Интервју: Милан Чавић
Прати нас на мрежама

Општинске вести

Интервју: Милан Чавић

Клик на вести

Објављено

-

Фото: Недељне новине

У новом сазиву локалне власти Милан Чавић је изабран за председника Скупштине општине Бачка Паланка што му је други мандат на овој функцији. Од прошле године, Милан је и члан невладине организације Центар за друштвену стабилност, која се бави анализом унутрашње и спољне политике.


За „Недељне новине“ Милан је говорио о раду Скупштине општине Бачка Паланка, али и о тренутно актуелним политичким приликама у свету и код нас.

Ово је ваш други мандат на месту председника Скупштине општине, како бисте оценили рад Скупштине у претходне четири године?

-Оно што је пратило претходни сазив јесте да је скупштинску већину чинило 39 одборника владајуће коалиције и само два одборника опозиције, па није било пуно расправе на седницама Скупштине. Усвојено је много важних одлука, а оно што су многи заборавили то је да смо имали чак три грађанске иницијативе које смо успешно савладали. Урађено је доста, ту су планови генералне регулације делова наше општине који су завршени, решено питање „Меркура“, али и бројних других проблема које смо вукли из прошлости. Буџет је сваке године растао и имали смо срећу да урадимо доста инфраструктурних пројеката, решили смо недостатак места у вртићима, у целој општини је постављена нова LED расвета. Сви они који дођу у Бачку Паланку могу да виде и нови изглед центра града, ту је завршетак осталих улица и нови мобилијар и детаљи који треба још да се ураде. Делимично смо учествовали и у решавању реконструкције пута Бачка Паланка – Нови Сад, а ту је и потписивање Меморандума о разумевању за изградњу новог моста преко Дунава. Све то су велики пројекти који ће променити живот становника општине Бачка Паланка.

Споменули сте претходни сазив и два одборника опозиције, у новом сазиву Скупштине имамо 11 одборника опозиције. Каква је сарадња за сада и шта нас очекује у наредне четири године?

-Још увек се поједини одборници опозиције не сналазе најбоље, причају о неким стварима које нису на дневном реду, али ту сам ја да их опоменем и вратим на дневни ред. Имају жељу да нешто учине и то је све у реду када се бавите политичким активизмом, али и они полако увиђају да нико нема чаробни штапић нити било ко може да реши да неки проблем тако лако. Упознаће се са локалним буџетом који је оптерећен, ми немамо могућност да сав новац из буџета уложимо у инвестиције и градимо. Имамо много расхода који се покривају из општинског буџета, од школа и вртића, преко установа, одржавања истих и када ви то све одузмете, нису то неки велики износи за инвестиције. Такође, не може само једно место у општини да добије нешто, а да остали не добију ништа. Тако да видећемо када буде ребаланс па и усвајање новог буџета да ли ће разумети начин на који се тај новац распоређује. Много ствари не зависи само од нас, много тога зависи од АП Војводине, од Републике, ту су имовинско правни односи, експропријације, све је то нешто што траје и подразумева много папирологије.

Од прошле године сте активиста у невладиној организацији Центар за друштвену стабилност, а од недавно вас можемо видети као госта на националним телевизијама где коментаришете и анализирате актуелне догађаје у свету и код нас. Ми ћемо се с тога и дотаћи неколико тема, а прва је питање Косова и Метохије. Каква је тренутна ситуација тамо када је у питању положај Срба?

