ИНТЕРВЈУ: др Борислав Јовић
Прати нас на мрежама

Друштво

ИНТЕРВЈУ: др Борислав Јовић

Клик на вести

Објављено

-

Фото: Недељне новине

Добар део нас, кад-тад почне да кубури са зубима. Једно време трпимо, а тада правац код стоматолога. Нисам ни ја био поштеђен тих мука, па сам почео да одлазим код зубара. Променио сам их доста, док се нисам нашао код др Борислава Јовића. Популарни доктор Бора је узео у обраду моје зубе, а то је радио са сигурном руком и са најбољом доступном анестезијом, тако да сам веома мало осетио његову интервенцију. Успео је наш саговорник да победи онај исконски страх у мени који сам осећао када је требало да посетим зубну амбуланту.


– Рођен сам 22. јануара 1947. године у Бачкој Паланци – каже примаријус др Борислав Јовић.

– Основну школу и гимназију сам завршио у Паланци, после сам отишао на студије стоматологије у Београд. После дипломирања, вратио сам се у родни град и запослио се у Челареву. Ту сам стекао прва радна искуства па сам отишао на од служење војног рока у Самобор, где сам радио у амбуланти. После армије, враћам се у Бачку Паланку и почињем да радим у другим местима наше општине, у Нештину и Визићу сам био први стоматолог уопште. Иначе, радио сам у свим местима бачкопаланачке општине.

Поред редовног посла, даље сте се усавршавали у дечијој стоматологији?

-Тако је, учио сам и даље, специјализацију сам завршио из дечије и превентивне стоматологије, што је био мој избор. То је веома леп посао, где сам учио и децу и родитеље, шта треба да чине. Максимално сам се посветио свом раду, писао сам своја запажања у скоро четрдесет стручних радова, који су објављени и захваљујући томе добио сам звање примаријуса 2005. године. Била је то једна лична сатисфакција мог рада, којем сам био посвећен. Поред свог примарног посла са децом, нисам заборавио ни своје пријатеље и познанике којима сам такође поправљао или вадио зубе. Био сам људима на услузи, ко год је имао потребе, ја сам му помогао, без разлике.

Које сте све услуге пружали из домена стоматологије?

-Вађење и поправку зуба, израду протеза и мостова,мање хируршке интервенције, све што је био уствари и мој посао.

Пуно сте времена посветили едукацији деце и родитеља. Нешто више о том хуманом делу вашег посла?

– Објашњавао сам и родитељима и деци важност неговања зуба, предавања сам држао у вртићима и школама, свуда сам ишао где је била потребна жива реч. Све то са циљем да се схвати суштина, да су хигијена и исхрана јако важне за здравље зуба.

Посветили сте једну интересантну књигу деци о стоматологији. Како сте дошли на идеју?

-Тако што сам желео да преточим писану реч у књигу, оно што смо управо и радили. Имао сам добар тим људи, који су учествовали у писању, Василије Папић је написао стихове, примерене дечијем узрасту, а имао сам и преводиоце који су то превели на мађарски, словачки и ромски језик и уз живописне илустрације, родила се књига „Леп осмех је осмех пријатељу“. На промоцији су учествовали и моји уважени професори из Београда и НовогСада, који су се похвално изразили о књизи. После смо књигу промовисали и по основним школама. Другу књигу сам издао уз велику помоћ васпитача из ПУ „Мла-
дост“.

Да ли је традиција настављена у породици?

– Јесте, моја кћерка Милица је завршила стоматологију и постала је специјалиста ортодонт, а син Драшко наставио мајчиним, Мириним стопама, постао је правник.

Да ли је по вама стоматологија хумана наука?

– Апсолутно. Најважније је добро урадити посао, а да не дође до болова. Зато учимо родитеље, да своје дете редовно воде код лекара, одмах по рођењу, да знају како да се поставе. Без заједничког ангажовања и родитеља и доктора нема шансе за успех. Родитељи морају да обрате пажњу на здравље зуба своје деце, јер свако воли да има здраве и правилне зубе.

Како успевате да одагнате страх код пацијената од зубара?

– Нормалним разговором, причом. Не можете радити као стршљен, да одмах кренете са интервенцијом, морате да видите са ким имате посла, да ли је дете плашљиво или није, своје понашање као лекар прилагођаваш томе. Код прве посете не мораш ни да почнеш интервенцију, тек други пут, поента је у доброј комуникацији, да пацијент или дете у теби види пријатеља. Деца су о мени писала саставе, то је нешто што мене као човека испуњава.

Познајемо доктора Бору већ одавно, знамо да има широке видике. Који су ваши хобији?
– Изнад свега волим књижевност, пуно читам, без тога нема шансе да себе надоградиш као човека и ту се тај хумани део максимално постиже. Волим да играм и шах имам своје редовне противнике, а као млад сам се бавио одбојком, тако да та љубав према њој постоји и данас. Сусрео сам и Патрика Бесона, чувеног француског писца, када је био у посети Бачкој Паланци.

За време свог радног века били сте на неким функцијама везаним за вашу професију, више о томе?

-Био сам заменик директора Дома здравља „Др Младен Стојановић“, доктора Угрице и то у најтежим, ратним временима у бившој Југославији. Борили смо се да обезбедимо све услове, нисмо се либили да молимо и наша привредна предузећа и шире, да бисмо обезбедили Паланци нормалне услове за функционисање, колико може у ратним временима. Био сам и члан Председништва Стоматолошке секције Војводине.

