Хитна помоћ: Тропске врућине могу изазвати озбиљне тегобе, како реаговати?
Прати нас на мрежама

Друштво

Хитна помоћ: Тропске врућине могу изазвати озбиљне тегобе, како реаговати?

Клик на вести

Објављено

-

Фото: Недељне новине

Календарски, лето нам је стигло 20. јуна, али и пре тог датума у Србији је забележено више тропских дана и ноћи. Температуре сада већ достижу 40 степени, а људском организму неопходно је време да се адаптира на сваку промену. 


Лекари у Служби хитне медицинске помоћи ових дана имају пуне руке посла јер високе температуре могу да изазову бројне тегобе и стања, нарочито код хроничних болесника. Докторка у Хитној служби у Дому здравља „Др Младен Стојановић“, Јована Камарит каже да је потпуно нормално да сви реагујемо на промене времена на одређен начин, да постоје ситуације када можемо сами себи да помогнемо, али и када је неопходно позвати Хитну помоћ.

-Тегобе код хроничних болесника се увек погоршају током тропских врућина. Тачније, када је јако хладно или јако топло, када долази до нагле промене температуре, наше тело врши адаптацију. Током лета, наше тело покушава да се прилагоди високим температурама. Ако је данас 40 степени, сутра 20, тело не разуме шта се дешава. Хронични болесници већ имају одређену болест, да ли је то астма, хипертензија или им срце не ради како треба, њихово тело већ покушава да се адаптира на ту болест и када на то додате још промену времена, стање се додатно погоршава, каже за „Недељне новине“ др Камарит.

Она додаје да последњих дана хитну помоћ управо највише и зову хронични болесници али и маме малих беба плашећи се дехидратације, што како она каже и јесте популација која је под највећим ризиком – хронични болесници и мала деца.

-Дешава се да на терену пружамо помоћ на пример старијој особи која је притом и хронични болесник, а у подне је напољу, када је температура преко 35 степени. Наш савет дефинитивно је да они једноставно остану код куће у најтоплијем делу дана. Између 11.00 и 17.00 часова нико не треба да иде напоље када је тропски дан. Тада и потпуно здравим особама може да позли, јер наше тело напросто не може да поднесе тако високе температуре. Оно што је такође јако важно јесте унос довољне количине воде. Приметимо да пацијенти који нас зову не пију довољно воде, а потребно је попити три литре воде дневно када је јако топло, додаје наша саговорница.

Топлотни удар и сунчаница

Оно што може да се деси када предуго боравимо напољу током тропских дана јесте топлотни удар, али и сунчаница. Др Јована објаснила је разлику између ова два стања и како можемо препознати симптоме и реаговати.

-Топлотни удар је најтежа компликација која може да се деси због температуре. Он може да се деси свима, највише старијим људима и малој деци. До топлотног удара долази када смо дужи временски период напољу, изложени сунцу, неадектватно обучени (више слојева гардеробе) и нисмо пили довољно воде. Када неко уђе овде код нас у хитну и каже „имам топлотни удар“, одмах знамо да то није у питању јер он подразумева конфузију, јако високу телесну температуру, преко 41 степен, особа, да тако кажемо, „гори“ и има мучнину и повраћа, а може да се деси и да је без свести. Ако се то деси неком на улици, важно је да проверимо да ли особа има пулс, да ли дише. Након тога треба преместити ту особу у хлад и одмах позвати хитну помоћ. Оно што грађани такође могу да ураде јесте да расхладе ту особу, скину вишак гардеробе, полију је водом, а у идеалним условима да пешкир натопе водом и ставе на врат, торакс и испод шака са унутрашње стране, објашњава докторка Јована Камарит.

Код сунчанице, разлика је у томе што се она описује као изоловани топлотни удар главе. Према речима докторке из бачкопаланачке Службе хитне медицинске помоћи, пацијенти могу бити конфузни и може доћи до мучнине и повраћања. Савети су слични као и код топлотног удара, особа треба да се склони у хладнији простор, треба да пије пуно воде и такође расхлађује пешкиром уколико је то могуће.