-Тренутно је изузетно тешка ситуација јер се наш народ суочава са свакодневним терором приштинске администрације на челу са Аљбином Куртијем. Према неким подацима, последњих месеци одређени број грађана је променио пребивалиште и дошао у централну Србију, што није добар податак. Видели смо да, упркос труду нашег председника Александра Вучића и делегације са преговорима, од тога нема ништа, да са Аљбином Куртијем једноставно нема договора. Питање заједнице српских општина, која би значајно побољшала начин живота и фунционисање Срба на Косову, једноставно се ставља у неки ћошак, а све што се очекивало од Србије, ми смо одрадили. Сви знамо да Приштина има велику подршку Сједињених Америчких Држава и Европске уније, те ћемо сви чекати председничке изборе у Америци у новембру и видети да ли ће америчка администрација, уколико Трамп поново буде председник, мало смирити тензије. Ако неко очекује да Србија уради све, а друга страна не уради ништа, то нису преговори, то су ултиматуми. Били су избори за Европски парламент, сада чекамо изборе у Америци и након тога очекујемо неки даљи расплет јер смо имали три неуспешна преговора, Петар Петковић, наш главни преговарач, већ три године не може да оде на Косово и Метохију. Дакле, очекујете да преговарате, а не дозвољавате слободу кретања. Заиста су то ствари које су у цивилизованом свету необјашњиве. Сваки дан можемо чути вести да је тамо неко претучен, угњетаван, пресретнут на улици и то је оно што држи Аљбина Куртија на власти. Тзв. држава Косово и Метохија није примљена у Савет Европе и то је оно што је заболело Аљбина Куртија. Могли бисмо рећи да је то била мала победа државе Србије.

Кажете чекамо новембар и резултате председничких избора у Америци. Уколико Доналд Трамп победи, да ли ће то значити и крај сукоба у Украјини и на Блиском истоку?

-Трампова жеља јесте да сукоби престану и да буде мирна ситуација у свету јер нове ескалације и сукоби тако великог обима нису ником добродошле. Када се сукобе две нуклеарне силе, ту нема ни за кога лепог краја према томе нема прелажења црвене линије. Опште је познато да, док је Трамп владао, Америка није започела ниједан рат, чак је и после више деценија остварио контакт са Северном Корејом. Трампов долазак на власт би свакако променио безбедносну међународну политику. Договор је био да се НАТО савез неће ширити даље ка Украјини, међутим то се променило са Финском и идејом да и Украјина приступи том савезу што је и био окидач да се распламса сукоб у Украјини. Сада видимо огромне губитке са обе стране, и сматрам да би Трамп, уколико буде председник, свакако радио на томе да се сукоб обустави, што му и јесте тема председничке кампање – мир у свету и економско јачање Америке.

Нешто што се нажалост догодило и још увек је актуелна тема јесте и убиство полицајца код Лознице. Како коментаришете све то, има ли неких нових детаља из истраге?

-Терориста Фатон Хајризи приликом организовања бекства из затвора и из земље имао је помоћ и неких наших држављана, нажалост. Због те сарадње страдао је један млад човек, полицајац Никола Крсмановић. Ово није први покушај кријумчарења људи са Косова и Метохије, то се често дешава, поготово када неко бежи од закона. Оно што је у овом случају занимљиво јесте да је Хајризи имао неки виши циљ јер је много људи било укључено у организовање његовог бекства. Незванична информације је да мета била у Републици Српској, да ли Ненад Нешић или Милорад Додик. Ти људи који су били део организације су на испитавању. Овај случај је специфичан и по томе што је Хајризи био неко ко је пре убиства српског полицајца иза себе већ имао пет убистава, а казну затвора је служио на месту са ниским мерама безбедности и добијао је могућност излазака током викенда. Тачан циљ и мотив његовог бекства сазнаћемо кад се заврши истрага, али чињеница је да је иза свега стајао неки већи план.

Какав је ваш став о тренутно актуелној полемици око доласка компаније „Рио Тинто“? 

