"Драги људи, биће ФЕП-а!"
Прати нас на мрежама

Култура

„Драги људи, биће ФЕП-а!“

Клик на вести

Објављено

-

Фото: ФЕП

Првог дана 30. по реду Фестивала еколошког позоришта за децу и младе, од 19.00 часова одиграна је представа „Врт ветрова“ на отвореном, код Градске плаже у Бачкој Паланци. Након тога, одржана је церемонија свечаног отварања фестивала на рукометном терену Спортско-рекреационог центра „Тиквара“.


Представа „Врт ветрова“, у извођењу театра из Шпаније Cal y Canto Teatro, била је намењена узрасту од 7 до 107 и заиста је и одушевила све присутне, како децу, тако и родитеље. Глумачка екипа из Шпаније обучена у беле интересантне костиме извела је перформанс уз музику која је имитирала карактеристичне звукове из природе, оглашавање различитих животиња, а од рециклираног материјала направљене су животиње које су глумци вешто винули високо па је ветар плес животиња учинио и више него забавним.

Фото: Недељне новине

Ана Ортега, која је режирала ову представу и глуми у њој, за „Недељне новине“ је објаснила да је представа уствари улични перформанс који представља младе људе који плешу са ветром, заједно са присутном публиком.

Након ове представе, публика се преселила на терен СРЦ „Тиквара“ где је уприличена церемонија свечаног отварања 30. Фестивала еколошког позоришта за децу и младе. У програму су учествовали: Дечија кућа „Различак“, Драмски студио „Просценијум“, ШОМО „Стеван Христић“ као и ОШ „Херој Пинки“.

Директорка Соња Петровић у свом говору је истакла како се сваке године негде у мају месецу постави питање „Хоће ли ове године бити ФЕП-а“?

-Иако се већ 30 година у свим недаћама, кризама и околностима, Фестивал у континуитету одржавао, и даље се увек стрепи хоће ли бити ФЕП-а. Питате из страха, радозналости, забринутости, потребе за помогнете и одржите традицију. Из потребе да пружите деци барем та четири дана на која рачунају. Четири дана културе, четири дана слободе, четири дана у којима ваша деца имају право на културу и уметност. Драги пријатељи, сарадници, саборци, феповци, драги гости, покровитељи, спонзори, а пре свега драга децо: Биће ФЕП-а!

Она је додала да је за свих 30 година колико постоји, ФЕП претрпео бројне кризе, али да је увек опстао и сазрео у једини прави културни симбол овог града.

Д. Ј. Бујак

Остави коментар

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Култура

Хуманитарна балетска представа „На крилима снова“

Клик на вести

Објављено

-

Објавио:

Извор: Културни центар Бачка Паланка

Балетски студио Royal Dance центар, у сарадњи са Општином Бачка Паланка, организује хуманитарну балетску представу „На крилима снова“, која ће се играти у понедељак, 13. јануара у сали Градског биоскопа у 12.00 часова и у 19.00 часова.


Улаз на представу је добровољни прилог, биће кутије испред улаза и сав приход иде за лечење корисника Буди хуман фондације и то за:

  • Тару Јованов (2024),
  • Душицу Папић (2017),
  • Милану Матковић (2002),
  • Исидору Вучковић (1998),
  • Александра Адамовића(1992)

Техничка подршка: Установа културни центар Бачка Паланка

Организатори позивају све пријатеље и љубитеље сценске уметности да уживају у дечијој чаролији.

Редакција

Настави са читањем

Култура

Позоришна представа „Деда Мраз и изгубљени ковчег“

Клик на вести

Објављено

-

Објавио:

Фото: Културни центар Бачка Паланка

У недељу, 12. јануара у Градском биоскопу у Бачкој Паланци, биће одиграна позоришна представа за децу „Деда Мраз и изгубљени ковчег“. 


Представа је у продукцији драмског студија „Арс либери“, а редитељ је Ненад Еречковић. Играју: Доротеа Јосић, Теодора Шобот, Гордана Холок, Огњен Рајинац, Ненад Еречковић и Андрија Мајерски.

Представа почиње у 18.00 часова, а улаз је слободан.

Редакција

Настави са читањем

Култура

„А ја насмејана жена“ представљена бачкопаланачкој публици

Клик на вести

Објављено

-

Објавио:

Фото: Недељне новине

У опуштеној и пријатној атмосфери кафеа „Piaf“ у Бачкој Паланци, у недељу, 5. јануара одржана је промоција књиге Јоване Кешански, „А ја насмејана жена“. 


То вече било је баш онакво каква је и Јованина књига, препуно емоција, а празнични дух само је додатно оплеменио све присутне. У улози модератора на промоцији нашла се ауторкина дугогодишња пријатељица, Радислава Бенић, а њих две савршено су представиле све оне важне животне моменте кроз које је новинарка и списатељица Јована Кешански прошла и својим књижевним умећем пренела у књизи „А ја насмејана жена“.

Књига је објављена у октобру 2024. године, а прву промоцију, игром случаја, Јована је одржала у родном Челареву. Како нам је рекла ауторка, тематика нове књиге слична је као и у првој њеној књизи, те би дело „А ја насмејана жена“ представила уствари као наставак „109 плетеница“.

-Онај ко се одушевио са плетеницама и коме су оне пријале, исту реакцију има и за нову књигу. Мени је била идеја да записујем како се осећам одређеног дана. На крају, када сам требала све то да сређујем за књигу, одлучила сам да то буде у виду дневничких записа зато што људи мисле да морају да буду континуирано срећни или пак тужни. Кроз те моје приче сам приказала да, на пример, 15. јануара можеш да будеш и тужан и очајан и да мислиш да је крај, а онда 17. јануара пожелиш да пркосиш свему, путујеш у Њујорк и брига те за све. У књизи нигде не наводим шта сам заправо желела да постигнем, али се надам да ће читаоци схватити управо ту суштину коју сам хтела да прикажем – ако им је данас лоше, да за неколико дана те емоције могу да буду потпуно супротне, рекла је Јована Кешански за „Недељне новине“.

Да ли због чињенице што су дугогодишње пријатељице или зато што су, како је и сама ауторка рекла, потпуно другачије као особе, Јована и Рада промоцију су учиниле врло опуштеном па и док се причало о оним тешким животним тренуцима. Није свако у публици прошао кроз исто оно што и сама ауторка, али се по реакцијама чинило да су се сви препознали у емоцијама о којима је причала, поготово када је на питање шта сматра за један од већих успеха у животу, Јована рекла да је успех то што је за неке ствари у животу научила да каже „Не“.

Отворено се причало о анксиозности, одласку код психотерапеута и психијатра, што је кроз Јованине текстове увек представљано као важна тема. Њене обе књиге, блогови, јавни наступи, увек носе поруку да, шта год да се у човеку дешава, није сам, и да позив у помоћ уствари представља љубав човека према самом себи.

Јована каже како су читаоци претежно мислили да је наслов „А ја насмејана жена“ настао због тога што је она, упркос свим животним недаћама, остала насмејана, међутим, како додаје, то није била идеја. Инспирацију за наслов добила је читајући поезију Силвије Плат, америчке књижевнице која у песми „Женски Лазар“ у једној строфи каже „А ја насмејана жена. Мени је тек тридесета. И као мачка могу девет пута да мрем.“

Д. Ј. Бујак

Настави са читањем

Najčitanije