Прати нас на мрежама

Општинске вести

Још седам кућа за младе на територији општине Бачка Паланка, укупно 145 кућа за четири године

Клик на вести

Објављено

-

Фото: Општина Бачка Паланка

Бесповратна средства за куповину куће с окућницом у селима општине Бачка Паланка, добило је још седам младих породица и појединаца.


Куће, вредне 8.370.000 динара, које су обезбеђене на конкурсу Министарства за бригу о селу налазе се у Силбашу, Пивицама, Гајдобри, Младенову и Парагама. Власници нових сеоских имања у пет бачкопаланачких села постаће Валентин Руман, Јелена Мрковић, Саво Баришић, Виолета Чизмар, Татјана Личина и Славко Богдановић, Гоја Петровић и Николина и Бранко Челић из Пивница.

Право учешћа на конкурсу за куповину кућа с окућницом имају млади до 45 година старости, било да су брачни и ванбрачни парови или појединци, а да нови власници десет година не могу отуђити, издати у закуп или уклонити некретнину, нити може бити предмет залоге или хипотеке.

Уговоре је потписао заменик председника општине Бачка Паланка Мита Лачански, а потписивању су присуствовали и корисници средстава. Лачански је истакао да општина Бачка Паланка наставља одличну сарадњу са Министарством за бригу о селу.

– Радује нас чињеница да је још седам младих породица и појединаца добило средства за куповину куће с окућницом. То ће им омогућити да започну нов живот. У априлу ове године смо већ потписали уговоре за осам кућа. Са нових седам уговора, у последње четири године је на територији општине Бачка Паланка укупно 145 породица и појединаца обезбедило кућу с окућницом преко конкурса Министарства за бригу о селу – рекао је Лачански и подсетио да ће се у општини Бачка Паланка, у оквиру сарадње са Министарством четврти пут заредом одржати манифестација „Михољски сусрети села“.

Лачански истиче да су крајем маја 23 породице са троје и четворо деце са територије општина Бачка Паланка добиле средства за адаптацију стамбеног простора. Новац у износу од око 20 милиона динара обезбедио је Покрајински секретаријат за социјалну политику, демографију и равноправност полова. Уговоре је уручио покрајински секретар Предраг Вулетић у присуству председника општине Бранислава Шушнице.

Остави коментар

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Општинске вести

Одржана седница Oпштинског штаба за ванредне ситуације

Клик на вести

Објављено

-

Објавио:

У малој сали Скупштине општине Бачка Паланка у понедељак, 8. јуна, одржана је пета редовна седница Општинског штаба за ванредне ситуације општине Бачка Паланка, којом је председавала заменица председника општине и заменица команданта Општинског штаба за ванредне ситуације Тамара Пилиповић.


На овој седници било је речи о припремама за наступајући летњи период и период повећаног ризика од пожара. Чланови Општинског штаба за ванредне ситуације општине Бачка Паланка информисани су о стању, спремности и превентивним активностима које се планирају или су предузете у периоду повећане опасности од избијања и ширења пожара на отвореном простору и у шумским комплексима, као и о другим важним питањима.

На седници су размотрени и донети закључци о образовању стручно-оперативних тимова за извршавање специфичних задатака из области заштите и спасавања на територији општине Бачка Паланка.

Извор: Општина Бачка Паланка

Настави са читањем

Општинске вести

Поледица: Радови на новом мосту од јесени

Клик на вести

Објављено

-

Објавио:

Помоћник директора Јавног предузећа „Путеви Србије“, Миодраг Поледица, изјавио је након 6. Српског конгреса о путевима, да је међу најважнијим пројектима у овој години изградња моста на Дунаву код Бачке Паланке. Како је најавио, радови би требали почети ове године.


-Тренутно се реализује изградња ауто-пута Сремска Рача – Кузмин, три обилазнице – око Свилајнца, око Ужица и око Крагујевца. Напоменуо бих да радимо и на свим мостовима, а најзначајнија су три моста преко Дунава. У питању су Ковински мост где су радови управо у току, Панчевачки мост где припремамо пројектну документацију, како би радови почели наредне године и мост који је јако значајан и који повезује Бачку Паланку са Сремом, то је мост преко Дунава где планирамо да почнемо радове чак на јесен ове године, изјавио је Поледица.

Да подсетимо, уговор за изградњу моста потписан је у децембру прошле године. Уговор о изградњи моста са прилазима потписали су, у име Владе Републике Србије, министарка грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Александра Софронијевић, в.д. директора ЈП „Путеви Србије“ Зоран Дробњак и генерални директор компаније „Centunion S.A.“ Фелипе Цанет. Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре издваја 600 милиона динара, док је вредност пројекта процењена на 15,2 милијарде динара (130 милиона евра). Како је реч о вишегодишњем пројекту у 2027. години за тај пројекат би требало да буде обезбеђено 1,8 милијарди, а 2028. године три милијарде динара.

