Друштво
Како је у Челареву прослављена храмовна слава, Илиндан
Објављено
пре 2 месеца-
Објавио:
Клик на вестиУ петак, 2. августа, Челаревчани су прославили празник Светог пророка Илије Тесвићанина, покровитеља правослaвне цркве у Челареву. Празничним бдењем началствовао је протојереј Жељко Тешић, парох футошки, уз саслужење свештенства Епархије бачке.
Протонамесник Зоран Регодић, парох бачкопаланчки уз саслужење протонамесника Марка Бубуља началствовао је Светолитургијским сабрањем и подсетио на улогу и значај Светог пророка Илије у животу цркве.
Након храмовне молитве извршен је трократни опход око храма и одслужен помен свештенослужитељима, ктиторима и приложницима. Црквена општина и кумовска породица су уприличили трпезу љубави на овом евхаристијском сабрању. Вечерњим богослужењем началствовао је протојереј ставрофор Драгољуб Клисарић, парох бегечки, уз саслуживање свештенства Епархије бачке.
Славски колач који је припремио црквени кум г. Милош Станић са својом породицом богосиљан је у наставку вечерње службе.
Кумства за следећу годину прихватио се г. Дејан Вишекруна из Челарева. Након вечерњег богослужења, испред храма су наступили најмлађи чланови КУД „Петар Кочић“ из Челарева.
Већ раним јутром, деца као по навици, одлазила су да виде каква је овогодишња понуда на тезгама постављеним у близини цркве. Рекло би се да они не деле мишљење одраслих, који из године у годину понављају „никад мање тезги“. Па ипак празнично дотерани са породицама шетали су и разгледали током целог дана, испуњавајући жеље најмлађима и несебично плаћајући играчке и шећерну вуну дупло скупље. У најлон кесама махом су носили цапало које их, како су нам открили, подсећа на „младост“.
Своје тезге имало је и неколико људи из села који су изложили своје производе, од ручно тканих крпара преко домаћег меда, мелема од невена, па све до једне занимљиве мале тезге две девојчице које су показале своје ручне радове.
Дуња Радман и Милица Миљевић, ученице четвртог разреда ОШ „Здравко Челар“ на сеоској слави продавале су ручно рађене наруквице, брижљиво и уникатно упаковане. Дошле су, кажу, око десет да заузму место. Напорно им није, рекло би се да су врло узбуђене и радосне што могу да покажу све оно што су својим рукама „нанизале“ протекла три месеца. „Још је школа трајала када смо дошле на идеју да правимо наруквице које ћемо продавати на сеоској слави. Некад бисмо направиле током дана само једну, некад две или три“ – каже Дуња и додаје да су највећи део материјала, разних перлица, копчи, украса набављале код „Кинеза“.
Помислили смо да имају неки циљ, нешто што од зарађеног новца желе да пазаре, али обе се смешкају и неодлучно слежу раменима.
„Још увек не знамо шта ћемо да купимо од новца, нисмо још размишљале о томе“ – каже Милица која помало гледа у небо да види да ли ће им киша покварити посао.
Сваку наруквицу су саме осмишљавале, свака перла спуштена је низ конац редом које су оне замислиле. Око тезге највише се тискају и пазаре њихови школски другари, док им је другарица Сара Божић водила евиденцију о продаји.
Облаци су се током послеподнева разишли па су деца могла и да скачу у трамболини или везани тракама „лете у вис“ пет минута за 500 динара.
За омладину која не евоцира успомене цапалом нити ужива у шећерној вуни по цени од 400 динара и зечевима на батерије, организована је жива свирка у ресторану и у дворишту Културног центра Челарево, које су почеле око пола десет и трајале иза поноћи.
По лицима свих које смо јуче сретали, може се рећи да је сеоска слава „иако слабије понуде сваке године“, ипак празник кад се Челаревчани радо дотерани шетају, увесељавају децу, унуке, пазаре, разгледају или проводе у ноћном изласку.
Ј.К.
Повезане вести
Друштво
Предавање из прве помоћи у ТШ „9. мај“
Објављено
пре 13 сати-
септембар 18, 2024Објавио:
Клик на вестиЦрвени крст Бачка Паланка наставио је са едукацијом омладине из прве помоћи што би требало да постане општа култура сваког човека.
