Девојка која је ујединила Бачкопаланчане: Како напредује Исидорин опоравак
Прати нас на мрежама

Друштво

Девојка која је ујединила Бачкопаланчане: Како напредује Исидорин опоравак

Клик на вести

Објављено

-

Фото: Буди хуман

Недавно је у Музеју града у Бачкој Паланци била организована хуманитарна продајна изложба слика, а приход од продаје био је намењен наставку лечења Исидоре Вучковић из Бачке Паланке. 


Након њеног одласка у Немачку на лечење, готово сви смо били радосни знајући да је новац прикупљен и да ће Исидори, чија је прича дотакла срца многих, коначно бити боље. Циљ одласка у Немачку био је да Исидора самостално дише, у чему су лекари и успели.

-Исидора је сада добро, колико то може бити, самостално дише, прича, и од априла, када је коначно отпуштена из болнице у Немачкој, она је у својој кући са породицом. Добар део дана она седи, свакодневно има физикалне терапије, ту је и терапија коју мора да користи због јаких болова које има у рукама и ногама, рекла нам је Ранка Вучковић, Исидорина снаја.

Како каже Ранка, трошкове физикалне терапије и све остало што је Исидори свакодневно потребно, породица успева да финансира самостално, а новац који је на рачуну фондације „Буди хуман“ чувају за лечење вида.

-Исидори се не жури када је у питању одлазак у болницу, што је свакако разумљиво, али полако тражимо болницу у којој би могла да лечи вид. Дакле, још увек не знамо тачно ни где би ишла, ни каква операција би била рађена, напросто је и њој и нама битно да се она полако опоравља и привикава, додала је Ранка.

Исидориној снази и вољи за животом се треба заиста дивити. Поред свега што је доживела и болова које свакодневно трпи, она учи стране језике, енглески и немачки, и то јој тренутно представља велико задовољство.


Тог августа, 2022. године Исидора је задобила повреду грудног коша и вратног дела кичменог стуба када је на радном месту у погону фабрике чарапа у Челареву пригњечио виљушкар због чега остаје непокретна, губи вид и могућност да самостално дише. Њене повреде биле су тешке, лечење је започето у ургентном центру УКЦВ, а по стабилизацији стања због оперативног лечења смештена је у УКЦС након чега је лечење поново настављено у УКЦВ.

У контакту са клиником у иностранству, родитељи одлучују да Исидора тамо настави лечење како би се одвојила од респиратора и наставила самостално да дише. Уследила је лавовска борба јер је било неопходно прикупити велику суму новца, па су хумани грађани врло брзо кренули са хуманитарним акцијама. Базари, концерти, изложбе, журке, књижевне вечери, позоришне представе, све је то било посвећено Исидори и готово да није било јавног места у Бачкој Паланци где није била постављена кутија за донације.

Уследила је лепа вест – Влада Србије уплатила је износ неопходан за лечење Исидоре Вучковић и она са мајком, 16. августа 2023. године, одлази на лечење у Немачку.

Д. Ј. Бујак

Остави коментар

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Друштво

Предавање из прве помоћи у ТШ „9. мај“

Клик на вести

Објављено

-

Објавио:

Фото: Црвени крст Бачка Паланка

Црвени крст Бачка Паланка наставио је са едукацијом омладине из прве помоћи што би требало да постане општа култура сваког човека.


Наиме, 11. септембра су запослени у овој организацији, на позив професора Славка Матерића, одржали предавање ученицима првог разреда Техничке школе „9. мај“.

Том приликом су стручни сарадници Црвеног крста Драгана Милић и Јакоб Толд извели показну вежбу којом је приказано како могу да се збрину одређене повреде уколико се ученици нађу у незгодној ситуацији.

Драгана Милић и Јакоб Толд су показали технике санирања посекотина, прелома, бесвесног стања итд.

Извор: Црвени крст Бачка Паланка

Настави са читањем

Друштво

Јесен стиже у недељу у 14.43 сати

Клик на вести

Објављено

-

Објавио:

Фото: Pixabay

Јесен почиње у недељу, 22. септембра, у 14 часова и 43 минута. У том тренутку Сунце ће бити у равни Земљиног екватора, односно, како би астрономи рекли – прелази са северне на јужну небеску полулопту, објашњено је у саопштењу Астрономског друштва „Руђер Бошковић“ из Београда.


У исто време за становнике јужне Земљине полулопте почиње пролеће. На дан почетка јесени Сунце у Београду излази у 06.25 сати, а залази у 18.34, што значи да ће обданица трајати 12 сати и девет минута, а ноћ 11 сати и 51 минут.

На дан јесење равнодневице обданица и ноћ нису једнаке дужине, јер се Сунце привидно уздиже изнад хоризонта због Земљине атмосфере, иако се оно геометријски гледано налази испод њега, наводи се у саопштењу.

Обданица и ноћ ће бити исте дужине 25. септембра.

Извор: РТВ

Настави са читањем

Друштво

У Парагама одржани „Михољски сусрети села“

Клик на вести

Објављено

-

Објавио:

Фото: Фејсбук/Параге моје село

Четврта по реду манифестација „Михољски сусрети села“ одржана је у суботу 14. септембра у Парагама уз подршку Министарства за бригу о селу Републике Србије и Општине Бачка Паланка у сарадњи са Културним центром из Бачке Паланке.


Ова манифестација има за циљ да обогати друштвени и спортски живот мештана, као и да очува традиционални начин живота и културно-историјско наслеђе.

На почетку званичног програма манифестације наступио је „Здравичар“ Ненад Еречковић. Председница Савета месне заједнице Параге, Емили Шушница, отворила је манифестацију и захвалила се Општини Бачка Паланка и Министарству за бригу о селу на помоћи и подршци током организације овог догађаја.

Најмлађи посетиоци могли су да уживају и да се такмиче у Олимпијади за децу (старинске дечије спортске игре): полигон спретности, брзине и вештине, стони тенис, трка у џаковима, ношење јаја у кашикама, ношење књиге на глави. Најбољим такмичарама у свакој дисциплини подељене су медаље и дипломе.

Посетиоци манифестације уживали су у ликовној колонији сликара из Војводине, као и изложби народних радиности сувенира, рукотворина и предмета старих заната представљеним од стране удружења жене са територије наше општине.

Културно – уметнички програм употпунили су наступи културно уметничких друштава који су кроз песму и игру оживели дух традиције, као и наступ малог Лазара Николића солисте на хармоници.

У такмичарском делу за најлепшу парошку крофну и најлепши пекмез од шљива учествовало је 8 екипа. Циљ овог такмичења јесте очување старих рецепата од заборава. Сви посетиоци манифестације имали су прилику да уживају у укусима меканих крофни са пекмезом од шљива.

Прво место у прављењу крофни освојило је удружење жена „Златне руке“, а за најлепши домаћи пекмез од шљива освојило је удружење креативних жена „Бисер“.

Извор: Општина Бачка Паланка

Настави са читањем

Najčitanije