Како помоћи детету приликом одабира средње школе или факултета?
Прати нас на мрежама

Друштво

Како помоћи детету приликом одабира средње школе или факултета?

Клик на вести

Објављено

-

Фото: Canva, приватна архива

Матуранти основних и средњих школа претходних недеља завршили су са редовном наставом. У току су прославе матура, али ђаке ускоро очекује полагање завршног испита за упис у средњу школу, односно пријемни на факултетима. 


Управо ових дана вероватно најчешће питање које чују јесте „Шта ћеш уписати?“. Неки матуранти имају увелико спреман одговор, има ситуација где родитељ одговара на то питање уместо детета, а нека деца једноставно слегну раменима јер напросто ни сами још нису сигурни шта да упишу, која школа је за њих и чиме уопште желе да се баве кад одрасту.

Најпре, саме припреме за малу матуру и пријемне испите могу бити стресне, али мастер психолог Слободан Мићић за „Недељне новине“ каже да постоје неколико стратегија које деци могу помоћи да смање стрес.

-Прво, направите план учења. Добро организован распоред учења помоћи ће деци да на време покрију све предмете. Поделите градиво на мање, управљиве целине и поставите реалне циљеве за сваки дан. Исто тако, јако је важно да деца праве редовне паузе у учењу, јер учење дуже време без паузе може довести до умора и смањења концентрације, каже Слободан.

Он саветује такође решавање тестова из претходних година школовања, као један од начина квалитетне припреме за испит, али и проналажење технике учења које одговара детету – мапе ума, flash картице или групно учење.

-Напоменуо бих још и важност здраве исхране, довољно спавања, као и физичку активност као битне факторе за квалитетно учење. Ипак, уколико родитељ примети да поред свега дете има потешкоће са одређеним предметом, требало би размотрити могућност ангажовања приватног наставника или одласка на додатне часове. Будите ту за своје дете, пружите му подршку и охрабрење, додао је он.

Како помоћи детету око одабира средње школе или факултета?

Није лако младима да се тек тако определе за будуће занимање, нарочито малим матурантима који са 15 година тешко да могу бити свесни која су то дефицитарна занимања, шта их интересује, а шта не. Ту родитељи често умеју да праве грешке, све у жељи да детету помогну. Психолог је дао савете и за децу и за родитеље.

– Прво бих деци саветовао да истражују своје интересе. Размислите о предметима и активностима који вам највише пријају и у којима се највише истичете. То могу бити знаци шта вас стварно занима и у чему бисте могли да уживате у будућности. Онда, истражите различите средње школе и програме које нуде. Посетите отворене дане, разговарајте са наставницима и ученицима који већ похађају те школе. То ће вам помоћи да боље разумете шта свака школа нуди и шта би вам могло најбоље одговарати, каже мастер прихолог.

Наш саговорник признаје да је тешко планирати будућност у тако младом добу, али у тим годинама он саветује да деца покушају да размисле о томе шта би волели да раде за неколико година. Одређене средње школе могу пружити бољу припрему за специфичне факултете или каријере.

А родитељи?

Психолог каже да родитељи детету могу да помогну тако што ће обезбедити приступ информацијама о различитим средњим школама, укључујући брошуре, веб-сајтове и отворене дане. Такође, било би добро посетити школе како би дете могло да добије бољи осећај за различите опције.

-Разговарајте о дугорочним плановима, помозите детету да размисли о својим дугорочним циљевима и како би избор средње школе могао да утиче на њихову будућност. Понудите савете и перспективу без наметања својих жеља, додаје Мићић.

Родитељи често праве неке типичне грешке када је у питању одабир будућег занимања за њихово дете. Једна од најчешћих јесте пројектовање својих жеља и амбиција кроз децу.

-Родитељи понекад покушавају да испуне своје неостварене снове кроз своју децу, без обзира на интересовања и таленте самог детета. Ово може довести до тога да дете осећа притисак и незадовољство. Многи родитељи, пак, инсистирају на занимањима која сматрају престижним или добро плаћеним, игноришући при томе личне склоности и способности детета. Ово може резултирати тиме да дете заврши у професији која га не испуњава, истакао је Слободан.

Често је присутан и превелик притисак да се постигне одређени успех или упише одређена школа. То може довести до тога да деца осете анксиозност и стрес, што може негативно утицати на њихово психичко здравље и перформансе.

„Гурање“ детета да се школује за послове са тренутно добрим платама може бити проблематично из неколико разлога

У жељи да дете након завршене школе брзо пронађе посао и то са веома добром платом, што је опет најбоља намера родитеља, често се деси да дете упише нешто што га не испуњава у чему касније не може да оствари успех.

-Ако дете није заинтересовано за одређено поље или нема таленат за тај посао, вероватно неће бити срећно и успешно у томе. Задовољство и успех у каријери често долазе када се посао поклапа са личним интересима и способностима, рекао је Мићић.

Врло је важно да родитељи буду свесни чињенице да се трендови на тржишту рада брзо мењају. Занимања која су данас добро плаћена можда неће бити тако атрактивна за неколико година. Фокусирање само на тренутну ситуацију може довести до избора који неће бити одрживи на дуге стазе. Деца која се баве оним што их не интересује често немају мотивацију и посвећеност неопходну за успех у тој области. То може резултирати лошијим академским и професионалним перформансама.

Како помоћи детету да направи добар избор, а да се касније не разочара?

Истражујте и правите баланс између интересовања и реалности на тржишту рада – то је савет психолога.

-Помозите детету да истражи различите каријерне опције, укључујући и оне које су тренутно добро плаћене, али и оне које их интересују. Разматрајте трендове на тржишту рада и могућности за развој у различитим областима. Понудите савете који узимају у обзир и лична интересовања и способности детета, али и реалност тржишта рада. Разговарајте о важности флексибилности и адаптивности у каријери, наводи Слободан Мићић, мастер психолог.

