Друштво
Како и када је настала Бачка Паланка?

Објављено
пре 10 месеци-
Објавио:
Клик на вести
Бачка Паланка, град на левој обали Дунава, настао је на месту ранијег насеља које је, током 16. века, записано са именом Пешт, а налазило се преко пута Илока. Ово насеље уцртано је и на свим важнијим мапама Угарске током 16. и 17. века, а на турском попису из 1570. г. у њему је записано 31 домаћинство (сва имена пописаних домаћина била су српска), пише „Равноплов“.
Име Паланке могло би да се повеже са оближњим турским утврђењем, насталим у другој половини 16. века. Ипак, са данашњим именом Паланка је најраније записана тек након протеривања Турака из Бачке, на попису насеља и пустара насталим око 1690. године, када је забележена као фискална (коморска) пустара, која није давала приходе.
Већ пар година касније (1692) овде су живели Срби, који су имали винограде, и за које је 1696. г. записано да су већином хусари (милатари-коњаници). У списку насеља Бачке жупаније Паланка је 1699. г. забележена у Бачком округу, а 1702. г. добила је статус граничарског шанца на Подунавској граници. Према попису из 1720. г. у Паланци је на служби било 167 граничара, који су били српске народности и којима је припадало девет околних пустара. Године 1745. Паланка је, наредбом царице Марије Терезије, са Суботицом, Сомбором и Брестовцем, изгубила статус војничког шанца, а њени становници прешли су у надлежност Бачке жупаније и Коморске управе (Паланка је, истовремено, постала седиште Коморског провизората за југозападну Бачку). Значајан део прихода Комора је остваривала путем продаје права на риболов и на коришћење дунавских воденица. Према пореском попису у Паланци је 1747. г. живело 119 српских домаћина, а 1752/53. г. 122 домаћина српске народности. Од 1755. г. Паланка је имала статус трговишта (варошице), а у то време овде се насељавају и први немачки досељеници.

Паланка и Илок на цртежу насталом на основу скице картографа из штаба Еугена Савојског 1698. год. Извор: Равноплов
Досељавање Немаца настављено је и наредних деценија, па је следећа већа скупина немачких колониста досељена у Паланку током 1764/65. године. Њихов број био је довољно велик за настанак засебног насеља, удаљеног два километара од Паланке, које ће бити прозвано Нова Паланка (дотадашње насеље у коме је живело српско становништво добија у то време, у службеним документима, име Стара Паланка). Већ на урбаријалном попису из 1771/72. године, ова два насеља записана су засебно. Српско насеље имало је 377, а немачко 110 домаћина (Нова Паланка је добила статус општине 1778). Простор између Старе и Нове Паланке населила је 1785/86. г. нова скупина колонизованих Немаца, па је он добио име Немачка Паланка, те је насеље тако било подељено на три засебне општине (две немачке и једну српску). У то време дошло је и до урбане регулације места, па су многе куће из приобалног дела Дунава, са нижег терена, пресељене на околни уздигнут терен. Везу са Илоком преко Дунава одржавала је скела, која је радила још од половине 18. столећа.
Током 19. века уследио је развој локалне привреде (пољопривреде, занатства, трговине и првобитне индустрије), а Паланка је постала и административно средиште судских и финансијских власти за читаво подручје југозападне Бачке. Од краја 19. века отварају се први значајнији индустријски објекти (свилара, парни млинови, пилана, фабрика за прераду кудеље, циглане), као и савремено бродско пристаниште. Паланчани су се често борили са поплавама и високим водостајем Дунава, али велики насипи су изграђени тек у другој половини 20. века, након поплаве 1965. године. Према пописима с краја 19. и почетка 20. века константно је растао број становника Паланке (подацима из 1878. г. наводе у Старој Паланци 4.416 становника, у Новој Паланци 1.478, а у Немачкој Паланци 4.023 становника, укупно 9.917; државни попис Угарске из 1910. г. бележи 13.047 становника у све три општине).

Паланка осамдесетих година 18. века. Извор: Равноплов
У Паланци је рођен знаменит сликар Франц Ајзенхут (1857-1903), који је студирао ликовну академију у Минхену, а потом се прославио широм Европе својим сликама са поријенталним мотивима. Ајзенхут је 1896. г. насликао и познату монументалну слику “Битка код Сенте” (4 x 7 метара), која се налази у здању Жупаније у Сомбору.
После Првог светског рата укинута су три имена Паланке, а цело насеље добило је заједничко име – Бачка Паланка, али је град, све до после Другог светског рата, остао подељен на три административне целине, односно општине. Након исељавања немачког становништва, по завршетку Другог светског рата, у Бачку Паланку је колонизовано становништво из Западне Босне (Дрвар, Босанско Грахово, Бихаћ, Цазин и Босански Петровац), укупно 2.594 породице са 15.747 чланова. У време социјализма дошло је до израженог напретка пољопривреде и индустрије на овом подручју, а 1974. г. саграђен је и мост преко Дунава, који је спајао Бачку Паланку и Илок.
Према последњем попису из 2022. године у Бачкој Паланци живи 48.667 становника.
Друштво
За Александра прикупљено преко 200.000 динара

