наста је у 5. веку п. н. е. у Грчкој, када су израђивани мозаици од белих и црних облутака. Мозаици у боји који су могли да имитирају илузионизам и светлосне ефекте појављују се у доба хеленизма.
Милан Максић тврди да овакав вид израде портрета веома опушта, и да није компликовано као што изгледа. Најтеже је, каже, пронаћи каменчиће, облутке који би требали да буду приближно исте величине и боје.
Максића уметност прати цео живот, бави се и калиграфијом, сликањем, а мозаике од облутака је посебни заволео. Ипак, нема много заинтересованих за овај вид уметности, вероватно зато што, тврди наш саговорник, захтева време и стрпљење.
Д. Ј. Бујак
Повезане вести
Сликарством чува дете у себи
Пронађена девојчица за којом се трагало у Убу, дете пронашао пас Горске службе спасавања
Дар уметника Милана Максића школи у Товаришеву
Ракић четврто појачање ОФК Бачке
Иконописац Жарко Ђукић из Пивница осликава цркве широм Србије
Ђакон Бранко Батало о Божићу и божићним обичајима
Култура
Фестивал „Отворена сцена“ у Бачкој Паланци

Објављено
пре 11 сати-
април 17, 2025Објавио:
Клик на вести
Фестивал позоришних представа за децу „Отворена сцена“ одржаће се од 22. до 26. априла у Градском биоскопу у Бачкој Паланци.
Биће одиграно пет представа, а све почињу у 18.00 часова. Цена улазнице за сваку представу је 200 динара.

У суботу, 26. априла, у 19.30 часова у спортској хали Тиквара одржаће се годишњи концерт ЦТКУ „Коста Абрашевић“.
Наступиће све групе Абрашевића, од најмлађих до најстаријих уз пратњу народног оркестра, а гост концерта је КУД Младост са Пала. Продаја карата почиње у уторак 22. априла у просторијама Абрашевића од 10.00 до 13.00 часова и од 18.30 до 20.30 часова радним данима, као и на сам дан концерта у хали.
Цене улазница су 500, 550 и 600 динара, у зависности од позиције седишта.
Редакција
Култура
Препоруке за читање НБ „Вељко Петровић“ (14. април)

Објављено
пре 2 дана-
април 15, 2025Објавио:
Клик на вести
Народна библиотека „Вељко Петровић“ има богат фонд свих популарних наслова, из свих области књижевности. У сарадњи са бачкопаланачком библиотеком, доносимо вам препоруке књига за ову недељу.
„Земља громова – Буђење“ – Марија Чакмак
Први део епске трилогије „Земља громова“ је прича о борби добра и зла, инспирисана митологијом наших предака. Ова књига вратиће вас у свет заборављених легенди и митских бића, где су част и савест изнад свега. Инспирација за ове узбудљиве приче ауторка је пронашла у словенској митологији за коју каже да је непресушан извор маште и креативности.
Некада моћни Богови постали су смртни због чега се окрећу једни против других и започињу суров рат. Сада, судбина света зависи од пророчанства великог Световида. Међутим, када његове речи почну да се обистињују, постаће јасно да заправо у себи скривају једну велику обману.
Првенац Марије Чакмак води нас у свет словенске митологије, када су богови ходали земљом, стварајући истинске хероје у борби против зла. Напета прича о издаји, пријатељству, прељуби, љубави и покајању чита се у једном даху.
О ауторки: Марија Чакмак рођена 1985. у Бачкој Паланци. Завршила је Високу школу струковних студија за образовање васпитача, запослена је у ПУ “Младост”. Љубитељ је словенске митологије и писане речи.
„Пети печат“ – Давиде Косу
Страх је увек лош саветник.
Фиренца, колевка ренесансе, година 1439. Током веома осетљивог, историјског екуменског сабора, који се због куге преселио из Фераре у срце Тоскане, узнемирујући догађај прети да изазове нове, веома опасне напетости између Римске и Грчке цркве: двадесетогодишњи грчки изасланик изгубио је живот сурвавши се с куполе Санта Марије дел Фјоре. Козимо де Медичи одмах је задужио Леона Батисту Албертија, чувеног по бритком уму, да у потаји спроведе истрагу тог насилног случаја. Трагови на врату жртве ускоро присиљавају Леона Батисту да извести Козима како првобитну претпоставку о самоубиству морају да одбаце. Албертију и његовом пријатељу Томазу Парентучелију, префињеном и ученом теологу који му помаже у истрази, не треба много да продру у тајне живота жртве, младог Теодора Ничете.
Али ко је могао имати користи од његовог убиства остаје непознаница. Да ли неко сплеткари не би ли сабор доживео неуспех?
Кад још један злочин окупа крвљу улице Фиренце, двојица истражитеља схватају да се иза тих убистава крије план луцидног и окрутног ума скован са ђаволском прецизношћу. Ако не пронађу убицу што пре, пашће нове жртве, али ће и судбина уједињења двеју цркава бити у великој опасности. (knjizare-vulkan.rs)
„Буди вода“ – Шенон Ли
Испразни свој ум. Буди без форме, безобличан, као вода.
Брус Ли јесте културна и филмска икона. Међутим, он је био и мислилац, уверен у то да су борилачке вештине више од физичке дисциплине – оне су савршена метафора за потпуно остварен живот.
У књизи Буди вода, пријатељу мој његова ћерка Шенон Ли доноси досад неиспричане приче из његовог живота, предочавајући његову филозофију буди вода, као и начин на који је она разуме. Читајући књигу, открићемо како је идеја да се буде као вода заправо покушај да се отелотворе квалитети течног стања природности у човековом животу. Вода може да се прилагоди облику било које посуде, може да буде мекана или јака – она је једноставно и природно увек то што јесте, те налази начин да настави да се креће и тече. Сада замислите да можете да научите да будете тако флексибилни, тако пријемчиви, тако природни и тако незаустављиви.
Посредством филозофије коју је Брус Ли примењивао у учењу новог, превазилажењу препрека и, на крају, проналажењу свог пута, научићемо како да се носимо с поразом и променљивим околностима, како да култивишемо себе, како да будемо активно свесни и усредсређени и како да достигнемо душевни мир. То јесте узбудљив посао, али је и даље у питању посао. Биће грешака. Биће блокада. Али ми играмо дугачку игру. Ми смо у овој пракси целог живота. Уосталом, сврха живота и јесте да га у потпуности проживимо. (vulkani.rs)
Najčitanije
- Актуелнопре 7 сати
DALURI – Нови дневни мени од 21.4. до 25.4.
- Спортпре 1 дан
Почела кајакашка сезона
- Друштвопре 1 дан
Искористите лепо време и прошетајте до Цветне пијаце
- Актуелнопре 8 сати
Честитке поводом ускршњих празника (ФОТО)
- Друштвопре 1 дан
Акције добровољног давања крви реализоване на селима
- Сервисне информацијепре 1 дан
Распоред сахрана за среду, 16. април
- Друштвопре 1 дан
Радно време Универекспорта током празника
- Друштвопре 1 дан
Подељени пакети хуманитарне помоћи