In memoriam - Леонард Немет (1948-2025)
Прати нас на мрежама

Хроника

In memoriam – Леонард Немет (1948-2025)

Клик на вести

Објављено

-

У среду, 12. фебруара преминуо је бачкопаланачки хроничар и писац Леонард Немет у седамдесет седмој години живота.


Леонард Немет из Бачке Паланке по струци је био економиста, а душом хроничар, историчар, колекционар књижевних и ликовних предмета и писац дела која обухватају локалну историју. Пореклом је из Обровца, а живео је и стварао у Бачкој Паланци.

Објавио је више књига о људима и занимљивим догађаја забележеним на територији наше општине, највише у Обровцу и Бачкој Паланци. За живота прикупио је колекцију уметничких слика познатих паланачких сликара, ту су и аутентични стари предмети, а публика је више пута до сада имала прилике кроз изложбе да види Леонардову импресивну колекцију.

Писањем је почео да се бави када се пензионисао, а таленат за писање показао је још у основној школи. Историју је заволео још док је радио у штампарији јер је кроз тај посао имао прилику да упознаје људе из свих сфера. Прва књига које је објавио, а која је коауторски рад, била је „Обровац – насеље на три реке – 1308-2008“. Уследиле су још две књиге посвећене Обровцу „Обровачки дани и сећања“ и „Кључеви обровачких успомена“. Четврта објављена књига Леонарда Немета је „Отшкринуте капије сазнања“.

Леонард Немет увек је истицао да он није историчар, и говорио да су га историчари често питали на које изворе се позива у својим књигама. Његова дела су приче испричане од „обичних“ људи, фотографије, писма, беседе, успомене… Тако у свим његовим књигама можемо осетити тај неки романтичарски, другачији приступ за који аутор каже да је неопходан када пишете таква дела.

Прича о породици Лауберт из Обровца и трагичној судбини Аполоније Лауберт, чији заветни крст и дан данас постоји у атару села Обровац, одјекнула је, не само међу локалним становништвом, већ су и бројни медијски портали пренели ову животну причу која је обухватила страдања која су се догађала на овим просторима током Другог светског рата. Такође, испричао је приче о старим здањима у Бачкој Паланци, палати Ресели, вили Линденшмит, Рајсовој кући… То су објекти у центру Бачке Паланке поред којих већина нас пролази свакодневно, а да до Леонардових прича, нисмо скоро ништа о њима знали. Све ове приче налазе у књизи „Колекционар паланачких успомена“ која је објављена 2022. године. У овој књизи налази се и прича о проф. др Антону Шереру из Обровца који је био професор лингвистике Универзитета у Грацу, а који је од заборава спасао докторску дисертацију нашег нобеловца Иве Андрића. Музеј града у Бачкој Паланци ускоро ће поставити сталну поставку посвећену овом истакнутом Обровчанину.

Пре књиге „Колекционар паланачких успомена“, било је још дела посвећених Бачкој Паланци. Заједно са Драгутином Карлом Костелцем 2013. године објавио је књигу „Споменица великанима Паланке“, а годину дана након тога и „Радост и лепота даривања“, посвећену деведесетогодишњици Црвеног крста у Бачкој Паланци. Текстови Леонарда Немета објављивани су и у „Годишњаку“ Друштва за очување баштине и колекционарства „Панонија“, а Леонард је организатор и иницијатор бројних културних манифестација.

Кроз свој рад, Леонард се увек трудио да буде објективан, увек је истицао како није верски и национално опредељен, а опет у његовој души било је места за сваку веру и нацију. Код њега није постојала пристрасност и приврженост било којој опцији и само тако, како је говорио, могао је јасно да се измакне и сагледа све оно о чему је истраживао.

Сахрана ће се обавити у петак, 14. марта у 14.00 часова на Градском гробљу у Бачкој Паланци.

Редакција

Остави коментар

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Хроника

Преминуо папа Фрања

Клик на вести

Објављено

-

Објавио:

Извор: EPA-EFE/SARAH YENESEL

Поглавар Римокатоличке цркве папа Фрања преминуо је у 89. години, саопштио је Ватикан. Папа Фрања преминуо је дан након прославе Ускрса, на коме први пут од почетка папинства није држао мису.


