Друштво
Горданине ручно шивене луткице
Објављено
пре 4 седмице-
Објавио:
Клик на вестиЧесто се дешава да љубав према ручном и креативном раду стекнемо као деца, уз наше мајке или баке и да, без обзира на професију коју касније изаберемо, та љубав кад-тад поново преовлада нама и изнедри уникатне предмете.
Управо тако је Бачкопаланчанка Гордана Томичић и почела са израдом уникатних, слатких луткица чији једноставан, али необичан дизајн изазивају пријатну реакцију код деце, али и код родитеља. Свом малом бренду дала је име Littlefox, а поред троје деце и осмочасовног радног времена у сменама, Гордана стигне да идеје за нове луткице претвори у дело.
-Littlefox је настао не баш тако случајно. Током одрастања време сам често проводила код тетке која је шила и преправљала гардеробу. Често је знала да ми од рестлова материјала сашије хаљинице за лутке и пуштала ме да се играм са дугмићима које је држала у великој кутији за кексиће. Мама ми је такође сашила један комплетић али, иако је она поседовала машину за шивење, то јој није било толико занимљиво претпостављам, па је просто та машина стајала и заузимала простор. Када сам се удала и добила прво дете схватила сам да играчке које нуде велики произвођачи или су неквалитетне или су прескупе. Те прескупе играчке сматрам да не оправдавају толико цену квалитетом колико је у ту цену урачунато име бренда, прича Гордана за „Недељне новине“.
И тако је пожелела да направи лутку. Пре пет година направила је прву лутку и то ручно јер тада није имала машину. Од прве лутке до данас дели је, како каже, много искуства шивења на машини на којој је сама научила да шије и које је донела из своје девојачке куће.
-Инспирацију добијам из неколико извора. То су углавном свима добро познате бајке, пинтерест и и инстаграм. Често се деси да пожелим нешто да сашијем и једва чекам да уграбим прилику да то и остварим. Тако настану нове играчке и будем баш задовољна јер са сваком новом играчком научим по нешто ново. Заиста волим уникатне играчке и сматрам да су оне ванвременске, оне су нешто што би требало да се чува и преноси генерацијама, рекла нам је Гордана.
Она додаје да материјал бира пажљиво. Добар део играчака чине 100% природни материјали, а у зависности од тога која јој је намена и за који узраст је намењена, дешава се да због потреба користи и мешавине. Све играчке су пуњене силиконским куглицама које су антиалергене.
-У понуди такође имам и декоративне предмете за дечије собе, а планирам да понуду временом проширим и на аксесоаре за децу. Много тога имам у плану само што ми време није баш најбољи пријатељ па то све иде полако. Због недостатка времена тренутно не радим по поруџбини, по нека ствар је могућа, али за сад радим по принципу одмах доступних производа. Ускоро ћу учествовати први пут на некој манифестацији па радим пуном паром и сво слободно време посвећујем шивењу које заиста захтева много сати рада. Манифестација носи назив „Дунавски вез“ и одржаће се 26. октобра у Бачкој Паланци, па ако неко жели може да види и уживо како то све изгледа, додала је наша саговорница.
А како настаје једна лутка? Иза свега, прича она, стоји читав процес. Од идеје, прављења шеме, одабира материјала , кројења, машинског па ручног шивења и на крају додавања детаља. Некад је то у питању вез, а некад су аксесоари за које се такође прави шема и који се шију. Понуда је променљива јер Гордана не жели да прави серију истих играчака.
-Желим да људи који купе нешто, добију уникатну играчку која ће се правити у највише неколико комада. Изузетак чине мишићи, они су често у понуди али ниједан није у потпуности исти. На крају, мени је задовољство да осмислим играчку, направим је и да јој пожелим сретан пут код рукица које ће је грлити дуго, дуго, истакла је Гордана Томичић из Бачке Паланке.
Ако бисмо морали да ставимо целу причу о Littlefox авантури у једну реченицу то би вероватно било немогуће јер се преплитало много тога за све ове године, каже Гордана. Оно што представља Littlefox, то је ручни рад и шивење са душом.
Д. Ј. Бујак
Живот са инвалидитетом – Живот у инвалидским колицима
Немања Ћурић из Нове Гајдобре је 23. јуна 2003. године доживео тешку саобраћајну несрећу на мосту између Бачког Петровца и Гложана и остао у инвалидским колицима задобивши тешке телесне повреде опасне по живот. Повредио је кичму и од тада је непокретан.
Конкретно, Немања је повредио торахалне пршљенове 10 и 11. Код ове повреде је процес лечења и опоравка јако дуг, али и могућ. Нада увек постоји да овај млади човек поново стане на своје ноге, али се мора бити упоран и пре свега стрпљив.
Ћурићу је најтеже било да прихвати тешку повреду и инвалидска колица, посебно у првих месец дана након несреће, али су му у томе највише помогли породица и пријатељи који су му били велика подршка.
У свом свакодневном животу Немања нема већих проблема, било физичких препрека било дискриминације у друштву. Једина препрека су му степенице, тада једино схвати да је непокретан. Посебно то долази до изражаја у Бачкој Паланци која има доста јавних објеката где особе са инвалидитетом немају адекватан прилаз за инвалидска колица. Данас вози аутомобил, као и сви други људи. Иде свакодневно на тренинге на СПЕНС аутомобилом који је прилагођен његовом стању. Аутомобил му поседује специјално седиште за особе са инвалидитетом, из колица прелази на управљачко седиште ослањајући се на руке, а управља аутомобилом помоћу ручних команди. Живот проводи као остали људи.