Коју год школу или факултет да одабере, психолог саветује родитељима да подстичу дете да развија преносиве вештине као што су критичко размишљање, решавање проблема, комуникација и тимски рад. Ове вештине су вредне у многим различитим каријерама и могу помоћи у проналажењу посла чак и ако се специфични трендови промене.

-Охрабрите дете да стекне практично искуство кроз праксу, волонтирање или летње послове у областима које га интересују. Ово ће му помоћи да боље разуме своја интересовања и потенцијалне каријере, напоменуо је он.

На крају, наш саговорник истиче да је много важно да родитељи буду ту за своје дете као подршка и саветници, али и да дозволе детету да самостално доноси одлуке. То помаже да имају осећај контроле над својом будућношћу и одговорности за своје изборе. На овај начин можете помоћи свом детету да направи информисане и балансиране одлуке које ће му донети задовољство и успех у дугорочној перспективи.

Д. Ј. Бујак

Остави коментар

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Друштво

За Александра прикупљено преко 200.000 динара

Клик на вести

Објављено

-

Објавио:

Фото: Приватна архива

На хуманитарном концерту, одржаном у четвртак, 13. марта у ресторану „Етно Идила“ у Бачкој Паланци, прикупљено је 178.000 динара и 355 евра за наставак лечења Александра Адамовића из Гајдобре. 


Вече је протекло у дивној атмосфери уз добру крајишку и народну музику, а наступио је велики број извођача. И сам Саша је био присутан на концерту, наравно расположен и веома узбуђен. Александру су неопходна средства за операцију и неурорехабилитацију након ње. Његови суграђани су одлучили да му помогну у прикупљању новца и организују концерт крајишке и народне музике. Вече је било емотивно, а што је важно и веома успешно, јер ће прикупљени новац омогућити што бржи наставак лечења.

Настави са читањем

Друштво

Невреме направило штету, ветар обарао дрвећа

Клик на вести

Објављено

-

Објавио:

Извор: Телевизија БАП

Током јучерашњег дана делове Бачке захватило је невреме праћено кишом и јаким ветром. У већини места у Војводини наоблачење је било кратко уз мало кише, међутим у неким местима било је јаче невреме уз грмљавину и олујни ветар.


Јак ветар је у Бачу оборио је дрво, а ништа боље нису прошла ни околна места. У Малом Бачу дошло је и до појаве леда, док је у Пивницама код Бачке Паланке ветар, такође, оборио дрво.

Како је саопштила Општина Бач, радници ЈКП „Тврђава“ Бач одмах након невремена изашли су на терен и отклонили последице невремена. Надлежни су апеловали на све грађани да пријаве у ЈКП „Тврђава“ Бач насталу штету, пало дрвеће и слично што је потребно уклонити.

Редакција

Настави са читањем

Друштво

Новогајдобрани изразили незадовољство испред школе

Клик на вести

Објављено

-

Објавио:

Група од тридесетак становника Нове Гајдобре, окупила се у четвртак, 13. марта испред ОШ „Алекса Шантић“ у Новој Гајдобри где су изразили неслагање са потпуном обуставом наставе. Упутили су заједничку поруку да је деци место у школи, а не на улици. Иначе ОШ „Алекса Шантић“ Гајдобра – Нова Гајдобра је једина основна школа у нашој општини која је у тоталној обустави од петка 7. марта.


Новогајдобрани су се пре само неколико година борили да школа у овом насељеном месту опстане, да деца не би морала путовати у друге школе, па их додатно погађа ова потпуна обустава. Како сазнајемо, поједине учитељице и разредне старешине су чак и у Вибер групама позвале родитеље да им се придруже у штрајку, иако је већина родитеља одбила потпуну обуставу и изразила незадовољство. „Штрајкачи“ наводе да је потпуна обустава због неисплаћених зарада, а зараде уствари нису исплаћене, како незванично сазнајемо, јер су школским управама послати обрачуни који се нису слагали са стварним часовима рада. Иначе, родитељи су већ дан пре послали децу у предшколску групу у Новој Гајдобри и васпитачица их је примила унутра, иако је у штрајку, док је код једне учитељице ситуација била другачија, дете које је дошло у школу у четвртак 13. марта, остало је испред школе, јер је она имала „друге активности“ и „да им је због гужве речено да не излазе напоље“.

-Мора се наћи решење, какво год да је, али да деца иду у школу и да час буде 45, а не 30 минута. Проблеме које имају нека решавају са надлежнима, а деца треба да буду у школи. Ја сам иначе ових дана обишао цео Срем и уверио сам се да све школе раде, рекао је Радослав Анђелић.

Јово Драгић, један од најстаријих учесника скупа, је рекао:

-Ово се никад није десило у Новој Гајдобри. Погледајте ову децу, па зар им није част да их васпитавају и уче? Не знам шта је то што их одвраћа, стварно нема смисла. Сви смо ишли у ову школу, а некада су услови били много лошији, али се нико није бунио. Једноставно, схватали смо ситуацију у којој се налазимо.

Једна мајка је покушала да уђе у зборницу и распита се да ли ће и када настава бити настављена.

-Дочекали су ме са питањем са којим основом сам ушла у зборницу, јер немам права на то. Мислим да то стварно нема смисла. На то сам им одговорила да деца треба да иду у школу, на шта су ми они одговорили да ћемо о томе бити обавештени поруком, изјавила је Анна Родић.

Надамо се да ће се пронаћи неко компромисно решење које ће бити за добробит деце.

Настави са читањем

Najčitanije