Друштво
Која су најчешћа имена и презимена у општини Бачка Паланка?
Објављено
пре 7 месеци-
Објавио:
Клик на вестиКада бисте питали родитеље или баке и деке која су најчешћа презимена у нашем месту, сигурно бисте чули бар три презимена која су и по статистици најзаступљенија.
За имена је већ друга прича. Како је време пролазило, мењале су се и навике родитеља око доделе имена деци. Зато је Републички завод за статистику објавио публикацију „Најчешћа имена и презимена“у којој се налази списак најчешћих имена и презимена становника Републике Србије, према резултатима Пописа становништва, домаћинстава и станова 2022.
Десет најчешћих имена и презимена исказано је до нивоа општина и градова, при чему су имена дата по полу и години рођења. Поред тога, публикација садржи, за ниво Републике Србије, најчешће комбинације имена и презимена, као и најчешћа женска и мушка имена по појединачним годинама рођења.
Када је у питању општина Бачка Паланка, тренутно десет најпопуларнијих имена су Милица, Марија, Јелена, Драгана, Мирјана, Ана, Нада, Јована, Снежана и Гордана.
Претходних деценија, на пример 1940. године и раније, првих десет најчешћих женских имена су Милка, Марија, Ана, Милица, Мара, Милева, Љубица, Стана, Ката и Даница.
Мушкој деци родитељи у бачкопаланачкој општини најчешће давају имена Милан, Никола, Драган, Марко, Душан, Јован, Милош, Александар, Зоран и Мирослав. Када су у питању мушка имена, трендови су слични били и давне 1940. године када су најчешћа мушка имена била Јован, Душан, Милан, Никола, Стеван, Милош, Илија, Милорад, Петар и Ђорђе.
Као што смо навели на самом почетку, многи би, нарочито они мало старији, лако набројали најчешћа презимена у општини Бачка Паланка: Николић, Кнежевић, Јовановић, Карановић, Ковачевић, Пилиповић, Петровић, Марковић, Родић и Зорић.
На нивоу целе Србије, Јелена и Драган су најчешћа имена, а најзаступљеније презиме је Јовановић. Најчешће комбинације имена и презимена су: Драган Јовановић (преко 2 200) и Јелена Јовановић (око 1 900).
Д. Ј. Бујак
Повезане вести
Друштво
Данас (5. децембра) је Светски дан волонтера
Објављено
пре 15 сати-
децембар 5, 2024Објавио:
Клик на вестиЈедан од најважнијих датума које Црвени крст обележава сваке године је Светски дан волонтера (5. децембар).
Ова хуманитарна организација је основана управо на бази волонтеризма и волонтери чине њену базу. Снага волонтера и Црвеног крста се на најбољи могући начин могла видети у време катастрофалних поплава у Србији 2014. године и епидемије Ковида 2020-2022. године. Црвени крст Бачка Паланка има велики број волонтера, чак и основношколаца и средњошколаца, који у сваком тренутку могу да се у случају потребе ангажују. Бити волонтер пружа сатисфакцију. јер нема бољег и лепшег осећаја када помогнете старијој и немоћној особи или неком повређеном и тешко болесном лицу.
Црвени крст Бачка Паланка организује неколико година уназад дружење са најактивнијим волонтерима у 2024. години.
Д. З.
Друштво
Лепа традиција коју негују радници Житопродукта
Објављено
пре 15 сати-
децембар 5, 2024Објавио:
Клик на вестиПензионисани радници некадашње фирме АД „Житопродукт“ још од 1999. године имају једну лепу традицију. Од тада, сваке године редовно се састају на дружењима која су се временом проширила па су данас са њима и млади пекари. Састанци су и ове године одржани, један у мају у Бачкој Паланци, а други у Товаришеву 29. новембра.
На лето 1999. године, један од некадашњих запослених у Житопродукту предложио је заједничка дружења радника и тада се скупило око 10 најближих сарадника који су провели једно угодно поподне. Тако је све и почело и тада су се договорили да се сваке године састају пензионисани радници АД „Житопродукт“.
Сусрети пензионера у Бачкој Паланци тако су настављени, сваке године у мају месецу. Из године у годину број оних који су се окупљали и одлучили да наставе са лепом традицијом се проширио, данас око 30 пензионера нових генерација се редовно састаје. С обзиром да је било доста запослених и у Товаришеву, и они су изразили жељу да буду домаћини али током новембарских празника, тачније некадашњег Дана републике (29. новембар). Тако су се дружења организовала једне године у Бачкој Паланци, наредне у Товаришеву, да би последњих година одлучили да се сусрећу два пута годишње. На тај начин, бивши радници Житопродукта обележавају и два празника који су се славила у старој Југославији – 25. мај и 29. новембар.
Део овог друштва које жели неке старе приче да сачува од заборава, су и млађи људи, не само пензионери. Млади пекари су се придружили пензионерима те садашња дружења заиста представљају реткост у данашњем друштву. Мало је фирми које негују овакву традицију, састанке бивших и актуелно запослених већ 25 година, али они су решени да традицију сачувају и што је још важније, пренесу је на млађе генерације.
Д. Ј. Бујак
Драгоцену течност је на последњој, децембарској акцији добровољног давања крви (4.12.) донирало 110 хуманих суграђана, а њих десет је одбијено из медицинских разлога. Међу даваоцима крви је било четрнаест жена, а пет особа је први пут дало крв.
То свакако говори да је свест наших суграђана широка када треба помоћи некоме у невољи и да се хуманост дубоко урезала у Бачкопаланчане.
Задовољно бројем прикупљених јединица крви је било медицинско особље мобилне екипе Завода за трансфузију крви Војводине, а у реализацији целодневне акције су им помогли волонтери Црвеног крста Бачка Паланка.
Последња акција добровољног давања крви за ову годину у нашој општини одржава се 20. децембра у Младенову.
Д. З.
Najčitanije
- Друштвопре 2 дана
Захвалност за све људе великог срца
- Друштвопре 2 дана
Обележен Светски дан особа са инвалидитетом
- Друштвопре 2 дана
Током целе године уз наш народ на Космету
- Сервисне информацијепре 2 дана
Распоред сахрана за среду 4. децембар
- Друштвопре 2 дана
Санирана дивља депонија у Новој Гајдобри
- Спортпре 2 дана
Још једна победа одбојкашица Меркура
- Спортпре 2 дана
Нови спортски успеси ОШ „Здравко Челар“
- Хроникапре 1 дан
Бачкопаланчанин осумњичен за нелегалну трговину наркотицима