-Оно што је битно нагласати јесте да се много људи умешало у питање доласка Рио Тинта, што стручних, што нестручних и оставили су мало простора за струку. Дакле, имамо ситуацију да су људи који су цео живот посветили области рударства или заштити животне средине практично на маргинама, а поједини политичари коментаришући Рио Тинто прикупљају популарност. Народни посланик из реда опозиције на седници Народне скупштине рекао је да Ивана Шпановић неће учествовати на Олимпијским играма због доласка Рио Тинта. Све је кренуло од лажног профила на „X“ платформи који је то претходно објавио без наравно било какве провере. Не могу да схватим заиста докле све то иде. И такви људи онда користе такву једну информацију, а онда после причају о Рио Тинту и било чему другом, па како им веровати? Када сте озбиљан политичар, ви сагледате све аспекте. Држави Србији је најважнији сваки грађанин. Имамо једну државу и нити можемо нити желимо да је мењамо. Све оне слике из Африке које круже у јавности, на којима се види шта је остало после рударења Рио Тинта, све то не може да се пореди нити са технологијом нити са законима у Србији. Доста сам се бавио том темом и дошао до података да је то што видимо на тим фотографијама последица недостатка закона у области животне средине. То су практично ненасељена места Африке о којима се готово није водила брига од стране тамошње Владе. Ви када кажете да Србија има исти закон о рударењу као и Конго, да, можда има, али нема исти закон о заштити животне средине. Тренутно је у току израда пројеката за пречишћавање отпадних вода у градовима и општинама широм Србије. Није тајна да отпадне воде у Србији тренутно одлазе у наше реке. Када су ти што критикују Рио Тинто већ толики еколози, могли су да почну на пример управо са пречишћивачима отпадних вода. Након издвајања литијума, јаловиште које остане одлагаће се тако да не угрожава животну средину, а и ако буде угрожавања, да то буде минимално. Рудник у околини Лознице био би подземни коп што би свакако допринело томе да не дође до загађења ваздуха. Студије које буду урађене и које ће струка образложити и уверити да неће угрозити животну средину и ако све буде по стандардима Европске уније, то је оно што ће и за државу Србију једино бити релевантно када је у питању Рио Тинто. Ако добијемо све те гаранције и ако имамо наше стручњаке који би све то пратили, не видим зашто Србија не би искористила шансу која јој се пружа. Оно што грађани морају да знају јесте да Рио Тинто у Србију није дошао јуче, него још 2003. године. Од тада има истражну делатност у Србији, на сваких пет година лиценца му је обнављана. Од 2017. године они су у околини Лознице и када су истражили тај део и увидели где је налазиште, тада су и направили границе рудника. Тако да, управо они који данас вичу „Рио Тинто марш из Србије“ су тај Рио Тинто и довели.

Д. Ј. Бујак

Остави коментар

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Општинске вести

Ближи се рок за уплату прве рате пореза на имовину

Клик на вести

Објављено

-

Објавио:

Фото: Недељне новине

Руководилац Одељења за наплату јавних прихода Страхиња Кнежевић је навео да се ближи рок за уплату прве рате пореза на имовину за правна и физичка лица.


Рок за уплату прве рате пореза на имовину је 15. фебруар. Од 1. јануара ове године је дошло до повећања пореске стопе за куће, станове и локале. За куће је порез на имовину увећан за 12,5-13 одсто, а за станове и локале око 7 одсто. Остале цене пореза на имовину су остале на прошлогодишњем нивоу.

-Сва правна и физичка лица која су прошле године добила решења имају наведене аконтације са изноцима пореза који треба да плате. Они плаћају прве рате по старом решењу од прошле године до добијања новог решења, а то ће бити у мају, каже Страхиња Кнежевић.

Наш саговорник је додао и врло битну информацију око промене позива на број приликом плаћања. Наиме, 3. јануара је ступила на снагу измена позива на број одобрења за плаћање локалне и републичке административне таксе. Нови позив на број одобрења је 97 55-205-08304. У супротном ће налог за уплату бити одбијен.

Руководилац Одељења за наплату јавних прихода нас је упознао и са методом утврђивања износа пореза на имовину.

-Наша општина је подељена у пет зона. Прву зону чини Бачка Паланка ужи центар града, другу преостали део града, а трећу Челарево. Четврта зона покрива сва насељена места сем Нештина и Визића који спадају у пету зону. Порез на имовину се утврђује на основу кретања цена по квадратном метру по врстама објеката. Општинско веће до 31. октобра у години доноси одлуку о утврђивању просечне цене квадратног метра. Цене некретнина су генерално у великом порасту. Имамо олакшицу, односно порески кредит, од 50 одсто када је у питању прва некретнина којом се решава стамбено питање, упознао нас је Кнежевић.

Наплата пореза на имовину је у нашој општини у 2024. години била скоро стопроцентна што је врло похвално. То говори да су житељи наше општине, као и привредни субјекти јако одговорни по том питању.

-Прошле године смо имали наплату пореза близу 99 одсто. Похвалио бих житеље наше општине који су протеклих година, не само у 2024. години, веома одговорни по овом питању, додао је Кнежевић.

Као и увек када треба платити дажбине држави, увек има дужника и нередовних платиша.

