Лепа традиција коју негују радници Житопродукта
Прати нас на мрежама

Друштво

Лепа традиција коју негују радници Житопродукта

Клик на вести

Објављено

-

Извор: Приватна архива

Пензионисани радници некадашње фирме АД „Житопродукт“ још од 1999. године имају једну лепу традицију. Од тада, сваке године редовно се састају на дружењима која су се временом проширила па су данас са њима и млади пекари. Састанци су и ове године одржани, један у мају у Бачкој Паланци, а други у Товаришеву 29. новембра.


На лето 1999. године, један од некадашњих запослених у Житопродукту предложио је заједничка дружења радника и тада се скупило око 10 најближих сарадника који су провели једно угодно поподне. Тако је све и почело и тада су се договорили да се сваке године састају пензионисани радници АД „Житопродукт“.

Сусрети пензионера у Бачкој Паланци тако су настављени, сваке године у мају месецу. Из године у годину број оних који су се окупљали и одлучили да наставе са лепом традицијом се проширио, данас око 30 пензионера нових генерација се редовно састаје. С обзиром да је било доста запослених и у Товаришеву, и они су изразили жељу да буду домаћини али током новембарских празника, тачније некадашњег Дана републике (29. новембар). Тако су се дружења организовала једне године у Бачкој Паланци, наредне у Товаришеву, да би последњих година одлучили да се сусрећу два пута годишње. На тај начин, бивши радници Житопродукта обележавају и два празника који су се славила у старој Југославији – 25. мај и 29. новембар.

Део овог друштва које жели неке старе приче да сачува од заборава, су и млађи људи, не само пензионери. Млади пекари су се придружили пензионерима те садашња дружења заиста представљају реткост у данашњем друштву. Мало је фирми које негују овакву традицију, састанке бивших и актуелно запослених већ 25 година, али они су решени да традицију сачувају и што је још важније, пренесу је на млађе генерације.

Д. Ј. Бујак

Остави коментар

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Друштво

Од плетених папирних корпица направила уметност

Клик на вести

Објављено

-

Објавио:

Фото: Приватна архива

Да старе новине и друге врсте папира можемо поново користити, и није нека новост, поготово што што живимо у ери друштвених мрежа на којима се могу пронаћи заиста креативни начини за поновну употребу разних предмета. Бачкопаланчани сада већ препознају плетене корпе од папира Марице Шобот чији радови често изазову реакцију: „Ово је стварно од папира?“


Као и много жена њене генерације, ручне радове је научила још као дете, а плетење од папира каже, открила је случајно. Од класичних корпица за цвеће или са поклопцем за чување разних ситница, преко оних ускршњих, са мотивима зеке, па све до новогодишње декорације – јелкица и Снешка Белића од папира, Марицини радови су врло прецизни, са ведрим бојама.

-Одрастала сам у време када се подразумевало да женско дете треба да зна разне ручне радове. Тако сам рано научила да везем, хеклам, плетем, а касније још понешто. Плетење од папира сам случајно открила на интернету. Урадила неколико радова, продала, људима се свидело. Сада сам већ неких десетак година у том послу, каже Марица за „Недељне новине!.

Плетење корпи од папира можда изгледа једноставно, пре свега јер је материјал за израду нешто што већина нас има код куће или се лако набавља. Ипак, сви ови предмети захтевају време и труд, али пре свега машту и креативност, а тога нашој саговорници никад не недостаје. У скорије време украсни детаљи на Марициним радовима су рађени „poentles“ техником, као и везом сатенским тракама. Овакве корпице, иако од папира, могу да вам трају годинама, издржљиве су и доста чврсте.

-Процес израде корпе почиње припремом штапића од папира који се увијају на иглу. Касније се боји, обрађује да буде подесан за рад. Следи плетење, лакирање и декорација. Посао је обиман и захтеван, јер декорација понекад буде дужа од процеса плетења. Продају сам задњих пар година усмерила преко Фејсбук профила“Креативност Бачка Паланка“. Већином радим по наруџби. Кад нешто ново урадим објавим на профилу ради презентације, додаје Марица Шобот.

Није данас ни лако продати и зарадити од ручног рада, има много продавница у којима човек може пронаћи заиста све што му је потребно, а што је сишло са фабричке траке. Ипак, чини се да се купци радо враћају ручним радовима, цене нечији труд и није им жао да одвоје и пар стотина динара више.