Кроз рад др Борислава Јовића за 40 година, прошло је десетине хиљада пацијената. Наш доктор Бора захваљује се својим сарадницима на успешном раду током свих година свог радног века.

На крају је примаријус др Борислав Јовић поручио читаоцима, да верују свом стоматологу, воде рачуна о здрављу своје деце, јер преко интернета сазнаће се неке ствари, али жива реч лекара је најважнија. Имате право да питате, а лекар мора да вам одговори најбоље како уме.

Аутор: Шандор Вечера

Остави коментар

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Друштво

Усековање главе Јована Крститеља, дан строгог поста

Клик на вести

Објављено

-

Објавио:

Фото: Недељне новине

Српска православна црква и верници обележавају данас успомену на смрт светог Јована, Пророка, Претече и Крститеља. Овом свецу посвећено је шест празника у току године. Данашњи се слави и као крсна слава.


У народу овај празник назива се и јесењи Свети Јован, или Јован Главосек, па и Јован Секован.

Обележава дан када је цар Ирод из Галилеје који је живео супротно свим Божијим и људским законима, наредио да се одсече глава правдољубивом Јовану Крститељу јер је Претеча са јавних места осуђивао цара.

По жељи нове жене цареве, глава Јованова је одсечена односно „усекована“ и донета на тањиру.

Овај дан изабран је за обележавање смрти Светог Јована јер је 29. августа по старом календару освећена црква, коју су на гробу у Севастији подигли цар Константин и царица Јелена.

Обичаји на данашњи дан

Данас се строго пости, по могућности тзв „сухоједење“ односно једе се само некувана, сува посна храна. Изузетак је ако је празник у суботу или недељу, када се разрешава на уље и вино.

Благочестиви обичај је да се на овај дан ништа не једе из тањира и да се избегава храна и плодови црвене боје, у знак сећања на погубљење св. Претече коме је глава одрубљена и донесена Иродијади на тањиру.

Не раде се данас тежи послови, одлази се у поља и беру лековите траве, али се води рачуна да се не ради ништа око семења.

Слави се као крсна слава, одржавају се и вашари.

На празник Усековања главе светог Јована Крститеља, пре 110 година, 1914, рођен је блаженопочивши патријарх Павле.

Извор: РТВ

Настави са читањем

Друштво

Црвени крст реализовао акцију „Безбедност деце у саобраћају“

Клик на вести

Објављено

-

Објавио:

Фото: Црвени крст Бачка Паланка

Једна од редовних активности Црвеног крста је реализација акције „Безбедност деце у саобраћају“. Та акција се реализује сваке године почетком септембра и односи се најпре на ђаке прваке.


Деца на путу од куће до школе и у повратку представљају озбиљне учеснике у саобраћају и њихови родитељи треба да их упуте у правила понашања. При томе се апелује на возаче аутомобила да посебно обрате пажњу на малишане у близини школа, али и на свим другим местима.

Акција је реализована током почетком школске године у сарадњи са сталним партнерима ауто-школом „Илић“ и Предшколском установом „Младост“.

-Ове године смо реализовали две активности у склопу акције „Безбедност деце у саобраћају“. Најпре смо посетили ОШ „Свети Сава“ где је наш волонтер Милан Тутулукџија одржао предавање малишанима о безбедном понашању деце у саобраћају. Након предавања, ђаци прваци су кредама цртали саобраћајне знакове, семафоре и пешачке прелазе, каже Лазар Мишков из Црвеног крста Бачка Паланка.

Друга активност у оквиру ове акције је била у сарадњи са предшколцима из ПУ „Младост“ који су посетили ауто-школу „Илић“.

-Триво Илић је презентовао деци правила понашања у саобраћају, а предшколци су активно учествовали са питањима. На крају крајева, сви имамо заједнички циљ, а то је да нам деца буду безбедна у саобраћају, додаје Мишков.

Д. З.

Настави са читањем

Друштво

Санираће се дивља депонија у Новој Гајдобри

Клик на вести

Објављено

-

Објавио:

Фото: Никола Јаничић

Несавесни житељи Нове Гајдобре настављају да одлажу отпад на непредвиђеним местима за то и тако стварају дивље депоније. Једна таква се налази тачно преко пута лепо уређеног стадиона и када гостују екипе из других села прво што угледају на прилазу игралишту је дивља депонија поред пута.


То ствара лошу слику о нашем менталитету и селу, али и свим становницима Нове Гајдобре.

Из Месне заједнице Нова Гајдобра поручују да ће се дивља депонија код стадиона санирати у наредним месецима. Након довођења јавне површине у првобитно стање, у МЗ Нова Гајдобра најављују постављање видео надзора на тој локацији.

-Позивамо житеље нашег места да пријаве свако недозвољено одлагање отпада неодговорних и несавесних појединаца. Овакво понашање је крајње недопустиво и неодговорно и неће се толерисати. Одлагање отпада у Новој Гајдобри је добро организовано, а повремено се прикупља и одвози кабасти отпад, тако да за овакво понашање нема никаквог оправдања, каже председник Савета МЗ Нова Гајдобра Младен Лучић.

Д. З.

Настави са читањем

Najčitanije