Покушао је у два наврата да направи неки помак у опоравку третманом матичним ћелијама у Бечу, али не са већим успехом. У почетку је редовно вежбао са професионалним физиотерапеутом, а онда је наставио да самостално вежба код куће. Нада за оздрављење још увек постоји и зато Немања не одустаје од борбе иако му је ове године преминула мајка која је вежбала са њим.
Ћурић је пре саобраћајне несреће био талентован фудбалер који је дошао до дреса Чукаричког, а потом и Партизана из Београда. Када је прихватио тешко стање окренуо се бављењу стоним тенисом који тренира већ седам година. Позвао га је селектор репрезентације Србије у стоном тенису за особе са инвалидитетом Златко Кеслер и Немања је постао члан СТК „Спин“ из Новог Сада. Иако је то био нови и тотално другачији спорт за њега, Ћурић се брзо снашао и остварио неке запажене успехе у земљи и иностранству. Неколико година је био први у дублу у Србији, а имао је успеха и на међународној сцени. Има освојену златну медаљу у дублу и сребро у Чешкој. Пре две године је Ћурић на Светском купу за особе са инвалидитетом у стоном тенису био други у микс дублу. То су само неки од резултата овог успешног стонотенисера у инвалидским колицима.
У међувремену се Немања оженио са супругом Споменком и практично почео нови живот.
Ова прича је тужна, али у исто време има и лепих ствари. Ово је пример како јака воља за животом може да победи тешку болест или повреду. Младе особе са инвалидитетом у инвалидским колицима не треба да клону духом, да не одустају од живота, да пронађу неку занимацију која ће их окупирати. Воља за животом је најбитнија, а то се најбоље види код Немање Ћурића.
Пројекат „Живот са инвалидитетом“ суфинансира Општина Бачка Паланка. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове Општине Бачка Паланка, која је доделила средства.
Друштво
Распоред рада у Дому здравља, у понедељак 11. новембра
Објављено
пре 2 дана-
новембар 8, 2024Објавио:
Клик на вестиНа дан државног празника Дан Примирја 11. 11. 2024.године (понедељак) у Дому здравља „Др Младен Стојановић“ Бачка Паланка организује се рад по следећем распореду:
Одељење за здравствену заштиту деце у Бачкој Паланци (једна екипа: лекар и медицинска сестра) ради од 08 до 13 часова.
Централна апотека у Бачкој Паланци ради од 07.00 до 17.00 часова.
Одељење за здравствену заштиту одраслих здравља у Дому здравља у Бачкој Паланци (једна екипа: лекар-медицинска сестра) ради од 07.00 до 17.00 часова.
Служба хитне медицинске помоћи и Служба за хемодијализу раде према редовном распореду.
Амбуланта за респираторне инфекције у Бачкој Паланци ради од 08 до 13 часова.
Извор: РТВ Бап
Друштво
У понедељак је нерадни дан, а ево и који су нерадни дани у 2025. години
Објављено
пре 2 дана-
новембар 8, 2024Објавио:
Клик на вестиУ понедељак, 11. новембра обележава се Дан примирја у Првом светском рату што је и нерадан дан у Србији. Ђаци у школама наставе су ослобођени 11. и 12. новембра, понедељак и уторак.
Први дан нове године је среда, а нередан је и четвртак, 2. јануар. Божић је у уторак, 7. јануара, тако да тог месеца имамо три нерадна дана. У фебруару такође имамо три слободна дана, за Дан државности, и то „продужени викенд“ од 15. до 17. фебруара – јер ако један од датума када се празнују државни празници Републике Србије падне у недељу, не ради се првог наредног радног дана.
Погледајте цео списак државних и верских празника објављен на сајту paragraf.rs
- 1. и 2. јануар (среда и четвртак) – Нова година – нерадни дани
- 7. јануар (уторак)- Божић – нерадни дан
- 15, 16. и 17. фебруар (субота – понедељак)- Дан државности – нерадни дани
- 30. март (недеља)- Први дан Рамазанског бајрама – за припаднике исламске заједнице нерадни дан
- 18, 19, 20. и 21. април (петак – понедељак)- Васкршњи празници – православни – нерадни дани
- 18, 19, 20. и 21. април (петак – понедељак) – Ускршњи празници – католички – за католике и припаднике других хришћанских верских заједница нерадни дани
- 1. и 2. мај (четвртак – петак) – Празник рада – нерадни дани
- 6. јун (петак) – Први дан Курбанског бајрама – за припаднике исламске заједнице нерадни дан
- 2. октобар (четвртак) – Јом Кипур – за припаднике јеврејске заједнице нерадни дан
- 11. новембар (уторак) – Дан примирја у Првом светском рату – нерадни дан
- 25. децембар (четвртак) – Први дан Божића – за католике и припаднике других хришћанских верских заједница нерадни дан
Извор: paragraf.rs
Najčitanije
- Културапре 2 дана
Живот испричан кроз поезију
- Сервисне информацијепре 2 дана
Распоред сахрана за петак, 8. новембар
- Спортпре 2 дана
ОФК „Бачка“ дочекује Апатинце
- Друштвопре 2 дана
Данас је Митровдан – ко не буде код своје куће, целе године ноћиваће код туђе
- Спортпре 2 дана
„Херцеговац“ дочекује Ивањицу
- Друштвопре 2 дана
Акције добровољног давања крви реализоване на селима
- Друштвопре 2 дана
У понедељак је нерадни дан, а ево и који су нерадни дани у 2025. години
- Културапре 2 дана
Анђела Станковић из ОШ „Алекса Шантић“ трећа на литерарном конкурсу