Без чега не би требали да крећемо на летовање
Прати нас на мрежама

Друштво

Без чега не би требали да крећемо на летовање

Клик на вести

Објављено

-

Фото: Canva, приватна архива

Летње, лепршаве хаљине, пешкири за плажу, шешири, наочаре, папуче, све је спремно за путовање до омиљеног летовалишта. Ипак, поред свега наведеног и наравно, доброг расположења, свесни смо да нас на летовању могу задесити разна обољења, често стомачни вируси, али и разне повреде и уједи инсеката те да је путна апотека неопходна.


Када ових дана свратите у неку од апотека у Бачкој Паланци, готово све имају спремне производе који треба да се нађу у путној апотеци. Шта је то што она мора да садржи и без чега на пут са малом децом не смемо да крећемо питали смо магистра фармације у бачкопаланачкој апотеци, Маријану Савић.

-Што се тиче тзв. „путне апотеке“, сваки пацијент који болује од неке хроничне болести мора да понесе своју редовну терапију. Поред тога, неопходан је пробиотик, који би требало да почне да се пије пар дана пре пута. Носи се аналгетик и антипиретик по избору (то су лекови за отклањање болова и снижавање телесне температуре). Опционо, можемо понети неке пастилице које отклањају болове у грлу, деконгестив у облику капи или спреја за нос, антихистаминик код алергијских реакција на уједе инсеката или сунце (у том случају терапија креће пар дана раније), рекла је Маријана за „Недељне новине“.

Нешто другачије треба да се спремимо за путовање уколико на даљи пут идемо са малом децом. Наша саговорница додаје да се у тој ситуацији списак мало проширује.

-У зависности од узраста детета, носи се пробиотик у кесицама или капсулама, цревни антисептик, средство за рехидратацију – то је посебно важно јер деца услед повраћања или пролива врло лако дехидрирају. Носи се антипиретик у облику сирупа или таблета, опет у зависности од узраста детета. Потребно је понети и неко средство за мазање, ако настану евентуалне опекотине од сунца, а с обзиром да су деца често несташна, не би било лоше понети и ханзапласт, завој и антисептик у виду спреја. Опционо се може понети средство за заштиту од уједа инсеката и неки гел за смиривање свраба, ако је до уједа дошло, каже фармацеуткиња.

Као последње неопходно, Маријана наводи да треба понети дечију омиљену играчку, добру књигу, уплатити путно осигурање и кренути у авантуру.

Д. Ј. Бујак

Остави коментар

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Друштво

Данас (5. децембра) је Светски дан волонтера

Клик на вести

Објављено

-

Објавио:

Фото: Црвени крст Бачка Паланка

Један од најважнијих датума које Црвени крст обележава сваке године је Светски дан волонтера (5. децембар).


Ова хуманитарна организација је основана управо на бази волонтеризма и волонтери чине њену базу. Снага волонтера и Црвеног крста се на најбољи могући начин могла видети у време катастрофалних поплава у Србији 2014. године и епидемије Ковида 2020-2022. године. Црвени крст Бачка Паланка има велики број волонтера, чак и основношколаца и средњошколаца, који у сваком тренутку могу да се у случају потребе ангажују. Бити волонтер пружа сатисфакцију. јер нема бољег и лепшег осећаја када помогнете старијој и немоћној особи или неком повређеном и тешко болесном лицу.

Црвени крст Бачка Паланка организује неколико година уназад дружење са најактивнијим волонтерима у 2024. години.

Д. З.

Настави са читањем

Друштво

Лепа традиција коју негују радници Житопродукта

Клик на вести

Објављено

-

Објавио:

Извор: Приватна архива

Пензионисани радници некадашње фирме АД „Житопродукт“ још од 1999. године имају једну лепу традицију. Од тада, сваке године редовно се састају на дружењима која су се временом проширила па су данас са њима и млади пекари. Састанци су и ове године одржани, један у мају у Бачкој Паланци, а други у Товаришеву 29. новембра.


На лето 1999. године, један од некадашњих запослених у Житопродукту предложио је заједничка дружења радника и тада се скупило око 10 најближих сарадника који су провели једно угодно поподне. Тако је све и почело и тада су се договорили да се сваке године састају пензионисани радници АД „Житопродукт“.

Сусрети пензионера у Бачкој Паланци тако су настављени, сваке године у мају месецу. Из године у годину број оних који су се окупљали и одлучили да наставе са лепом традицијом се проширио, данас око 30 пензионера нових генерација се редовно састаје. С обзиром да је било доста запослених и у Товаришеву, и они су изразили жељу да буду домаћини али током новембарских празника, тачније некадашњег Дана републике (29. новембар). Тако су се дружења организовала једне године у Бачкој Паланци, наредне у Товаришеву, да би последњих година одлучили да се сусрећу два пута годишње. На тај начин, бивши радници Житопродукта обележавају и два празника који су се славила у старој Југославији – 25. мај и 29. новембар.

Део овог друштва које жели неке старе приче да сачува од заборава, су и млађи људи, не само пензионери. Млади пекари су се придружили пензионерима те садашња дружења заиста представљају реткост у данашњем друштву. Мало је фирми које негују овакву традицију, састанке бивших и актуелно запослених већ 25 година, али они су решени да традицију сачувају и што је још важније, пренесу је на млађе генерације.

Д. Ј. Бујак

Настави са читањем

Друштво

Крв дало 110 хуманих суграђана

Клик на вести

Објављено

-

Објавио:

Фото: Црвени крст Бачка Паланка

Драгоцену течност је на последњој, децембарској акцији добровољног давања крви (4.12.) донирало 110 хуманих суграђана, а њих десет је одбијено из медицинских разлога. Међу даваоцима крви је било четрнаест жена, а пет особа је први пут дало крв.


То свакако говори да је свест наших суграђана широка када треба помоћи некоме у невољи и да се хуманост дубоко урезала у Бачкопаланчане.

Задовољно бројем прикупљених јединица крви је било медицинско особље мобилне екипе Завода за трансфузију крви Војводине, а у реализацији целодневне акције су им помогли волонтери Црвеног крста Бачка Паланка.

Последња акција добровољног давања крви за ову годину у нашој општини одржава се 20. децембра у Младенову.

Д. З.

Настави са читањем

Najčitanije