„Драга браћо и сестре, са дубоком тугом морам да објавим да је преминуо наш Свети отац Фрања“, саопштио је кардинал Kевин Фарел на ватиканској телевизији.

Аргентински кардинал Хорхе Марио Бергољо изабран је за поглавара Римокатоличке цркве 13. марта 2013, а одабрао је име Фрања. До избора за 266. понтифа био је надбискуп Буенос Ајреса, а први је папа још од осмог века да није Европљанин и први са Јужне хемисфере и из редова језуита.

Бергољо је био инспирисан да се придружи језуитима 1958. године након опоравка од тешке болести.

Боловао је тада од тешке респираторне инфекције због које му је уклоњен део плућног крила. Касније се присећао да му је медицинска сестра спасила живот, одлучивши да удвостручи дозу лекова које је примао.

Папа Фрања је био син италијанских имиграната, радника на железници. Рођен је 17. децембра 1936. године, а надбискуп Буенос Ајреса био је од 1998. године. На положај кардинала уздигнут је три године касније.

Важио је за скромног човека, често је аутобусом ишао на посао, сам себи кувао и редовно посећивао сиромашне четврти у близини аргентинског главног града.

Име Фрања одабрао је у част Светог Фрање Асишког, оснивача језуитског реда, зато што се светац нарочито бринуо за добробит сиромашних.

Био је познат по својој скромности и посвећености социјалној правди. Течно је говорио шпански, италијански и немачки језик. Током свог понтификата, залагао се за реформе унутар Цркве и наглашавао важност милосрђа и бриге за сиромашне.

Фрања се истицао и по међународној видљивости као папе и посвећености међурелигијском дијалогу.

Имао је толерантан став према члановима ЛГБТ+ заједници и био велики критичар необузданог капитализма, конзумеризма и претераног развоја.

Залагао се за борбу против климатских промена, за универзално укидање смртне казне називајући је суштинским злом.

Папа Фрања је критиковао пораст десничарског популизма, позивао на декриминализацију хомосексуализма, помогао је да се обнове потпуни дипломатски односи између САД и Кубе, преговарао о споразуму са Кином како би се дефинисао колики утицај тамошња Комунистичка партија има у именовању кинеских бискупа.

Будући да је имао мање формалан приступ папству од својих претходника, боравио је у пансиону Свете Марте уместо у Апостолској палати, званичној резиденцији поглавара Римокатоличке цркве.

Упркос неколико здравствених изазова, укључујући операцију дебелог црева 2021. године и киле 2023. године, као и повреду десне надлактице након пада у својој резиденцији у јануару 2025. године, папа Фрања је у својој аутобиографији изјавио да је здрав и да не планира да се повуче са места поглавара Римокатоличке цркве.

Почетком месеца оболео је од акутног бронхитиса због којег је 14. фебруара смештен у болницу у Риму, након чега је после више месец дана пуштен. Од тада је проводио време у својој резиденцији.

Извор: РТС

Настави са читањем

Хроника

Тешка саобраћајна незгода у Челареву

Клик на вести

Објављено

-

Објавио:

Данас око 17 часова догодила се тешка незгода на путу Нови Сад-Бачка Паланка на улазу у Челарево, преноси „Блиц“.

Две особе страдале су у директном судару камиона и аутомобила, а претпоставља се да је возач камиона турских ознака, заспао за воланом.

Ватрогасци из Бачке Паланке секу возило да дођу до тела страдалих.

Како незванично сазнаје портал „Клик на вести“ у питању су мушкарац и жена из Бачког Петровца.

Саобраћај је обустављен, а полиција врши увиђај.

Извор: Блиц, Клик на вести

Настави са читањем

Хроника

Украо икону из цркве у Бачкој Паланци

Клик на вести

Објављено

-

Објавио:

Фото: Pixabay

Припадници Министарства унутрашњих послова у Бачкој Паланци расветлили су крађу иконе из православне цркве у овом месту и ухапсили осумњиченог, Д. Т. (1978).


Сумња се да је, 2. априла, он украо икону из цркве Рођења Светог Јована Крститеља. Полиција је, оперативим радом, идентификовала осумњиченог и пронашла украдену икону.

По налогу јавног тужиоца, против Д. Т. ће бити поднета кривична пријава, због постојања основа сумње да је учинио кривично дело ситна крађа, утаја и превара.

Извор: МУП

Настави са читањем

Najčitanije