-Јако је важна надокнада течности али и електролита баш у ситуацијама када боравимо лети напољу. Када се знојимо, губимо воду и со што доводи до грчења мишића. Ја иначе не препоручујем ником ове, сада популарне обојене воде, али у тим околностима су добре јер су пуне електролита и угљених хидрата. Електролити могу да се надокнаде интравенски али то се не препоручује, увек је боље да се унесу пићем и мало сланијом храном, додаје наша саговорница.

Ових дана често долази и до снижавања крвног притиска или нивоа шећера у крви. Докторка Камарит каже да у тим ситуацијама треба да легнемо и подигнемо ноге. Уколико је то немогуће у одређеној ситуацији, биће довољно и попити воде и појести нешто слатко.

Колико је опасно када „изгоримо“ на сунцу?

Докторка Јована Камарит дотакла се и сунчања и тога колико тешке последице може да изазове ако нам кожа мало поцрвени на сунцу.

-Људи олако схватају када им кожа поцрвени на сунцу. То треба озбиљно да се схвати, то је опекотина првог степена. Много је важно да сви наносе креме са заштитним фактором и да знају да број фактора 20, 30 или 50 уствари означава на колико минута треба да се мажемо. Да би спречили добијање опекотина, важно је не излагати се сунцу између 11.00 и 17.00 часова због индекса зрачења. Свака опекотина коју добијемо на сунцу повећава ризик од добијања меланома. Прва помоћ код таквих стања коже, може да буде што да не, и хладан јогурт али и алоје вера, као и хладне облоге, рекла је др Камарит.

Ако се дан након што смо добили опекотине поново излажемо сунцу, обавезно је да обучемо мајицу и додатно заштитимо оштећени део коже.

Д. Ј. Бујак

Остави коментар

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Друштво

Од плетених папирних корпица направила уметност

Клик на вести

Објављено

-

Објавио:

Фото: Приватна архива

Да старе новине и друге врсте папира можемо поново користити, и није нека новост, поготово што што живимо у ери друштвених мрежа на којима се могу пронаћи заиста креативни начини за поновну употребу разних предмета. Бачкопаланчани сада већ препознају плетене корпе од папира Марице Шобот чији радови често изазову реакцију: „Ово је стварно од папира?“


Као и много жена њене генерације, ручне радове је научила још као дете, а плетење од папира каже, открила је случајно. Од класичних корпица за цвеће или са поклопцем за чување разних ситница, преко оних ускршњих, са мотивима зеке, па све до новогодишње декорације – јелкица и Снешка Белића од папира, Марицини радови су врло прецизни, са ведрим бојама.

-Одрастала сам у време када се подразумевало да женско дете треба да зна разне ручне радове. Тако сам рано научила да везем, хеклам, плетем, а касније још понешто. Плетење од папира сам случајно открила на интернету. Урадила неколико радова, продала, људима се свидело. Сада сам већ неких десетак година у том послу, каже Марица за „Недељне новине!.

Плетење корпи од папира можда изгледа једноставно, пре свега јер је материјал за израду нешто што већина нас има код куће или се лако набавља. Ипак, сви ови предмети захтевају време и труд, али пре свега машту и креативност, а тога нашој саговорници никад не недостаје. У скорије време украсни детаљи на Марициним радовима су рађени „poentles“ техником, као и везом сатенским тракама. Овакве корпице, иако од папира, могу да вам трају годинама, издржљиве су и доста чврсте.

-Процес израде корпе почиње припремом штапића од папира који се увијају на иглу. Касније се боји, обрађује да буде подесан за рад. Следи плетење, лакирање и декорација. Посао је обиман и захтеван, јер декорација понекад буде дужа од процеса плетења. Продају сам задњих пар година усмерила преко Фејсбук профила“Креативност Бачка Паланка“. Већином радим по наруџби. Кад нешто ново урадим објавим на профилу ради презентације, додаје Марица Шобот.

Није данас ни лако продати и зарадити од ручног рада, има много продавница у којима човек може пронаћи заиста све што му је потребно, а што је сишло са фабричке траке. Ипак, чини се да се купци радо враћају ручним радовима, цене нечији труд и није им жао да одвоје и пар стотина динара више.

-Мишљења су подељена када су ручни радови у питању. Има оних који то цене, то је лепо и због њих смо ту. Волим бити креативна и то ме испуњава, закључила је Марица.