-Уколико неко практикује плаћање пореза у целости крајем године, треба да плати износ из решења за 3-4 одсто већи, јер их качи камата за неплаћање по ратама, али то тако не би требало да се ради. У прошлој години смо радили принудну наплату за дужнике, али не преко јавних извршитеља да не би суграђане превише оптерећивали. Имамо службеника у Општинској управи који се тиме бави и административном забраном на зараде, пензије, штедне улоге смо то решили, истакао је Кнежевић.

Друга рата пореза на имовину доспева на наплату 15. маја, трећа 15. августа, а последња 15. новембра.

Д. З.

Настави са читањем

Општинске вести

Шушница: У 2024. години завршили смо важне пројекте

Клик на вести

Објављено

-

Објавио:

Претходна 2024. година била је изазовна у целом свету. Колико год ми тога били свесни или не, сва та дешавања на глобалном нивоу утичу готово на све земље, а самим тим и на све локалне самоуправе. Ипак, и у овим тешким временима, Општина Бачка Паланка, борећи се са сопственим изазовима, успела је у 2024. години да реши нека важна питања и буџетом за 2025. определи средства за реализацију и других важних пројеката.


Ако није највећи, сигурно је грађанима најбитнији пројекат партерног уређења центра Бачке Паланке. О том, али и о другим важним пројектима и питањима за „Недељне новине“ говорио је председник Општине Бачка Паланка, Бранислав Шушница.

-Уговорена вредност радова на партерном уређењу центра града била је непуних 350 милиона динара, међутим на крају ће то бити доста мање средстава него што је уговорено, јер неки радови нису могли да буду изведени, а опет смо имали неке додатне тј. како извођачи кажу, непредвиђене радове. Надам се да ће наш центар града добити неки нови оквир после 40 година, каже председник општине.

Он додаје да ће се и у 2025. години наставити са партерним уређењем, а радовима ће бити обухваћен тротоар и паркинг простор у главној улици од улице Жарка Зрењанина до Шафарикове улице. Такође, сам улаз у Дом здравља ће бити уређен у оквиру ових радова. Пројекат је направило Јавно предузеће „Стандард“, а средства у износу од 165 милиона динара финансираће се из општинског буџета.

Оно што су становници Бачке Паланке дуго чекали јесте и решавање питања бивше фабрике „Меркур“. У 2024. години продата је имовина некадашње фабрике „Меркур“. Ова вест свакако је обележила 2024. годину у Бачкој Паланци јер је комплекс саме фабрике већ дуги низ година у веома лошем стању. У јуну 2024. године, путем јавног надметања, имовину Меркура од Општине Бачка Паланка купила је фирма „Лужанка ДОО“ за 1.249.200 евра са идејом да на том месту изгради тржни центар који би запослио око 100 људи.

-Питање Меркура протеже се од 2014. године када је Општина Бачка Паланка купила објекте Меркура. Морам да нагласим баш ту чињеницу, да су купљени објекти Меркура, не и сама фабрика, јер су код нас долазили бивши радници мислећи да од тих средстава треба да добију своје заостале плате које нису исплаћене. Приликом куповине коју је обавила Општина Бачка Паланка, од тог новца који је тада исплаћен фирми Меркур, радници су требали да добију своје плате. Колико сам тренутно упознат, власник спрема документацију за рушење. У наредној 2025. очекујемо да Меркур буде срушен и да се приступи изради пројектно-техничке документације за изградњу новог објекта, нагласио је Шушница.

Општина Бачка Паланка у 2024. години имала је паузу када су у питању субвенције за побољшање енергетске ефикасности кућа и станова. Овог конкурса, које делом финансира Министарство рударства и енергетике у ошптини Бачка Паланка прошле године није било, али је буџетом за 2025. годину за ову намену предвиђено 10 милиона динара.

-Имали смо застој највише због олујног невремена које је задесило општину и нисмо могли да планирамо тако нешто јер нам је новац био потребан за решавање доста проблема насталих након невремена. Министарство рударства и енергетике додељује 10 милиона, што је укупно 20 милиона за становнике општине Бачка Паланка који желе да се пријаве за неку од мера ради побољшавања енергетске ефикасности у њиховим домовима, додаје Бранислав Шушница.