Наиме, 11. септембра су запослени у овој организацији, на позив професора Славка Матерића, одржали предавање ученицима првог разреда Техничке школе „9. мај“.
Том приликом су стручни сарадници Црвеног крста Драгана Милић и Јакоб Толд извели показну вежбу којом је приказано како могу да се збрину одређене повреде уколико се ученици нађу у незгодној ситуацији.
Драгана Милић и Јакоб Толд су показали технике санирања посекотина, прелома, бесвесног стања итд.
Извор: Црвени крст Бачка Паланка
Друштво
Јесен стиже у недељу у 14.43 сати
Објављено
пре 17 сати-
септембар 18, 2024Објавио:
Клик на вестиЈесен почиње у недељу, 22. септембра, у 14 часова и 43 минута. У том тренутку Сунце ће бити у равни Земљиног екватора, односно, како би астрономи рекли – прелази са северне на јужну небеску полулопту, објашњено је у саопштењу Астрономског друштва „Руђер Бошковић“ из Београда.
У исто време за становнике јужне Земљине полулопте почиње пролеће. На дан почетка јесени Сунце у Београду излази у 06.25 сати, а залази у 18.34, што значи да ће обданица трајати 12 сати и девет минута, а ноћ 11 сати и 51 минут.
На дан јесење равнодневице обданица и ноћ нису једнаке дужине, јер се Сунце привидно уздиже изнад хоризонта због Земљине атмосфере, иако се оно геометријски гледано налази испод њега, наводи се у саопштењу.
Обданица и ноћ ће бити исте дужине 25. септембра.
Извор: РТВ
Друштво
У Парагама одржани „Михољски сусрети села“
Објављено
пре 17 сати-
септембар 18, 2024Објавио:
Клик на вестиЧетврта по реду манифестација „Михољски сусрети села“ одржана је у суботу 14. септембра у Парагама уз подршку Министарства за бригу о селу Републике Србије и Општине Бачка Паланка у сарадњи са Културним центром из Бачке Паланке.
Ова манифестација има за циљ да обогати друштвени и спортски живот мештана, као и да очува традиционални начин живота и културно-историјско наслеђе.
На почетку званичног програма манифестације наступио је „Здравичар“ Ненад Еречковић. Председница Савета месне заједнице Параге, Емили Шушница, отворила је манифестацију и захвалила се Општини Бачка Паланка и Министарству за бригу о селу на помоћи и подршци током организације овог догађаја.
Најмлађи посетиоци могли су да уживају и да се такмиче у Олимпијади за децу (старинске дечије спортске игре): полигон спретности, брзине и вештине, стони тенис, трка у џаковима, ношење јаја у кашикама, ношење књиге на глави. Најбољим такмичарама у свакој дисциплини подељене су медаље и дипломе.
Посетиоци манифестације уживали су у ликовној колонији сликара из Војводине, као и изложби народних радиности сувенира, рукотворина и предмета старих заната представљеним од стране удружења жене са територије наше општине.
Културно – уметнички програм употпунили су наступи културно уметничких друштава који су кроз песму и игру оживели дух традиције, као и наступ малог Лазара Николића солисте на хармоници.
У такмичарском делу за најлепшу парошку крофну и најлепши пекмез од шљива учествовало је 8 екипа. Циљ овог такмичења јесте очување старих рецепата од заборава. Сви посетиоци манифестације имали су прилику да уживају у укусима меканих крофни са пекмезом од шљива.
Прво место у прављењу крофни освојило је удружење жена „Златне руке“, а за најлепши домаћи пекмез од шљива освојило је удружење креативних жена „Бисер“.
Извор: Општина Бачка Паланка
Najčitanije
- Спортпре 2 дана
Прво место шахисти Николи Лалићу
- Културапре 2 дана
У припреми научна монографија „Колонизација општине Бачка Паланка 1945-1948.“
- Сервисне информацијепре 2 дана
Распоред сахрана за уторак, 17. септембар
- Сервисне информацијепре 19 сати
Распоред сахрана за среду, 18. септембар
- Друштвопре 2 дана
Расте Дунав, предузимају се превентивне мере
- Друштвопре 18 сати
Да ли обућари у Бачкој Паланци имају посла?
- Спортпре 18 сати
КБС Динамику пет златних одличја на Купу Србије
- Друштвопре 2 дана
Гајдобранима прво место на Љубињској котлићијади