Говорећи о безбедности на српским путевима, Миодраг Поледица је рекао да се „Путеви Србије“ увек труде да користе најновије технологије и најмодерније материјале за реализацију свих пројеката што доприноси бољем управљању, контроли и безбедности саобраћаја.

-Тренд саобраћајних незгода је све мањи. Напоменуо бих да смо 2014. имали евидентираних 37 милиона возила на ауто-путевима, а 2025. године тај број је био 86 милиона. Дакле увећан број возила, а истовремено много мањи број саобраћајних незгода. Постижу се ефекти смањења броја незгода у саобраћају, много је брже и квалитетније путовање и комуникација, што на крају омогућава и бољи економски развој наше земље, истакао је помоћник директора ЈП „Путеви Србије“.

Српско друштво за путеве „Виа Вита“ и ЈП „Путеви Србије“ организовали су традиционални 6. Спрски конгрес о путевима који је одржан 4. и 5. јуна. На конгресу се окупило много стручњака из путарске индустрије који су разменили искуства и идеје о будућности путне инфраструктуре.

Извор: ЈП „Путеви Србије“/You tube

Настави са читањем

Општинске вести

У Бачкој Паланци одржан панел посвећен оснаживању жена

Клик на вести

Објављено

-

Објавио:

Фото: Недељне новине

У оквиру ауторског пројекта новинарке и водитељке Сање Маринковић „Јача него што мислиш – Она је бренд“, у Музеју града, у суботу 6. јуна одржана је панел дискусија чији је циљ пружање додатне подршке женама које су се одважиле и постале предузетнице, али и да подстакне оне које тек размишљају да покрену своје бизнисе. 


На панелу су учестовале предузетнице из Бачке Паланке – Милијана Блечић, власница салона лепоте, Драгана Кнежевић, власница pet shopa и Душица Зељковић, власница фитнес центра. Читав пројекат подржала је и Покрајинска влада, а панелу у Бачкој Паланци присуствовала је и председница Покрајинске владе, Маја Гојковић.

-Морам да вам кажем да се учеснице и публика у Бачкој Паланци издвајају најпре по енергији, која је била фантастична. Одмах сам на почетку рекла да ћемо ми приче о самопоуздању да прескочимо овде у Бачкој Паланци јер су то жене које су врло дисциплиноване, а мој став је да самопоуздање иде из дисциплине. Панелисткиње су биле врло специфичне са врло инспиративним причама о успеху. Посебно ми се допало што жене овде не броје године већ је енергија ту где јесте, што значи да су се одважиле да изграде успехе у најзрелијим годинама, што је одлична мотивација. Ми смо овде васпитавани да, када одемо у пензију, као да свет стане и живот узимамо као коначан. Бачка Паланка је, чини ми се, потпуно другачија, што је одлична слика јер све ове даме, не само учеснице панела већ и жене у публици, која год да је причала о себи, мотивисала је другу даму. Дакле, она чувена реченица „жена је жени вук“ овде у Бачкој Паланци не важи, а то је велика привилегија за вас јер морам да кажем да није у свим срединама тако, изјавиле је након панела ауторка пројекта Сања Маринковић.

Она је додала да јој је посебно драго што су се у публици нашли и мушкарци, мужеви дама које су учествовале у панелу, што је како каже, одличан пример јер нигде ниједан супруг до сада није пружио такав вид подршке.

-До сада смо обишли десет градова у Србији и оно што бих могла да кажем јесте да су жене полако почеле да уче да себе ставе на прво место, да смо престале са оним „јадна ја, живот ми прође од шпорета до купатила“. Тако да је то оно што је мени најважније, дакле да жена не сме да престане да мисли о себи, да се не запусти у сваком смислу јер кад је жена задовољна, биће сви остали задовољни, истакла је Сања Маринковић.

Милијана Блечић, дама која је у приватном бизнису више од 20 година и неко ко заиста и јесте бренд Бачке Паланке рекла је да јој је велика част што је позвана да буде учесница панела.

-Драго ми је што ћу успети да добијем лиценцу како бих држала едукације, тако да поред свих услуга које радимо, моје раднице и ја, сада ћемо моћи званично и да обучавамо све оне који то желе. Било је заиста лепо на панелу, бројне даме у публици су моје верне клијенткиње већ годинама, тако да ми је пуно срце заиста, каже Милијана Блечић.

Као домаћин, испред Општине Бачка Паланка панелу је присуствовао председник Скупштине општине Бачка Паланка, Милан Чавић.

-Оваква окупљања су изузетно важна, поготово у мањим срединама зато што много доприносе самопоуздању код жена. Ово је одличан вид подршке који значи свим женама које се можда двоуме да ли да покрену неки бизнис, да развију своје идеје. Увек је добро за њих да чују примере добре праксе и примере како жене могу да буду успешне у свету у ком мушкарци преовлађују, тј. да буду још и успешније, рекао је Чавић.

Д. Ј. Бујак

Настави са читањем

Najčitanije