Инвестиција која је такође обележила 2024. годину јесте изградња Дневног боравка за децу и одрасле са сметњама у развоју.

-У договору са родитељима, донели смо одлуку да не журимо са отварањем, док не добијемо употребну дозволу, објекат неће бити отворен. Уложена су озбиљна средства у цео објекат, а у току је завршетак партерног уређења. Идемо ка употребној дозволи, тако да би Дневни боравак требао да почне са радом крајем јануара 2025. године, рекао је председник Шушница.

Становници насељених места општине имали су великих проблема када је у питању здравствена заштита. Лекара који желе да раде у сеоским амбулантама је све мање, неретко један лекар опште праксе ради у више села, па је током дана био доступан свега неколико сати. Општина Бачка Паланка одлучила је да лекаре мотивише тако што ће онима који се запосле на селу дати додатних 30.000 динара на плату, док је за медицинске сестре тај износ 20.000 динара. Поред тога, Општина је и ове године из буџета издвојила 25 милиона динара за дуг Дома здравља.

-Ми смо крајем 2023. године определили 20 милиона динара, како би покушали да санирамо што пре дуг Дома здравља који је настао услед тужби запослених. Крајем 2024. године за исту намену дали смо 25 милиона како би наставили смањивање дуга. Ту су у додаци на плату медицинским радницима који се определе за рад на селу како бисмо покушали да задржимо људе на селу, односно да им пружимо основну здравствену заштиту, додаје наш саговорник.

Општина Бачка Паланка једна је од ретких локалних самоуправа која и даље има своје апотеке. Санирани су дугови Дома здравља, при којима апотеке раде, а уједно је обезбеђено функционисање Дома здравља, чији је рачун био у блокади јер су га радници тужили за путне трошкове. Општина Бачка Паланка осигурала је да Дом здравља несметано може да ради и да набавља лекове за апотеке које раде у његовом саставу.

Када су у питању пројекти у 2025. години, пажњу јавности привукла је и вест да ће општина финансирати изградњу свлачионица у Обровцу, за ФК „Борац“.

-Деца тренутно тамо тренирају у тешким условима, тако да ће са овом инвестицијом деца ће бити у једном сигурном објекту, изјавио је Бранислав Шушница.

У току је и гасификација насељених места у општини Бачка Паланка. Како нам је рекао председник општине Бачка Паланка, комплетни радови у свим местима би требали бити готови до почетка грејне сезоне у 2025. години.

Д. Ј. Бујак

Настави са читањем

Општинске вести

Од 1. фебруара поскупљење комуналних услуга

Клик на вести

Објављено

-

Објавио:

Фото: ЈКП Комуналпројект

Програмом пословања ЈКП „Комуналпројект“ за 2025. годину, који је усвојила Скупштина општине Бачка Паланка предвиђено је поскупљење комуналних услуга од 1. фебруара 2025. године. Поскупљење од 10 одсто се односи на одржавање мерних места за пијаћу воду и трошкове сахрањивања. 


На званичном сајту Општине Бачка Паланка као и на огласној табли 30. децембра објављени су кориговани ценовници за наведене комуналне услуге.

Обавештење о корекцији цена погребних услуга – сахрањивање у Бачкој Паланци и насељеним местима општине са детаљним ценовником можете погледати ОВДЕ.

Детаљан ценовник основних комуналних услуга са корекцијама цена одржавања мерног места у општини Бачка Паланка погледајте ОВДЕ.

-Планирани приходи предузећа за 2025. годину износе око 949,8 милиона динара, а планирани расходи износи нешто мање од 948,4 милиона динара. Планирана добит за 2025. годину износи 1,4 милиона динара. Следеће године је, у складу са Уредбом Владе Србије, планирано повећање зарада запослених за 8 одсто. Саставни део Програма пословања је План инвестиција из општинског буџета који износи 39,7 милиона динара без ПДВ-а, а односи се на водовод, канализацију и одржавање гробља. Од 1. фебруара 2025. године је планирано повећање цена основних комуналних услуга у граду и насељеним местима за 10 одсто. Поскупљење се односи и на одржавање мерног места за пијаћу воду и трошкова сахрана, изјавила је раније извршна директорка ЈКП „Комуналпројект“ Јелена Којић.

Редакција

Настави са читањем

Najčitanije