Објављено
пре 1 дан-
март 14, 2025Објавио:
Клик на вести
На хуманитарном концерту, одржаном у четвртак, 13. марта у ресторану „Етно Идила“ у Бачкој Паланци, прикупљено је 178.000 динара и 355 евра за наставак лечења Александра Адамовића из Гајдобре.
Вече је протекло у дивној атмосфери уз добру крајишку и народну музику, а наступио је велики број извођача. И сам Саша је био присутан на концерту, наравно расположен и веома узбуђен. Александру су неопходна средства за операцију и неурорехабилитацију након ње. Његови суграђани су одлучили да му помогну у прикупљању новца и организују концерт крајишке и народне музике. Вече је било емотивно, а што је важно и веома успешно, јер ће прикупљени новац омогућити што бржи наставак лечења.
Друштво
Невреме направило штету, ветар обарао дрвећа

Објављено
пре 1 дан-
март 14, 2025Објавио:
Клик на вести
Током јучерашњег дана делове Бачке захватило је невреме праћено кишом и јаким ветром. У већини места у Војводини наоблачење је било кратко уз мало кише, међутим у неким местима било је јаче невреме уз грмљавину и олујни ветар.
Јак ветар је у Бачу оборио је дрво, а ништа боље нису прошла ни околна места. У Малом Бачу дошло је и до појаве леда, док је у Пивницама код Бачке Паланке ветар, такође, оборио дрво.
Како је саопштила Општина Бач, радници ЈКП „Тврђава“ Бач одмах након невремена изашли су на терен и отклонили последице невремена. Надлежни су апеловали на све грађани да пријаве у ЈКП „Тврђава“ Бач насталу штету, пало дрвеће и слично што је потребно уклонити.
Редакција
Друштво
Новогајдобрани изразили незадовољство испред школе

Објављено
пре 2 дана-
март 13, 2025Објавио:
Клик на вести
Група од тридесетак становника Нове Гајдобре, окупила се у четвртак, 13. марта испред ОШ „Алекса Шантић“ у Новој Гајдобри где су изразили неслагање са потпуном обуставом наставе. Упутили су заједничку поруку да је деци место у школи, а не на улици. Иначе ОШ „Алекса Шантић“ Гајдобра – Нова Гајдобра је једина основна школа у нашој општини која је у тоталној обустави од петка 7. марта.
Новогајдобрани су се пре само неколико година борили да школа у овом насељеном месту опстане, да деца не би морала путовати у друге школе, па их додатно погађа ова потпуна обустава. Како сазнајемо, поједине учитељице и разредне старешине су чак и у Вибер групама позвале родитеље да им се придруже у штрајку, иако је већина родитеља одбила потпуну обуставу и изразила незадовољство. „Штрајкачи“ наводе да је потпуна обустава због неисплаћених зарада, а зараде уствари нису исплаћене, како незванично сазнајемо, јер су школским управама послати обрачуни који се нису слагали са стварним часовима рада. Иначе, родитељи су већ дан пре послали децу у предшколску групу у Новој Гајдобри и васпитачица их је примила унутра, иако је у штрајку, док је код једне учитељице ситуација била другачија, дете које је дошло у школу у четвртак 13. марта, остало је испред школе, јер је она имала „друге активности“ и „да им је због гужве речено да не излазе напоље“.
-Мора се наћи решење, какво год да је, али да деца иду у школу и да час буде 45, а не 30 минута. Проблеме које имају нека решавају са надлежнима, а деца треба да буду у школи. Ја сам иначе ових дана обишао цео Срем и уверио сам се да све школе раде, рекао је Радослав Анђелић.
Јово Драгић, један од најстаријих учесника скупа, је рекао:
-Ово се никад није десило у Новој Гајдобри. Погледајте ову децу, па зар им није част да их васпитавају и уче? Не знам шта је то што их одвраћа, стварно нема смисла. Сви смо ишли у ову школу, а некада су услови били много лошији, али се нико није бунио. Једноставно, схватали смо ситуацију у којој се налазимо.
Једна мајка је покушала да уђе у зборницу и распита се да ли ће и када настава бити настављена.
-Дочекали су ме са питањем са којим основом сам ушла у зборницу, јер немам права на то. Мислим да то стварно нема смисла. На то сам им одговорила да деца треба да иду у школу, на шта су ми они одговорили да ћемо о томе бити обавештени поруком, изјавила је Анна Родић.
Надамо се да ће се пронаћи неко компромисно решење које ће бити за добробит деце.
Najčitanije
- Актуелнопре 1 дан
DALURI – Нови дневни мени 17.03. – 21.03.
- Друштвопре 1 дан
Невреме направило штету, ветар обарао дрвећа
- Сервисне информацијепре 1 дан
Квар на водоводној мрежи у Товаришеву
- Сервисне информацијепре 1 дан
Распоред сахрана за петак, 14. март
- Општинске вестипре 1 дан
У 2024. години 295 жртава насиља у породици у општини Бачка Паланка
- Спортпре 1 дан
ОФК „Бачка“ дочекује Ратковчане
- Општинске вестипре 1 дан
Извештаји о раду пред општинским већницима
- Сервисне информацијепре 1 дан
Планирана искључења струје за недељу, 16. март