Исповести мушкараца који трпе насиље у књизи Невене Џаје
Прати нас на мрежама

Култура

Исповести мушкараца који трпе насиље у књизи Невене Џаје

Клик на вести

Објављено

-

Фото: Недељне новине

У Музеју града у Бачкој Паланци, у суботу, 11. маја, одржана је промоција књиге Невене Џаје „Насиље над мушкарцима“. 


Ова књига, многима необичног наслова, бави се заправо озбиљном темом као што су готово сви видови насиља које мушкарци трпе од стране својих партнерки, а у самој књизи налазе се њихове исповести. У питању су мушкарци из Аустрије и Србије.

Организаторка промоције је председница Друштва чланова Матице српске Жељка Милошев, иначе рођена Бачкопаланчанка. Ово је, како каже, једна од културних и друштвених активности које Жељка планира да организује у нашем граду.

„Сарадња са Невеном траје шест година, када је она први пут била овде, такође поводом промоције њене књиге. Невенина жеља је била да се врати опет у Бачку Паланку, јер одавде носи дивне утиске“, рекла нам је Жељка.

Ауторка књиге, Невена Џаја за „Недељне новине“ је рекла како је идеја за писање књиге проникла из тога што, како каже, у данашње време влада насиље и над женама и над децом и над мушкарцима.

Невена Џаја

„Видим да су жене јако много биле заступљене по том питању, али сам стицајем околности долазила у контакт са мушкарцима који трпе насиље од стране жена. Проблем је у томе што је то табу тема, да ли због срамоте или жеље да се не сазна какав је њихов живот, и они не говоре тачно шта им се дешава.  Повезујући се са кућама које штите мушкарце, жртве насиља, и које сам имала прилике лично да упознам, дошла сам на идеју да напишем нешто и о њима“, наводи Невена Џаја.

Ауторка је писала о разним врстама насиља, као што је сексуално насиље, психичко насиље, уцењивање децом (да више неће видети децу, да ће деци наудити…). Истражујући ову тему, Невена је дошла до податка да је прва сигурна кућа за мушкарце отворена у Ћуприји.

„У савету са мојим сином, који је новинар и који у Аустрији води мушки магазин, одлучила сам да све приче које сам сакупила и податке до којих сам дошла, објавим у једној књизи. Књига је стекла популарност одмах међу мушкарцима, али морам да кажем да све то написано у књизи не значи да сам на страни на мушкараца, ја сам једноставно на страни свих који трпе насиље“, каже ауторка књиге „Насиље над мушкарцима“.

Невена напомиње да је током истраживања ове теме увидела да је насиље над мушкарцима учесталије у великим градовима попут Беча. У књизи се налазе њихове исповести и све што је описано, заправо се и десило. Ауторка наводи да је већину својих саговорника питала зашто нису пријавили насиље.

„Одговор је углавном био „срамота нас је“. Ето то је нешто што је код мушкараца изражено, да је срамота да кажу какав они живот воде са својим супругама“, додаје Невена.

Након разговора о књизи „Насиље над мушкарцима“, Невена је бачкопаланачкој публици представила и њене претходне књиге, прозу и поезију. Током рада бавила се личним и исповестима њених пријатеља, тужним али и комичним животним ситуацијама.

Невена Џаја је рођена 09. априла 1954. у Руми. Завршила је Вишу економску школу и веома млада одлучила да оде у Немачку. Са своје 22 године поново одлази из земље, али овога пута у Аустрију где завршава школу за медицинску сестру. Живи и ради у Аустрији 35 година, разведена је и мајка три сина. Још као дете имала је велику жељу да своје животне згоде и незгоде напише и тако створи једну књигу. Жеља за писањем јавила се још у детињству када је објављивала песме и кратке приче у дечијим новинама. Одавно има жељу да започне своју књигу и њена жеља се на крају и остварила.

Остави коментар

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Култура

Одржан божићни концерт у Бачкој Паланци

Клик на вести

Објављено

-

Објавио:

Фото: Епархија бачка

На празник Сабора Пресвете Богородице, у среду, 8. јануара 2025. године, после вечерњег богослужења, у Светојовановском храму у Бачкој Паланци, Црквени хор „Свети Јован Крститељˮ је приредио традиционални, двадесет и други божићни концерт.


На почетку концерта присутне је поздравио протојереј Предраг Милутин, настојатељ Светојовановског храма. Током концерта чланови хора су извели пажљиво биране богослужбене и народне божићне композиције српских, руских и других аутора, које је публици представио катихета Стеван Јурић. По завршетку концерта, присутнима се обратила професор Снежана Жујић, диригент хора, која је захвалила Црквеној општини бачкопаланачкој, свештеницима, члановима хора и свима који више од три деценије подржавају хор.

