"Летопис Матице српске одржава културу државе"
Прати нас на мрежама

Култура

„Летопис Матице српске одржава културу државе“

Клик на вести

Објављено

-

Фото: Недељне новине

У Галерији Народне библиотеке „Вељко Петровић“, у среду, 8. маја обележено је 200 година рада књижевног часописа „Летопис Матице српске“. 


Предавање о једином часопису на свету који у континуитету излази читава два века одржали су главни уредник Летописа и управник библиотеке Матице српске, књижевник Селимир Радуловић као и члан уредништва и директор КЦ Војводине, књижевник Ненад Шапоња.

Песник и антологичар Селимир Радуловић рекао је да му је указана велика част да се баш у Бачкој Паланци обележи 200 година Летописа матице српске, најстаријег књижевног часописа у Европи и свету.

Он је укратко говорио о историји часописа и истакао да је Летопис основан 1824. године на иницијативу Георгија Магарашевића, који је био професор у новосадској гимназији. Уређиван је у Новом Саду, штампан у Пешти, а две године након тога почела је са радом Матица српска.

„Дакле, Летопис је, колоквијалним језиком речено, погурао оснивање Матице српске, а након тога је Матица српска за ових 200 година бринула о Летопису Матице српске. Ако бисмо хтели у једној реченици да кажемо шта је заправо Летопис Матице српске, онда бисмо могли рећи следеће: Обично се каже да су часописи огледало времена у којем настају. Сагласно томе, може се рећи да је Летопис Матице српске једно од најлепших лица које блиста и огледа се у нашем културалном, државном и друштвеном погледу“, додао је Радуловић.

Миладин Зорић, Ненад Шапоња, Селимир Радуловић

Књижевник Ненад Шапоња о Летопису Матице српске у свом излагању истакао је да нико на свету нема овакав часопис, који непрекидно излази већ 200 година, а значај постојања Летописа упоредио са значајем саме државе и рекао да „књижевни часопис одржава културу државе и вертикалу једног народа“.

„Књижевност јесте битно место у нашим животима, они теку па теку, али кад мало загребете по стварима, када погледате шта је суштина наших живота, то јесте књижевност. У случају Летописа Матице српске, то је већ 200 година. Замислите 200 година постоји нешто што нам даје смисао и што одређује смисао и што покушава вредносно да сублимира оно што јесте тај смисао у нашој писаној речи. У том Летопису објављивали су наши најзначајнији писци, од Лазе и Змаја, преко Црњанског и Исидоре, па до Добрице, Драгослава Михајловића, Тишме, Вељка Петровића по коме се и зове библиотека у Бачкој Паланци“, рекао је Ненад Шапоња.

Домаћин предавања, директор НБ „Вељко Петровић“, Миладин Зорић рекао је да је данас тешко бити на бранику српске културе, али да, како додаје, нису успостављени принципи, као што је Летопис, ми не бисмо имали институције, шта да бранимо и чиме даље на гурамо.

„Наша библиотека има јако лепу сарадњу са свим библиотекама. Библиотека Матице српске је једна кровна и најстарија библиотека. Уредништво Летописа Матице српске решило је да више промовише овако значајне догађаје, који често остану непримећени, по културним центрима и библиотекама у окружењу. Овакви јубилеји дају свакоме од нас подстрека и да истрају у култури, да читамо и пишемо на српском језику и сваком ствараоцу да буде заступљен у Летопису Матице српске јер је то одскочна даска за даљи рад“, наводи Зорић.

Д.Ј.Бујак

Остави коментар

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Култура

Прво место за Давида Зорића из Бачке Паланке на ликовном конкурсу на Златибору

Клик на вести

Објављено

-

Објавио:

Извор: Културни центар Бачка Паланка

На ликовном конкурсу „Голд гондола у свим годишњим добима“, прво место освојио је Давид Зорић из Бачке Паланке, полазник школе уметности „СТарт“ коју води дипломирана примењена уметница-костимографкиња Тијана Сићевић. 


У хотелу „Queen of Zlatibor“ стручни жири је имао тежак задатак, да међу више од 82 дечија ликовна рада на тему „Голд гондола у свим годишњим добима“, који су пристигли из целе Србије, а и Црне Горе изабере оне најбоље. Поред ликовног умећа, жири је оцењивао и оригиналност и маштовитост, као и могућност апликовања радова на сувенире, који ће бити у понуди Gondola shop-a. Радови су бирани у категоријама млађих и старијих основаца.

Давидов ликовни рад користиће се као мотив на сувенирама, а поред овог успеха, жири је похвалио и труд ученика из ОШ „Десанка Максимовић“ из Бачке Паланке.

Извор: Културни центар Бачка Паланка, zoomue.rs

Настави са читањем

Култура

Песничко вече посвећено Бранку Радичевићу

Клик на вести

Објављено

-

Објавио:

Народна библиотека „Вељко Петровић“ Бачка Паланка обележиће манифестацију „Ноћ библиотека“, организацијом песничке вечери посвећене Бранку Радичевићу, а поводом обележавања 200 година од његовог рођења.   


Песничко вече ће бити одржано у петак, 06.12.2024. у 19.00 часова у свечаној сали Народне библиотеке „Вељко Петровић“. Песници књижевног клуба „Дис“ и ученици ССШ „Др Радивоје Увалић“ ће говорити своје песме и песме Бранка Радичевића.

Манифестација „Ноћ библиотека“ организује се под покровитељством Министарства за културу и информисање Републике Србије и Народне библиотеке Србије.

Редакција

Настави са читањем

Култура

Обележен Дан огранка библиотеке у Обровцу

Клик на вести

Објављено

-

Објавио:

Извор: НБ "Вељко Петровић"

Пре 11 година, на дан Св. Јована Златоустог, 26. новембра, освећен је огранак Библиотеке у Обровцу. Тада је у присуству бројних званица, чланова и пријатеља библиотеке, ученика школе, наставника и учитеља организована пригодна свечаност поводом свећења.


Кум библиотеке постао је Радован Јовин, који је са радошћу прихватио позив за кумство и том приликом даровао библиотеку вредним поклонима. Огранак је освештао парох обровачки, свештеник Мирослав Тронколовић.

И не случајно, библиотека у Обровцу је тада добила свог заштитника Св. Јована Златоустог: једног од најученијих светитеља, проповедника и реторичара у историји цркве, њеног реформатора, поборника учења и заштитника сиромашних. Библиотеку краси икона Св. Јована Златоустог, чувара и заштитника наше „куће књига“ коју је поклонио вероучитељ Мирослав Максимовић.

На дан свећења библиотека у Обровцу је добила и име по доктору медицине Славку Јовину. Рођен у Обровцу, сада већ давне 1923. године, био је познати лекар, епидемиолог, научник, први истраживач заразних болести у Војводини. Др Славко Јовин само је једна од личности коју смо желели да сачувамо од заборава, тако да данас огранак Библиотеке у Обровцу са поносом носи његово име.

Сваке године са поносом прослављамо, радујемо се и сећамо, сваке године се обележава Дан огранка часом веронауке који вероучитељ са децом посвећује неком од светитеља. Ове године гости огранка били су ученици IV разреда.

Д. П.

Настави са читањем

Najčitanije