-Мишљења су подељена када су ручни радови у питању. Има оних који то цене, то је лепо и због њих смо ту. Волим бити креативна и то ме испуњава, закључила је Марица.

Д. Ј. Бујак

Настави са читањем

Друштво

Вечерас се дочекује српска Нова година

Клик на вести

Објављено

-

Објавио:

Фото: Canva

Нова година по јулијанском календару свечано се вечерас дочекује широм Србије – на трговима, у ресторанима, а многи грађани ће славити у својим домовима, у кругу породице. Град Београд организује свечани дочек српске Нове године на Тргу републике, у склопу манифестације „Београдска зима“.


Јулијанска Нова година, празник је који се слави 13. на 14. јануар по грегоријанском календару сваке године. Тог датума је 1. јануар по јулијанском календару.

Иако је у Србији устаљен назив српска Нова година, у различитим крајевима Европе позната је као јулијанска, стара или православна Нова година.

Град Београд вечерас организује свечани дочек Српске нове године на Тргу Републике, у склопу манифестације „Београдска зима“.

Иако није званична Нова година, она се слави у Србији, Босни и Херцеговини, Републици Српској, Црној Гори, Северној Македонији, православним деловима Хрватске.

Слави је и православно становништво у Русији, Белорусији, Украјини, Јерменији, Грузији, Молдавији.

Традиција прославе јулијанске Нове године постоји и у неким немачким кантонима у Швајцарској, као и у неким деловима Шкотске.

Када су Срби почели да славе Нову годину

Тачан датум када су Срби почели да славе јулијанску Нову годину је немогуће одредити, али тај празник добија на значају после Првог, а поготово после Другог светског рата.

Иако није била званично забрањена, за време комунистичке власти није било организованих јавних дочека, ни дочека по ресторанима и кафанама.

До размимоилажења две Нове године долази због реформе јулијанског и настанка грегоријанског календара, 1582. године.

Упркос дуготрајном отпору претежно православних земаља, Краљевина Срба, Хрвата и Словенаца је 1919. године законом изједначила два календара, али Српска православна црква није.

Иако се данас радо дочекује по градским трговима и угоститељским објектима, српска Нова година, за разлику од оне друге, није државни празник и нерадан дан.

Обичаји који се поштују на овај празник

Православна Нова година назива се још и Мали Божић, а поклапа се и са црквеним празницима Обрезање Господа Исуса Христа и крсном славом Свети Василије Велики.

Тог дана једе се глава божићне печенице, а то је најчешће глава јагњета или прасета, а домаћице месе новогодишњу чесницу, „василицу“.

Црква испраћа стару и дочекује нову годину на духовни начин, молитвама и богослужењима, али и благосиља све пристојне прославе, подсећајући да се у бројним црквеним домовима обележава овај значајан празник.

Тога дана у неким крајевима Србије спаљују се остаци бадњака, а поред „василица“ месе се и крофне у које се, као и за Божић, ставља новчић.

Такође, верује се да, поред богате трпезе, на овај дан у кућу треба унети неку нову ствар, купљену тог дана, како би кућа и укућани током целе године имали напретка.

Извор: РТВ

Настави са читањем

Друштво

Највише људи крв дало у Гајдобри

Клик на вести

Објављено

-

Објавио:

Фото: Црвени крст Бачка Паланка

У петак, 10. јануара су одржане три акције добровољног давања крви на селима, а највише јединица крви је прикупљено у Гајдобри.


У гајдобранској читаоници се одазвало 25 добровољних давалаца крви и сви су донирали течност која живот значи. Међу њима су се нашле и две жене, а два даваоца су први пут дала крв.

Када је у питању Обровац, акција је реализована у сеоској амбуланти. Том приликом се одазвало 26 хуманих Обровчана, а њих 23 је дало крв. Међу даваоцима крви су биле и две припаднице лепшег пола, а један давалац је први пут донирао драгоцену течност.

Најслабији резултати су остварени у Товаришеву. Одазвала су се свега три даваоца која су и дала крв, а међу њима је била и једна жена.

Наредне акције у Гајдобри, Обровцу и Товаришеву су планиране за април ове године. У Гајдобри ће се акција спровести 7. априла, а у Обровцу и Товаришеву 15. априла.

Д. З.

Настави са читањем

Najčitanije