Извор: Епархија бачка

Настави са читањем

Култура

Препоруке за читање НБ „Вељко Петровић“ (13. јануар)

Клик на вести

Објављено

-

Објавио:

Народна библиотека „Вељко Петровић“ има богат фонд свих популарних наслова, из свих области књижевности. У сарадњи са бачкопаланачком библиотеком, доносимо вам препоруке књига за ову недељу.


„Послије забаве“ – Стево Грабовац

Роман о оцу, роман о злочину, роман о породици, роман о пријатељству, роман о одрастању, тотални роман! С темом двојништва, великом каква јесте у нашој књижевности, какву читамо код Данила Киша уосталом, писац уоквирује тематски различите сегменте који ову књигу чине пресјеком једног живота. Тако освијетљене моментуме уоквирује двојништво оца и сина, фигура првог писца и оног који насљеђује – дар, списатељску осјетљивост и заоставштину, наређење да се неправдама супротставља отвореним срцем и једном писаћом машином. Послије забаве, мада композиционо осмишљен у пет дијелова, почиње једном реченицом, једним мотом, неизоставним и суштинским цитатом који даје колор и успоставља тон цијелом наративу: „И онда почиње олуја гована“. Тако је једном рекао Роберто Болањо и бесповратно освијетлио правац другом писцу. А олуја Стеве Грабовца велика је и страшна у покушају да се деконструише сјећање, низ успомена (или привида) које, напокон призване, спасавају и истовремено огољују свијест до њене немоћности.

И у овом роману читалац ће препознати све оно што Стеву Грабовца чини јединственим регионалним писцем – једноставни, а велики лиризам, бескрајно срце, мисаона ширина да се свака ствар освијетли прије но што се осуди, неспособност да се човјек зароби у малодушност и ускогрудост ратних и постратних наратива. Стево Грабовац је још једном успио изговорити све наше туге, мисаоне ћорсокаке, љубави и усамљености, с онаквом искреношћу и непретенциозношћу, с онаквом лакоћом израза коју је лакше осјетити неголи објаснити.

„Сат, померен уназад“ – Дина Хрецак

Роман Дине Хрецак (Београд, 1984) Сат, померен уназад је њена прва књига, у којој вешто одмотава клупко приче, чиме доприноси ономе што с разлогом називано српски породични роман.

„Последња Мона Лиза“ – Џонатан Сантлофер

Прошлост, август 1911.

Радник музеја Винченцо Перуђа краде Мона Лизу. Пре него што је слика враћена у Лувр, злогласни дуо превараната је током две године правио и продавао њене копије као оригинале. Неколико тих фалсификата и даље је у оптицају, што је навело неке историчаре уметности да помисле да је и у музеју изложен лажњак.

Садашњост

Лук Пероне, уметник и професор историје уметности и далеки потомак Перуђе, трага за истином у позадини овог догађаја. Његова потрага привлачи пажњу непромишљеног детектива Интерпола, који жели нешто да докаже, предивне жене, која можда жели и нешто више од Лукове наклоности, и осињег гнезда најбескрупулознијих колекционара уметнина и лопова.

Последња Мона Лиза, роман који се не испушта из руку, истражује тајне крађе из 1911. и мрачно подземље данашњег уметничког света. Приповест прожета неизвесношћу од које застаје дах, романтична и страствена колико и напета и узбудљива, бави се универзалном фасцинацијом загонетним Да Винчијем, аутентичним делима и фалсификатима и људима толико жељним непроцењивих уметничких дела да не презају ни од чега да би их се дочепали – чак ни од убиства.

 

Настави са читањем

Култура

Хуманитарна балетска представа „На крилима снова“

Клик на вести

Објављено

-

Објавио:

Извор: Културни центар Бачка Паланка

Балетски студио Royal Dance центар, у сарадњи са Општином Бачка Паланка, организује хуманитарну балетску представу „На крилима снова“, која ће се играти у понедељак, 13. јануара у сали Градског биоскопа у 12.00 часова и у 19.00 часова.


Улаз на представу је добровољни прилог, биће кутије испред улаза и сав приход иде за лечење корисника Буди хуман фондације и то за:

  • Тару Јованов (2024),
  • Душицу Папић (2017),
  • Милану Матковић (2002),
  • Исидору Вучковић (1998),
  • Александра Адамовића(1992)

Техничка подршка: Установа културни центар Бачка Паланка

Организатори позивају све пријатеље и љубитеље сценске уметности да уживају у дечијој чаролији.

Редакција

Настави са читањем

Najčitanije