Чланови хорова из Епархије бачке учествовали у Летњој школи црквеног појања
Прати нас на мрежама

Култура

Чланови хорова из Епархије бачке учествовали у Летњој школи црквеног појања

Клик на вести

Објављено

-

Фото: Епархија бачка

У периоду од 24. јуна до 1. јула 2024. године, чланови више црквених хорова из Епархије бачке учествовали су у раду 32. по реду Летње школе црквеног појања „Корнелију у споменˮ, која је одржана у Будимпешти и Сентандреји. У раду школе учествовали су чланови црквених хорова „Свети Јован Крститељˮ из Бачке Паланке, „Свети Георгијеˮ из Бечеја, „Антифонˮ при Успенском храму у Новом Саду и „Свети Стефан Дечанскиˮ при Алмашком храму у Новом Саду.

На Видовдан, полазници школе су појали у храму Светог Георгија у Пешти и одржали концерт у Саборном храму у Сентандреји. Појали су на светој Литургији у пештанском храму и у недељу, 30. јуна 2024. године.

Током трајања наведене школе појања, у динамичном свакодневном ритму, полазници су похађали хорске и појачке пробе, припремали се за учешће на богослужењима, као и за наступе на завршним концертима. Паралелно су пратили стручно осмишљене циклусе предавања из области историје музике, историје уметности, друштвене и културне историје, књижевности, теологије и психологије. У раду ове школе црквеног појања учествовали су др Наташа Марјановић, научни сарадник Музиколошког института Српске академије наука и уметности, мр Драгиња Калинић, председник Друштва за неговање традиција из Сремских Карловаца, др Предраг Ђоковић, професор Музичке академије на Универзитету у Источном Сарајеву, Снежана Жујић, диригент Црквеног хора „Свети Јован Крститељˮ из Бачке Паланке, др Милеса Стефановић Бановић са Етнографског института Српске академије наукâ и уметности, као и др Дејан Попов, музиколог из Темишвара.

Извор: Епархија бачка.

 

Остави коментар

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Култура

Одржан божићни концерт у Бачкој Паланци

Клик на вести

Објављено

-

Објавио:

Фото: Епархија бачка

На празник Сабора Пресвете Богородице, у среду, 8. јануара 2025. године, после вечерњег богослужења, у Светојовановском храму у Бачкој Паланци, Црквени хор „Свети Јован Крститељˮ је приредио традиционални, двадесет и други божићни концерт.


На почетку концерта присутне је поздравио протојереј Предраг Милутин, настојатељ Светојовановског храма. Током концерта чланови хора су извели пажљиво биране богослужбене и народне божићне композиције српских, руских и других аутора, које је публици представио катихета Стеван Јурић. По завршетку концерта, присутнима се обратила професор Снежана Жујић, диригент хора, која је захвалила Црквеној општини бачкопаланачкој, свештеницима, члановима хора и свима који више од три деценије подржавају хор.

Извор: Епархија бачка

Настави са читањем

Култура

Препоруке за читање НБ „Вељко Петровић“ (13. јануар)

Клик на вести

Објављено

-

Објавио:

Народна библиотека „Вељко Петровић“ има богат фонд свих популарних наслова, из свих области књижевности. У сарадњи са бачкопаланачком библиотеком, доносимо вам препоруке књига за ову недељу.


„Послије забаве“ – Стево Грабовац

Роман о оцу, роман о злочину, роман о породици, роман о пријатељству, роман о одрастању, тотални роман! С темом двојништва, великом каква јесте у нашој књижевности, какву читамо код Данила Киша уосталом, писац уоквирује тематски различите сегменте који ову књигу чине пресјеком једног живота. Тако освијетљене моментуме уоквирује двојништво оца и сина, фигура првог писца и оног који насљеђује – дар, списатељску осјетљивост и заоставштину, наређење да се неправдама супротставља отвореним срцем и једном писаћом машином. Послије забаве, мада композиционо осмишљен у пет дијелова, почиње једном реченицом, једним мотом, неизоставним и суштинским цитатом који даје колор и успоставља тон цијелом наративу: „И онда почиње олуја гована“. Тако је једном рекао Роберто Болањо и бесповратно освијетлио правац другом писцу. А олуја Стеве Грабовца велика је и страшна у покушају да се деконструише сјећање, низ успомена (или привида) које, напокон призване, спасавају и истовремено огољују свијест до њене немоћности.

И у овом роману читалац ће препознати све оно што Стеву Грабовца чини јединственим регионалним писцем – једноставни, а велики лиризам, бескрајно срце, мисаона ширина да се свака ствар освијетли прије но што се осуди, неспособност да се човјек зароби у малодушност и ускогрудост ратних и постратних наратива. Стево Грабовац је још једном успио изговорити све наше туге, мисаоне ћорсокаке, љубави и усамљености, с онаквом искреношћу и непретенциозношћу, с онаквом лакоћом израза коју је лакше осјетити неголи објаснити.

„Сат, померен уназад“ – Дина Хрецак

Роман Дине Хрецак (Београд, 1984) Сат, померен уназад је њена прва књига, у којој вешто одмотава клупко приче, чиме доприноси ономе што с разлогом називано српски породични роман.

„Последња Мона Лиза“ – Џонатан Сантлофер

Прошлост, август 1911.

Радник музеја Винченцо Перуђа краде Мона Лизу. Пре него што је слика враћена у Лувр, злогласни дуо превараната је током две године правио и продавао њене копије као оригинале. Неколико тих фалсификата и даље је у оптицају, што је навело неке историчаре уметности да помисле да је и у музеју изложен лажњак.

Садашњост

Лук Пероне, уметник и професор историје уметности и далеки потомак Перуђе, трага за истином у позадини овог догађаја. Његова потрага привлачи пажњу непромишљеног детектива Интерпола, који жели нешто да докаже, предивне жене, која можда жели и нешто више од Лукове наклоности, и осињег гнезда најбескрупулознијих колекционара уметнина и лопова.

Последња Мона Лиза, роман који се не испушта из руку, истражује тајне крађе из 1911. и мрачно подземље данашњег уметничког света. Приповест прожета неизвесношћу од које застаје дах, романтична и страствена колико и напета и узбудљива, бави се универзалном фасцинацијом загонетним Да Винчијем, аутентичним делима и фалсификатима и људима толико жељним непроцењивих уметничких дела да не презају ни од чега да би их се дочепали – чак ни од убиства.

 

Настави са читањем

Култура

Хуманитарна балетска представа „На крилима снова“

Клик на вести

Објављено

-

Објавио:

Извор: Културни центар Бачка Паланка

Балетски студио Royal Dance центар, у сарадњи са Општином Бачка Паланка, организује хуманитарну балетску представу „На крилима снова“, која ће се играти у понедељак, 13. јануара у сали Градског биоскопа у 12.00 часова и у 19.00 часова.


Улаз на представу је добровољни прилог, биће кутије испред улаза и сав приход иде за лечење корисника Буди хуман фондације и то за:

  • Тару Јованов (2024),
  • Душицу Папић (2017),
  • Милану Матковић (2002),
  • Исидору Вучковић (1998),
  • Александра Адамовића(1992)

Техничка подршка: Установа културни центар Бачка Паланка

Организатори позивају све пријатеље и љубитеље сценске уметности да уживају у дечијој чаролији.

Редакција

Настави са читањем

Najčitanije