Култура
Деца са Косова и Метохије у посети Музеју града
Објављено
пре 5 месеци-
Објавио:
Клик на вестиОд 29. јула до 3. августа 2024. године деца из Лепосавића, са Косова и Метохије била су у посети Бачкој Паланци.
Последњег дана боравка, деца су посетила Музеј града и Градски биоскоп, у ком је, захваљујући дистрибутеру Делиус филм, малишанима бесплатно приказан анимирани филм „Детектив Цврле“.
После тога одржана је радионица за њих у Музеју града коју је водила госпођа Невенка Ускоковић и на којој су правили украсе од рециклираног материјала. Након ручка уследио је повратак кући.
За децу са Косова и Метохије, 31. јула уприличен је свечани пријем у Општини Бачка Паланка. Традиција доласка основаца са Космета у Бачку Паланку траје већ 10 година, а њихов боравак увек је испуњен бројним активностима. Деца су боравила у одмаралишту „Багремара“, посетили базен у Бачкој Паланци, али што је најважније, стекли су пријатељства која ће сигурно трајати годинама.
-У последњих неколико година овде смо гости заједно са старијим основцима из општине Лепосавић и деца се заиста пријатно осећају на летовању. То је за нас летовање, јер знате и сами да та деца живе у посебно тешким условима, одрастају гледајући хапшења својих рођака па и родитеља. Одсуство са тог простора, бар неколико дана, нашу децу враћа у један нормалан живот, онакакав какав би деца и требала да имају, а не да у својим двориштима гледају дуге цеви и чекају хапшење. Користим прилику да се испред српског народа на КиМ захвалим председнику општине Браниславу Шушници, доказаном и осведоченом пријатељу нас Срба са простора Косова и Метохије који је много пута и физички био присутан код нас у Лепосавићу и то физичко присуство много више вреди него све ове друге помоћи које су усмерене према српском народу. Таква подршка за нас представља велико оснаживање да останемо на простору КиМ, истакао је током свечаног пријема у Општини Бачка Паланка организатор посете и хуманитарац Миодраг Радовановић из Косовске Каменице.
Д. Ј. Бујак
Повезане вести
Култура
Хуманитарна балетска представа „На крилима снова“
Објављено
пре 2 дана-
јануар 10, 2025Објавио:
Клик на вестиБалетски студио Royal Dance центар, у сарадњи са Општином Бачка Паланка, организује хуманитарну балетску представу „На крилима снова“, која ће се играти у понедељак, 13. јануара у сали Градског биоскопа у 12.00 часова и у 19.00 часова.
Улаз на представу је добровољни прилог, биће кутије испред улаза и сав приход иде за лечење корисника Буди хуман фондације и то за:
- Тару Јованов (2024),
- Душицу Папић (2017),
- Милану Матковић (2002),
- Исидору Вучковић (1998),
- Александра Адамовића(1992)
Техничка подршка: Установа културни центар Бачка Паланка
Организатори позивају све пријатеље и љубитеље сценске уметности да уживају у дечијој чаролији.
Редакција
Култура
Позоришна представа „Деда Мраз и изгубљени ковчег“
Објављено
пре 4 дана-
јануар 9, 2025Објавио:
Клик на вестиУ недељу, 12. јануара у Градском биоскопу у Бачкој Паланци, биће одиграна позоришна представа за децу „Деда Мраз и изгубљени ковчег“.
Представа је у продукцији драмског студија „Арс либери“, а редитељ је Ненад Еречковић. Играју: Доротеа Јосић, Теодора Шобот, Гордана Холок, Огњен Рајинац, Ненад Еречковић и Андрија Мајерски.
Представа почиње у 18.00 часова, а улаз је слободан.
Редакција
Култура
„А ја насмејана жена“ представљена бачкопаланачкој публици
Објављено
пре 4 дана-
јануар 8, 2025Објавио:
Клик на вестиУ опуштеној и пријатној атмосфери кафеа „Piaf“ у Бачкој Паланци, у недељу, 5. јануара одржана је промоција књиге Јоване Кешански, „А ја насмејана жена“.
То вече било је баш онакво каква је и Јованина књига, препуно емоција, а празнични дух само је додатно оплеменио све присутне. У улози модератора на промоцији нашла се ауторкина дугогодишња пријатељица, Радислава Бенић, а њих две савршено су представиле све оне важне животне моменте кроз које је новинарка и списатељица Јована Кешански прошла и својим књижевним умећем пренела у књизи „А ја насмејана жена“.
Књига је објављена у октобру 2024. године, а прву промоцију, игром случаја, Јована је одржала у родном Челареву. Како нам је рекла ауторка, тематика нове књиге слична је као и у првој њеној књизи, те би дело „А ја насмејана жена“ представила уствари као наставак „109 плетеница“.
-Онај ко се одушевио са плетеницама и коме су оне пријале, исту реакцију има и за нову књигу. Мени је била идеја да записујем како се осећам одређеног дана. На крају, када сам требала све то да сређујем за књигу, одлучила сам да то буде у виду дневничких записа зато што људи мисле да морају да буду континуирано срећни или пак тужни. Кроз те моје приче сам приказала да, на пример, 15. јануара можеш да будеш и тужан и очајан и да мислиш да је крај, а онда 17. јануара пожелиш да пркосиш свему, путујеш у Њујорк и брига те за све. У књизи нигде не наводим шта сам заправо желела да постигнем, али се надам да ће читаоци схватити управо ту суштину коју сам хтела да прикажем – ако им је данас лоше, да за неколико дана те емоције могу да буду потпуно супротне, рекла је Јована Кешански за „Недељне новине“.
Да ли због чињенице што су дугогодишње пријатељице или зато што су, како је и сама ауторка рекла, потпуно другачије као особе, Јована и Рада промоцију су учиниле врло опуштеном па и док се причало о оним тешким животним тренуцима. Није свако у публици прошао кроз исто оно што и сама ауторка, али се по реакцијама чинило да су се сви препознали у емоцијама о којима је причала, поготово када је на питање шта сматра за један од већих успеха у животу, Јована рекла да је успех то што је за неке ствари у животу научила да каже „Не“.
Отворено се причало о анксиозности, одласку код психотерапеута и психијатра, што је кроз Јованине текстове увек представљано као важна тема. Њене обе књиге, блогови, јавни наступи, увек носе поруку да, шта год да се у човеку дешава, није сам, и да позив у помоћ уствари представља љубав човека према самом себи.
Јована каже како су читаоци претежно мислили да је наслов „А ја насмејана жена“ настао због тога што је она, упркос свим животним недаћама, остала насмејана, међутим, како додаје, то није била идеја. Инспирацију за наслов добила је читајући поезију Силвије Плат, америчке књижевнице која у песми „Женски Лазар“ у једној строфи каже „А ја насмејана жена. Мени је тек тридесета. И као мачка могу девет пута да мрем.“
Д. Ј. Бујак