Д. Ј. Бујак

Настави са читањем

Друштво

Вечерас се дочекује српска Нова година

Клик на вести

Објављено

-

Објавио:

Фото: Canva

Нова година по јулијанском календару свечано се вечерас дочекује широм Србије – на трговима, у ресторанима, а многи грађани ће славити у својим домовима, у кругу породице. Град Београд организује свечани дочек српске Нове године на Тргу републике, у склопу манифестације „Београдска зима“.


Јулијанска Нова година, празник је који се слави 13. на 14. јануар по грегоријанском календару сваке године. Тог датума је 1. јануар по јулијанском календару.

Иако је у Србији устаљен назив српска Нова година, у различитим крајевима Европе позната је као јулијанска, стара или православна Нова година.

Град Београд вечерас организује свечани дочек Српске нове године на Тргу Републике, у склопу манифестације „Београдска зима“.

Иако није званична Нова година, она се слави у Србији, Босни и Херцеговини, Републици Српској, Црној Гори, Северној Македонији, православним деловима Хрватске.

Слави је и православно становништво у Русији, Белорусији, Украјини, Јерменији, Грузији, Молдавији.

Традиција прославе јулијанске Нове године постоји и у неким немачким кантонима у Швајцарској, као и у неким деловима Шкотске.

Када су Срби почели да славе Нову годину

Тачан датум када су Срби почели да славе јулијанску Нову годину је немогуће одредити, али тај празник добија на значају после Првог, а поготово после Другог светског рата.

Иако није била званично забрањена, за време комунистичке власти није било организованих јавних дочека, ни дочека по ресторанима и кафанама.

До размимоилажења две Нове године долази због реформе јулијанског и настанка грегоријанског календара, 1582. године.

Упркос дуготрајном отпору претежно православних земаља, Краљевина Срба, Хрвата и Словенаца је 1919. године законом изједначила два календара, али Српска православна црква није.

Иако се данас радо дочекује по градским трговима и угоститељским објектима, српска Нова година, за разлику од оне друге, није државни празник и нерадан дан.

Обичаји који се поштују на овај празник

Православна Нова година назива се још и Мали Божић, а поклапа се и са црквеним празницима Обрезање Господа Исуса Христа и крсном славом Свети Василије Велики.

Тог дана једе се глава божићне печенице, а то је најчешће глава јагњета или прасета, а домаћице месе новогодишњу чесницу, „василицу“.

Црква испраћа стару и дочекује нову годину на духовни начин, молитвама и богослужењима, али и благосиља све пристојне прославе, подсећајући да се у бројним црквеним домовима обележава овај значајан празник.

Тога дана у неким крајевима Србије спаљују се остаци бадњака, а поред „василица“ месе се и крофне у које се, као и за Божић, ставља новчић.

Такође, верује се да, поред богате трпезе, на овај дан у кућу треба унети неку нову ствар, купљену тог дана, како би кућа и укућани током целе године имали напретка.

Извор: РТВ

Настави са читањем

Друштво

Највише људи крв дало у Гајдобри

Клик на вести

Објављено

-

Објавио:

Фото: Црвени крст Бачка Паланка

У петак, 10. јануара су одржане три акције добровољног давања крви на селима, а највише јединица крви је прикупљено у Гајдобри.


У гајдобранској читаоници се одазвало 25 добровољних давалаца крви и сви су донирали течност која живот значи. Међу њима су се нашле и две жене, а два даваоца су први пут дала крв.

Када је у питању Обровац, акција је реализована у сеоској амбуланти. Том приликом се одазвало 26 хуманих Обровчана, а њих 23 је дало крв. Међу даваоцима крви су биле и две припаднице лепшег пола, а један давалац је први пут донирао драгоцену течност.

Најслабији резултати су остварени у Товаришеву. Одазвала су се свега три даваоца која су и дала крв, а међу њима је била и једна жена.

Наредне акције у Гајдобри, Обровцу и Товаришеву су планиране за април ове године. У Гајдобри ће се акција спровести 7. априла, а у Обровцу и Товаришеву 15. априла.

Д. З.

Настави са читањем

Najčitanije